Για τους προκατειλημμένους με τα χάσκι




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Είχα τρία ως τώρα και τη μεγάλη την έχω ακόμα. 6 μηνών εκπαιδεύτηκε πλήρως χάρη σε ένα πολύ καλό παλικάρι εκπαιδευτή και με τη δική μου προσπάθεια. Έχω κι ένα Βέλγικο Ποικμενικό δεν τις ξεχωρίζω μεταξύ τους. Ό,τι μπορεί να κάνει η μία, το κάνει και η άλλη. Και θα πω κάτι που μάλλον είναι δύσκολο να το καταλάβετε ή να το πιστέψετε: Τη μικρή (Γκροένενταελ) δεν την πήγα ποτέ σε εκπαιδευτή. Την εκπαίδευσα μόνος μου με τη βοήθεια του Χάσκυ. Εμένα αυτό μου αρκεί.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, αλλά το είπατε, παιδιά: θέλουνε ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. Και μάλιστα με επαγγελματία...
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Το ιδιο και εγω δεν εχω αντιμετοπιση κανενα προβλημα το μονο που χρειαστηκα ηταν πολυ υπομονη . Αυτο δεν το εβαλα για ιδιωκτητες χασκι αλλα για τους αλλους που εχουν σφαιρικη αποψη για τα χασκι ....
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Απο τη δική μου εμπειρία, απλά να πω ότι με θηλυκό χάσκυ το 1994 φτάσαμε σε επίπεδο ΒΗ σε πέντε-έξι εβδομάδες. Τα χάσκυ ήταν η πρώτη φυλή με την οποία ασχολήθηκα, διατηρώ τις καλύτερες αναμνήσεις σε πολλά θέματα. Είναι πολυτάλαντα σκυλιά, πολύ έξυπνα ώστε να ψάξουν τρόπο να αποφύγουν αυτό που δεν τους αρέσει να κάνουν, αλλά σαφώς εκπαιδεύσιμα. Κατά τη ταπεινή μου γνώμη, η φήμη που τα θέλει να εκπαιδεύονται δύσκολα, είναι μύθος.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Από τα τρία το ένα ήταν Μάλαμιουτ και εν αντιθέσει με τη φήμη που λέει πως τα Σιβεριανά είναι δυσκολότερα απ' τα Μάλαμιουτ, εμένα αυτό με δυσκόλεψε κάπως περισσότερο.
GeorgeK έχεις απόλυτο δίκιο, τους πλέον απίστευτους τρόπους θα μηχανευτούν για ν' αποφύγουν κάτι.
Κι αυτό που έλεγα σε κάποιο άλλο νήμα, εγώ συζητάω κανονικά μαζί της, δηλαδή λέω κάτι και απαντάει άλλες φορές με γαβ κι άλλες πάλι με κινήσεις είτε του λαιμού είτε ολόκληρου του σώματος.
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
Έχω ένα χάσκι Σιβηρίας, θηλυκό, ο γρίφος ξέρει πως το απέκτησα. ;) Είναι πανέξυπνα. Δηλαδή ρε παιδιά ας το σκεφτούμε απλά. Γιατί να είναι πιο έξυπνο ένα γερμανικό ποιμενικό που υπακούει τυφλά σε ό,τι κ αν του προστάξεις και όχι ένα χάσκι που το περνάει από φίλτρο πρώτα κ σκέφτεται καλά, τι μου λέει αυτός τώρα? Πάμε να παίξουμε ρε! Γιατί αυτο νομίζω πως σκέφτεται μερικές φορές. Κι αφού παίξουμε καμιά ώρα μετά υπακούει σε όλα. Βασικά όταν έπαιρνα σκύλο αυτό ήθελα. Φίλο και παρέα σε όλα. Όχι στρατιώτη. :)
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Μάλλον γτ θεωρούμε έξυπνα όσα σκυλιά μας δυσκολεύουν λιγότερο... Δν έχω, ούτε είχα χάσκυ, αλλά προσωπικά μου αρέσει που πρέπει να κερδίσεις την προσοχή τους κ δν είναι δεδομένη. Τα σέβομαι εκ προοιμίου κ μόνο λόγω ιστορίας φυλής. Το έχω στο μυαλό μου ότι σαν σκυλιά σκληρής εργασίας, έχουν κερδίσει το δικαίωμα να θεωρούν τους εαυτούς τους ίσους με το αφεντικό σε κάποια πράγματα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αν δώσουμε σε έναν αρχάριο με τα σκυλιά άνθρωπο ένα "πολύ εκπαιδεύσιμο σκύλο"
και μετά ένα χάσκι
με το πρώτο θα τα καταφέρει ευκολότερα

όχι?
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
υπάρχει και η περίπτωση ένα σκυλί πολύ εκπαιδεύσιμο να είναι ηλίθιο πάντως....
αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας :)
υπάρχει και περίπτωση βέβαια ένα σκυλί να μην μπορείς να το εκπαιδεύσεις λόγο ηλιθιότητας -του σκύλο ή και δικής σου :p
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
Μάλλον γτ θεωρούμε έξυπνα όσα σκυλιά μας δυσκολεύουν λιγότερο... Δν έχω, ούτε είχα χάσκυ, αλλά προσωπικά μου αρέσει που πρέπει να κερδίσεις την προσοχή τους κ δν είναι δεδομένη. Τα σέβομαι εκ προοιμίου κ μόνο λόγω ιστορίας φυλής. Το έχω στο μυαλό μου ότι σαν σκυλιά σκληρής εργασίας, έχουν κερδίσει το δικαίωμα να θεωρούν τους εαυτούς τους ίσους με το αφεντικό σε κάποια πράγματα.
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Μη μπερδεύουμε την εξυπνάδα με την υπακοή. Αυτό από μια κάτοχο Χασκι που ζει 12 χρόνια μαζί του και φυσικά δεν το αλλάζει με τίποτα!
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
Μη μπερδεύουμε την εξυπνάδα με την υπακοή. Αυτό από μια κάτοχο Χασκι που ζει 12 χρόνια μαζί του και φυσικά δεν το αλλάζει με τίποτα!
ετσι, που οποιος με βλεπει με το σκυλι μου, μου λεει πανεμορφο αλλα ηλιθια σκυλια. με εκνευριζουν οι ανιδεοι.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
παιδιά
το δύσκολα στην εκπαίδευση
είναι σχετικό
δηλαδή είναι δυσκολότερα απο άλλες φυλές-

και επίσης είναι και υποκειμενικό
γιατί ένας άνθρωπος που ξέρει τι να κάνει ,δεν θα έχει πρόβλημα

τελικά
σε αυτές τις γενικόλογες οδηγίες περι φυλών (οι οποίες απευθύνονται κυρίως σε νεοεισερχόμενους στον χώρο) αυτό που λέγεται ότι τα χάσκι είναι δύσκολα στην εκπαίδευση δεν είναι λάθος

μήπως έχετε δεί χάσκι να νικάει σε κανα πρωτάθλημα υπακοής?
ή συνηθίζονται τα χάσκι στα τσίρκο και στα αγγίλιτι?
και βέβαια μπορούν-απλά δεν "θέλουν".....
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ε όχι και ηλίθια τα χάσκυ.............αίσχος και ντροπή.

υπάρχουν ηλίθια σκυλιά πάντως-άτομα όμως,όχι φυλές
αν και έχω ακούσει για κάτι φυλές που άνετα κρίνονται ως ηλίθια όλα τους-αλλά μάλλον ήταν κακεντρέχειες...........
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...μήπως έχετε δεί χάσκι να νικάει σε κανα πρωτάθλημα υπακοής?
ή συνηθίζονται τα χάσκι στα τσίρκο και στα αγγίλιτι?
και βέβαια μπορούν-απλά δεν "θέλουν".....
Πολύ σωστός (όπως πάντα, εξάλλου), φίλε kokoni!!!

Τα "εκπαιδεύσιμα" σκυλιά (φυλές) είναι αυτά που μπορούν και θέλουν να ικανοποιούν συνεχώς το χειριστή...

Τα "μη εκπαιδεύσιμα" σκυλιά (φυλές) είναι αυτά που μπορούν και δεν θέλουν, σε πολλές περιπτώσεις (παρά μόνο όταν κρίνουν σκόπιμο, ή νιώσουν πως είναι ανάγκη) να ικανοποιούν συνεχώς τον χειριστή...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ή αυτά που "ξέρουν" πολύ καλά ότι "δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ξαπλώσω ΤΩΡΑ,μπορώ να ξαπλώσω και σε λίγο...."

-ΠΛΑΤΣ
-Έλα μωρέ τώρα-τι φωνάζεις???πλατς και πλούτς,take a break να ούμε!!!!!!!!!!!!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
ή αυτά που "ξέρουν" πολύ καλά ότι "δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ξαπλώσω ΤΩΡΑ,μπορώ να ξαπλώσω και σε λίγο...."

-ΠΛΑΤΣ
-Έλα μωρέ τώρα-τι φωνάζεις???πλατς και πλούτς,take a break να ούμε!!!!!!!!!!!!
Εδώ περιγράφεις, με 100% επιτυχία, τη ...Μόκα!!!!!!!!!!:cool::D