Γνώμες για malinois και εκτροφείο


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
Τωρα δλδ συζηταμε για τα σκυλια του στρατου,που αμα περισεψει καμια εξεταση δυσπλασιας απο σκυλο στην ζητανε για να την βαλουν και καλα στα σκυλια που περνανε το τεστ.και να περασει η επιτροπη...Μαλιστα
Τι εννοείς? για να μαθαίνουμε κι εμείς!
 




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Aπαντησα με αυτο το στυλ για αυτα που περνω ως απαντηση,αν σε ενδιαφερει πραγματικα ομως θα σου πω οτι γνωρισα ατομο που ειχε πρεσα και επειδη δεν δαγκωνε ουτε το φαι του,αγορασε Γ.Π για φυλαξη.
Εχω δει και οντως 10 που δεν λενε μια σε φυλαξη και δυο που απλα τρεμεις στην οψη τους και μπορουν να σε φανε....
ΚΑΝΕΝΑ σκυλι δεν ειναι αστειο!ολα ειναι καλα αναλογα για το τι τα θες.

Απομονωσες ομως ενα κομματι απο την παραγραφο,και αν ειχες διαβασει την απαντηση που πηρα επανω και το τελος της δικιας μου νομιζω θα καταλαβαινες πως και γιατι το ειπα.
Την απομόνωσα γιατί έτσι είθισται στα boards.
Άν κάτσεις να γράψεις ένα μακροσκελές post,δε θα κάνω όλο το post σου quote για να ζητήσω διευκρίνηση από μια πρόταση.Είναι προφανείς οι λόγοι που συμβαίνει αυτό.

Επίσης πάλι δεν κατάλαβα.Αυτά τα 10 μαστίφ που λες τι ακριβώς είναι?Φίλοι κ γνωστοί που έχουν αποκτήσει μαστίφ και τα βγάζουν βόλτα και τα έχουν ως pet,η εννοείς τα έχεις δει να δουλεύουν και "δεν λένε μια στη φύλαξη"?

Η διαφορά είναι ουσιαστική,δεν είναι επουσιώδης,το καταλαβαίνεις.

Sirko αν θες για πες κ εσύ την άποψή σου για τα mastiff,αναφορικά με τη φύλαξη (για να λέει ο zouzounos ότι έχεις δει πολλά σκυλιά η άποψή σου έχει άλλο βάρος).Δεκτοί κ οι παραλληλισμοί με ΓΠ η μάλι.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Την απομόνωσα γιατί έτσι είθισται στα boards.
Άν κάτσεις να γράψεις ένα μακροσκελές post,δε θα κάνω όλο το post σου quote για να ζητήσω διευκρίνηση από μια πρόταση.Είναι προφανείς οι λόγοι που συμβαίνει αυτό.

Επίσης πάλι δεν κατάλαβα.Αυτά τα 10 μαστίφ που λες τι ακριβώς είναι?Φίλοι κ γνωστοί που έχουν αποκτήσει μαστίφ και τα βγάζουν βόλτα και τα έχουν ως pet,η εννοείς τα έχεις δει να δουλεύουν και "δεν λένε μια στη φύλαξη"?

Η διαφορά είναι ουσιαστική,δεν είναι επουσιώδης,το καταλαβαίνεις.

Sirko αν θες για πες κ εσύ την άποψή σου για τα mastiff,αναφορικά με τη φύλαξη (για να λέει ο zouzounos ότι έχεις δει πολλά σκυλιά η άποψή σου έχει άλλο βάρος).Δεκτοί κ οι παραλληλισμοί με ΓΠ η μάλι.
To oti exo δει ενα δυο πραματα δε σημαινει οτι ξερω :) τωρα για τα μαστιφοειδη δεν μπορω να σου κατι, δεν εχω πολλες επαφες σιγουρα θα υπαρχουν δυνατα σκυλια οπως θα υπαρχουν και κοπριδια , το θεμα ειναι να μην γινεται γενικευση και να τα τσουβαλιαζουμε ολα σε ενα σακι
 
