Γειτονες και σπιτονοικοκυρά!




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αχαχαχαχαχαχχαχ, εχω κατουρηθει με μακη-σοφια:D:D:D:D
τεχνικοι ειναι οι λογοι ρε μακη, αλλα δεν ειναι πρεπον τωρα να δινουμε τετοιες λεπτομεριες στο νετ..κυκλοφορουν και μανιοκαταθλιπτικοι αναμεσα μας.
να αφησω το σαπουνι και να πω για την βαζελινη καλυτερα?
να υπαρχουν δυο επιλογες για τους σπιτονοικοκυροτετοιους:p ποτε δεν ημουν απολυτος ανθρωπος απεναντι στους αλλους.
εχουμε σαπουνακι,με σκαμνακι και σκοινακι και εχουμε και σκαμνακι με βαζελινη..
διαλιεχτε!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ρε χαλαρώστε

οι άνθρωποι δεν εχουν πρόβλημα με τον σκύλο

αν είχαν θα το είχες καταλάβει

το σπίτι τους θέλουν να προφυλάξουν

κατά τα αλλα κουβέντα να γίνετε
 


MYSTICJUNE78

Active Member
23 Ιουλίου 2008
40
1
Βριλησσια
Α γιατί το αντελήφθην αλλιώς αυτό το "πώς θα πήγαινε το κανισοειδές".
Τι φταίει μωρέ το σκυλάκι??? Έλα σύνελθε!!!
Μακάρι να γίνουν "φίλοι" με το δικό σου :)
το σκυλάκι δεν μου φταίει τίποτα απολύτως!!!!!!! Αυτή μου φταίει μωρέ..... απλά ώρες ώρες ξεφευγω :cool:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
οσο γι αυτο να ειναι σιγουροι..θα τους κανει ενα παρκε, μην σου πω και ο γκαλης θα το ζηλευε:D:D:D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Πριν προκύψει το πρόβλημα, έχουν γίνει ακόμα και οι φανταστικοί διάλογοι με τους ιδιοκτήτες και έχει ήδη καταστρωθεί σχέδιο δράσης! :shock:

Εμένα πάντως η συζήτηση μου θυμίζει το ανέκδοτο με το γρύλο… :rolleyes:
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν νομίζω να υπάρξει κανένα πρόβλημα γαυγίσματος εξ' αιτίας του γκριφονακίου.
Λογικά, το κουτάβι θα έχει συνηθίσει στα γαυγίσματά του δίπλα και θα αδιαφορεί παντελώς.

Μάλιστα εγώ στην θέση σου θα χρισημοποιούσα τον δίπλα για να την πείσω να χαρεί που ΔΕΝ παίρνω μικρόσωμο.

Δηλαδή, θα της έλεγα πως τα Λαμπραντόρ δεν γαυγίζουν πολύ ενώ τα μικρόσωμα πολύ περισσότερο. Δεν θα ανέφερα ΚΑΝ το γκριφονάκι (θα την άφηνα να το καταλάβει μόνη της πως όντως τα μικρά είναι συχνά πιο ενοχλητικά για τους γείτονες).

Θα βοηθίσει ΣΙΓΟΥΡΑ να πεις πως θα πληρώσεις αν κάνει ο σκύλος σου ζημιά κάπου στο διαμέρισμα και πως δεν έχεις πρόβλημα να υπογράψεις και ανάλογο συμφωνητικό. Εγώ έτσι έπεισα μια κυρία που είχει επιφυλάξεις. Μετά ηρέμισε τελείως και όλα μέλι γάλα.

Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τι μπορεί να κάνει ένας σκύλος σε ένα διαμέρισμα (ακόμη και μια "σταλιά" σκύλος). Εγώ προσωπικά δεν θα νοίκιαζα δικό μου διαμέρισμα χωρίς ανάλογο συμφωνητικό. Εσύ μπορεί να είσαι και καλή και χρυσή, αλλά είναι ορισμένοι ιδιοκτήτες σκύλων ΠΟΛΥ ΓΑΪΔΟΥΡΙΑ. Δεν έχει άδικο να ανησυχεί κατά τη γνώμη μου (αν και αυτό με τις τρίχες είναι γελίο).

Μην της πας κόντρα πάντως. Μίλα όμορφα και πες (και στους δύο):
"Τι σας ανησυχεί ακριβώς; Να ξέρετε πως δεν θέλω να δημιουργίσω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Πείτε μου τι φοβάστε, σας παρακαλώ." κλπ. κλπ.

Να έχεις όμως προετοιμασμένες απαντήσεις για τα πάντα (ευγενικές πάντα).
Στο τέλος θα δεις πως θα τους ηρεμίσεις (θα καταλάβουν πως είσαι υπεύθυνο άτομα και πολύ συζητήσιμο) και θα κάνεις αυτό που θέλεις τελικά χωρίς φασαρίες.

Υ.Γ. Καλό θα ήταν όταν πάρεις το κουτάβι να δώσεις το κινητό σου στον πιο καλό κοντινό σου γείτονα. Να σε ενημερώνει αν/όταν το κουτάβι κάνει φασαρία, ΚΑΙ για να μην ενοχλεί, αλλά προπαντώς για το καλό του κουταβιού. Δηλαδή για να ξέρεις πότε δεν είναι καλά (και να επιστρέφεις πιο σύντομα) και τι "περίπου" συμβαίνει όταν λείπεις...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μπορείτε να φωτογραφίσετε το διαμέρισμα (περισσότερο κουφώματα και πόρτες "τρώνε" οι σκύλοι) και να βάλετε τις φωτογραφίες σε κλειστό φάκελο με σφραγίδα ταχυδρομείου (ημερομηνία δηλαδή). Αυτό και αν θα την ηρεμίσει.

Δεν θα μπορείς να πεις ποτέ "ααα.... το ΒΡΗΚΑ έτσι το διαμέρισμα..."
... θα έχει το φάκελο με τις αποδείξεις.
 
Last edited:


MYSTICJUNE78

Active Member
23 Ιουλίου 2008
40
1
Βριλησσια
Ουφ... ευχαριστώ πάρα πολύ Dr!!!!
Κάπως έτσι έχω και εγώ στο μυαλό μου να το χειριστώ και για τις ζημιές του σπιτιού φυσικά και την έχω ήδη ενημερώσει!!!! Αν και αυτή μου είπε πως δεν την ενδιαφέρουν οι ζημιές αλλά η φασαρία!!!!! Μάλιστα η κυρία μου είπε χαρακτηριστικά...."Τι λες θα σηκώσουμε όλη την πολυκατοικία στο πόδι? χαχαχαχα " και καλά στην πλάκα...αλλά το μαχαίρι στον λαιμό!!!! Εγώ της εξήγησα πως τα μεγαλα σκυλιά δεν κάνουν τέτοιο σαματά με το γάβγισμα όσο τα μικρόσωμα και να μην ανησυχεί καθόλου από θέμα φασαρίας...Γενικά έχει άλλη αντίληψη περί κατοικιδίου γιατί το δικό της το έχει μέσα στο σπίτι και το κακόμοιρο ουδέποτε έχει δεί τον ουρανό!!!! Ποτέ δεν έχει περπατήσει στον δρόμο.... Δεν το βγάζει έξω από το διαμέρισμα και αυτός πιστεύω πως είναι ένας από τους λόγους που το σκυλί της κάνει τέτοιο σαματα!
Σας ευχαριστώ όλυς για τις συμβουλές σας.... :):p:p:p:p
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Όσο για το παρκέ υπάρχει λύση και γι' αυτό (όποιος τη θέλει στέλνει πμ).

Κάνεις "ασπίδα" στο παρκέ όπως ακριβώς κάνουν στα "Lobby" μεγάλων ξενοδοχείων, στο Μέγαρο (εκεί να δεις γόβα στιλέττο) και γενικά όπου έχει ΠΑΡΑ πολύ κόσμο και παρκέ. Κοστίζει βέβαια (το έκανα σπίτι μου) αλλά είναι ΑΨΟΓΟ.

Ξέχνα να επισκευάσεις παρκέ μετά από μεγάλο σκύλο.. θα 'φας' όλο το πάτωμα στο τρίψιμο και θα το καταστρέψεις. Σε μερικές περιπτώσεις ΔΕΝ διορθώνεται καν.

ΕΧΕΙ παρκέ το σπίτι;;;;;
ΑΥΤΟ είναι ΠΟΛΥ συμαντικό. Τι πάτωμα έχει το σπίτι;
 








Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Έχει δίκιο ο Μάκης. Θα πρέπει να βάλεις χαλάκια μέχρι να μεγαλώσει το μικρό.
Είναι βαριά τα κουταβάκια αυτά και θα στραβώσουν τα πόδια του στο μάρμαρο.
Εγώ σε παρόμοια περίπτωση είχα βάλει παντού πολύ φτηνές "κουρελούδες" βαμβακερές (για να μπαίνουν άνετα πλυντήριο) σε διάφορα όμορφα χρώματα.

Τον χώρο που έμενε το μικρό όσο δεν ήμασταν μαζί (το βράδυ και όταν έφευγα από το σπίτι) είχα καλύψει τελείως μ'έναν πολύ ωραίο (επίσης φτηνό) τάπητα από καουτσούκ (καθαρίζεται πανεύκολα με σφουγγαρίστρα).
 


MYSTICJUNE78

Active Member
23 Ιουλίου 2008
40
1
Βριλησσια
Κοιτα και εγώ το έχω σκεφτεί αυτό με τις κουρελούδες, και η μαμά μου, μου είχε δώσει κάτι "μπατανίες" (ετσι τις λέμε στην Κρήτη :D) οπότε θα το εφαρμόσω!!!!!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
με το να βάλεις κουρελούδες απλά δεν το σώζεις

πρέπει να είναι σταθεροποιημένες στο πάτωμα για να μην μπορει το κουτάβι να κάνει πατινάζ

μια κολητική ταινία διπλής οψεως θα σε βοηθησει
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εγώ διάλεξα σπίτι με μαλακό παρκέ και μέχρι να φαγωθεί, ανησυχούσα πολύ ... τώρα που ''πιάνουν'' καλά τα πόδια είμαι καταχαρούμενος ... είμαι καλά γιατρέ ?? :rolleyes::rolleyes::cool:
 


liajoe

Well-Known Member
Μου φαίνετε λίγο περίεργό.

Τα σκυλιά μας έχουν όλα μεγαλώσει στο σπίτι με μάρμαρο
και πλάκες καρύστου...δεν παρουσίασαν προβλήματα.

Απλά δεν τα αφήνουμε να ανεβοκατεβαίνουν σκάλες μέχρι
τους 4 - 5 μήνες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22