Γειτονες και σπιτονοικοκυρά!


MYSTICJUNE78

Active Member
23 Ιουλίου 2008
40
1
Βριλησσια
Το θέμα μου ειναι το εξής...
Μέχρι το αλλο Σαββατο θα έχω στο σπίτι μου επιτέλους τον Ηρακλή μου, ένα ξανθό λαμπραντοράκι 2,5 μηνών.
Αρχές καλοκαιριού τοείχα κουβεντιάσει με την σπιτονοικοκυρά μου - που μένει και δίπλα μας - και της είχα πει πως εγώ και ο φίλος μου σκεφτόμαστε να πάρουμε ένα σκυλί. Με ρώτησε τι σκυλί της απάντησα και μου είπε πως γενικά δεν έχει πρόβλημα και πως το μόνο ειναι πως μπορεί της από κάτω να της μυρίσει και να μου την πει... Βεβαια δεν την παίρνει και να μου πει οχι, μιας και αυτή στο σπίτι της (δίπλα μας ξαναλέω) ειναι ένα νευρόσπαστο (όπως το έχει καταντήσει) γκριφονοειδές που γαβγίζει σαν παρανοϊκό πολλές φορές...
Αφού τελειώσαμε την κουβέντα και εγώ πανηγύριζα για την νίκη μου, μου χτυπάει το κουδούνι σε 5 λεπτά και μου λέει πως μίλησε με τον άντρα της και του το είπε και εκεί άρχισε να μου λεει κάτι περίεργα πράγματα πως ένας λεει νοικάρης είχε ένα μεγάλο σκύλο σε ένα σπίτι που έχουν στην Ν. Σμύρνη και πως του έπεφταν τρίχες του σκυλιού και πως γκρίνιαζαν οι γείτονες (για τις τρίχες του σκυλιου????) και κάτι ασυναρτησίες που δεν καταλάβαινα τι έλεγε...Με τα πολλά γυρνάει και μου πετάει το φρούτο πως ο άντρας της μας παρακαλά αν είναι λεει να "διαπραγματευτούμε" το μέγεθος!!!!!!! του σκυλιού!!!!! :eek::eek::eek::eek::eek:
Εγώ δεν της απάντησα, της είπα θα δούμε και έκλεισα την πόρτα.
Από τοτε δεν ξαναεγινε κουβέντα αλλά ούτε και πρόκειται να την ξαναρωτήσω.
Το σκύλο εγώ θα τον έχω εντός σπιτιού και θα τον μάθω να μενει στο σπιτάκι του (crate) όσο δεν θα είμαστε σπίτι....
Η ερώτηση και η απορία μου, καθώς και το άγχος μου ειναι μηπως ακούγοντας το νευρόσπασμα να γαυγίζει αρχίζει και ο δικός μου....και ξεσικώνουν όλοι την πολυκατοικία..... Ετσι και αλλιώς εγώ έχω πρόγραμμα με το που θα ολοκληρώσει ο μικρός μου τα εμβόλια, θα γυρνάω σπίτι και θα τον παίρνω και θα εξαφανιζόμαστε για πολλές ώρες....(οσο βέβαια αντέχει τώρα που ειναι νινάκι)....
Ετσι και αλλιώς έχουμε μπει σε διαδικασία να μετακομίσουμε μέχρι τον άλλο Σεπτέμβρη, αλλά δεν γουστάρω η καρακάξα να μου πει τιποτα....:confused::confused::confused:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πάντως είναι νόμιμο δικαίωμά σου να έχεις σκύλο

κατα τα άλλα
λίγη κατανόηση λίγο χιούμορ
και πολύ υπομονή
θα χρειαστείς σίγουρα:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ρε συ μη λες το σκυλί "νευρόσπασμα".
Δεύτερον μη σε νοιάζει τι λέει ο ένας και ο άλλος. Να διαμαρτυρηθούν αυτοί? Σιγά! Εσύ είσαι που πρέπει να διαμαρτυρηθείς που σας χαλάει το σκυλί τους της ώρες κοινής ησυχίας. Να το αντιτάξεις αυτό.
Ναι, είναι πιθανόν να αρχίσει να γαυγίζει και ο δικός σου, γι' αυτό προειδοποίησέ τους.
 






MYSTICJUNE78

Active Member
23 Ιουλίου 2008
40
1
Βριλησσια
Sorry πραγματικά που λέω έτσι το σκυλί αλλά με έχει φέρει σε οριακό σημείο!!! Σίγουρα δεν ευθύνεται το ίδιο γιατί αν γνωρίσετε την ιδιοκτήτρια θα καταλάβετε γιατί το κακομοιρο έχει καταντήσει έτσι....Απλά χαλάει τον κόσμο και κάνει σαν παλαβό ώρες ώρες.....Αλλά θα μου πείς παλαβή είναι και αυτή....οπότε....:cool::cool:

Πάντως ναι, γραμμένους τους έχω...αυτό ειναι δεδομένο, και δεν πρόκειται να κάτσω να ασχοληθώ παραπάνω....
Το "λάθος" μου ήταν που τους ρώτησα, αντί να το ανακοινώσω....Τεσπα...βλεπετε, μετά το γεγονός άρχισα να ψάχνομαι και μπήκα εδώ και ξεστραβώθηκα!!!!!!:D:D:D:D
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις εκτός από το να τους αγνοείς είναι να μάθεις τον σκύλο σου να είναι φρόνιμος σε λογικά πλαίσια έτσι ώστε να μην έχεις κιάλλα τραβήγματα με γείτονες..:)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγώ να σας πω την αλήθεια θα το διαπραγματευόμουνα..

θα του πήγαινα φωτό και θα του έλεγα να διαλέξει μεταγύ Αγίου Βερνσρδου και Μάστιφ:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

φανταστήτε την χαρά του όταν θα εβλεπε το λαμπ :D
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εγω -και εφοσον θα μετακομιζα σε ενα χρονο, οποτε δεν θα την ειχα και καμια αναγκη διοτι ουτως η αλλως δεν μπορουσε να μου κανει τιποτα, απλα θα μου εσπαγε τα νευρα για καιρο με μουρμουρα, αρα εφοσον γνωριζει οτι θα φυγετε συντομα, η τουλαχιστον το γνωριζετε εσεις, θα της εδειχνα ενα σκαμνακι, ενα σαπουνι κι ενα σκοινι και θα την αφηνα να αυτοσχεδιασει.
 




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Όταν μιλούσαμε με τη σπιτονοικοκυρά μας για το σπίτι που μένουμε τώρα, κι αφού τα είχαμε βρει σε γενικές γραμμές ακολουθεί η εξής συζήτηση:

-Ξέρετε, πρέπει να σας πούμε κι αυτό, έχουμε και δύο σκυλάκια....
-Δύο?
-Ναι, γι' αυτό το θέλουμε το σπίτι με αυλή
-Τι σκυλάκια δηλαδή?
-Ε δεν είναι και πολύ μεγάλα, να τόσα περίπου (της δείχνω με το χέρι περίπου στο ύψος του γονάτου μου)
-Και τα δύο ίδια είναι?
-Ε το ένα είναι αρσενικό, είναι λίγο μεγαλύτερο, αλλά γενικά είναι σχεδόν ίδια
-Α! Και τι ράτσα είναι?
-Ημίαιμα, όχι κάτι συγκεκριμένο (ναι, ναι, τα αρνήθηκα πριν αλέκτωρ λαλήσει δις :D)

Μετά ακολούθησε ολόκληρο λογίδριο περί του είναι ήσυχα, δε γαβγίζουν σχεδόν ποτέ (αλήθεια είναι αυτό), δε λερώνουν, είναι μαθημένα σε σπίτι, η "μικρή" στο σαλόνι μας μεγάλωσε και τέτοια.......

Τελικά το πήραμε το σπίτι \\:D/ με την απαραίτητη προϋπόθεση να μην τα αφήνουμε να κατουράνε τα δέντρα της αυλής και τα ξεράνουν (μα φυσικά, τι λέτε, μες τα μούτρα μας θα κατουράνε, τα βγάζουμε έξω τα σκυλιά κλπ κλπ κλπ)!!!!

Edit: MAKH περνάς το σκοινί στο λαιμό, ανεβαίνεις στο σκαμνάκι κλπ κλπ :D
 
Last edited:


MYSTICJUNE78

Active Member
23 Ιουλίου 2008
40
1
Βριλησσια
θα της εδειχνα ενα σκαμνακι, ενα σαπουνι κι ενα σκοινι και θα την αφηνα να αυτοσχεδιασει.
Μονο που αυτό θα το έδειχνα στον άντρα της που ειναι και νεόπλουτος μπουρτζόβλαχος και δεν ξέρει που παν τα 4!!!!!

Αυτοί δεν έχουν ιδεα ότι σκεφτόμαστε να μετακομίσουμε σε άλλο σπίτι (θα τους έρθει κεραμίδα!!!!!:D:D) τον άλλον Σεπτέμβριο...

Ενα θα σας πω.... πρόπερσι βάζαμε κλιματιστικά στο σαλόνι και το υπνοδωμάτιο και κοπάναγε ο βλάχος την πόρτα (απορώ πως δεν την κατέβασε έτσι όπως την κοπανούσε) για να δει μηπως και του χτυπήσουν κολώνα οι εργάτες...και γυρνάει ο ψυκτικός και του λέει.... Δεν ειμαστε χτεσινοί κύριε....ξέρουμε τι κάνουμε .... και έβαλε την ουρά στα σκέλια και έφυγε το ζωντοβολο....

Αλλά εγώ είμαι προετοιμασμένη.... Εχω ήδη ετοιμάσει ακριβώς τι θα της πω..... και θα δούμε τι θα απαντήσει!!!! Ειμαι πολύ κακιά όταν το θέλω :D:D:D:D
 


MYSTICJUNE78

Active Member
23 Ιουλίου 2008
40
1
Βριλησσια
εγώ να σας πω την αλήθεια θα το διαπραγματευόμουνα..

θα του πήγαινα φωτό και θα του έλεγα να διαλέξει μεταγύ Αγίου Βερνσρδου και Μάστιφ:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

φανταστήτε την χαρά του όταν θα εβλεπε το λαμπ :D

Γμτ... ήταν που πρόλαβα ο βλάκας και τους είπα πως θα ειναι λαμπ....... Που να παίρναμε γερμανικό που ήθελε ο φίλος μου....:D:D:D:D Να μην πω πως θα πήγαινε το κανισοειδές αν το έβλεπε ο γερμανικός.......:D:D:D:D
χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Τα Αγίου Βερνάρδου δεν ειναι που τρέχουν και τα σάλια τους....:rolleyes::cool::D
 




rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Ως γνωστον δεν μπορει να σου πει να μην εχεις σκυλο, ο νομος λεει πως ακομα και ο κανονισμος της πολυκατοικιας να το απαγορευει δεν ισχυει μπροστα στη δυναμη του Νομου. Το προβλημα ειναι οι ωρες κοινης ησυχιας, βολτες και πολυ παιχνιδι ειναι η καλυτερη συνταγη για να πεφτει ξερο μετα, αν και κουταβι λαμπ(κυνηγοσκυλο) και σε λιγους μηνες νεαρο δεν αρκει μια απλη βολτα, θελει πολυ εκτονωση, κατα τα αλλα νομιζω πως ειδικα αν ειναι μπεζι ή ασπρο θα το λατρεψουν, αυτα τα λαμπ ραγιζουν καρδιες.
 






MYSTICJUNE78

Active Member
23 Ιουλίου 2008
40
1
Βριλησσια
Περνάς ένα χέρι το σκαμνάκι για να γλυστράει :D:D:D:D
:D:D:D:D:D:D

Ως γνωστον δεν μπορει να σου πει να μην εχεις σκυλο, ο νομος λεει πως ακομα και ο κανονισμος της πολυκατοικιας να το απαγορευει δεν ισχυει μπροστα στη δυναμη του Νομου. Το προβλημα ειναι οι ωρες κοινης ησυχιας, βολτες και πολυ παιχνιδι ειναι η καλυτερη συνταγη για να πεφτει ξερο μετα, αν και κουταβι λαμπ(κυνηγοσκυλο) και σε λιγους μηνες νεαρο δεν αρκει μια απλη βολτα, θελει πολυ εκτονωση, κατα τα αλλα νομιζω πως ειδικα αν ειναι μπεζι ή ασπρο θα το λατρεψουν, αυτα τα λαμπ ραγιζουν καρδιες.
Οταν κάναμε την κουβέντα μου είπε την εξής ατάκα..."Εγώ ειμαι η τελευταία που θα σου πω μην πάρεις μιας και έχω σκυλί μέσα στο σπίτι μου"
Βεβαια μετά μιλήσε με τον μπουρτζόβλαχο και μου αρχησε τα περί διαπραγματεύσεων....λες και ειναι κανένας τενεκές λάδι αυτό που θα πάρω...

Οσο για την εκτόνωση.... αυτό ειναι το μόνο σίγουρο.... Θα αλωνίσουμε ολη την Πεντέλη!!!! Και όταν καλοκαιριάσει κιόλας που θα έχει μεγαλώσει...θα πλατσανίσουμε και την κορμάρα μας στις θάλασσες.....
Το σκυλάκι μου ναι θα ειναι κιτρινουλι...:p:p:p:p:p:p
 


MYSTICJUNE78

Active Member
23 Ιουλίου 2008
40
1
Βριλησσια
Κακά σκυλιά οι γερμανικοί ε?
καθόλου κακά!!!!!! :confused:Αντιθέτως εγώ προσωπικά μέσα στην καρδιά μου τα έχω!!!! :pΑλλά ειναι ξέρεις το στύλ τους που είναι και όρθια τα αυτιά τους...και προκαλούν περισσότερο σεβασμό από το λαμπ.....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22