Γερμανικός Ποιμενικός-Εργασίας


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Ωχ και πετ σοπ στη μέση?
Κοίτα και εμένα την δικιά που καθαρόαιμη την λένε στον δρόμο αυτοί που με βλέπουν και σε πετ που έχω πάει και όταν τους λέω ημιαιμο λαμπραντορ με καμάρι κιώλας με κοιτάνε σαν εξωγήνιο!
Θέλω να σου ότι δε έχει σχέση ο τίτλος που θα βάλεις!
Αμα το λες για την κοροιδία ότι στο πάσαραν καθαρόαιμο οκ έχεις δίκιο!
Καθαρόαιμο με την κύρια έννοια δεν είναι,ε και!
Χαλάρωσε διάβασε,άκου,προβληματίσου,ψάξε βγάλε τα συμπερασματά σου και εδώ είμαστε!:)
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Διαβάζω πολλές φορές να γράφουν <<καθαρόαιμο με χαρτιά>
Δηλαδή καθαρόαιμο με χαρτιά έχει κάθε δικαίωμα στο ζευγάρωμα ;
Στην αγορά αυτοκίνητου είναι επιβεβλημένη ανάγκη να ασχοληθείς με τα χαρτιά , αλλά για το σκύλο είναι πολύ κάτω στην προτεραιότητα του ζευγαρώματος.
Έχω μια σκύλα ΓΠ καθαρόαιμο με καλό pedigree και κάποιες διακρίσεις .
Τα πίσω πόδια δεν κουνιούνται από τη δυσπλασία .
Έχω και έναν αρσενικό εργασιακό μονάρχη .
Όταν λοιπόν τα ζευγαρώσω αυτά τα δυο χαρτοφόρα σκυλιά και τα μοιράσω στους ευτυχείς ιδιοκτήτες θα τους πω να λένε ότι είναι από γονείς με χαρτιά .
Αλλά καλυτέρα να σταματήσω εδώ και να σου ευχηθώ να έχεις μια καλή συμβίωση με το σκύλο σου και πάνω από όλα υγεία και αγάπη.
Αν θες να κάνεις καλό στον εαυτό σου και στο σκύλο σου άρχισε το διάβασμα
 


jimmiska

Member
19 Ιανουαρίου 2013
19
0
λοιπον παιδια ακουσα προσεκτικα τις αποψεις σας και ρωτησα και εγω και πετ σοπ και γιατρο και ιδιοκτητες...ο γιατρος μου ειπε πως το καθαροαιμο κουταβι φαινεται απ τους γονεις...αν οι γονεις ειναι καθαροαιμοι που σημαινει ιδια φυλη δλδ ΓΠ με ΓΠ τοτε και το κουταβι ειναι ΓΠ.λοιπον οι γονεις της περσουλας ειναι ΓΠ με χαρτια πεντιγκρι.μαλιστα και οι 2 εχουν εκπαιδευση αμυνας απο σχολες και ο πατερας οπως προειπα νο.1 βραβειο εργασιας ΓΠ.το σκυλακι εχει πολυ καλα γονιδια και πριν το παρω το τσεκαρα και ειναι υγειεστατο...μετα πηγα και στο πετ σοπ.μου ειπε εσυ αμα μας ζητησεις ΓΠ καθαροαιμο θα σου πουμε θες εισαγωγης με χαρτια?θες ενχωριο με χαρτια η ενχωρια γεννα χωρις χαρτια...η μονη διαφορα σε καθε περιπτωση ειναι η τιμη..το ενα θα τ παρεις 800 το αλλο 500-600 και το τριτο 200-250.μου λεει αν θες να το πας σε εκθεσεις και να γινεις εκτροφεας και να μοσχοπουλας κουταβια να σου φερουμε με χαρτια και βραβεια και γεννεολογικα δεντρα και ολα...ηταν ξεκαθαροι.η περσουλα ειναι απο καθαροαιμους γονεις με χαρτια και οι 2 και πληρη εκπαιδευση και δεν σου το προτειναμε τσαμπα σ το προτειναμε επειδη ξερουμε τους γονεις της...αλλα δεν εχει χαρτια δεν θα την πας στην εκθεση..αλλα αν ποτε γεννησει με καθαροαιμο ΓΠ κουταβια εγω θα τα αγορασα να τα πουλησω ως ενχωρια γεννα..εγω προσωπικα σεβομαι και ακουω ολες της αποψεις αλλα το σκυλακι εχει ολα τα στοιχεια και την προσωπικοτητα του ΓΠ και τους γονεις της τους εχω δει με τα ματια μου οπως και τα χαρτια τους..και επισης δεν το πηρα για εκθεσεις ουτε για να την κανω κουνελα για επιχειρηση...εγω θελω να ειναι γερο σκυλι και να το εκπαιδευσω μονος μ και να ειναι η καλυτερη συντροφια και φυλακας...και κατι τελευταιο εγω ημιαιμα ηξερα οτι ειναι σκυλια διαφορετικης φυλης...πχ τεριε με κανις αν τα βαλεις να ζευγαρωσουν θα βγει ημιαιμο...ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα απ αυτα που σας ειπα...
 


