Γερμανικός Ποιμενικός-Εργασίας










jimmiska

Member
19 Ιανουαρίου 2013
19
0
Από τις παραπάνω αντιφάσεις φίλε μου δεν καταλαβαίνεις ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα?
Είναι δυνατόν να είχαν πρόβλημα με τα 80 ευρώ της γέννας όταν η διαφορά πώλησης ανα κουτάβι (όπως οι ίδιοι λένε) είναι 300 ευρώ??????

Πολύ απλά...
Αυτοί "ΚΑΤΙ" πουλάνε....το δικαιολογούν με τον γνωστό που σε στείλανε για να δεις τον πατέρα...
Και από εκεί και πέρα τρέχα γύρευε!
Η μόνη απόδειξη ποιος γέννησε ποιον, είναι αυτό το ρημάδι το pedigree..που "είπαν να μην δηλώσουν"...χάνοντας ένα ποσό της τάξης των 2000+ ευρώ!!! (με απλά μαθηματικά...και τις τιμές που σου είπαν)
Σου φαίνεται λογικό???
οχι φιλε σαν ενχωρια γεννα τα εδινε χωρις χαρτια εννοειται τον ρωτησα και αυτο...(τα αδερφακια της)
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Οποιος εχει σκυλους με pedigree ειναι λογικο αν κανει κουταβια να τους βγαλει pedigree, και να τα δωσει 50ευρω παραπανω που ειναι το κοστος πεντικρυ. Δεν εχει λογο να μην το κανει.

Αν δεν το κανει , σημαινει πιθανοτατα οτι οι γεννητορες δεν ειχαν πεντιγκρι. Αυτην την στιγμη δεν μπορεις να ξερεις ποιοι ειναι οι γονεις, ουτε αν εχουν σωστο πεντιγκρι. Οποτε δεν εχει νοημα να συζητας για αυτους.

Οταν μεγαλωσει με το καλο, θα φανει ποσο κοντα μοιαζει στο προτυπο του ΓΠ.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
οχι φιλε σαν ενχωρια γεννα τα εδινε χωρις χαρτια εννοειται τον ρωτησα και αυτο...(τα αδερφακια της)
Ναι φίλε μου...και σε ξαναρωτάω...γιατί να μην τα δώσει με χαρτιά αφού ο ίδιος λέει ότι θα ήταν πολύ μεγαλύτερο το κέρδος, σε σχέση με την δήλωση της γέννας?
 


jimmiska

Member
19 Ιανουαρίου 2013
19
0
Ναι φίλε μου...και σε ξαναρωτάω...γιατί να μην τα δώσει με χαρτιά αφού ο ίδιος λέει ότι θα ήταν πολύ μεγαλύτερο το κέρδος, σε σχέση με την δήλωση της γέννας?
re file den kserw gt den ta dilwse ...tha paw na ton rwtisw...kai tha sou pw...
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Βρε jimmiska να σε ρωτησω κατι, εφοσον βρηκες το φορουμ αυτο σημαινει οτι εχεις μια επαφη με τους υπολογιστες την εχεις, δεν μπορουσες να ψαξεις πριν παρεις το σκυλακι και να ενημερωθεις λιγο καλυτερα για τον τροπο αποκτησης ενος σκυλιου , για την ρατσα τις αναγκες της, τα προβληματα που μπορει να παρουσιασει ωστε να μην στο παιζει κανεις εξυπνος σαν αυτον σου εδωσε το κουταβι. Ξερεις οτι τα γερμανικα εχουν γενικα προβληματα με δυσπλασιες και απαραιτητες προυποθεσεις για καποιον εκτροφεα ειναι να κανει εξετασεις στα σκυλια του και να βαζει στην αναπαραγωγη μονο τα υγιη. Εγω θεωρω πιο σημαντικο να σου εδειχνε με χαρτια οτι τα σκυλοα του ηταν υγιη παρα αμα δηλωσε την γεννα στον ΚΟΕ , δεν μου λεει τιποτα αν ο μπαρμπαμητσος εχει δυο σκυλια με πεντιγκρι με δυσπλασιες και κανει μια γεννα και την δηλωνει , παλι τα κουταβακια που θα βγαλει εχουν μεγαλο ρισκο να εμφανισουν δυσπλασιες και ας εχουν πεντιγκρι .
 


Agatus

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2012
99
0
Πετρούπολη
Βρε jimmiska να σε ρωτησω κατι, εφοσον βρηκες το φορουμ αυτο σημαινει οτι εχεις μια επαφη με τους υπολογιστες την εχεις, δεν μπορουσες να ψαξεις πριν παρεις το σκυλακι και να ενημερωθεις λιγο καλυτερα για τον τροπο αποκτησης ενος σκυλιου , για την ρατσα τις αναγκες της, τα προβληματα που μπορει να παρουσιασει ωστε να μην στο παιζει κανεις εξυπνος σαν αυτον σου εδωσε το κουταβι. Ξερεις οτι τα γερμανικα εχουν γενικα προβληματα με δυσπλασιες και απαραιτητες προυποθεσεις για καποιον εκτροφεα ειναι να κανει εξετασεις στα σκυλια του και να βαζει στην αναπαραγωγη μονο τα υγιη. Εγω θεωρω πιο σημαντικο να σου εδειχνε με χαρτια οτι τα σκυλοα του ηταν υγιη παρα αμα δηλωσε την γεννα στον ΚΟΕ , δεν μου λεει τιποτα αν ο μπαρμπαμητσος εχει δυο σκυλια με πεντιγκρι με δυσπλασιες και κανει μια γεννα και την δηλωνει , παλι τα κουταβακια που θα βγαλει εχουν μεγαλο ρισκο να εμφανισουν δυσπλασιες και ας εχουν πεντιγκρι .
Ακριβώς. Αυτό είπα και εγώ ,τουλάχιστον να δει εξετάσεις γιατί προφανώς ολα τα άλλα ειναι η ίδια ιστορία που ακούμε κάθε μερα ,μόνο το όνομα του κουταβιού αλλάζει,παραμύθια της χαλιμάς . Σύντροφο παίρνεις ,όχι κινητό επιβάλλεται να το ψάξεις.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Ε το θεωρω λιγο απαραιδεκτο γενικα να θες κατι και να μην κατσεις λιγο να το ψαξεις , ακομα και κινητο να ηταν ποσο μαλλον οπως λες αγκαθους οταν προκειται για ενα εμβυο ων .
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Ε το θεωρω λιγο απαραιδεκτο γενικα να θες κατι και να μην κατσεις λιγο να το ψαξεις , ακομα και κινητο να ηταν ποσο μαλλον οπως λες αγκαθους οταν προκειται για ενα εμβυο ων .
Ας μην ειμαστε τοσο απολυτοι. Μερικες φορες βρισκεσαι σε καποιες καταστασεις με καποιους που σου πουλανε οτι ξερουν και μπορει να παρασυρθεις, εξαλλου και στο παρελθον η αποκτηση σκυλου γινοταν μονο απο γεννες γνωστων, μιλαω για προ ιντερνετ εποχη.
σημασια εχει η συνεχεια απο δω και περα...
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Ας μην ειμαστε τοσο απολυτοι. Μερικες φορες βρισκεσαι σε καποιες καταστασεις με καποιους που σου πουλανε οτι ξερουν και μπορει να παρασυρθεις, εξαλλου και στο παρελθον η αποκτηση σκυλου γινοταν μονο απο γεννες γνωστων, μιλαω για προ ιντερνετ εποχη.
σημασια εχει η συνεχεια απο δω και περα...
Δεν ειμαι απολυτος silent και επειδη ακριβως ζουμε στη ιντερνετ εποχη και οχι παλια για αυτο μου φαινεται περιεργο , τωρα που πηρε το σκυλακι ο θεματοθετης να του,ζησει και να του βγει υγιες και δυνατο. Δεν νομιζω εχει νοημα και να παρει τον τυπο που τα ζευγαρωσε τηλεφωνο να ρωτησει τι και πως ,αυτα επρεπε να γινουν πριν την αποκτηση τωρα ειναι λιγο αργα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Δεν τον βρίσκω καθόλου απόλυτο τον Sirko, ούτε και απότομο απέναντι στον άνθρωπο που άνοιξε το θέμα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί του, τώρα πλέον είναι αργά για συζητήσεις πως και τι με αυτούς που του έδωσαν τον σκύλο. Θα μπει σε μια διαδικασία που θα ακούει την μία δικαιολογία μετά την άλλη χωρίς ουσία. Η έρευνα γίνεται πριν. Και βέβαια να του ζήσει το σκυλάκι και να είναι παντά υγιής και να τον φροντίζει όλη του την ζωή. Άλλο το ένα άλλο το άλλο..
Το 1994 πήραμε στην οικογένεια το πρώτο καθαρόαιμο (όπως νομίζαμε τότε) από pet shop. Ένα samoyed που είχε έρθει από την Τσεχοσλοβακία από εκτροφείο όπως μας είχαν πει, αν και δεν ξέραμε τότε τι ακριβώς είναι το εκτροφείο. Δεν είχε pedigree μόνο διαβατήριο. Έζησε κοντά μας 13 χρόνια και την αγαπήσαμε πάρα πολύ όπως όλα τα σκυλιά μας. 2-3 χρόνια μετά την αγορά της άκουσα για τα puppy mills, για τα pedigrees κλπ κλπ..Όπα σκέφτηκα τότε, και ένοιωσα πολύ άσχημα που βοήθησα στην συντήρηση των puppy mills . Αν το άκουσα εγώ το 1997 περίπου , το 2013 παιδιά έχει βουήξει ο τόπος για την σωστή απόκτηση καθαρόαιμου..
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το 2010 πάντως που πήρα το "λαμπ" μου δεν είχα ιδέα από puppy mills, κι ας ειχε βουήξει ο τόπος... Ουτε και για τους σωστους τρόπους απόκτησης είχα ιδέα... Απλά ήμουν σίγουρη ότι αυτό που μου περιγράφαν ότι θα δεχτω δεν ήταν λαμπ γιατί σκεφτόμουν "σιγά μην τα χαρίζανε αν ήταν".... Και το φόρουμ το βρήκα αρκετό καιρό μετά την απόκτηση. Ισως να ειχα κάνει διαφορετικες επιλογες αν το ειχα ανακαλυψει, έστω κι αμέσως μετά την απόκτηση του Ρας.

Ο φίλος μας, "έπεσε" εδώ τώρα, καλώς ή κακώς. Ας το εκμεταλευτεί για τα από 'δω και πέρα.

Καλή ζωή να'χει το κουτάβι σου, να'ναι πάντα γερό κι ευτυχισμένο. (Αλλά καθαρόαιμο δεν είναι. Αν σε ρωτάνε λέγε σκέτο Γερμανικο ποιμενικό βρε παιδι μου, το καθαρόαιμο παρλειπέ το. Κι αν σε ρωτανε "καθαρόαιμο" λέγε εσύ "Όσο γινεται, δεδομενων των συνθηκων απόκτησης". Στο κάτω κάτω το κουτάβι σου το ίδιο καλό ή κακό θα βγει, όπως και να το αποκαλείς. Μπορείς να εισαι περηφανος γι'αυτο, γι'αυτό που είναι κι όχι γι'αυτο που θα μπορουσε να είναι.
 






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αφού δεν κοιτούσες τα χαρτιά και τη μόστρα, γιατί δεν πήρες ένα σκυλάκι αδέσποτο? Ξέρεις πόσα πεταμένα γερμανάκια υπάρχουν εκει έξω από τέτοιες εγχώριες γέννες σαν αυτή που περιγράφεις? Αυτό ακριβως είναι η ανευθυνη γέννα-΄τι δεν πουλήσπουμε θα το πεταξουμε. Άλλωστε κάποιος θα βρεθει να το φροντίζει...

Ααα... Τα greeklish, είναι δύσκολα στην ανάγνωση...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Αν δεν επανέλθει ο Δημήτρης με το ποστ του στα Ελληνικά, θα διαγράψω και τα δικά σας.
Ας του δώσουμε λίγο χρόνο, γιατί ήταν κάμποσο...
 


jimmiska

Member
19 Ιανουαρίου 2013
19
0
Αν δεν επανέλθει ο Δημήτρης με το ποστ του στα Ελληνικά, θα διαγράψω και τα δικά σας.
Ας του δώσουμε λίγο χρόνο, γιατί ήταν κάμποσο...
βαριεμαι να το ξαναγραψω ολο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight