Γιατί ορισμένα σκυλιά γίνονται επιθετικά;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Αγγελε, σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες, εσύ είσαι ο ιδιοκτήτης που τον επιβεβαιώνει, κι εγώ ο wannabe αναξιόπιστος.
δεν ξερω αν λεει για εμενα αν κ δεν το νομιζω,αλλα κ να λεει του απαντησα 5 ποστ πιο πανω..
δεν ξανασχολιαζω τπτ αλλο..
 




mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Μια χαρα και δεν ξανασχολιαζεις...Αλλοι σας φταινε.Δυσκολη μερα στη δουλεια ε?Αλλα γραφω αλλα καταλαβαινετε..Δικο σας προβλημα οχι δικο μου.

Τα εχουμε ξαναπει αυτα. Βλεπω και απο παλια γραφομενα.Επιτιθεστε στην αρχη του αιτηματος σε καποιον που υποστηριζει κατι αλλο και μετά απο καιρο βλεπω στο τελος του αιτηματος ή σε άλλα αιτηματα να υποστηριζετε αυτο που υποστηριζε ο αλλος που του ειχατε φερθει και με αγενεια.

Σε αυτη τη ζωή κάποιοι αργουν να ωριμασουν.
 
Last edited:


deskon

Banned
Banned
4 Αυγούστου 2013
86
0
Θεσσαλονίκη
deskon είσαι παπάς?
'Ασχετο ρε φίλε,αλλά όχι δεν είμαι και αν ήμουνα μάλλον παπαδιά θα ήμουνα.

Όλοι οι προλαλήσαντες έχετε δίκαιο και όλοι καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι το να κοινωνικοποιήσουμε τους σκύλους μας είναι δύσκολο ιδίως αν είναι ράτσα κυριαρχική σαν τα ροτβάιλερ. Εγώ πάντως δεν μπορώ να το κάνω αυτό μόνη μου. Τι πρέπει, λέτε, να κάνω από εδώ και πέρα να το αφήσω στα ίδια και να προσπαθήσω να αποφεύγω τους ανεπιθύμητους ή να το πάω σε κανένα καλό εκπαιδευτή (πράγμα λίγο δύσκολο γιατί λεφτά δεν έχω); Εμένα το ροτβάιλερ μου δεν αφήνει τίποτα να περάσει στην αυλή μας, κυνηγάει τα πουλάκια, σκοτώνει ποντίκια , γάτες κανένα μικρό ζώο δεν επιβιώνει μαζί του.
 


deskon

Banned
Banned
4 Αυγούστου 2013
86
0
Θεσσαλονίκη
.....σημειωτέον με τους ανθρώπους είμαστε αρνάκια δόξα τω Θεώ λέω που συμβαίνει και αυτό γιατί φαντάζεστε να κυνηγούσε και ανθρώπους θα είμασταν σκατά ολέ συγνώμη για την έκφραση...
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
κατ αρχας πρεπει να ηρεμησεις και να ξεφοβηθεις το σκυλο σου.
Αν για να τα πετυχεις αυτα τα 2 πρεπει να πας σε εκπαιδευτη, να πας!
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Όλοι οι προλαλήσαντες έχετε δίκαιο και όλοι καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι το να κοινωνικοποιήσουμε τους σκύλους μας είναι δύσκολο ιδίως αν είναι ράτσα κυριαρχική σαν τα ροτβάιλερ.
Δεν καταλήξαμε καθόλου σε αυτό το συμπέρασμα.
Το να κοινωνικοποιήσεις τον σκύλο σου είναι μια διαδικασία που ξεκινάει από τους πρώτους μήνες της ζωής του. Και δεν είναι δύσκολο αν ξέρεις τι να κάνεις. Το φέρνεις σε επαφή με ενήλικα ήρεμα καλά κοινωνικοποιημένα σκυλιά και την περισσότερη δουλειά θα την κάνουν αυτά.
Αν όμως ξαφνικά στα 4 του χρόνια αποφάσισες ότι δεν είναι καλά κοινωνικοποιημένο και χρειάζεται κοινωνικοποίηση απευθύνεσαι σε έναν εκπαιδευτή. Ωστόσο, έχουν χαθεί πολύτιμα χρόνια. Τώρα βέβαια εξαρτάται με το τι εννοείς εσύ κοινωνικοποίηση. Το να αγριεύει σε άλλα σκυλιά όταν έρχετε σε επαφή μαζί τους δεν είναι τραγικό. Το θέμα είναι αν στην βόλτα σας συναντήσετε κάποιον σκύλο από μακριά, πώς αντιδρά; Συνεχίζει την βόλτα ή προσπαθεί να το φτάσει με επιθετικές διαθέσεις; Αν συμβαίνει το δεύτερο επειδή μπορεί να είναι επικίνδυνο με έναν μεγαλόσωμο σκύλο τότε καλύτερα απευθύνσου σε εκπαιδευτή.
 
Last edited:


deskon

Banned
Banned
4 Αυγούστου 2013
86
0
Θεσσαλονίκη
Δεν καταλήξαμε καθόλου σε αυτό το συμπέρασμα.
Το να κοινωνικοποιήσεις τον σκύλο σου είναι μια διαδικασία που ξεκινάει από τους πρώτους μήνες της ζωής του. Και δεν είναι δύσκολο αν ξέρεις τι να κάνεις. Το φέρνεις σε επαφή με ενήλικα ήρεμα καλά κοινωνικοποιημένα σκυλιά και την περισσότερη δουλειά θα την κάνουν αυτά.
Αν όμως ξαφνικά στα 4 του χρόνια αποφάσισες ότι δεν είναι καλά κοινωνικοποιημένο και χρειάζεται κοινωνικοποίηση απευθύνεσαι σε έναν εκπαιδευτή. Ωστόσο, έχουν χαθεί πολύτιμα χρόνια. Τώρα βέβαια εξαρτάται με το τι εννοείς εσύ κοινωνικοποίηση. Το να αγριεύει σε άλλα σκυλιά όταν έρχετε σε επαφή μαζί τους δεν είναι τραγικό. Το θέμα είναι αν στην βόλτα σας συναντήσετε κάποιον σκύλο από μακριά, πώς αντιδρά; Συνεχίζει την βόλτα ή προσπαθεί να το φτάσει με επιθετικές διαθέσεις; Αν συμβαίνει το δεύτερο επειδή μπορεί να είναι επικίνδυνο με έναν μεγαλόσωμο σκύλο τότε καλύτερα απευθύνσου σε εκπαιδευτή.
Μάλλον, κοπέλα δεν είσαι καθόλου καλά γιατί εγώ είπα από την αρχή ότι προσπάθησα να κοινωνικοποιήσω τον σκύλο μου και το είχα καταφέρει πολύ καλά μέχρι μια ηλικία που μετά ξαφνικά από μόνο του έγινε λίγο επιθετικό όταν το τραβάω συνέρχεται . Όταν βλέπω στην σκύλο στην βόλτα συνεχίζω χωρίς να συμβαίνει τπτ αλλά συνήθως κάποια αδεσποτούλια μας πλησιάζουν αλλά με αυτά δεν γίνεται και τπτ... Αν δεν είσαι καλά να πας σε γιατρό να σε εξετάσει ...αν δεν καταλαβαίνεις τι λέμε και πότε συμφωνούμε ή όχι...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
deskon μη γίνεσαι αγενής με ανθρώπους που χρησιμοποιούν το χρόνο τους για να σε συμβουλεύσουν και μάλιστα με κομψό και όμορφο ύφος, όταν εσυ δείχνεις να μην θέλεις να καταλάβεις...
 


deskon

Banned
Banned
4 Αυγούστου 2013
86
0
Θεσσαλονίκη
deskon μη γίνεσαι αγενής με ανθρώπους που χρησιμοποιούν το χρόνο τους για να σε συμβουλεύσουν και μάλιστα με κομψό και όμορφο ύφος, όταν εσυ δείχνεις να μην θέλεις να καταλάβεις...
ήταν αγενής η κοπελιά και εσύ το ίδιο επίσης και μάλλον εσείς εδώ μέσα ψάχνεται θύματα για να επιτήθεστε και να βγάζετε τα απωθημένα που έχετε από την δουλειά σας ....

να ανοίξουμε θέμα και για ανθρώπους που επιτήθονται όχι μόνο για σκύλους...και οι άνθρωποι το ίδιο ζώα είμαστε...
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Με συγχωρείς αν ήμουν πιο αγενής απ'ότι εσύ... Άλλωστε it takes one to know one... Καλή συνέχεια στους λαβύρυνθους της σχέσης σου με τη Ρότυ.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εμένα το ροτβάιλερ μου δεν αφήνει τίποτα να περάσει στην αυλή μας, κυνηγάει τα πουλάκια, σκοτώνει ποντίκια , γάτες κανένα μικρό ζώο δεν επιβιώνει μαζί του.
Κάπως έτσι βγάζουν κακό όνομα κάποιες ράτσες!!!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
αυτη που μας περιγραφει ειναι η πραγματικοτητα του σκυλου αυτου.ετσι ειναι.το κακο ονομα δεν το εχουν οι ρατσες επειδη σκοτωνουν πουλακια κ μικρα ζωακια,αλλα επειδη ο ιδιοκτητης επετρεψε να φτασει σε εκεινο το σημειο,που δεν ειναι κ κακο απαραιτητα.κ για να μην παρεξηγηθω,κανοντας καποιες εργασιες το σκυλι,αποκταει-ενισχυει-αναδυει-ο.τι θελετε αυτο το ενστικτο κ αυτο κανει απο εκει κ μετα.το κακο ονομα λοιπον ερχεται οταν λαθος ανθρωποι ,εχουν τον λαθος σκυλο ,για την λαθος δουλεια.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
αυτη που μας περιγραφει ειναι η πραγματικοτητα του σκυλου αυτου.ετσι ειναι.το κακο ονομα δεν το εχουν οι ρατσες επειδη σκοτωνουν πουλακια κ μικρα ζωακια,αλλα επειδη ο ιδιοκτητης επετρεψε να φτασει σε εκεινο το σημειο,που δεν ειναι κ κακο απαραιτητα.κ για να μην παρεξηγηθω,κανοντας καποιες εργασιες το σκυλι,αποκταει-ενισχυει-αναδυει-ο.τι θελετε αυτο το ενστικτο κ αυτο κανει απο εκει κ μετα.το κακο ονομα λοιπον ερχεται οταν λαθος ανθρωποι ,εχουν τον λαθος σκυλο ,για την λαθος δουλεια.
ΣΥΜΦΩΝΩ 1000000000%
Αυτό θέλω να πω και εγώ με το προηγούμενο μήνυμα μου. Σίγουρα δεν φταίει το σκυλί άλλα η ιδιοκτήτρια του. Μην παρεξηγηθώ.

Αχ αυτά τα γραπτά καμιά φορα. Αλλα θες να πεις και άλλο νόημα βγαινει
 




deskon

Banned
Banned
4 Αυγούστου 2013
86
0
Θεσσαλονίκη
Με συγχωρείς αν ήμουν πιο αγενής απ'ότι εσύ... Άλλωστε it takes one to know one... Καλή συνέχεια στους λαβύρυνθους της σχέσης σου με τη Ρότυ.
Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό να έχω θέματα μαζί της και εσύ θα είχες αν σου ανήκε ένα ροτ ιδίως με αυτά που ακούγονται για τα ροτ και αυτά που θα δεις με τα μάτια σου εσύ, δεν είναι θέμα που δαγκώνει τα κουτάβια της τι λές τώρα;;;;
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.132
Μηνύματα
896.037
Μέλη
19.944
Νεότερο μέλος
Stelios Krani