  • Like
Reactions: Dimi_21 and nfeel


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
Τα μαστιφ νομίζω είναι off topic...
Επίσης ο καθένας έχει την αποψή του, χωρίς να σημαίνει ότι πρέπει να την ασπαστούμε! Ας μην θιγόμαστε!
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@nfeel επρεπε να παρεις ολη την παραγραφο ομως γιατι αλλαζει εντελως το νοημα,τον τροπο,και καταλαβαινεις γιατι το εργραψα.
ΔΕΝ γνωριζω απο μαστιφοειδη ΤΙΠΟΤΑ!Αυτο ακριβως ηθελα να πω.επειδη μπορει να εχω δει καποια σκυλια που δεν κανουν δεν μου δινει το δικαιωμα να μπαινω και να γραφω...
Δεν εχω γνωσεις δεν εχω εμπειρια,το μου ειπαν και μου αρκει δεν μου λεει ΤΙΠΟΤΑ.
 
  • Like
Reactions: nfeel


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
προτεινα στον θεματοθετη μαστιφ αντι για μαλινουα μια και το θελει,οικοσιτο και για φυλαξη χωρου...οποιος εχει ιδεα απο φυλαξη χωρου αντιλαμβανεται το γιατι...

ο θεματοθετης ειπε οτι τα απορριπτει για δικους τους,απολυτως σεβαστους λογους,οποτε δεν ξαναναφερθηκα...οι υπολοιποι το κανατε και προχωρησατε και σε συγκρισεις...

το σχολιο μου περι μη συμμετοχης δεν ηταν ειρωνικο,αλλα πρακτικο,μια και η πορεια δειχνει οτι τσαμπα γραφω...

το οτι δεν εχω δουλεψει με μαλινουα,θεωρει ο dimi_21 οτι με καθιστα μη ικανο να γραψω περι drives...με ποια λογικη προεκυψε αυτο ,το ξερει μονο ο συγκεκριμενος...

και για να κλεινω διοτι βαρεθηκα να γραφω τα ιδια καθε φορα...
τελευταια φορα λοιπον μια και το κανετε συνειδητα γαργαρα επειδη προφανως δεν συμφερει...

ειπα...

μαλινουα-κυναθλητης ΔΕΝ σημαινει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ και ικανοτητα φυλαξης...τιποτε αλλο δεν εγραψα...αυτο ισχυει ειτε σας αρεσει ειτε οχι...

εσεις μου προσαπτετε οτι χαρακτηρισα τα μαλινουα αχρηστα ,το πηγατε και στους γερμανικους ποιμενικους και αν τραβηξει λιγο ακομη το θεμα θα με κατηγορησετε και για την δολοφονια του κεννεντυ...ελεος...

εγω τελειωσα στο συγκεκριμενο νημα,οποτε γραψτε οτι σας φωτισει ο θεος,αλλαχ,βουδας,η οτι αλλο κανετε κεφι...
 
  • Like
Reactions: TARA and nfeel


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ειπε αυτος που πηρε ντογκο αρτζετινο για φυλακα.
Σε καθιστα μη ικανο γιατι δεν εχεις εμπειρια γνωσεις σε τετοια σκυλια,οποτε απο το να γραψεις οπως για την ρουτινα πχ και να το διαβασει κανεις και να τον παρεις στο λαιμο σου,αστο καλυτερα.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
ο
τα σκυλια των κυναθληματων ,βλεπουν τις επιθεσεις-δαγκωματα ως routine γι αυτο και ειναι αστρεσσαριστα,κατα την διαρκεια των δαγκωματων,κατι που στα ματια ενος γνωστη ειναι πασιφανες απο την γλωσσα σωματος τους και το Pitch του γαυγισματος,το οποιο ειναι πολυ πιο πριμο,απ οτι αυτο της αμυνας η επιθεσης, το οποιο ειναι πολυ πιο μπασο περιλαμβανοντας και εντονο γρυλισμα...
..
Οχι τπτ αλλο δεν ειπες,Κατι που στα ματια ενος γνωστη ειναι πασιφανες κιολας.......
Πηρες και τρια likes ελπιζω για αλλα σημεια του ποστ σου.
 




george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
δεν ειπε κανεις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ οτι κανει!

την κουβεντα ομως την πηγαινατε οτι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ δεν κανει!
μην κανουμε κωλοτουμπες!

αν θυμασαι, ειχα αναφερει οτι καποια σκυλια δουλευουν καθαρα με prey κατι το οποιο δεν ειναι το καλυτερο αλλα και παλι μπορει να χρησιμοποιηθει με καλα αποτελεσματα.

στην τελικη για κανενα σκυλι δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια οτι κανει ή δεν κανει. ειναι ζωντανοι οργανισμοι και το καθενα εχει τον δικο του χαρακτηρα.
αρα ειτε ΓΠ να παρει ειτε μαλινουα ειτε μαστιφ ειτε λιονταρι κανενας δεν θα του υπογραψει οτι θα κανει.

και ξαναρωταω...
φυλαξη χωρου ειναι οταν ενα σκυλι χτυπιεται στα καγκελα??

και επισης...
μας ενδιαφερει καθαρα η φυλαξη χωρου ή και η σωματοφυλακη??
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
Για να σας χαλαρώσω λίγο..

@georgefrms πάρε ένα τέτοιο
View attachment 59651

Δεν χρειάζεται καμία εκπαίδευση! απλά με την όψη του τα κάνεις πάνω σου :barefoot::barefoot:


σορρυ για το σπαμ
χαχαχαχα και για παιχνίδι αντι για μπαλάκια θα του πετάω μπάλες του Bowling!!!!!
 
  • Like
Reactions: Dimi_21






reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Ειπε αυτος που πηρε ντογκο αρτζετινο για φυλακα.
γραφω μονο και μονο για αυτο που παρεθεσα...

το γιατι πηρα αρτζεΝτινο,αφορα εμενα και μονον...το οτι κανεις τετοιου ειδους δηκτικη αναφορα σημαινει ενα πραγμα μονον...

οτι κανεις τον υποβολεα σε εναν συγκεκριμενο που ξερουμε και οι δυο,κατι που δεν σε τιμα καθολου,μια και δεν εχεις ιδια γνωση του γεγονοτος...

δεν προσβαλλομαι μια και δεν το συνηθιζω να παιρνω προσωπικα τα οποια σχολια στα φορα,οποτε μπορεις να συνεχισεις ελευθερα...εσυ εκτιθεσαι...εγω απλως γελαω οπως κανω και με τον φιλο σου...
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
@nfeel Ο zouzounos δεν εγραψε κατι τετοιο.
Sirko αν θες για πες κ εσύ την άποψή σου για τα mastiff,αναφορικά με τη φύλαξη (για να λέει ο zouzounos ότι έχεις δει πολλά σκυλιά η άποψή σου έχει άλλο βάρος).Δεκτοί κ οι παραλληλισμοί με ΓΠ η μάλι.
Το θεμα το παρακολουθω αλλα δυστυχως 2 σκυλια εχουν περασει απο την ζωη μου(ενα ιμιαιμο κοκκονι και ενα μορφολογικο γερμανικο)δεν μπορω να εκφερω αποψη.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
γραφω μονο και μονο για αυτο που παρεθεσα...

το γιατι πηρα αρτζεΝτινο,αφορα εμενα και μονον...το οτι κανεις τετοιου ειδους δηκτικη αναφορα σημαινει ενα πραγμα μονον...

οτι κανεις τον υποβολεα σε εναν συγκεκριμενο που ξερουμε και οι δυο,κατι που δεν σε τιμα καθολου,μια και δεν εχεις ιδια γνωση του γεγονοτος...

δεν προσβαλλομαι μια και δεν το συνηθιζω να παιρνω προσωπικα τα οποια σχολια στα φορα,οποτε μπορεις να συνεχισεις ελευθερα...εσυ εκτιθεσαι...εγω απλως γελαω οπως κανω και με τον φιλο σου...
Το γιατι πηρες αρτζεΝτινο οντως ειναι δικο σου θεμα...
Το οτι γραφεις ομως σεντονια με πολυ ωραιο γραπτο λογο λεγοντας μεσα και με υφος και σιγουρια :βλεπουν τις επιθεσεις-δαγκωματα ως routine γι αυτο και ειναι αστρεσσαριστα,κατα την διαρκεια των δαγκωματων,κατι που στα ματια ενος γνωστη ειναι πασιφανες
Ειναι θεμα ολων ομως.
H λεγοντας :τωρα τα λοιπα περι γνωσης και κατοχης τα ακουω βερεσε...η κλασσικη καραμελα των κατοχων και χρηστων οποιουδηποτε αντικειμενου η εμψυχου...

δεν χρειαζεται να εχω προσωπικη πειρα...μου αρκει που οι γνωστοι μου σε σωματα ασφαλειες μου χουν πει ιστοριες για απιστευτες φολες μαλινουα,τα οποια διαφημιζονταν ως οι τιτανες της ικανοτητας..

Σοβαρα δλδ? γραφεις σε ενα φορουμ και δεν σε νοιαζουν οι γνωσεις?αλλα ειναι κλασσικη καραμελα να σου πει καποιος οτι πρεπει να ξερεις?Βασιζομενος σε τι?Σε γνωστους σου σε σωματα ασφαλειας???

Βεβαια τωρα που το ξανα σκεφτομαι,με κατηγορησες οτι:κανεις τον υποβολεα σε εναν συγκεκριμενο που ξερουμε και οι δυο,κατι που δεν σε τιμα καθολου,μια και δεν εχεις ιδια γνωση του γεγονοτος...
Ti να την κανω την γνωση?την ακουω βερεσε...κλασσικη καραμελα...δεν χρειαζεται να εχω προσωπικη πειρα,μου αρκει που ενας γνωστος μου, μου το ειπε.

Εγω παλι δεν μπορω να γελασω γιατι το εχω δει το εργο με τους επιστημονες....
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Παρακολουθωντας τα ζεστα θεματα των τελευταιων ημερων στο φορουμ, μερικα διασπαρτα συμπερασματα και προβληματισμοι μου πανω σε οσα εχω διαβασει, σε αντιπαραθεση και με ο,τι εγω ως απειρος (αλλα ενδιαφερομενος) δεν γνωριζω, ή εχω διαβασει κατα καιρους ακομα και εδω μεσα:
Λεγαμε να ψαχνουμε για τους σοβαρους εκτροφεις, που ασχολουνται, που κατεβαινουν σε εκθεσεις, που δουλευουν τα σκυλια τους, που ενδιαφερονται για το καλο της φυλης κτλ. Πλεον,αρκετοι και απο αυτους τους λιγους "σοβαρους" εκτροφεις φτιαχνουν μερικα σκυλια βιτρινα, για να ανεβαζουν τις τιμες. Τα σκυλια αυτα ειναι καμμενα, ή κολλημενα με μανικια, ή δουλευουν μονο με prey (ή δουλευουν και με ντιφενς τελικα, το ψαχνουμε να το βρουμε καπου στην πορεια), ή δεν εχουν τα νευρα, ή τα παραεχουν τα νευρα, ή ..., ή .... Να χαιδέψεις τους γονεις για να καταλαβεις αν το κουταβι θα βγει φυλακας, να μην χαϊδεψεις τους γονεις γιατι πρεπει να σηκωσουν το δεξι φρυδι μονο κατα το χαϊδεμα, αλλα οχι το αριστερο. Οι εκθεσεις ειναι σικέ. Τα pedigree απο κει που ηταν το βασικο αποδεικτικο καθαροαιμιας και μια σχετικη εξασφαλιση για το τι περιμενεις να δεις στο κουταβι στο μελλον, ε, δεν δειχνει και τιποτα ουσιαστικο. Οι τιτλοι εργασιας σε απειρες περιπτωσεις ειναι στα χαρτια. Τα μορφολογικα ολα ειναι μονο για τον καναπε(-ος). Τα εργασιακα ειναι ολα ικανα για τα παντα. Τα εργασιακα δεν ειναι ολα ικανα για τα παντα. Οι υπερπρωταθλητες σε ipo,ring κτλ, ειναι οτι πιο ισορροπημενο μπορεις να βρεις σε σκυλο. Τα σωστα σκυλια παιζουν σκιζουν στον στιβο, πανε μαζι σου για καφε,αλλα τρωνε και οποιον πρεπει γιατι σε μια βδομαδα τους γυριζεις και στον ανθρωπο και σου κανουν φυλαξη για πλακα. Οι υπερπρωταθλητες ειναι απομονωμενα και στρεσσαρισμενα (με την κακη την εννοια) σκυλια, κλεισμενα σε κλουβια ολη μερα και βλεπουν παντου μπαλακια. Τα μαλι ειναι οτι καλυτερο αν θες να ασχοληθεις, ταυτοχρονα ειναι και οτι χειροτερο, γιατι πρεπει να εχεις την εμπειρια και την ικανοτητα να διακρινεις την παραμικροελαχιστη πτυχη του χαρακτηρα του σκυλου οταν πας να διαλεξεις γεννα και κουταβι. Οχι, τα γπ ειναι τα καλυτερα γιατι ειναι πιο ισορροπημενα. Τα παλια γπ , οχι τα νεα. Ή μαλλον οχι, τα μαυρα. Όχι, τα γκρι. Οχι, τα μαστιφια ειναι τα καλυτερα για φυλαξη γιατι το εχουν μεσα τους. Οχι, τα βουνισια ειναι τα καλυτερα για προστασια, γιατι τρωνε ολον τον κοσμο ανεξαρτητως.
Και αλλα τοσα που μου διαφευγουν.
Παραλληλα βεβαια, βγαινουν και στην επιφανεια προσωπικες κοντρες και κολληματα καποιων πανω σε συγκεκριμενες αποψεις ή συγκεκριμενα ατομα...καποιοι λενε την αποψη τους, αλλοι απλα σχολιαζουν τις αποψεις των αλλων, χωρις να λενε κατι ουσιαστικο πανω στην συζητηση, ή χωρις να ξερουν καν σε τι αναφερεται αυτος τον οποιο κρινουν...
Ειμαι απο αυτους που σε καθε νεο μελος που μπαινει εδω μεσα θεωρω σωστο να του θεσω προβληματισμους, να του παρουσιασω τα προβληματα που μπορει να εχει η συμβιωση με εναν σκυλο, να του επισημανω οτι πρεπει να ψαχτει για να καταληξει σε τι σκυλο πρεπει να παρει και απο που να τον παρει. Αντε, αν ο αλλος θελει να παρει απλα ενα pet, πες οτι κουτσα στραβα θα καταληξει σε μια αποδεκτη επιλογη (που και παλι υπαρχουν ενα σωρο αντιρρησεις).
Αν θελει ομως καποιος να κανει και κατι παραπανω με τον σκυλο του (φυλαξη,εργασια/αθλημα πειτε το οπως θελετε) ,πλεον ειλικρινα εχω πειστει οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να πετυχει τον σκυλο που πρεπει για να ειναι ολοι χαρουμενοι. Μιλαμε για πιθανοτητες 1/1.000.000, πρεπει να μπουν ολοι οι πλανητες σε μια ευθεια...Οπως και να χει, ειτε το σκυλι θα του βγει ανικανο, ειτε ο ιδιοκτητης θα βγει ανικανος για το σκυλι...
Και ολες αυτες οι αναλυσεις, ενω τα σκυλια που υπαρχουν στην Ελλαδα και αφορουν σε τετοιες πρωχό περιπτωσεις ειναι ποσα;;; Οι ιδιοκτητες που μπορουν να φτασουν τα σκυλια σε τετοια επιπεδα ειναι ποσοι;;;;
Εγω διαβασα πχ για (μονο) 3 ελληνικες συμμετοχες που θα λαβουν μερος στο παγκοσμιο πρωταθλημα εργασιας...ΤΡΕΙΣ...
μηπως τελικα ολες αυτες οι αναλυσεις ειναι καπως too much και δεν αγγιζουν καθολου την συντριπτικη πλειοψηφια των ιδιοκτητων,τις ικανοτητες αλλα και τις απαιτησεις αυτων;
Εκτος και αν εσεις που συμμετεχετε σε αυτα τα θεματα, εχετε οντως τα σκυλια-διαμαντια (με την πραγματικη εννοια, οχι ειρωνικα)ή τις τοσες γνωσεις και οι ενδιαφερομενοι θα φτασουν και αυτοι σε αντιστοιχα επιπεδα συμβιωσης/εργασιας/εκπαιδευσης με τους σκυλους τους...μηπως η τοση αναλυση καπου χανει την ουσια της;
υγ. το post μου δεν απευθυνεται σε καποιον προσωπικα και σε καμια περιπτωση δεν ειναι μομφη ή ειρωνια για κανενα μελος που εχει καταθεσει την αποψη του, ασχετως αν την θεωρω σωστη ή λαθος. Απλα οντως εχω χασει τη μπαλα και προσπαθω να καταλαβω,στραβος ειναι ο γυαλος ή εγω στραβα αρμενιζω; νιωθω οτι το να καταληξεις με τον σωστο σκυλο, ειναι πρακτικα αδυνατο...πιο ευκολα βρισκεις εναν ψυλλο στα αχυρα, παρα τον σκυλο που θες...
 
Last edited:


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Και ολες αυτες οι αναλυσεις, ενω τα σκυλια που υπαρχουν στην Ελλαδα και αφορουν σε τετοιες πρωχό περιπτωσεις ειναι ποσα;;; Οι ιδιοκτητες που μπορουν να φτασουν τα σκυλια σε τετοια επιπεδα ειναι ποσοι;;;;
Εγω διαβασα πχ για (μονο) 3 ελληνικες συμμετοχες που θα λαβουν μερος στο παγκοσμιο πρωταθλημα εργασιας...ΤΡΕΙΣ...
μηπως τελικα ολες αυτες οι αναλυσεις ειναι καπως too much και δεν αγγιζουν καθολου την συντριπτικη πλειοψηφια των ιδιοκτητων,τις ικανοτητες αλλα και τις απαιτησεις αυτων;
@Haris Drazen θα απαντησω και σε αλλα κομματια,ΑΛΛΑ κατι τετοιο εννοουσα και πριν.Λες "μονο" 3 συμμετοχες. και μετα το ξανα τονιζεις με ΤΡΕΙΣ.
Γνωριζεις ποσο χρημα χρονο και παρα πολλα αλλα χρειαζεται ενα σκυλι?Γνωριζεις οτι καποιοι μενουν π.χ Αθηνα και εχουν πενθημερη δουλεια αλλα πρεπει να κανουν εκατονταδες ιχνηλασιες?με μισθο χαμηλο!
Γνωριζεις ποσα ατομα δουλευουν στα κλαμπ αυτη την στιγμη με "ονειρο "να πανε?Γνωριζεις οτι ισως καποιοι εκαναν μεταβαση σε αλλο σκυλο και ετοιμαζουν τον επομενο?Γνωριζεις αν εχουν λεφτα να πανε?Γνωριζεις αν πχ καποιος δεν γουσταρει να παει στις FCI και γουσταρει να παει στο FMBB πχ?Γνωριζεις ποσα ατομα ειναι επαρχια και δεν εχουν καποιον να δουλεψουν τα σκυλια τους?Γνωριζεις ποσες συμμετοχες υπηρχαν παλαιοτερα λες για τρεις...του στυλ ελαχιστες συμμετοχες.Οταν η Ιταλια πχ εχει ΠΕΝΤΕ.

Δεν τα γνωριζεις Χαρη,αλλα και να τα γνωριζεις,επειδη λοιπον ειμαστε τωρα "χαμηλα" πρεπει να μεινουμε χαμηλα?Γιατι να μην προσπαθησουμε ο καθενας με το δικο του λυθαρακι να ανεβει το επιπεδο οπως μπορουμε?

Συμφωνω οτι κατα καιρους υπαρχουν θεματα που περνουν "φωτια" και υπαρχουν και κοντρες και παρεξηγησεις και τα παντα,αλλα και αυτο μεσα στο παιχνιδι ειναι.Οχι δεν ειναι καλη εικονα,αλλα απο καθε τι κατι βγαινει και μπορεις να παρεις πραγματα.
Εγω πχ εχω βρεθει παρα πολλες φορες σε "κοντρα" για τις εκθεσεις και με τα "ψευτικα" Ipo.Aυτο μπορει να βγαλει καποιος πω παλι ο μ@λ@κ@ς λεει τα σεναρια του.Αλλα μπορει να βρεθει και καποιος που να παει να ζητησει απο τον εκτροφεα να δει.....

Αν δεν υπηρχαν πχ αυτες οι κοντρες για τα μαλι η τα γπ ξερετε ποσα ατομα ακομα θα ετρεμαν στην ιδεα να παρουν μαλινουα η γκριζο επειδη ειναι "τερατα" και πως θα τα κανουν καλα?Τι για πετ και σε οικογενεια αυτα?ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ και ομως ειναι ΔΥΝΑΤΟΝ μια χαρα περνανε τα σκυλια και μια χαρα ειναι.

Αν δεν υπηρχε μελος εδω δεν θελω να πω ονομα(αν και θα καταλαβετε) οτι μαγκες εγω τα θελω ετσι και ετσι και εδω εχει χαλασει και το βρηκα απο εκει....Χαμος στο φορουμ και παλι,ναι αλλα μας ανοιγει νεους "οριζοντες".μπορω να αναφερω και αλλες κοντρες που εχεις να παρεις πραγματα.

Κανεις δεν εχει πει οτι υπαρχει τελειο σκυλι.ολα τα σκυλια ειναι καλα αναλογα γιατι τα θες.

Ειναι ευκολο να βρεις σκυλι οπως το θες (καταλαβα οτι το παραδειγμα το εκανες τραβηγμενο οκ).

Φορουμ ειναι,εχεις να κανεις με γραπτο λογο,με ατομα που δεν γνωριζεις.Λογικα ειναι ολα αυτα.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Dimi_21 συμφωνουμε οτι ειναι λογικο να ξεφευγουν οι συζητησεις...λογικο να παρεξηγειται ο γραπτος λογος...λογικο να δημιουργουνται παρεξηγησεις αναμεσα σε ατομα που δεν γνωριζονται...λογικο να γραφονται και εκ διαμετρου αντιθετες αποψεις σε ενα φορουμ...θεμιτο να γινεται διαλογος που ισως βοηθησει ορισμενους να αποκρυπτογραφησουν τα ωφελιμα σημεια και αυτα που τους ταιριαζουν και τον σκυλο που θελει ο καθενας (ειδικα σε αυτο σημειο συμφωνω με τα χιλια μαζι σου)...
ολες αυτες οι αντικειμενικες δυσκολιες που αναφερεις στην αρχη, απλα επιβεβαιωνουν αυτο που λεω...οτι ολη αυτη η αναλυση και το ξεχειλωμα (κατα την αποψη μου) επι του θεματος, στην πραξη αφορα λιγους (εγω λεω ελαχιστοτατους). Καλο μεν που γινεται συζητηση σε τοσο "υψηλα" θεωρητικο επιπεδο, αλλα νομιζω οτι φτανει σε σημειο υπερβολης και πρακτικα δεν βοηθαει τον αναγνωστη του φορουμ, μαλλον τον μπερδευει πιο πολυ...απλα η αποψη μου...
εκει που διαφωνω ειναι στο οτι "Ειναι ευκολο να βρεις σκυλι οπως το θες"...ποιο ειναι το ευκολο, συμφωνα παντα με ολες τις σελιδες του θεματος; αν ηταν ευκολο,θα γινοταν και τοσος διαλογος; εγω καταλαβαινω λαθος;
επειδη θα παω και θα δω και 100 σκυλια σε εργασια;
μονο ειδικο ψυχολογο σκυλων δεν εχουμε αναζητησει για να μας συμβουλεψει για τα νευρακια του κουταβιου και των γονιων του....
και παλι να ξεκαθαρισω οτι δεν "την λεω" σε κανεναν, ισα ισα, που παρακολουθω ολα τα θεματα με προσοχη, αλλα καπου χανεται η μπαλα, καταληγουμε σε off topic, θεματα κλειδωνονται κτλ...
 
Last edited: