Γνώμες για κωδικό Acana


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
λεω μολις γυρισουμε απο τις διακοπες να παω απο royal σε acana chicken and burbank potato. Βασικα ειχα υποψη μου και την duck and bartlett pear αλλα υπαρχει μεγαλο προβλημα με τη διαθεσιμοτητα της κι ο αντιπροσωπος δε ξερει ακομα ποτε θα την εχει...

Λεω για τον συγκεκριμενο, καινουριο κωδικο επειδη εχει χαμηλοτερο ποσοστο πρωτεινης απο τις υπολοιπες και υψηλα ποσοστα χονδρ/γλυκοζαμινης.

Tα συστατικα ACANA Chicken & Burbank Potato | Acana Pet Foods .co.uk

και αυτης με την παπια
Duck & Bartlett Pear | Acana


Δινει καποιος αυτη με το κοτοπουλο?
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Δεν εχω δοκιμασει καποιον απο τους κωδικους που αναφερεις,αλλα εδινα την lamb and apple,η οποια ηταν επισης χαμηλη σε πρωτε'ι'νη και ημουν σιγουρα πολυ πιο ευχαριστημενη απ'οτι με την royal.Κακα,μυρωδια σκυλου σαφως πολυ καλυτερα και ειχε βελτιωθει αρκετα και η βρωμοανασα του...
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Lamb and Apple δίνω και εγώ...Έχω δοκιμάσει αρκετές και μόνο με αυτή σταμάτησε να ξύνεται...
Είναι υποαλλεργική.....Το τρίχωμα του φούντωσε....Πολύ ευχαριστημένος...Και την τρώει με όρεξη....
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Κάνε την αλλαγή μόλις πέσει λίγο η θερμοκρασία ,μπορεί να σε κάνει νάζια λόγο ζέστης τώρα.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Οι συμβουλες για τις τροφες ειναι περιτες. Καθε σκυλος αντιδρα διαφορετικα σε καποια τροφη. Καποια που μπορει να ειναι εξαιρετικη για τον ενα σκυλο μπορει να δημιουργει προβλημα στον αλλο. Απλα με βαση παντα τα συστατικα δοκιμαζεις και βλεπεις αποτελεσματα στους δυο με τρεις μηνες περιπου.
 


Asp

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
119
0
Πάτρα
Σήμερα πήρα κι εγώ την chicken and burbank potato. Η κτηνίατρος μου είπε ότι αυτή πάει να αντικαταστήσει την acana adult (αν και είχε και τους δύο κωδικούς εκεί). Εμένα μου φάνηκε κάπως..λαδερή στην όψη, αλλά αυτό ίσως να οφείλεται στο ότι έιχα συνηθίσει στην light and fit, δεν ξέρω. Πρώτη φορά πάντως είδα το σκύλο μου να ξεχωρίζει το φαγητό στο πιάτο του.

Κι εγώ για lamb and apple πήγαινα, αλλά δεν την έχω βρει πουθενά εδώ σε μικρή συσκευασία.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Παιδία πόσο πάνε οι καινούριοι κωδικοί της Ακάνα στην Ελλάδα.
Είδα σήμερα σε ένα πετ σοπ 12(13-14 ευρώ περίπου) λίρες το 2,5 κιλά την duck and bartlett pear νομίζω ή τον άλλο κωδικό.
 






Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
65€ περίπου έχει η Πάπια.
59€ το chicken burbank, και τα δύο 13Kg.

Οι μικρές συσκευασίες βλέπω σε ένα online shop έχουν 23 και 18€ αντίστοιχα. 2.27Kg.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δηλαδή η ξηρά πάπια έχει 5Ε/kg και το κοτόπουλο 4,5E/kg αν τα πάρεις σε 13κιλα.
Αν τα πάρεις σε 3κιλα πάνε 7.5Ε/kg και 6E/kg αντίστοιχα.

Απέχω πολύ καιρό απο της σκυλοτροφές οπότε δεν γνωρίζω ακριβώς ποιά είναι η "Παπια με πατατα" ή το "Κοτόπουλο με Αρνί", ούτε θεωρώ πως είναι κακές τροφές. Απλά ήθελα να πω ότι πέρνω κοτόπουλο για ανθρώπινη κατανάλωση με 2.20-2.80Ε/kg. Με 6-7E/kg πέρνω κουνέλι και προβατίνα και μου περισσεύει :D

To παραπάνω το έθεσα γιατί πριν κανα μήνα πήγα σε κατάστημα ζώων να πάρω μια τροφή για έναν φίλο. Αν θυμάμαι καλά λεγόνταν "Natural Choice" και κόστιζε 39Ε τα 7kg. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Δηλαδή η ξηρά πάπια έχει 5Ε/kg και το κοτόπουλο 4,5E/kg αν τα πάρεις σε 13κιλα.
Αν τα πάρεις σε 3κιλα πάνε 7.5Ε/kg και 6E/kg αντίστοιχα.

Απέχω πολύ καιρό απο της σκυλοτροφές οπότε δεν γνωρίζω ακριβώς ποιά είναι η "Παπια με πατατα" ή το "Κοτόπουλο με Αρνί", ούτε θεωρώ πως είναι κακές τροφές. Απλά ήθελα να πω ότι πέρνω κοτόπουλο για ανθρώπινη κατανάλωση με 2.20-2.80Ε/kg. Με 6-7E/kg πέρνω κουνέλι και προβατίνα και μου περισσεύει :D

To παραπάνω το έθεσα γιατί πριν κανα μήνα πήγα σε κατάστημα ζώων να πάρω μια τροφή για έναν φίλο. Αν θυμάμαι καλά λεγόνταν "Natural Choice" και κόστιζε 39Ε τα 7kg. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό.
Οι τιμές ανά kg στη μικρή συσκευασία είναι πιο ακριβές αφού είναι 2.27Kg και όχι 3.

Προφανώς έχει λογική η τιμή της πάπιας να είναι πιο υψηλή από το κοτόπουλο, όπως επίσης είναι λογικό το κοτόπουλο να είναι πιο ακριβό από το "σκέτο" κοτόπουλο που αγοράζουμε από το κρεοπωλείο αφού η τροφή δεν είναι σκέτο κοτόπουλο :)

Εδώ είναι τα συστατικά τους.

Duck & Bartlett Pear | Acana

Chicken & Burbank Potato | Acana

Αν έμεινες με το στόμα ανοιχτό για τα 39€/7kg φαντάσου τι θα πάθεις αν ακούσεις ότι το orijen red έχει το 2.5kg 30+€ :D
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Δηλαδή η ξηρά πάπια έχει 5Ε/kg και το κοτόπουλο 4,5E/kg αν τα πάρεις σε 13κιλα.
Αν τα πάρεις σε 3κιλα πάνε 7.5Ε/kg και 6E/kg αντίστοιχα.

Απέχω πολύ καιρό απο της σκυλοτροφές οπότε δεν γνωρίζω ακριβώς ποιά είναι η "Παπια με πατατα" ή το "Κοτόπουλο με Αρνί", ούτε θεωρώ πως είναι κακές τροφές. Απλά ήθελα να πω ότι πέρνω κοτόπουλο για ανθρώπινη κατανάλωση με 2.20-2.80Ε/kg. Με 6-7E/kg πέρνω κουνέλι και προβατίνα και μου περισσεύει :D

To παραπάνω το έθεσα γιατί πριν κανα μήνα πήγα σε κατάστημα ζώων να πάρω μια τροφή για έναν φίλο. Αν θυμάμαι καλά λεγόνταν "Natural Choice" και κόστιζε 39Ε τα 7kg. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό.

Δοκίμασε να δεις πόσο κάνει η Natural and Delicious τα 12 κιλά νομίζω έχουν κοντά στα72-74 ευρώ.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν λέω πως είναι κακές τροφές, αντιθέτως μπορεί να είναι top of the line. Απλά σε σχέση με τα λεφτά που δίνω εγώ μου φαινονται ανεξήγητο.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
εγω παντως σκυλο να κλαψουριζει στα ποδια μου οση ωρα ετοιμαζω το φαι του μονο με ωμο ειδα.αλλαξα σε ωμο τη διατροφη και του 14χρονου ορφεα σε μια μερα.ξερετε ποσες φορες μπηκα στο πειρασμο να παρω μια πανακριβη τροφη ολιστικη για ευκολια δικη μου να τους δινω εστω το πρωι πριν φυγω για τη δουλεια? οσες φορες πηγα στο πετσοπ και διαβασα τα συστατικα μετανοιωνα.τι σκτ εχουν μεσα για να κοστιζει το κιλο οσο ενα καλο κομματι κρεας,δε τους παιρνω black angus καλυτερα?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Υπάρχουν ξηρες τροφές πολυ καλές. Δεν μπήκα στο θέμα να συγκρίνουμε αυτόν τον τομέα. Περισσότερο μου κάνει εντύπωση οι τιμές. Μιας και δεν αγοράζω θεωρούμε εκτός εξίσωση κατα κάποιο τρόπο, και αυτό που βλέπω είναι ότι γενικά όλες οι τροφές σκύλου είναι υπερβολικά ακριβά.

Να δώσω άλλο παράδειγμα και ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος. Χρησιμοποιώ για την εκπαίδευση παριζάκι ή γαλοπούλα. Προχθές πήρα απο κατάστημα 200γρ παριζάκι με 0.85E. Στο ίδιο κατάστημα πήγα να δω λιχουδιές "για σκυλια" και ήταν 5-6Ε. Δεν σας φαίνεται λίγο περίεργο?
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
μα ολα ειναι μαρκετινγκ ,πονταρουν στη τρελλα μας.ειδικα οι νεοι ιδιοκτητες σκυλων δινουν τεραστια ποσα σε σαχλαμαρες. βαζω και τον εαυτο μου μεσα στο παρελθον. τωρα προσπερνω και δε παιρνω πλεον ουτε μπισκοτα σκυλου.προτιμω να τους δωσω ενα τυρακι λαβας η ενα παξιμαδακι για λιχουδια.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
65€ περίπου έχει η Πάπια.
59€ το chicken burbank, και τα δύο 13Kg.

Οι μικρές συσκευασίες βλέπω σε ένα online shop έχουν 23 και 18€ αντίστοιχα. 2.27Kg.
Που τη βρηκες την παπια? εγω σ ενα online την εχω δει μονο, οπου και δεν ειναι διαθεσιμη
 


Loki

Member
19 Ιουλίου 2012
9
0
Δεν εχω αποψη για τον συγκεκριμενο κωδικο γιατι δεν τον εχω χρησιμοποιησει ποτε. Παντως τα προιοντα της champion ειναι απο τα λιγα (αν οχι τα μοναδικα) που εμπιστευομαι απο αυτα που μπορω να βρω στην Ελλαδα. BiggBilly ολες οι ξηρες ειναι υπερτιμημενες και στις περισσοτερες αμα δεις τι αγοραζεις θα σου πεσουν τα ματια. Εγω προσωπικα προτιμω να δινω 70 ευρω και να παιρνω 60% κρεας απο το να δινω 60 και να παιρνω 20%. Το παν ειναι η σχεση τιμης-ποιοτητας. Αυτο δεν το βλεπεις μονο απο την τιμη του κιλου αλλα και απο την μεταβολιστεα ενεργεια,π.χ. αν το κιλο κανει 5 ευρω και χρειαζεσαι 300γρ/μερα σε συμφερει περισσοτερο απο μια τροφη που το κιλο κανει 4 ευρω και χρειαζεσαι 500γρ/μερα.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Που τη βρηκες την παπια? εγω σ ενα online την εχω δει μονο, οπου και δεν ειναι διαθεσιμη
Ναι δε νομίζω να έχει έρθει ακόμα Ελλάδα. Τη βρήκα στο petsolutions.gr
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki