Γραψιμοοο...!!(δεν ακουει το "ΕΛΑ")


liajoe

Well-Known Member
Πληροφορία

Ο σκύλος που βλέπετε να παίζει ένα μικρό χρονικό διάστημα με τα άλλα
σκυλιά στο πάρκο και μετά περνάει την υπόλοιπη ώρα δίπλα στον
ιδιοκτήτη του είναι ο σκύλος που έχει μια δυνατή σχέση μαζί του.

Ο σκύλος αυτός είναι χαρούμενος όταν περνάει επικοδομητικά την ώρα με τον
ιδιοκτήτη του και όχι όταν παίζει 30 λεπτά, 1 ώρα με άλλα σκυλιά. Τα άλλα σκυλιά
δεν θέλουν να χτίσουν μια δυνατή σχέση μαζί του. Εμείς οι ιδιοκτήτες θέλουμε.

Άλλο πράγμα η κοινωνικοποίηση και άλλο το παιχνίδι. Εξαρτάτε λοιπόν τι είδους
σχέση θελουμε να έχουμε με τον σκύλο μας :)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ο σκύλος που βλέπετε να παίζει ένα μικρό χρονικό διάστημα με τα άλλα
σκυλιά στο πάρκο και μετά περνάει την υπόλοιπη ώρα δίπλα στον
ιδιοκτήτη του είναι ο σκύλος που έχει μια δυνατή σχέση μαζί του.
+1
 


liajoe

Well-Known Member
Συνέχεια,

Την παραπάνω άσκηση μπορείς να την επαναλάβεις για περίπου 1 εβδομάδα.

Είστε μια ομάδα. Στο σπίτι, στην βόλτα στις παρέες, στο παιχνίδι.
Μια ομάδα όμως καταλαβαίνει ο ένας τον άλλον και σέβεται ο ένας το άλλον.
Μάθε να μιλάς την γλώσσα της. Μάθε να την διαβάζεις :)

Ταυτόχρονα μπορείς να συνεχίσεις την άσκηση
και στις βόλτες σου με το λουρί :) (να είναι αρκετά μακρή όμως).

  • Καθώς θα περπατάτε θα της αποσπάται η προσοχή και θα μυρίζει , σκυλιά κ.τ.λ.
  • θα σταματήσεις όταν το λουρί τεντόσει
  • θα κοιτάξεις πρός την αντίθετη κατέυθηνση (με το γλώσσα του σώματος σου, χωρίς λόγια θα της δείξεις ότι αυτο που εκείνη βρίσκει ενδιαφέρον για εσένα δεν έιναι)

  • θα περιμένεις ύσηχος (ίσως χρειαστεί να ανάψείς και τσιγάρο :p)
  • μόλις σε πλησιάσει, Μπράβο!! "Έλα"!!
  • και κάποιο παιχνίδι ή χάδια
  • επανάληψη
Η παραπάνω άσκηση ονμάζεται Red Zone vs. Green Zone / Κόκκινη Ζώνη vs. Πράσινη Ζώνη.

Όποιο ερέθισμα για εκείνη βρίσκετε μετά το τέντομα του λουριού ανήκει στην κόκκινη ζώνη.
Αντιθέτος, όποιο ερέθισμα βρίσκετε μέσα στον κύκλο / χώρο του λουριού ανήκει στην
Πράσινη Ζώνη και δείχνει στον σκύλο:

  • οτι δεν είναι ο κρατούμενος σου στο λουρί αλλά μέλος της ομάδας σου
  • οτι της δείχνεις τι είναι σημαντικό για την ομάδα και τι δεν έιναι
  • έχεις τις κατάλληλες ικανότητες να είσαι ηγέτης της ομάδας χωρίς να επιβάλεσαι με κυριαρχία.
Αποτέλεσμα:
Ένα σκύλο που σέβεται τον ιδιοκτήτη γιατι γνωρίζει οτι είναι ικανός να οδηγήσει την ομάδα :)

Συνέχεια...
 


liajoe

Well-Known Member
Συνέχεια,

Μόλις καταφέρετε τα παραπάνω και νιώθεις αρκετά σίγουρος,
μπορείς να περάσεις στο επόμενο βήμα. Ελεύθερη μια 1 -2
ερεθίσματα το πολύ!

Εδώ όμως έχεις δουλειά μπροστά σου γιατί πρίν σκεφτείς
να την φωνάξεις πρέπει να είσαι σίγουρος οτι μπορείς να
κάνεις τον εαυτό σου πιο ενδιαφέρον απο τα ερεθίσματα :)

  • να έχεις το αγαπημένο της παιχνίδι
  • να είσαι έτοιμος να χρησιμοποιήσης την φωνή σου με ωράιο, χαρούμενο τρόπο!
  • να είσαι ψυχολογικά σε happy κατάσταση
  • να έχεις αυτοπεποίθηση στον εαυτό σου και στην μικρή!!
Φώναξε την :)

  • κάνε τα πάντα να της αποσπάσεις την προσοχή!
  • μόλις έρθει, Μπράβο!! "Έλα"!!
  • άφησε την να φύγει
  • η επανάληψη αρχικά 2 φορές
  • αργότερα μπορείς και 3 φορές
Καλή επιτυχία :)
 


stelloo

Well-Known Member
19 Μαϊου 2010
99
1
Σε ευχαριστω ειλικρινα παααααρα πολυ που ασχοληθηκες τοσο με το θεμα μου!!!
Οντως ειναι κατι που με στεναχωρει πολυ και θελω οσο τιποτα αλλο να χτισω μια πολυ καλη σχεση με το σκυλο μου!!Παντα αναζητουσα αυτη τη συντροφικοτητα..θα ακολουθησω τις συμβουλες σου και θα ενημερωσω σε καμια βδομαδα!
Και παλι σ'ευχαριστω!!!
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
να κανω και γω με την σειρα μου μια ερωτηση..οταν ειναι ελευθερη ακουει σχετικα καλα το ελα..ξερει ομως οταν παιρνω το λουρι στα χερια οτι φευγουμε,της λεω κιολας "ελα αγαπη μου να σε δεσω να φυγουμε" και ερχεται κατα 99% καθεται και περιμενει να την δεσω..ειναι κακο αυτο?δεν δειχνει να την ενοχλει που μετα το ελα ερχεται για να την δεσω..ισα ισα που τωρα τελευταια αν παρω μονο το λουρι στα χερια μου ερχεται και παιρνει θεση "δεσιματος"..

υ.γ να προσθεσω οτι ειναι 1,5 χρονων,και οτι εχουμε κανει απο θεμα υπακοης το εχω προσπαθησει μονη μου με ελαχιστες γνωσεις...
 


stelloo

Well-Known Member
19 Μαϊου 2010
99
1
να κανω και γω με την σειρα μου μια ερωτηση..οταν ειναι ελευθερη ακουει σχετικα καλα το ελα..ξερει ομως οταν παιρνω το λουρι στα χερια οτι φευγουμε,της λεω κιολας "ελα αγαπη μου να σε δεσω να φυγουμε" και ερχεται κατα 99% καθεται και περιμενει να την δεσω..ειναι κακο αυτο?δεν δειχνει να την ενοχλει που μετα το ελα ερχεται για να την δεσω..ισα ισα που τωρα τελευταια αν παρω μονο το λουρι στα χερια μου ερχεται και παιρνει θεση "δεσιματος"..

υ.γ να προσθεσω οτι ειναι 1,5 χρονων,και οτι εχουμε κανει απο θεμα υπακοης το εχω προσπαθησει μονη μου με ελαχιστες γνωσεις...
Πολυ εντυπωσιακο!!!Τυφλα να'χουν οι εκπαιδευτες!Μπραβο σου!!
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
πολυ ενδιαφέροντα αυτά που έγραψε η liajoe!!

αν και δεν τα έγραψες για μένα σε ευχαριστώ, είναι πολύ καλή ιδέα να φτιάξω λίγο τη σχέση μου με το σκύλο μου, όχι ότι έχει χαλάσει ποτέ αλλά είναι ωραίο να ανέβω ακόμα λίγο στην εκτιμησή του.
 




liajoe

Well-Known Member
πολυ ενδιαφέροντα αυτά που έγραψε η liajoe!!

αν και δεν τα έγραψες για μένα σε ευχαριστώ, είναι πολύ καλή ιδέα να φτιάξω λίγο τη σχέση μου με το σκύλο μου, όχι ότι έχει χαλάσει ποτέ αλλά είναι ωραίο να ανέβω ακόμα λίγο στην εκτιμησή του.
:D:D πάντα να στοχεύουμε πιο ψηλά!
 




liajoe

Well-Known Member
να κανω και γω με την σειρα μου μια ερωτηση..οταν ειναι ελευθερη ακουει σχετικα καλα το ελα..ξερει ομως οταν παιρνω το λουρι στα χερια οτι φευγουμε,της λεω κιολας "ελα αγαπη μου να σε δεσω να φυγουμε" και ερχεται κατα 99% καθεται και περιμενει να την δεσω..ειναι κακο αυτο?δεν δειχνει να την ενοχλει που μετα το ελα ερχεται για να την δεσω..ισα ισα που τωρα τελευταια αν παρω μονο το λουρι στα χερια μου ερχεται και παιρνει θεση "δεσιματος"..

υ.γ να προσθεσω οτι ειναι 1,5 χρονων,και οτι εχουμε κανει απο θεμα υπακοης το εχω προσπαθησει μονη μου με ελαχιστες γνωσεις...


Εεεμμμ...Τότε, Μπράβο σας!!! Υπάρχει κατανόηση μεταξύ σας
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
δεν ξερω για κατανοηση.....:p:p
ξερω οτι η συγκεκριμενη στα χερια καποιου εμπειρου θα πετουσε..ειναι πολυ εξυπνο σκυλι(και δεν το λεω γιατι ειναι δικο μου σκυλι)και ειμαι σιγουρη οτι θα ηταν αλλο σκυλι αν της ειχα φερθει με μεγαλυτερη υπευθυνοτητα και δεν ειχα κανει τα λαθη που εκανα..πολλες φορες την κοιταω και ευχομαι να την επαιρνα τωρα που ξερω λιγα πραγματα παραπανω..θα την ειχα σεβαστει πολυ περισσοτερο..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κουλα, οι μισοι εδω μεσα το ιδιο σκεφτομαστε, αλλά απο καπου πρεπει να αρχισουμε και καποιο σκυλι γινεται το πειραματοζωο μας.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Καλημέρα,

στο πρώτο βλέπεις ...
στο δευτερο μαθαίνεις ...
στο τρίτο εκπαιδευεις ...
στο τεταρτο διορθώνεις ...
στο πέμπτο εκπαιδευεις ...
στο έκτο βελτιώνεσαι ...
κλπ...
 




aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Πραγματικα πολυ σπουδαιες συμβουλες με λεπτομερειες και πηροφορίες που το κανουν ξεχωριστο!

Ευχαριστουμε πολυ!!