Agatus

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2012
99
0
Πετρούπολη
Η έννοια "ημίαιμο" δεν σημαίνει αυτό που ήξερες μόνο, κάθε σκυλί χωρίς χαρτιά θεωρείται ημίαιμο. Οσο για το ποστ σου ασχολίαστο από μένα. Διάβασε ,ψάξε το φόρουμ και να χαιρεσαι το σκυλάκι σου!
 
Last edited:


jimmiska

Member
19 Ιανουαρίου 2013
19
0
Η έννοια "ημίαιμο" δεν σημαίνει αυτό που ήξερες μόνο, κάθε σκυλί χωρίς χαρτιά θεωρείται ημίαιμο. Οσο για το ποστ σου ασχολείαστο από μένα. Διάβασε ,ψάξε το φόρουμ και να χαιρεσαι το σκυλάκι σου!
σε ευχαριστω..απλα ο καθε ενας μ εδοσε τις απαντησεις του. ο 1ος κτηνιατρος ο 2ος απ το πετ σοπ και μ φανηκαν ξεκαθαροι...τελος παντων.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
jimmi αν συνεχισεις το διαβασμα θα αναθεωρησεις πολλα απο αυτα που ειπες.
Αλλα αυτο δεν χρειαζεται βιασυνη και θα γινει εν καιρω. Σημασια εχει να μαθεις τι πρεπει να κανεις για να μεγαλωσεις σωστα το κουταβι σου.

Τωρα για το αν ειναι καθαροαιμο ή οχι εξαρταται πως το εννοει ο καθενας. Στο φορουμ επικρατει η αποψη οτι σκυλος χωρις πραγματικα χαρτια (οχι πλαστα) δεν ειναι καθαροαιμος.

Να το χαιρεσαι και να το προσεχεις.

Μην ρωτας για πραγματα εκτροφης πετ σοπ. Κανενας ΣΩΣΤΟΣ εκτροφεας δεν συνεργαζεται με πετ σοπ, ουτε με μεσαζοντες.
 




KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
όμορφη είναι να την χαίρεσαι ,καλύτερο χώρο δεν έχεις να την βάλεις η απλά εκεί τραβήχτηκαν οι φωτογραφίες? ;)

τώρα για το καθαρόαιμο ,πέρα ότι χρειάζεσαι χαρτί πιστοποιημένο και όχι πλαστό για να ξέρεις τι σκύλο έχεις δυστηχώς δεν θα μάθεις ποτέ ..ναι μέν εξωτερικά αν δώ κάτι που μοιάζει σε ΓΠ έτσι θα τον χαρακτηρίζω αλλά αν μιλήσουμε σοβαρά όχι δεν είναι καθαρόαιμο με την έννοια.αν λοιπόν όντως θέλεις να το διαπιστώσεις πήγαινε το σε έναν εκτροφέα να σου πεί την γνώμη του και όχι σε αυτους που πηγες.

άφού ρώτησες σε πέτ σοπ τους φοβερους κτηνιάτρους που η δουλειά τους δεν έχει να κάνει με τις ράτσες και τους υπαλλήλους που μόνο να φέρνουν κουτάβια απο puppy mills,εμ πώς να μην τους πάρεις σοβαρά....

ψάξου λίγο στα θέματα να διαβάσεις και θα αναθεωρήσεις πολλά.
 
Last edited:


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Εγώ ότι είχα να πω το είπα είδη!!
Δε μπήκαμε και γραψαμε για να σου πούμε χαχαχα το σκυλί σου είναι ημιαιμο(σαν ταμπέλα)
Στα λέμε για να ξέρεις τι γίνεται να ανοίξεις τα αυτιά και το νου σου να πας ένα βήμα πιο πέρα και όχι αυτά που λένε στο πετ σοπ!!
Καλά και εμένα ο πρώτος κτηνιατρος λαμπραντόρ έχει γράψει στο βιβλιάριο χαχαχα την βρήκα στο δρόμο δε ξέρω καν από που ήρθε και σου είπα παραπάνω ότι ΚΑΜΑΡΩΝΩ γι'αυτήν γιατί δε περιμένω τον τίτλο να χαρίσει αυτά που ζω μαζί της!
Ψάξου και στο είπα και παραπάνω άσε το τι είναι πλέον ενημερώσου για να χτίσεις μία σωστή σχέση μαζί της!
Και ελπίζω να μην την ζευγαρώσεις Ποτέ πραγματικά δε χρειάζεται υπάρχουν πολλά σκυλιά σαν την κούκλα σου!!
Αυτά από εμένα πραγματικά δε έχω να σχολιάσω κατί πάνω σε αυτά που σου είπε στο πετ σοπ....ναι πουλάει αυτά που φέρνει από έξω τόσα λεφτά και αυτός έχει δώσει μόνο 50 ευρώ και τα πασάρει και με χαρτιά τι καλός!!
 


jimmiska

Member
19 Ιανουαρίου 2013
19
0
o κτηνιατρος που ρωτησα ηταν εκει που την παω εξωτερικος καμια σχεση με το πετ σοπ...οσο για το πετ σοπ μ ειπε ο ιδιωκτητης πως δουλευουν γενικα τα πετ σοπ...θα βρω να ρωτησω και εκτροφεα πραγματικα θα το ψαξω γτ θελω να μαθω πραγματικα τι εχω...παντως ειδα τους γονεις οτι ειχαν πετιγκρι και απορω πως 2 γονεις με πετιγκρι να μην βγαλουν καθαροαιμο.τωρα αν δεν εστειλαν τη γεννα στην ΚΟΕ γτ απ οτι ακουσα στοιχιζει η δηλωση της γεννας 80ε δεν ξερω μπορει να μην ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα να το κανουν..δεν την εχω εκει φυσικα ειναι στην αυλη μου οι φωτο την εχω ελευθερη καποιες ωρες εκει οταν την εκπαιδευω η παιζουμε...εχει το χωρο της μια ζεστη αποθηκουλα... :)
 
Last edited:






Agatus

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2012
99
0
Πετρούπολη
o κτηνιατρος που ρωτησα ηταν εκει που την παω εξωτερικος καμια σχεση με το πετ σοπ...οσο για το πετ σοπ μ ειπε ο ιδιωκτητης πως δουλευουν γενικα τα πετ σοπ...θα βρω να ρωτησω και εκτροφεα πραγματικα θα το ψαξω γτ θελω να μαθω πραγματικα τι εχω...παντως ειδα τους γονεις οτι ειχαν πετιγκρι και απορω πως 2 γονεις με πετιγκρι να μην βγαλουν καθαροαιμο.τωρα αν δεν εστειλαν τη γεννα στην ΚΟΕ γτ απ οτι ακουσα στοιχιζει η δηλωση της γεννας 80ε δεν ξερω μπορει να μην ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα να το κανουν..δεν την εχω εκει φυσικα ειναι στην αυλη μου οι φωτο την εχω ελευθερη καποιες ωρες εκει οταν την εκπαιδευω η παιζουμε...εχει το χωρο της μια ζεστη αποθηκουλα... :)
Δεν έχεις καταλάβει τι σου είπα περι καθαρόαιμων ,ξαναδιάβασε τα ποστ.

Δεν είχαν 80 ευρω να την δηλώσουν στον ΚΟΕ? Τι άλλο θα ακούσω.. Δεν υπάρχει δικαιολογία και πιστεύω οτι λάκο η φάβα προφανώς.
 
Last edited:


tzes007

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2012
199
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Εννοώ οτι μέχρι χθες γινόταν ίδια συζήτηση ακριβός.Δηλαδή ιδιώτης με τα ποιο γαμάτα σκυλιά με βραβεία απο εκθέσεις τα ζευγάρωσε και τα πούλησε>Και ταυτόχρονα πούλησε και μπαρούφες τις οποίες εσύ πίστεψες και άντε πάλι απο την αρχή αυτή η συζήτηση
 


jimmiska

Member
19 Ιανουαρίου 2013
19
0
Δεν έχεις καταλάβει τι σου είπα περι καθαρόαιμων ,ξαναδιάβασε τα ποστ.

Δεν είχαν 80 ευρω να την δηλώσουν στον ΚΟΕ? Τι άλλο θα ακούσω.. Δεν υπάρχει δικαιολογία και πιστεύω οτι λάκο η φάβα προφανώς.
πολυ καλα καταλαβα τι εννοειτε...απλα ολοι διαφωνειτε στις γεννες εκτος αν ειναι δηλωμενες και πιστοποιημενες ωστε να βγει σωστο και υγειες κουταβι και να ξερεις και το ιστορικο του...απλα εγω εχω κολλησει στο οτι δυο γονεις χωρις με χαρτια γνησιοτητας πως να μην βγαλουν καθαροαιμο εκτος ρε παιδια αν τα χαρτια τους ειναι πλαστα...αλλα απ οτι μ ειπε το παιδι π εχει τον πατερα της περσας απ γερμανια τον ειχε φερει απ εκτροφεα και με 1ο βραβειο εργασιας..αυτα!γερο να ειναι και να μεγαλωσουμε καλα μαζι εγω αυτο ευχομαι...τωρα για τα περετερω θα το ψαξω και ποιος ο λογος μη δηλωσης της γεννας και θα ψαξω και γνωμη εκτροφεα..
 




jimmiska

Member
19 Ιανουαρίου 2013
19
0
Ας αφήσουμε τα των χαρτιών και πεντιγκρι στην άκρη. Εξετάσεις γονέων είδες?
οχι αλλα μπορω να δω ξερω που μενει και ο πατερας της και η μητερα της...γτ με ρωτας μηπως εχουν αρρωστησει η εχουν δυσπλασια?
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
αρχικά να σου ζήσει το κουκλάκι σου, πάρε μια καλή τροφή και αν μπορείς να την έχεις και μες το σπίτι θα ήταν ιδανικό....

Τώρα για το καθαρόαιμο ή ημίαιμο....άστο. Εφόσον εκτροφέας δεν θα γίνεις και δεν το θες για εκθέσεις λίγο σε απασχολεί. Δεν το πλήρωσες καθαρόαιμο άλλωστε.
 


Agatus

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2012
99
0
Πετρούπολη
οχι αλλα μπορω να δω ξερω που μενει και ο πατερας της και η μητερα της...γτ με ρωτας μηπως εχουν αρρωστησει η εχουν δυσπλασια?
Γιατί νομίζω αφου το απόκτησες χωρίς να ψάξεις ,πιο πολύ πρέπει να σε νοιάζει να έχεις ενα κουτάβι που τουλάχιστον οι γονείς ήταν υγιείς παρά αν είναι καθαρόαιμο ή ημίαιμο.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
αυτον τον ανθρωπο μου το γνωρισε το πετ σοπ της γειτωνιας μου και ξερω οτι εχουν πολειθει ως καθαροαιμα και αδερφακια της απ αυτο...(9 ειχε γεννησει) σιγουρα ενα ειχε το πετ σοπ αυτο και πουλησε και λογικα εδινε και καποια χαρτια.
μου ειπε εσυ αμα μας ζητησεις ΓΠ καθαροαιμο θα σου πουμε θες εισαγωγης με χαρτια?θες ενχωριο με χαρτια η ενχωρια γεννα χωρις χαρτια...η μονη διαφορα σε καθε περιπτωση ειναι η τιμη..το ενα θα τ παρεις 800 το αλλο 500-600 και το τριτο 200-250
τωρα αν δεν εστειλαν τη γεννα στην ΚΟΕ γτ απ οτι ακουσα στοιχιζει η δηλωση της γεννας 80ε δεν ξερω μπορει να μην ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα να το κανουν.
Από τις παραπάνω αντιφάσεις φίλε μου δεν καταλαβαίνεις ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα?
Είναι δυνατόν να είχαν πρόβλημα με τα 80 ευρώ της γέννας όταν η διαφορά πώλησης ανα κουτάβι (όπως οι ίδιοι λένε) είναι 300 ευρώ??????

Πολύ απλά...
Αυτοί "ΚΑΤΙ" πουλάνε....το δικαιολογούν με τον γνωστό που σε στείλανε για να δεις τον πατέρα...
Και από εκεί και πέρα τρέχα γύρευε!
Η μόνη απόδειξη ποιος γέννησε ποιον, είναι αυτό το ρημάδι το pedigree..που "είπαν να μην δηλώσουν"...χάνοντας ένα ποσό της τάξης των 2000+ ευρώ!!! (με απλά μαθηματικά...και τις τιμές που σου είπαν)
Σου φαίνεται λογικό???
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight