Για τους προκατειλημμένους με τα χάσκι


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
χαχαχαχαχαχαχα! Όντως! Αυτό έχω καταλάβει. Αν δεν παίξουμε πρώτα δε ξεκινάει το μάθημα. Αλλά σαφώς δεν είναι χαζή. Είναι ένα "πρωην-κακοποιημένο" σκυλάκι. Έχουμε κάνει άλματα κ είναι πολύ υπάκουη συνήθως. Έκτος από όταν έχει συσσωρευμένη ενέργεια κ θέλει παιχνίδι εδώ κ τώρα. Έκαστος στο είδος του λοιπόν. Κ εγώ όταν βγαίνω βόλτα με φίλους που έχουν γερμανικό ποιμενικό παρατηρώ τη διαφορά στην αντοχή: τεράστια. Εγώ μαζί της παίζω άπειρες ώρες. Εκείνο τα χάνει μετά από λίγα πηγαινέλα. Εκείνο όμως υπακούει τυφλά. Άρα διαλέγεις κ παίρνεις. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα μάλλον...
 








ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
τα χάσκι είναι στα spitz νομίζω
όχι στις πρωτόγονες φυλές.
Eίδα Group 5 - Spitz and Primitive Types - Section 1: Nordic Sledge Dogs
Δν το διαχώρισα από το spitz γτ δν το ξέρω αυτό που λες. Απλώς τόνισα το πρωτόγονος... ;)
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τώρα βρήκα κάτι
σύμφωνα με κάτι πρόσφατα συμπεράσματα έρευνας με χρήση γονιδιακών μελετών τα χάσκι είναι απο τις πιο πρωτόγονες φυλές
αλλά βασικά ανήκει και στα σπίτς
τώρα που το κατατάσσει η FCI ,στα μεν ή στα δε ,είναι άλλο θέμα
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Δεν υπάρχει σάλιο ούτε για εξώδικα ούτε για διαταγές πληρωμής παίδες! :D

Αποκλείεται να ανήκει κ στα 2? Δισυπόστατη φυλή!:p

Βρήκα αυτό πάντως: Με την ονομασία σκύλος ΣΠΙΤΖ εννοούμε μια ολόκληρη κατηγορία σκύλων και όχι σκύλους μιας και μόνο ράτσας. Όλες αυτές οι κατηγορίες έχουν κάποια κοινά και ιδιαίτερα χαρακτηριστικά : Έχουν όλοι μακρύ, χοντρό τρίχωμα, πολύ συχνά άσπρο στο χρώμα, στητά, τριγωνικά αυτιά και μυτερή μουσούδα. Η ουρά είναι τοποθετημένη πάνω από την πλάτη του σκύλου, στριφογυριστή και καθώς έχει άφθονο τρίχωμα, ανοίγει σαν βεντάλια, πέφτοντας στα πλάγια.
Είναι έτσι τα χάσκυ???

(Θα μας "ακούσει" ο Γρίφος κ θα τραβάει τα μαλλιά του! *demonio*)
 


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Κάθε φυλή και κάθε σκύλος είναι διαφορετικός! Δεν εκπαιιδεύονται όλα το ίδιο, το καθένα έχει το τρόπο του.
Το υπέροχο με τα χάσκυ είναι πως πρέπει πρώτα να αποδίξεις οτι είσαι αρκετά ικανός γιαυτόν/ην και μετά θα είναι απο τα πιό εκπαιδεύσημα.

Γενικά πηστεύω πως είναι θέμα εμπιστοσύνης+σεβασμού σκύλου και κατόχου. Μετά όλα γίνονται.

Υπομονή πάντα υπάρχει όταν μας αρέσει αυτό που κάνουμε και όχι μόνο αυτο που βλέπουμε. :)
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Κάθε φυλή και κάθε σκύλος είναι διαφορετικός! Δεν εκπαιιδεύονται όλα το ίδιο, το καθένα έχει το τρόπο του.
Το υπέροχο με τα χάσκυ είναι πως πρέπει πρώτα να αποδίξεις οτι είσαι αρκετά ικανός γιαυτόν/ην και μετά θα είναι απο τα πιό εκπαιδεύσημα.

Γενικά πηστεύω πως είναι θέμα εμπιστοσύνης+σεβασμού σκύλου και κατόχου. Μετά όλα γίνονται.

Υπομονή πάντα υπάρχει όταν μας αρέσει αυτό που κάνουμε και όχι μόνο αυτο που βλέπουμε. :)
Αυτο!