Γιατί ορισμένα σκυλιά γίνονται επιθετικά;


Status
Κλειδωμένο θέμα

deskon

Banned
Banned
4 Αυγούστου 2013
86
0
Θεσσαλονίκη
Έχω ένα ροτβάιλερ το οποίο από την φύση του είναι άγριο σκυλί την Ρότυ, η Ρότυ από μικρό μασούλαγε τα πάντα και τους πάντες μας έχει χαλάσει έπιπλα και παπούτσια στο σπίτι αλλά δεν το μαλώναμε. Ζει με την οικογένεια μου - τώρα μετακομήσαμε σε μονοκατοικία- και μπαίνει και μέσα στο σπίτι. Καθημερινά το πάμε βόλτες και όταν ζητάει τα χάδια του τα έχει. Συνήθως ξαπλώνει μόνο του στην αυλή αλλά όποτε θέλει παρέα μπαίνει μόνο του μέσα στο σπίτι. Δεν το έχουμε μαλώσει ποτέ για τίποτα και δεν το έχουμε δείρει. Παρόλα αυτά είναι επιθετικό προς τις γάτες και προς τα άλλα σκυλιά. Μικρό όταν ήτανε ήθελε να παίξει με μία γάτα αλλά αυτή μόλις το είδε έφυγε φοβισμένη από τότε έγινε θανάσιμος εχθρός τους , μάλιστα πρόλαβε και σκότωσε μία μια μέρα που δεν είμασταν στο σπιτι. Σκυλιά του έχουνε επιτεθεί πολλές φορές και το γάβγιζαν και από τότε άρχησε να κάνει και αυτό τα ίδια. Πόσες πιθανότητες δίνετε στο να γίνει αυτό το σκυλί επιθετικό ως προς το αφεντικό του και ως προς τους τρίτους;
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@deskon ολα μα ολα τα κουταβια τρωνε και μασουλανε παντοφλες,παπουτσια,επιπλα...το αν το μαλωσες η οχι ειναι θεμα ιδιοκτητη...το σωστο ειναι να επιβαλεις ορια...και αν θελει αν μασουλισει..παιρνε του κοκαλα του εμποριου...τα πουλανε ολα τα πετ-σοπ!
οσο αφορα την συμπεριφορα του προς τα αλλα σκυλια...μαλλον κατι δεν εκανες σωστα στην κοινωνικοποιηση οσο ηταν κουταβι!
Τελος... ενα σκυλι που μεγαλωνει σε ενα σωστο και ισορροπημενο περιβαλλον σπιτιου...ειναι δυσκολο να στραφει κατα του αφεντικου...εκτος και αν το κακοποιητε...οπου κι εκει...θα αντιδραση απο αμυνα...οχι επιθεση!!! Τα ροτ ειναι ιδιαιτερα ισορροπημενα σκυλια και με αυξημενη κριση για τις καταστασεις που μπορει να τυχουν να ζησουν...! Διαβασε και λιγο τα χαρακτηριστικα της ρατσας και την ιδιοσυγκρασια του σκυλου...τοσες πηγες εχει το ιντερνετ! και για περαιτερω αποριες στο θεμα χαρακτηρας του Ροτβαιλερ...μπορεις να ρωτησεις και τον εκτροφεα σου!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Δεν καταλαβαίνω γιατί χαρακτηρίζεις το σκυλί σου επιθετικό από την φύση του επειδή δεν συμπαθεί γάτες και άλλα σκυλιά.
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί ανοίγεις απανωτά θέματα ρωτόντας αν το σκυλί σου κάποια μέρα θα σε φάει;
Αν μας κάνεις πλάκα πάλιωσε πλέον άσε που δεν είχε ποτέ καμιά ιδιαίτερα εξυπνάδα ή αξία η πλάκα σου.
Αν μιλάς σοβαρά τότε έχεις σοβαρό πρόβλημα φοβίας με τα ροτβάιλερ και να το κοιτάξεις.
Ο σκύλος σου αν υπάρχει δεν θα στραφεί ποτέ εναντίον σας για τον μοναδικό λόγο ότι δεν ξέρει να διαβάζει. Αν διάβαζε τις βλακείες που έχεις κατά καιρούς γράψει για τα ροτβάιλερ να είσαι σίγουρος ότι θα σε είχε φάει εδώ και μήνες.
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Και το δικό μου σκυλί έχει θέμα με τις γάτες αλλά είμαι βεβαιη ότι δεν έχει κανένα θέμα ούτε με εμένα ούτε με τους ανθρώπους γενικότερα! Αλλά και αυτή τη μανία με τις γάτες (τις οποίες λατρευω) τη δουλεύουμε κάθε μέρα...
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν καταλαβαίνω γιατί χαρακτηρίζεις το σκυλί σου επιθετικό από την φύση του επειδή δεν συμπαθεί γάτες και άλλα σκυλιά.
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί ανοίγεις απανωτά θέματα ρωτόντας αν το σκυλί σου κάποια μέρα θα σε φάει;
Αν μας κάνεις πλάκα πάλιωσε πλέον άσε που δεν είχε ποτέ καμιά ιδιαίτερα εξυπνάδα ή αξία η πλάκα σου.
Αν μιλάς σοβαρά τότε έχεις σοβαρό πρόβλημα φοβίας με τα ροτβάιλερ και να το κοιτάξεις.
Ο σκύλος σου αν υπάρχει δεν θα στραφεί ποτέ εναντίον σας για τον μοναδικό λόγο ότι δεν ξέρει να διαβάζει. Αν διάβαζε τις βλακείες που έχεις κατά καιρούς γράψει για τα ροτβάιλερ να είσαι σίγουρος ότι θα σε είχε φάει εδώ και μήνες.
θες να σε κανει ριπορτ ως τρολλ ε?:p
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Έχεις τερριέ δεν πιάνεται το report σου :p :p
Αααα κακώς... Φοβου την οργη του τερριε... εκει να δεις επιθετικότητα :p λες να με φάει και εμενα? Το βράδυ καμια φορά που ξυπνάω, τη βλέπω να με κοιτάει και γλυφεται... Το ξερα γμτ οτι πηρα κατι κιλάκια, αλλά όχι να με λιγουρευεται και το τερριε
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.566
7.004
Εγώ αν ήμουνα σκυλί σου και καταλάβαινα πόσο με φοβάσαι πάντως θα σου την έπεφτα με καμιά επιθεσούλα, έτσι για να δω αντίδραση κ να γελάσω. Και ξέρω και σκυλιά που το κάνουν αυτό just for the fun of it.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
αυτο στο τελος ειναι συνταγη απο τσελεμεντε?αμαν με αυτα τα ανθρωποφγα τερατα!!!μην τα αγοραζετε!!!!απο τα λιγα που λες,το σκυλι αυτο εχει μεγαλη πιθανοτητα να γινει επιθετικο προς ολους ,για τον λογο οτι αδυνατεις να το κανεις κουμαντο...το σκυλι θελει κατευθυνσεις.αν δεν του τις δωσεις θα τις παρει μονο του κ εσυ με τον τροπο σου απλα θα το επιβραβευεις.συμβουλεψου καποιον ειδικο,γιατι ακριβως ετσι,αυτα τα σκυλια οπως κ αλλα "σχολασαν" απο πολλα κρατη ανα τον κοσμο...η ρετσινια κ η στελλα η σμυρνια!!!
 
Last edited:


deskon

Banned
Banned
4 Αυγούστου 2013
86
0
Θεσσαλονίκη
Φοβάμαι όλα τα μεγάλα σκυλιά αλλά και τα αγαπάω εξίσου. Το ροτβάιλερ το έφερε στο σπίτι ο αδελφός μου και συμβιώνουμε ενίοτε στο σπίτι δεν ήτανε δική μου επιλογή να πάρω σκύλο και δεν καταλαβαίνω γιατί η επίθεση μια γενική ερώτηση έκανα ανάλογη με αυτά που έχω ακούσει.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Μπορεις να παρεις ελβετικο ποιμενικο ειναι παλαιας κοπης γερμανικος ποιμενικος με οχι καμπουρα βατραχοποδαρα,αυτια γαιδαρου και ουρα αλογου,ειναι εκπαιδευσιμος οπως ο αληθινος γερμανικος ποιμενικος.
Δεν τρωει ανθρωπους και υπαρχουν αγνοι εκτροφεις.
 


deskon

Banned
Banned
4 Αυγούστου 2013
86
0
Θεσσαλονίκη
Μπορεις να παρεις ελβετικο ποιμενικο ειναι παλαιας κοπης γερμανικος ποιμενικος με οχι καμπουρα βατραχοποδαρα,αυτια γαιδαρου και ουρα αλογου,ειναι εκπαιδευσιμος οπως ο αληθινος γερμανικος ποιμενικος.
Δεν τρωει ανθρωπους και υπαρχουν αγνοι εκτροφεις.
τον φοβάμαι και αυτόν
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Φοβάμαι όλα τα μεγάλα σκυλιά αλλά και τα αγαπάω εξίσου. Το ροτβάιλερ το έφερε στο σπίτι ο αδελφός μου και συμβιώνουμε ενίοτε στο σπίτι δεν ήτανε δική μου επιλογή να πάρω σκύλο και δεν καταλαβαίνω γιατί η επίθεση μια γενική ερώτηση έκανα ανάλογη με αυτά που έχω ακούσει.
Λοιπόν θα θεωρήσω ότι δεν μας δουλεύεις και θα σου απαντήσω σοβαρά
Τα ρότβαιλερς πραγματικά αφοσιώνονται στον ιδιοκτήτη τους με τρόπο μοναδικό. Επειδή δεν έχουν την χαρωπή, born to be happy no matter what , φύση των λάμπραντορ, και δεν αγαπάνε όλο τον κόσμο αυτός που θα τους αγαπήσει φροντίσει και γίνει ο άνθρωπος τους θα απολαύσει την αγάπη τους με τρόπο μοναδικό.

Αντί να ασχολείσαι λοιπόν με σαχλαμάρες του τύπου κοιτάει τα παιδάκια στο σχολείο για να τα φάει και άλλα τέτοια κοίτα να πλησιάσεις τον σκύλο σου να τον φροντίσεις και να τον καταλάβεις. Αυτός να είσαι σίγουρος σε έχει καταλάβει ήδη.

Κακώς επίσης ο αδελφός σου έφερε ροτ όταν έχεις φοβίες με μεγαλόσωμα σκυλιά. Δεν σεβάστηκε καθόλου το πρόβλημα σου. Τον σκύλο εσύ τον βγάζεις βόλτες;
 




deskon

Banned
Banned
4 Αυγούστου 2013
86
0
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν θα θεωρήσω ότι δεν μας δουλεύεις και θα σου απαντήσω σοβαρά
Τα ρότβαιλερς πραγματικά αφοσιώνονται στον ιδιοκτήτη τους με τρόπο μοναδικό. Επειδή δεν έχουν την χαρωπή, born to be happy no matter what , φύση των λάμπραντορ, και δεν αγαπάνε όλο τον κόσμο αυτός που θα τους αγαπήσει φροντίσει και γίνει ο άνθρωπος τους θα απολαύσει την αγάπη τους με τρόπο μοναδικό.

Αντί να ασχολείσαι λοιπόν με σαχλαμάρες του τύπου κοιτάει τα παιδάκια στο σχολείο για να τα φάει και άλλα τέτοια κοίτα να πλησιάσεις τον σκύλο σου να τον φροντίσεις και να τον καταλάβεις. Αυτός να είσαι σίγουρος σε έχει καταλάβει ήδη.

Κακώς επίσης ο αδελφός σου έφερε ροτ όταν έχεις φοβίες με μεγαλόσωμα σκυλιά. Δεν σεβάστηκε καθόλου το πρόβλημα σου. Τον σκύλο εσύ τον βγάζεις βόλτες;
Τον βγάζω ορισμένες φορές και εγώ βόλτα. Όταν ήτανε κουτάβι το άφηνα να πλησιάζει άλλα σκυλιά και είχε κάνει πολλές φιλίες με άλλα όμως πλησιάζε και το αγριεύαν αυτά όταν μέναμε στο κέντρο της πόλης. Τώρα που είμαστε περιφερειακά τα σκυλιά είναι πιο αγριεμένα και έτσι δεν μας δίνονται ευκαιρίες να κάνουμε φιλίες, αγριεύουμε και εμείς.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Τον βγάζω ορισμένες φορές και εγώ βόλτα. Όταν ήτανε κουτάβι το άφηνα να πλησιάζει άλλα σκυλιά και είχε κάνει πολλές φιλίες με άλλα όμως πλησιάζε και το αγριεύαν αυτά όταν μέναμε στο κέντρο της πόλης. Τώρα που είμαστε περιφερειακά τα σκυλιά είναι πιο αγριεμένα και έτσι δεν μας δίνονται ευκαιρίες να κάνουμε φιλίες, αγριεύουμε και εμείς.
Ωραία.
Λοιπόν σταμάτα να σκέφτεσαι ότι θα αγριέψει μαζί σας γιατί δεν πρόκειται εκτός αν την χτυπάτε και την κακομεταχειρίζεστε.
Για τα μωρά της που ανοίγεις θέμα και ρωτάς συνέχεια κακώς την βάλατε να ζευγαρώσει. Τι θα κάνετε 11 σκυλάκια όταν πάνε δύο μηνών;
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
:(

τελικά τα παιδάκια και εσυ την γλυτώσατε?

Γιατί θεωρείς οτι ο σκυλος σου ειναι επιθετικος?
 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.044
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli