ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ (2xCACIB) - 13 & 14.10.2012


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Eκει παντα ετσι ειναι- η λιωνεις απο την ζεστη- η ριχνει καρεκλες και κανει ψωφο, οπος περιση.
Έλα μου ντε - τι κάνεις? Πληρώνεις τη συμμετοχή και πας αν δεν βρέξει? Αν βρέχει δεν έχει νόημα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.663
19.901
Ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω, γιατί αρέσει ο ανοιχτός χώρος [γενικά, όχι ο συγκεκριμένος], σε πολλούς συμμετέχοντες, απ' ότι λένε τουλάχιστον, συγκριτικά με έναν αξιοπρεπή κλειστό. Σε όσες εκθέσεις έχω παρεβρεθεί, μόνο πέρσι τέτοια εποχή; είχε ψύχρα και βροχή. Ολες τις άλλες φορές, είχε καύσωνα, υγρασία, κουνούπια και σκυλιά να ταβλιάζονται από θερμοπληξία, όπως έγινε και σήμερα :( Βέβαια, όπως πολύ εύστοχα σχολίασε η vrmode την ώρα της ταραχής, μου είναι ακόμη πιο δύσκολο να καταλάβω, πως υπό συνθήκες όπως οι σημερινές, αφήνεις το σκυλί σου, να φτάσει στην θερμοπληξία, αντί να μην το αφήνεις καθόλου από τα μάτια σου, παρατηρώντας τα συμπτώματα πολύ νωρίτερα. Ευτυχώς που φύσαγε λίγο, αλλιώς θα πέφταν τα σκυλιά, το ένα μετά το άλλο.
 






matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Εγω παλι θεωρω οτι ο ανοιχτος χωρος ειναι οτι καλυτερο.Λιγοτερος θορυβος, λιγοτερη μυρωδια, λιγοτερο στρες για τον σκυλο. Απλα οι ελληνικες καιρικες συνθηκες το καλοκαιρι ειναι επιβαρυντικες για τα σκυλια. Και φυσικα οι οργανωτες δεν καταφερνουν να κανουν κατι για να διευκολυνουν τους συμμετεχοντες π.χ παροχη σκιας.

Θυμαμαι μια εκθεση του ΚΟΕ στον ιπποδρομο 4 ισως και 5 χρονια πισω. Ειχαν βαλει τεραστιες τεντες παντου. Η καφετερια ηταν και αυτη μεσα σε υπαιθρια τεντα κλειστη απο τα πλαγια. Ηταν η καλυτερη εκθεση που εχω παρευρεθει και ειχα αναθαρρησει οτι απο αποψη οργανωσης παει καλυτερα η κατασταση. Τελικα ομως καθε περσι και καλυτερα.
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Εντυπώσεις από την έκθεση, ότι πρόλαβε να πιάσει το μάτι μου διότι και τις δύο μέρες πήγα αργά.

Θετικές
1. Χάρηκα που είδα τους γνωστούς-άγνωστους από εδώ μέσα :)

2. Χάρηκα που διαπίστωσα ότι μπορεί να ερωτευτεί κανείς ακόμη! Αχ ρε σταφίνα! Ααααα.... (χθες στο γυρισμό άκουγα στο αυτοκίνητο γαλλικά καψουροτράγουδα - είναι σοβαρή η κατάστασή μου γιατρέ μου!)

Αρνητικές
1. Εξοργίζομαι με το πως στο όνομα του στίβου, της δόξας και των ευρώ σου τραβολογάς το σκυλί σου που δεν αντέχει πια και τα 'χει παίξει σε συνθήκες καιρού που ευνοούν την θερμοπληξία. Για μένα αυτός ο ιδιοκτήτης ή εκτροφέας είναι άχρηστος, απαράδεκτος και εγκληματικός.

2. Απορώ για άλλη μια φορά με το εξής: Πως γίνεται στα "ζευγάρια" ή στους "απογόνους" να είναι είναι όλες οι φυλές "κύριοι" και στα ροτ να γίνεται το τσίρκουλο. Νόμιζα ότι το καλαμπαλίκι αυτο γίνεται μόνο εντός δικού τους στίβου γιατί ...ξέρω γω... μπορεί να είναι κανα βίτσιο της φυλής! Είναι αστείο όμως να βλέπεις κύριους σκυλιά-κέρατα όπως τα μαλινουά και τα ροτ να έχουν τον "αμάζευτο".

3. Μόνο 3 βετεράνοι! Οι άλλοι τι έγιναν; Δεν σε έβγαλαν ασπροπρόωπο κύριε εκτροφέα τόσα χρόνια, τόσοι στίβοι, τόσες γέννες; Που είναι οι υπόλοιποι; Όπως είπα και αλληλοευχηθήκαμε και με τον κο Μόκα και το εύχομαι και σε όλους τους υπόλοιπους, θα ήθελα να βρεθώ πολλές φορές στο στίβο των βετεράνων!

Σουβλάκια δεν δοκίμασα - δεν έχω άποψη!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εντυπώσεις από την έκθεση, ότι πρόλαβε να πιάσει το μάτι μου διότι και τις δύο μέρες πήγα αργά.

Θετικές
1. Χάρηκα που είδα τους γνωστούς-άγνωστους από εδώ μέσα :)

2. Χάρηκα που διαπίστωσα ότι μπορεί να ερωτευτεί κανείς ακόμη! Αχ ρε σταφίνα! Ααααα...

Αρνητικές
2. Απορώ για άλλη μια φορά με το εξής: Πως γίνεται στα "ζευγάρια" ή στους "απογόνους" να είναι είναι όλες οι φυλές "κύριοι" και στα ροτ να γίνεται το τσίρκουλο. Νόμιζα ότι το καλαμπαλίκι αυτο γίνεται μόνο εντός δικού τους στίβου γιατί ...ξέρω γω... μπορεί να είναι κανα βίτσιο της φυλής! Είναι αστείο όμως να βλέπεις κύριους σκυλιά-κέρατα όπως τα μαλινουά και τα ροτ να έχουν τον "αμάζευτο".

3. Μόνο 3 βετεράνοι! Οι άλλοι τι έγιναν; Δεν σε έβγαλαν ασπροπρόωπο κύριε εκτροφέα τόσα χρόνια, τόσοι στίβοι, τόσες γέννες;

Σουβλάκια δεν δοκίμασα - δεν έχω άποψη!
Κι εγώ, μιά από τα ίδια...

Θετικές...
1. Πήγα μόνο σήμερα και μάλιστα αργούτσικα, οπότε έχασα την ευκαιρία να δω φίλους όπως ο GRDANE, που είχε ήδη αναχωρήσει...
Στα θετικά το ότι γνώρισα τον φίλο greedy!
Και, στα επίσης πολύ θετικά, ότι ξανασυνάντησα όλους τους γνωστούς-άγνωστους!!!

2. Κι εγώ το διαπίστωσα... παραλίγο να φύγω (κατα λάθος!), κρατώντας το λουρί ενός Newfie!!!
Και (κατά λάθος!) άρχισα να λέω δεξιά-αριστερά ότι (αν και όταν κάνουμε ...εγγονάκια) θα ήταν η ιδανική φυλή... δεν θα ήταν?

Αρνητικές...
2. Ω, ναι... και λίγα λες!!! Απαράδεκτη κατάσταση...

3. Ακριβώς...

Σουβλάκια δοκίμασα και μπορώ να πω: απλά, αξιοπρεπή... βέβαια, ήμουν τρομερά πεινασμένος...
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.810
58
ΑΘΗΝΑ
Δύο σκυλιά κέντρισαν το ενδιαφέρον μου σήμερα. Ένα κουτάβι Κεντρικής Ασίας άκοπο (το πρώτο που είδα) και μία κουτάβα που η χειρίστρια της μου είπε πως ήταν Cane corso (σε χρώμα που δεν είχα ξαναδεί).
 




ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
εγω στενοχωρηθηκα που πηγαμε τρεχατοι και βαρεμενοι και φυγαμε αμεσως μετα την κριση μας λογω μετακομισης. δεν προλαβα να δω κανεναν και τιποτα. επισης η Λευκη πηδουσε σαν κατσικι μεσα στο στιβο και μου θυμισε οτι δεν πρεπει να επαναπαυομαι, το χρυσουλι μου...
το μονο θετικο ηταν οτι πηραμε το πρωτο μας CAC CACIB.
Χαρηκα που γνωρισα τον GRDANE και οσους γνωστους ειδα φευγαλεα στην τρεχαλα μου...
Περιμενω να μαθω πως τα πηγατε και να δω καμια φωτογραφιουλα μιας και δεν προλαβα να παρακολουθησω κανεναν.:(
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δύο σκυλιά κέντρισαν το ενδιαφέρον μου σήμερα. Ένα κουτάβι Κεντρικής Ασίας άκοπο (το πρώτο που είδα) και μία κουτάβα που η χειρίστρια της μου είπε πως ήταν Cane corso (σε χρώμα που δεν είχα ξαναδεί).
Eιναι επειδη δεν ειδες το κουταβακι westie που ειχε μεταμφιεστει σε λαμπραντορ μινιατουρ...:confused:

Πραγματι η κουταβα corso πολυ ωραια!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.663
19.901
Eιναι επειδη δεν ειδες το κουταβακι westie που ειχε μεταμφιεστει σε λαμπραντορ μινιατουρ...:confused:
αχαχαχαχ...αξία ανεκτίμητη το καημένο...όπως και η παρέα του, η οποία κέρδισε την top ατάκα ever από τον takisft. Μόνο που δεν μεταφέρεται live,γιατί θα μας κόψει το ΕΣΡ...;)
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Καλημέρα! Ήταν η δεύτερη έκθεση που μπόρεσα να παρευρεθώ και ως νεόκοπη σκυλού (sic) έχω να παρατηρήσω τα εξής...

1. Χάρηκα πάρα πολύ που είδα φίλους/γνωστούς από δω... και τα παιδιά που ήδη γνωρίζα αλλά και παιδιά που λόγω απόστασης δεν είναι τόσο εφικτό! Greedy και GRDANE ήταν μεγάλη μου χαρά!

2. Χειροκρότησα τις συμμετοχές των όλων αλλά κυρίως των συμφορουμιτών (ντροπή μου αλλά αν δε παινέψεις το σπίτι σου.... :p) και χάρηκα για τις επιτυχίες τους!

3. Είδα πολύ όμορφα σκυλιά... Σκυλιά που δεν τα βλέπεις και κάθε μέρα! Borzoi που το περπάτημα του ήτα όνειρο, τον Attila τον giant schnauzer του εκτροφέα μου που έχω παίξει μαζί του και είδα οτι ακόμα και στο περιβαλλον της έκθεσης είναι χαζοκούταβος (αν και σχεδόν 2 ετών), το Akita που σάρωσε.... και πόσα άλλα ακόμα... *agapoylas* Δεν θα ξεχάσω βέβαια να αναφέρω και την ιδιαίτερη αδυναμία μου... τη Sunna του συμφορουμίτη handler που ειλικρινά δε χόρταινα να την έχω αγκαλιά!


Βέβαια ήταν πολλά αυτά που δεν κατάλαβα...

Το θέμα με τη θερμοπληξία του... πόσο δύσκολο είναι να καταλαβει κάποιος οτι ο σκύλος του δεν είναι καλά?

Το διπλό χειρισμό που εγώ προσωπικά τον θεωρώ γελοίο και από όσο ξέρω πλέον απαγορεύεται... αλλά αυτό δε μας πτοεί φυσικά!

Εκεί φυσικά που τα έχασα ήταν με τις ομάδες που εγώ αν ήμουν στη θέση των κριτών δε θα ήμουν καθόλου αντικειμενική... Αδυναμίες είναι αυτές και φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι και για αυτούς!
 
Last edited:




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
50589395.jpg

Λιωωωωνω από τη ζέστη.......
Πολύ ζέστη παιδιά...

Αλλά περάσαμε υπέροχα.

Συγχαρητήρια σε όλους!!
 


ASFE

Well-Known Member
11 Μαϊου 2011
911
26
45
Αθηνα..Δυστυχως.
Τι εμπειρια και αυτη!!
Ισως να παιζει ρολο που ηταν η 1η μου φορα!!
Δυστυχως κυριακη δεν τα καταφεραμε να ανεβουμε!

Χαρηκα που τα ειπαμε με διαφορα φιλαρακια απο εδω, χαρηκα που ειδα ζωντανα το καλο μου φιλαρακι τον Γιαννη σαν χειριστη,χαρηκα που ειδα πολλες ρατσες που δεν τις συναντας στην καθημερινοτητα σου!!

Και φυσικα χαρηκα που εκανα βολτα μια μπουλμαστιφινα μετα το περας της εκθεσης και εκανα ονειρα και σκεψεις μελλοντικες!!!!

Εχουμε μερικες φωτος,θα τις ανεβασω το βραδακι!
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Και δύο φωτογραφίες από αγαπημένα μαυρόσκυλα.... (είπαμε...αδυναμίες!)attilas.jpg

Αττιλας (giant schnauzer) και Groenendael (νομίζω ο Akira?)
 

Attachments



Handlergr

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2009
313
0
Athens, Greece
Καλημέρα και από εμένα,
Χάρηκα πολύ που είδα αρκετούς συμφορουμίτες στην έκθεση!

Πρώτη έκθεση χωρίς τον Buzzako μου, ανάμεικτα συναισθήματα...αλλά πάντα στο μυαλό μου (εντός και εκτός έκθεσης).

Ο αδερφός του
GR.SH.CH.ATROTOS SUN OF THE PITCH, "Chips"
ήταν καλύτερο αρσενικό μπόξερ το Σάββατο με CAC-CACIB, ενώ την κυριακή ήταν Καλύτερος Φυλής και 2ος Ομάδος!

Συγχατηρήρια σε όλους τους συμμετέχοντες για τις διακρίσεις τους!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.081
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa