Δάγκωσε το "αφεντικό" του, για έξι ράμματα, δεν αντέχουμε άλλο και χρειαζόμαστε βοήθεια.


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Επειδή δεν το διατύπωσα με αρεστό τρόπο,θέτω το ερώτημα αλλιώς.
Γιατί θα τον στειρώσεις;
Υπάρχει η πεποίθηση οτι αν ενας σκύλος στειρωθεί "ηρεμεί"¨. Όμως αυτό θέλει αρκετή συζήτηση.... Πιστεύω προσωπικά και μετά από συζητήσεις που έχω κάνει με γιατρούς και εκπαιδευτές ότι αυτό συμβαίνει αλλα υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Να είναι αρκετά νεαρό το ζώο και να μην εχουν παγιωθεί συγκεκριμένες συμπεριφορές. Έχω δει και σκύλο που δεν τα πήγαινε καθόλου καλά με τα άλλα αρσενικά μετά τη στείρωση να μη τα πηγαίνει καθόλου καλά πλεόν και με τα θηλυκά.
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Υπάρχει η πεποίθηση οτι αν ενας σκύλος στειρωθεί "ηρεμεί"¨. Όμως αυτό θέλει αρκετή συζήτηση.... Πιστεύω προσωπικά και μετά από συζητήσεις που έχω κάνει με γιατρούς και εκπαιδευτές ότι αυτό συμβαίνει αλλα υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Να είναι αρκετά νεαρό το ζώο και να μην εχουν παγιωθεί συγκεκριμένες συμπεριφορές. Έχω δει και σκύλο που δεν τα πήγαινε καθόλου καλά με τα άλλα αρσενικά μετά τη στείρωση να μη τα πηγαίνει καθόλου καλά πλεόν και με τα θηλυκά.
Θέλω να δω αν ο θεματοθέτης ξέρει τι πρόκειται να κάνει στον σκύλο και γιατί.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Γιατί θα τον στειρώσεις;
Γιατί, για να μην τρελλαθούμε πια και τελείως, μ'αυτή την θεωρία, της ΜΗ στείρωσης, είναι από τις βασικές κινήσεις πιθανής ηρέμησης, ιδίως αρσενικού. Εγώ θα τελείωνα εδώ την πρότασή μου. Χάριν συζήτησης όμως, να το συνεχίσω και να πω, πως είναι το λιγότερο που οφείλει να πράξει ένας ιδιοκτήτης, που τα έχει βρει σκούρα με τον σκύλο του, και έχει δοκιμάσει και αποτύχει σε όλα τα άλλα, ή και συνεπικουρικά με όλα τα άλλα.

Για το καλό του σκύλου!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Βέβαια επειδή η στείρωση δεν είναι η λύση για πάσα νόσο.....καλό θα ήταν να εξετάζεται κατά περίπτωση, πχ σε έναν νευρικό σκύλο όπως αυτός του θέματος τα μείον μπορεί να είναι περισσότερα από τα συν.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Προληπτικα μετρα!
Σου λεει, εδω θα μας ετρωγε επειδη δεν τον αφήναμε μες το σπίτι, φαντασου τι θα μας κανει αν δεν τον αφήσουμε να πηδήσει!


Εμένα πάντως δεν αλαξε καθολου μετα τον ευνουχισμο!
Το ίδιο ρεμάλι παρέμεινε.
Εκτος ίσως από μια ταση βαρελοποιησης, που την ρυθμιζω με μικροτερη ποσότητα τροφής
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GRDANE


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Γιατί, για να μην τρελλαθούμε πια και τελείως, μ'αυτή την θεωρία, της ΜΗ στείρωσης, είναι από τις βασικές κινήσεις πιθανής ηρέμησης, ιδίως αρσενικού. Εγώ θα τελείωνα εδώ την πρότασή μου. Χάριν συζήτησης όμως, να το συνεχίσω και να πω, πως είναι το λιγότερο που οφείλει να πράξει ένας ιδιοκτήτης, που τα έχει βρει σκούρα με τον σκύλο του, και έχει δοκιμάσει και αποτύχει σε όλα τα άλλα, ή και συνεπικουρικά με όλα τα άλλα.

Για το καλό του σκύλου!
Για το καλό του σκύλου λοιπόν,είναι ζόρικος ο αρσενικός,ας τον ακρωτηριάσουμε,ας του κάνουμε ορχεκτομή.Χωρίς cojones θα τον ελέγχουμε πιο εύκολα.
Αγαπητέ θεματοθέτη,εκτός από το κόψιμο αυτιών και ουράς που φωνάζουν οι φιλόζωοι υπάρχουν και άλλοι ακρωτηριασμοί.
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Χωρίς cojones θα τον ελέγχουμε πιο εύκολα.
Αντιπροτείνω: Για να μην δαγκώνει να του βγάλουμε τα δοντια! (ετσι κι αλλιώς την ξηρα τροφή αμασητη την κατεβαζουν). Πολλά πλεονεκτηματα! Ουτε πετρα στα δοντια, ουτε καθαρισμους με νάρκωση ουτε χαλασμενα δοντια ουτε τίποτα!
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Αντιπροτείνω: Για να μην δαγκώνει να του βγάλουμε τα δοντια! (ετσι κι αλλιώς την ξηρα τροφή αμασητη την κατεβαζουν). Πολλά πλεονεκτηματα! Ουτε πετρα στα δοντια, ουτε καθαρισμους με νάρκωση ουτε χαλασμενα δοντια ουτε τίποτα!
Αυτό είναι το επόμενο στάδιο και το τελευταίο το βαλσάμωμα.
 
  • Like
Reactions: stefanosk


Spiroth

Member
18 Φεβρουαρίου 2017
18
47
36
Βλέπω έχει πάρει άλλη τροπή το θέμα.
Με την κτηνίατρο του, έχουμε συζητήσει πάμπολες φορές αυτό το θέμα, και επειδή γενικώς είναι κατά, και ο σκύλος δεν μας είχε βγάλει διάφορες ορέξεις, δεν το είχαμε κάνει.

Τον τελευταίο καιρό είχε μπει το θέμα προς συζήτηση.

Τα δεδομένα είναι πως πρώτον, δεν θα ζευγαρώσει, και δεύτερον βοηθάει προληπτικά σε συγκεκριμένες ασθένειες.

Όπως είπα, ότι είναι να γίνει θα γίνει μετά το τέλος της εκπαίδευσης, και πάντα με συννενόηση.

PS: O σκύλος τρώει μόνο μαγειρευτό φαγητό.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Μπραβο σου πολυ χαρηκα για την ιστορια σας λοιπον!! Ο εκπαιδευτης αυτος ξερει πολυ καλα τι κανει. Καλη τυχη κ με το σπιτι που θα βρεις αντε θα δεις ποσο πιο ηρεμος θα εισαι!!!επειδη κατι διαβασα και για κοπελα θα σ προτεινα να παρεις κ εκεινη μαζι στις συναντησεις με τον εκπαιδευτη!!!! Τωρα στειρωση ελα ντε εγω με τις στειρωσεις ειμαι πολυ μπερδεμενη δεν μπορω να βοηθησω συζητα το και ψαξτο.. τελεια θα ειστε στ νεο σας χωρο μπραβο κ παλι:love::love:
 
  • Like
Reactions: Spiroth


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
@kok είμαστε σε συγκεκριμένο θέμα, με συγκεκριμένο πρόβλημα.

Αν η συζήτηση ήταν γενικώς περί στείρωσης ή μη, δεν θα ασχολιόμουν καν, γιατί βαριέμαι πάρα μα πάρα πολύ, την παραφιλολογία, που πας και τώρα να πλασάρεις.

Μην το γενικεύεις λοιπόν, γιατί δεν υπάρχει λόγος.
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
@kok είμαστε σε συγκεκριμένο θέμα, με συγκεκριμένο πρόβλημα.

Αν η συζήτηση ήταν γενικώς περί στείρωσης ή μη, δεν θα ασχολιόμουν καν, γιατί βαριέμαι πάρα μα πάρα πολύ, την παραφιλολογία, που πας και τώρα να πλασάρεις.

Μην το γενικεύεις λοιπόν, γιατί δεν υπάρχει λόγος.
Αν πλασάρω παραφιλολογία όταν διαφωνώ με κάτι......ok.
Κι από ότι λες το έχω ξανακάνει.
Τώρα αν βαριέσαι,απλώς δεν συμμετέχεις.
 






kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
@kok δε θεωρείς οτι ενας σκυλος, που δε θα ζευγαρωσει ποτε του, ειναι κριμα να ταλαιπωρείται απο ορμές;
Σίγουρα είναι κρίμα,αν και είναι δική μας επιλογή να μην ζευγαρώσει.Αλλά αν έβαζα σε ζυγαριά την ταλαιπωρία από τις ορμές και τον ευνουχισμό,θα προτιμούσα να ταλαιπωρείται από ορμές.
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Επειδή μιλάμε με έναν πολύ μπερδεμένο και ταλαιπωρημένο (κατά τα λεγόμενά του) θεματοθέτη, και έναν ακόμα πιο μπερδεμένο και ταλαιπωρημένο (ως φαίνεται) σκύλο, και επιτέλους ο άνθρωπος (και το ζώο ελπίζω) βρήκε ΕΝΑΝ άνθρωπο να τον εμπιστεύεται, που απ' όσο διαβάζω έχει καλή φήμη και έχει δώσει δείγματα δουλειάς θετικά, καλό θα ήταν να αφήσουμε το θέμα στην καθοδήγηση του επαγγελματία. Αν εκείνος προτείνει τη στείρωση σαν λύση ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΩ κάτι θα ξέρει. Τι νόημα έχει να αγχώνουμε κι άλλο έναν άνθρωπο πάνω που πάει να εμπιστευθεί τον εκπαιδευτή του;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
θα προτιμούσα να ταλαιπωρείται από ορμές.
Άρα κάνεις τη - δικιά σου - επιλογή, σίγουρα να ταλαιπωρείται από κάτι, σε αντίθεση με μια επιλογή που μάλλον δεν ταλαιπωρεί. Το μάλλον το βάζω γιατί κι εγώ ενώ δεν είμαι καθόλου πεπεισμένη για την αποτελεσματικότητα (συμπεριφορικά και από άποψη υγείας μακροχρόνια) της στείρωσης σε μεγάλη ηλικία, το σίγουρο όμως είναι ότι στην καθημερινή τους ζωή η μεν στείρωση δεν ταλαιπωρεί, οι δε ορμές πολύ, ενώ για τις αμφιβολίες που υπάρχουν, απλά δεν έχουμε στατιστικά καν, πόσω μάλλον αποδείξεις.

Πιθανόν το λες έτσι ελαφρά τη καρδία γιατί δεν έχεις δει σκυλί να ταλαιπωρείται πραγματικά από τις ορμές του. Σε καταλαβαίνω, κι εγώ στον 4ο (αστείρωτο) αρσενικό το είδα. Και fyi, ακόμα δεν τον έχω στειρώσει.

Δηλαδή, εν κατακλείδι, η στείρωση είναι μια επιλογή μεν, που μπορείς να κάνεις ή να μην κάνεις, σε ένα μονοπάτι όμως που το καθορίζουν συγκεκριμένες ανάγκες. Εν προκειμένω, τα έντονα συμπεριφορικά προβλήματα του σκύλου του θεματοθέτη.

Ανάγκη επίσης, ιδιαίτερα άσχημη και κατά της φύσης γενικά, ομολογουμένως, είναι το να μη ζευγαρώσουν τα σκυλιά μας. Αυτή η επιλογή όμως γίνεται πάλι κατά - μεγάλη - ανάγκη. Και όχι, δεν είναι λόγω της δικής μας βολής όπως θα σπεύσουν κάποιοι να σκεφτούν και να σχολιάσουν, αλλά για πολλούς, πολύ σοβαρούς λόγους, που δεν είναι του παρόντος. Χοντρικά, οι λόγοι αυτοί αφορούν την ευζωία των σκύλων γενικά, εντός ή εκτός σπιτιών, σύμφωνα με τις τρέχουσες συνθήκες ζωής τους.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εγω όμως, εκτός των ευχών για καλή συμβίωση, θα σταθώ στην «βοήθεια» που δίνεται, από εξυπηρετικότατους συμφορουμίτες, με ΠΜ
Ποιός μπορει να είναι ο λογος της απόκρυψης απο την δημόσια συζήτηση των «προτάσεών» τους;
Έλα ντε. Φταίει τώρα κάποιος καχύποπτος να σκέφτεται διάφορα για το παρόν θέμα;

Αν ισχύει αυτό, έχω τον πιο ευτυχισμένο σκύλο :ROFLMAO:
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Πολυ χαιρομαι που ολα πηγαν καλυτερα με τον σκυλο σου. Δεν ξερω πολλους απο μεσους ιδιοκτητες που να ειχαν το κουραγιο και την υπομονη σου μετα απο ολα αυτα και βαζω και το οικογενειακο σου περιβαλλον μεσα που ηταν και αρνητικο, αλλα φαινεται πως ο σκυλος σου κατι εκανε σωστα ολο αυτο το διαστημα, δεν μπορει να μην εκανε, δεν θα τον αγαπαγατε τοσο.

Ελπιζω να μοιραστεις τη νεα του προοδο για να συνεχισεις να επεκτεινεις τις γνωσεις σου στον σκυλοκοσμο.

Επισης μιας και ρωτησες για το σεζαρ μιλαν ειναι εκπαιδευτης, που μπορει να ειναι και ενα φορουμ απο μονος του με οσες διαφωνιες αυτο συνεπαγεται. Βαλε youtube να χαζεψεις σεζαρινη ενεργεια με τις ωρες. Στο θεμα της στειρωσης κανε αυτο που θα σου πει ο εκπαιδευτης σου. Πολυ καλυτερη συνεχεια ευχομαι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU