Δεν εχω λόγια...


Status
Κλειδωμένο θέμα

Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Μα θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε? Το οτι ηταν ελευθερα 4 σκυλια, ουτε λογος.. Αν αυτα τα σκυλια περνουσαν για θηραμα κανα τριχωτο περαστικο να σας δω τι θα λεγατε. Ειναι δεν ειναι Δρυμος λιγο με νοιαζει. Αν δεν ειναι δηλαδη μπορει να ξαμολαει τα σκυλια της αερα πατερα να κυνηγανε? Κοροιδευομαστε?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Να κάνω και μια προβοκατόρικη ερώτηση...

Ποιες οι διαφορές των κυνομαχιών (με σκυλιά που δαγκώνουν και δαγκώνονται, που τραυματίζονται και τραυματίζουν, που πιθανόν να πεθαίνουν ή να σκοτώνουν) με αυτό ή κάτι παρεμφερές, όπως ένα κυνήγι μεγάλων ή μικρότερων θηραμάτων (την ελευθερία να κυνηγήσει, να μονομαχήσει, να τραυματίσει και να τραυματιστεί, να σκοτώσει ή να πεθάνει);
Αν σκοτώσουν αγριογούρουνο ή μικρότερο θήραμα το πιανεις και φωτογραφίζεσαι περήφανος....Αν το κάνεις με θύμα κυνομαχίας, θα σε κυνηγάνε οι φιλοζωικές και όχι μόνο!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
View attachment 54412

Τα ορια του δρυμου με μπλε.
Ο Λεωνιδας ειναι κατω δεξια (δεν φαινεται)
Το 14 κ 17 που αναφερεστε αναφερεται σαφως στο Δρυμο.
View attachment 54412

Τα ορια του δρυμου με μπλε.
Ο Λεωνιδας ειναι κατω δεξια (δεν φαινεται)
Το 14 κ 17 που αναφερεστε αναφερεται σαφως στο Δρυμο.

αν διαβασες τους κανονες ειναι για :

Συγκεκριμένα από τον Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας και το Δασαρχείο Πάρνηθας έχουν ανακοινωθεί οι παρακάτω κανόνες κατά την διάρκεια παρουσίας μας στον κτήμα και την ευρύτερη περιοχή του ορεινού όγκου της Πάρνηθας:

αρα ας πουμε οτι εχεις δικιο δεν εινια πανωψ απο τον Λεωνίδα Δρυμός , ας πουμε οτι δεν εινια ουτε τα βασιλικα κτηματα (αν και εχει εισοδο 100 μετρα πριν ) αλλα δεν μπορουμε να πουμε οτι η περιοχη δεν ανηκει στην ευρυτερη περιοχη ετσι δεν ειναι ?
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
κολλήσαμε τώρα με το αν είναι δρυμος;;; Είναι δυνατόν; Οκ δεν την ξέρω προσωπικά την κοπέλα. Αν ήταν φίλη μου ίσως να την υπερασπιζόμουν. Ούτε είπα ότι δεν αγαπάει τα ζώα της. Καλό είναι να κρίνουμε όμως αντικειμενικά σε τέτοιες περιπτώσεις.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εγώ ξέρω κάποια σκυλιά που το "θήραμα" τους είναι αυτά τα σκυλιά (τα ελεύθερα)... :)
Αυτό μόνο φαντάζομαι, αγαπητέ @canis...
Να έχω πάει εγώ (στον δρυμό, ή στο δασάκι, ή "στα βασιλικά", ή στο παρκάκι της γειτονιάς μου) και να έχω αφήσει τα σκυλιά μου ελεύθερα να εκτονωθούν...
Και να πέσουν πάνω στα σκυλιά της περί ης ο λόγος κυρίας.................
Και τώρα, να συζητάμε αν θα έπρεπε να έχω πάει ήδη φυλακή, ή όχι!

Υ.Γ. Μήπως εννοείς το "θΥραμα" τους?
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Να κάνω και μια προβοκατόρικη ερώτηση...

Ποιες οι διαφορές των κυνομαχιών (με σκυλιά που δαγκώνουν και δαγκώνονται, που τραυματίζονται και τραυματίζουν, που πιθανόν να πεθαίνουν ή να σκοτώνουν) με αυτό ή κάτι παρεμφερές, όπως ένα κυνήγι μεγάλων ή μικρότερων θηραμάτων (την ελευθερία να κυνηγήσει, να μονομαχήσει, να τραυματίσει και να τραυματιστεί, να σκοτώσει ή να πεθάνει);
Υποθέτω ότι στην πρώτη περίπτωση ο ένας απ τους δύο δεν έχει που να πάει για να ξεφύγει, αλλά το μόνο που του μένει είναι να αγωνιστεί και ούτε έχει κάποιο τρόπο να μπερδέψει το διώκτη του.
 
  • Like
Reactions: sis


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εγω θα κανω μια αλλη ερωτηση:
Αν επροκειτω για σκυλια κυνηγιου σε εκπαιδευτικο τι θα λεγαμε;;
(δεν λεω οτι το συγκεκριμενο περιστατικο ειναι)

@canis
Νομιζω γνωριζεις οτι οι κυνομαχιες απαγορευονται ενω το κυνηγι με σκυλια διωξης κυνηγιου επιτρεπεται......

@vek
Γι αυτο τα δυο αρθρα μιλανε σαφως για τον Δρυμο κ οχι για την ευρυτερη περιοχη.

Και σαφως εχει διαφορα αν μιλαμε για το Δρυμο η απλα για ενα δασος.....
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Το ''Αν'' στην προκειμενη ειναι δουλεια του Παπακαλιατη. Στη συγκεκριμενη περιπτωση βλεπω οτι ολα τα φερνουμε στα μετρα μας, νομους, ηθικη...
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Εγω θα κανω μια αλλη ερωτηση:
Αν επροκειτω για σκυλια κυνηγιου σε εκπαιδευτικο τι θα λεγαμε;;
(δεν λεω οτι το συγκεκριμενο περιστατικο ειναι)

@canis
Νομιζω γνωριζεις οτι οι κυνομαχιες απαγορευονται ενω το κυνηγι με σκυλια διωξης κυνηγιου επιτρεπεται......

@vek
Γι αυτο τα δυο αρθρα μιλανε σαφως για τον Δρυμο κ οχι για την ευρυτερη περιοχη.

Και σαφως εχει διαφορα αν μιλαμε για το Δρυμο η απλα για ενα δασος.....
το κυνήγι έχει συγκεκριμένη περιόδο και συγκεκριμένα μέρη που επιτρέπεται.

στο τατόι (και γενικά στην αττική) δεν επιτρέπεται κυνήγι ποτέ και για κανένα λόγο ούτως ή άλλως.
 


Rodi

Active Member
17 Ιουλίου 2013
29
57
Απαράδεκτο σε κάθε περίπτωση. Οσο απαράδεκτοι είναι οι ανεγκέφαλοι αμερικάνοι που βρίζουμε κ οι οποίοι ποστάρουν περήφανοι πάνω από πτωματα άγριων ζώων.
Το χειρότερο όλων είναι οτι υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίζουν την πράξη της γενικεύοντας.
Το σίγουρο είναι ότι η προσωπικότητά της χαρακτηρίζεται απο ατομισμό, αδιαφορία για την ζωή άλλων πλασμάτων, αδιαφορία προς τους νόμους, εγκληματική αμέλεια διότι δεν ελέχει τα σκυλια της άρα θα μπορούσαν να επιτεθουν κατά λάθος σε πεζοπόρο, υπεροψία κ υπερφίαλο εγωισμό. Ικανοποιείται στο να σκοτώνονται άλλα ζώα προς τερψιν (κ προφανώς βρώση) δικής της κ των σκυλων της.
Σαφώς είναι ακατάλληλη ιδιοκτήτης ζώων αφού τα εκθέτει σε σοβαρό κίνδυνο για τον οποίο κατα πως φαίνεται τα έχει εκπαιδεύσει.
Πέραν του δασαρχείου το οποίο θα λάβει τις καταγγελίες νομίζω ότι πρεπει να λάβει γνωση κ η αστυνομία για την εκθεση των ζωων της σε κίνδυνο εκ προθέσεως κ να της αφαιρέσουν το δικαίωμα να χειρίζεται σκύλους.

ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΜΗΝ ΥΙΟΘΕΤΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ Κ ΣΤΑΣΕΙΣ.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Η σελίδα http://www.tatoi.org/?page_id=370 που έβαλε ο @sea-mol αφορά συγκεκριμένα τα βασιλικά κτήματα. Στα οποία ισχύουν οι εξής απαγορεύσει που αφορούν και το δρυμό και τα κτήματα ("Συγκεκριμένα από τον Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας και το Δασαρχείο Πάρνηθας έχουν ανακοινωθεί οι παρακάτω κανόνες κατά την διάρκεια παρουσίας μας στο κτήμα και την ευρύτερη περιοχή του ορεινού όγκου της Πάρνηθας:"):

4. Οι επισκέπτες δεν πρέπει να απομακρύνονται από τα ειδικά διαμορφωμένα μονοπάτια και τους καθορισμένους χώρους αναψυχής.

14. Απαγορεύεται η ελεύθερη κυκλοφορία οποιωνδήποτε ζώων που συνοδεύουν επισκέπτες, ως και η καθ’ οιονδήποτε τρόπο και η υπό οποιουδήποτε φορέα (ή χρήστη του δρυμού) εισαγωγή, εκτροφή και διατήρηση στον πυρήνα του Δρυμού οικόσιτων ειδών της πανίδας.

17. Απαγορεύεται το κυνήγι κάθε ζώου με οποιοδήποτε μέσο σε όλη τη διάρκεια του έτους σε όλη την έκταση του Δρυμού, καθώς και η διακίνηση κάθε είδους όπλου, έστω και λυμένων σε θήκη.

Είναι σαφέστατο.

Γενικά να σημειώσω ότι όταν σε μία περίσταση, σου δίνεται μια "εξίσωση" που σου λέει πρόσθεσε το 1 το 2 το 3 το 5 και το 7, είναι το λιγότερο παράλογο να πετάς το 2 το 3 και το 7, να λες ότι "1 + 5 κάνουν 6" και να επικαλείσαι τη λογική που έχεις καταλύσει ως το βασικό σου επιχείρημα.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@epial

Συμφωνώ κατά μεγάλο ποσοστό, αν και θεωρώ πως και στην 2η περίπτωση δεν έχει πολλές πιθανότητες να ξεφύγει και το μόνο που μένει, τελικά, είναι να αγωνιστεί για την ζωή του.

Υπάρχει όμως και κάτι άλλο... Τα σκυλιά και στις δύο περιπτώσεις δεν αγωνίζονται με κύριο κίνητρο το ένστικτο της επιβίωσης, όπως το θήραμα. Αγωνίζονται με κύριο κίνητρο τα χαρακτηριστικά (ταμπεραμέντο) που εμείς τους έχουμε καλλιεργήσει/ενισχύσει.

@east49

Μα εκεί ακριβώς βασίζετε και το ερώτημα... :)
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
επίσης αν ήμουν ψυχοπαθής με διάγνωση απο ψυχίατρο, ίσως να μειωνόταν η ποινή που θα τρωγα αν τους σκότωνα όλους σήμερα στο γραφείο - γιατί ψήνομαι -..αλλά δεν έχω..μα τι λέμε τώρα..
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Επειδή βλέπω ότι, αρκετοί από εμάς, επιμένουμε στο τυπικό - νομικό μέρος του θέματος, να πω το εξής:
Όταν φτάσουμε στο μέρος αυτό του θέματος, θα είναι "αργά"... είτε για κάποιο σκυλί, είτε για κάποιο θΥραμα...

Υπενθυμίζω (δεν ξέρω πως μου ήρθε, αλλά λέει κάτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ) πως, όταν στην Ελβετία άρχισαν να επιβάλλουν (ξανά) την χρήση τσοπανόσκυλων για την προστασία των κοπαδιών τους από τους (σχεδόν εξαφανισμένους - λόγω της γνωστής "καραμπίνας") λύκους...
Είχαν κυκλοφορήσει τα ντοκυμαντέρ της Ελβετικής Κυβέρνησης που συνιστούσαν: "Δεν κινδυνεύετε, αν είστε πεζοπόροι... αρκεί να μην έχετε ελεύθερα τα σκυλιά σας και να τα ελέγχετε"...
 
  • Like
Reactions: HolywoodBrn




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εγω θα κανω μια αλλη ερωτηση:
Αν επροκειτω για σκυλια κυνηγιου σε εκπαιδευτικο τι θα λεγαμε;;
Don't worry... αυτοί σηκώνονται χαράματα και πάνε στην Τρίπολη...
 
  • Like
Reactions: east49


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
το κυνήγι έχει συγκεκριμένη περιόδο και συγκεκριμένα μέρη που επιτρέπεται.

στο τατόι (και γενικά στην αττική) δεν επιτρέπεται κυνήγι ποτέ και για κανένα λόγο ούτως ή άλλως.
Κανεις λαθος
2. Περιορίζεται η χρησιμοποίηση σκύλων δίωξης για άσκηση κυνηγίου, από 15.9.2015 μέχρι και 20.1.2016 σε τρεις (3) ημέρες την εβδομάδα (Τετάρτη, Σάββατο και Κυριακή), δηλαδή μόνο τις ημέρες κατά τις οποίες επιτρέπεται αντιστοίχως το κυνήγι του Λαγού (Lepus europaeus) και του Αγριόχοιρου (Sus scrofa). - See more at: http://policenet.gr/article/δείτε-πότε-αρχίζει-η-κυνηγετική-περίοδος#sthash.cNgKr9f5.dpuf

Και τα ορια που απαγορευεται ειναι σαφεστατα

http://paraponofylis.blogspot.gr/2015/08/15.html

Σαφως κ επιτρεπεται και εντος αττικης!!!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
επίσης αν ήμουν ψυχοπαθής με διάγνωση απο ψυχίατρο, ίσως να μειωνόταν η ποινή που θα τρωγα αν τους σκότωνα όλους σήμερα στο γραφείο - γιατί ψήνομαι -..αλλά δεν έχω..μα τι λέμε τώρα..
Προσωπικά, θα με ενδιέφερε μιά περαιτέρω ανάλυση επ' αυτού...:cool:
Ανακοινώθηκε κάτι που δεν το ξέρω???:cautious::unsure::p:D
 


Status
Κλειδωμένο θέμα