Γεια σας!!!!!


pako21

Member
13 Μαϊου 2009
9
0
Athens
Καλησπερα σε ολους σας..... :) με λενε Πανο και ειμαι απο την Αθηνα.... Χαιρομαι για την δουλεια και την προσπαθεια που κανετε μεσα απο το Forum αυτο με τις συμβουλες και τα θεματα σας...:DΜε αφορμη και την εγγραφει μου θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις...! Αγαπω πολυ τα σκυλακια και πιστεω πως οντως ειναι ο καλυτερος φιλος του ανθρωπου χωρις καμια αμφιβολια...Αλλα ακομα δεν εχω σταθει τυχερος να αποκτησω ενα... Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν αξιοπιστα εκτρωφεια Jack Russell Terrier στην Ελλαδα?Δεν εχω βρει κατι που να μου ''γεμιζει το ματι''.Και θελω την βοηθεια σας σε αυτο,αν μπορειτε να μου αναφαιρετε εσεις μερικα(εκτρωφεια).. Γιατι ενδιαφερομαι πραγματικα για την απιθανη αυτη ρατσα... Συγνωμη αν σας κουρασα!! Ευχαριστω!!!!:D
 






ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
καλως ηρθες

εχουν γινει της μοδας τα Jack και δεν το πηρα ειδηση ???????
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Γειά σου pako21!:):)

Ναι ρε ΜΑΚΗ!Από τότε με την διαφήμηση του γερμανού με το "βόλτααα;" πριν κανένα δύο χρονια!;)
 


pako21

Member
13 Μαϊου 2009
9
0
Athens
Μπορει και να εγιναν της μοδας ποιος ξερει!! αλλα δεν το πιστευω...ειναι πανεμορφα σκυλια παρα την τοσο μεγαλη ενεργια τους.....:D Ασχετο με τα Jack.. Αν μπορειτε θα ηθελα να μου δωσετε μερικες πληροφοριες παιδια για τον Βελγικο ποιμενικο (Groenendael) θα το εκτιμουσα... ευχαριστω!
 








foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Στην διαφήμιση του Γερμανού δεν ήταν Τζακ Ράσελ ήταν ημίαιμο
Μπορεί και να ήταν, η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να πω ότι το θυμάμαι το σκυλί σαν εικόνα...
Αυτό που θυμάμαι όμως ήταν ότι σε εκπομπές το παρουσίαζαν ως τέτοιο κι από τότε όλοι άρχισαν να μιλάνε για τα Jack Rassel...;)
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ελληνικός γρυφός είναι ρε παιδιά ο σκύλος, όχι Jack! :D


[ame]http://www.youtube.com/watch?v=rEc2_Z9Z2TQ[/ame]
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πώπω...δεν την θυμώμουν καθόλου την διαφήμηση!!!Μονο J.R. πάντως δεν το λες το σκυλί...
Πόσο άθλια είναι η παραπληροφόρηση από εκπομπές...Δεν θυμόμουν καθόλου την εικόνα οτυ αλλά θυμόμουν ότι λέγανε ότι είναι J.R. κι αν μου έλεγες τώρα πως ήταν το σκυλί eγώ θα σου περιέγραφα ένα τυπικότατο J.R....

Την βρήκα την ράτσα του!!!Έχουν μεριμνήσει οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι!!!:p:p http://dogbreedinfo.com/jackapoo.htm
 
Last edited:


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Ε...παιδιΑΑΑ ! Οφ τοπικ ουουουουου!!!! (παντως του φιλιπιδη ειναι η φωνη ε;)

Πανο καλως ηρθες κανε μια βολτα στο φορουμ θα βρεις τις πληροφοριες που θες και για JR και για grenedal !!! Τις αποριες σου να ρωτας εδω!:)
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Την βρήκα την ράτσα του!!!Έχουν μεριμνήσει οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι!!!:p:p http://dogbreedinfo.com/jackapoo.htm
Αμάν πια!!! Με όλες τις φυλές το ζευγαρώνουν αυτό το έρμο το κανίς? :mad:

Πάκο καλώς ήρθες! Για groenendael υπάρχουν εκτροφείς στην Ελλάδα. Είναι υπέροχα σκυλιά, τρυφερά, αφοσιωμένα, ίσως επιφυλακτικά με τους ξένους, πανέμορφα... Πολλοί τα μπερδεύουν με μαύρα γερμανικά ποιμενικά, παρ' ότι η εμφάνισή τους είναι τελείως διαφορετική. Αυτά είναι σαν μαύρα tervuren.
 


pako21

Member
13 Μαϊου 2009
9
0
Athens
Ευχαριστω για το καλοσωρισμα παιδια και τις πληροφοριες!!Θα κανω την βολτα μου στο forum..και θα επιστρεψω με αποριες..:DΔεν σας πειραζει πιστευω?:D:D ευχαριστω και παλι....
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Για groenendael υπάρχουν εκτροφείς στην Ελλάδα. Είναι υπέροχα σκυλιά, τρυφερά, αφοσιωμένα, ίσως επιφυλακτικά με τους ξένους, πανέμορφα... Πολλοί τα μπερδεύουν με μαύρα γερμανικά ποιμενικά, παρ' ότι η εμφάνισή τους είναι τελείως διαφορετική. Αυτά είναι σαν μαύρα tervuren.
Καλώς ήρθες Πάκο:)

Συμφωνώ με την Chloe και επαυξάνω!!!!...

Ο χαρακτήρας των Groenendael είναι το κυριότερο προσόν τους......
είναι αυθόρμητα,συναισθηματικά,υπερευαίσθητα.
Είναι επίσης πολύ στοργικά, πρόθυμα καΙ αφοσιωμένα.

Πάντα έτοιμα για δράση!!:D

Έχουν έντονη ιδιοσυγκρασία, πολύ ενεργητικότητα, μεγάλη περιέργεια και....τρελλαίνονται να μαθαίνουν!
Είναι απο την φύση τους προστατευτικά και συνέχεια σε επαγρύπνηση!

Ολα αυτά σε συνδυασμό με την έντονη ανάγκη για σωματική άσκηση τον κάνουν κατά την γνώμη μου ιδανικό σύντροφο για ανθρώπους που έχουν εμπειρία απο σκύλους ,ζητούν αυτά τα χαρακτηριστικά απο τον σκύλο τους και έχουν την διάθεση και το χρόνο να ασχοληθούν μαζί του.

Εάν σκέφτεσαι να αποκτήσεις Groenendael βρές έναν σοβαρό εκτροφέα για να αποκτήσεις ένα υγιές κουτάβι με ισορροπημένο χαρακτήρα.

Απέφυγε τα πετ-σοπ και τις οικιακές εκτροφές,είναι ότι πιο επικίνδυνο για την σωματική και ψυχική του υγεία.
Πολλοί ανεγκέφαλοι ιδιώτες συνηθίζουν να ζευγαρώνουν γκρένενταλ με γερμανικό ποιημενικό. ( Μια εποχή ήταν πολύ της μοδός.....):(
Αυτό το mix πολλές φορές παράγει σκυλιά με φοβίες και με ευέξαπτο χαρακτήρα που εκδηλώνουν τάση επιθετικότητας.

Τα Groenendael θέλουν οπωσδήποτε εκπαίδευση απο ανθρώπους σοβαρούς που γνωρίζουν την φυλή, και αφοσιωμένους σε αυτό που κάνουν.

Εύχομαι το καλύτερο!:)
 


pako21

Member
13 Μαϊου 2009
9
0
Athens
:DΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παρα πολυ ΤΑΡΑ...Ηταν πολυ σημαντικες οι πληροφοριες.. Με εκανες να εκτιμησω πολυ περισσοτερο την ρατσα αυτη..:) Βρισκομαστε βεβαια σε προβληματισμο(εγω και η οικογεννεια μου) για τιν επιλογη της ρατσας..Θελουμε να ειναι ενα σκυλακι συντροφιας(πχ Labrador,husky) αλλα παραλληλα και πολυ καλος φυλακας....(Βoxer,Groenendael...).. Τι θα μου προτεινατε? (Βεβαια υπαρχουν και οι προυποθεσεις οπως 2 αυλες,αρκετος χρονος και φυσικα αγαπη..) :)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ένας γερμανικός ποιμενικός είναι και φύλακας και τέλειος σύντροφος, κατά τη γνώμη μου.
Ήμουν επί πολλά χρόνια "κολλητή" με ένα γκρένενταλ που ήταν ό,τι ευκολότερο υπήρχε σε σκύλο, χωρίς ιδιαίτερη εκπαίδευση. Απλώς ένας καταπληκτικός χαρακτήρας. Φύλαξη δεν έκανε ιδιαίτερη. Γαύγιζε όταν αντιλαμβανόταν παρουσία ξένου και μάλιστα με τρόπο που "τρόμαζε". Όμως δεν ξέρω κατά πόσο ήταν αντιπροσωπευτικό δείγμα της φυλής (αν και καθαρόαιμο) γιατί λάτρευε τους πάντες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight