"Δεν θέλω σκυλί για εκθέσεις"


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Με ενδιαφέρει όμως ο σκύλος που θα πάρω να είναι η επιτομή της ράτσας του.
Πόσο εύκολο είναι να μου δώσει εκτροφέας σκύλο εκθεσιακής ποιότητας;
Αυτο ειναι ενα αλλο κομματι που πολλες φορες καλουμαστε να πουμε στους 2,5 μηνες αν ενας σκυλος ειναι εκθεσιακος ή οχι... Μπορεις να δεις τα καλα στοιχεία αλλα για να πεις με σιγουρια οτι ενας σκυλος ειναι εκθεσιακος πρεπει να παει τουλαχιστον 6 μηνων και αυτο οχι για ολες τις φυλες....
Αρα ποιος περνει ενα σκυλο ανω των 6 μηνων? κανεις... μονο οι εκτροφεις που ξερουν και αυτοι ισως να προτειμησουν εναν 2 χρονων...
εγω σου λεει το θελω οσο πιο μικρο μπορω να το εχω... το καταλαβαινω αλλα μετα παμε στην υπερβολη που υπαρχει στην Ελλαδα που υπαρχουν εκτροφεις που δινουν κουταβια 30-35 ημερων λενε ενα ξερό και πολλες ψευτικο απο πρωταθλητες γονεις και τελειωσε. Οποτε εμενα το συμπερασμα μου ειναι ειναι ενα... οτι ο κοσμος δεν ξερεις και ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ το πως θα μαθει ειναι το θεμα...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Επειδή ως γνωστόν είμαι γκρινιάρης, στραβός κι ανάποδος...

...για τον ρου της συζήτησης: Δεν υπάρχουν καθαρόαιμα χωρίς γενεαλογικό χάρτη, επειδή δεν αποδεικνύεται από πουθενά η καθαροαιμία τους!
Αποδεικνύεται η καθαροαιμία τους με DNA test, Προμηθέα. Απ' αυτά που κάνουνε οι κτηνιατρικές σχολές. Αυτή τη στιγμή είναι γνωστό το DNA για περισσότερες από 80 φυλές. Αυτό που δεν μπορεί βέβαια να σου πει το DNA είναι το pedigree του σκύλου και από πού κρατά η σκούφια του, οπότε δεν πάει στις εκθέσεις, ούτε και ζευγαρώνεται.


@Φοίβος: Sorry, my bad! :)


Σχετικά με τους Αμερικανούς εκτροφείς: για να πάρεις σκύλο τους πρώτον κάνεις αίτηση. Σου ζητούν να τους πεις ακριβώς τι τον θέλεις και να δώσεις συστάσεις τις οποίες και ελέγχουν. Εάν πεις ότι θέλεις σκύλο που να είναι μεν εκθεσιακός, δεν πρόκειται όμως να τον κατεβάσεις σε έκθεση, τότε δε στον δίνουν που να χτυπηθείς. Θα προτιμήσουν άτομο που θα πάει στην έκθεση. Θα σου δώσουν δε σκύλο που έχουν κρίνει ότι κάνει μόνο για συντροφιά, εφόσον θέλεις σκύλο για συντροφιά και ναι, θα τον πάρεις μεν φθηνότερα αν και όχι πάρα πολύ φθηνά. Το ίδιο κάνουν και οι σωστικοί όμιλοι τις λίγες φορές που κάποιος σκύλος με γνωστό pedigree, ίσως και περγαμηνές καταλήξει σ' αυτούς (όχι βέβαια διότι τον παράτησαν αδέσποτο, προφανώς έχει χαρτιά). Είχα ενδιαφερθεί για έναν Αυστραλέζο πριν δω την αγγελία για το Μουφ πέρσυ το καλοκαίρι, ο οποίος ήτανε και πρωταθλητής agility. Έγραψα αλλά μου απαντήσανε ότι αν και είχα εγκριθεί για να πάρω σκύλο, δε μου δίνανε σκυλί που να παίρνει μέρος σε αθλήματα εφόσον εγώ είμαι άσχετη με αυτά (που τότε όντως ήμουνα τελείως) διότι θα προτιμήσουν κάποιον που ασχολείται. Πιστεύω ότι κάνανε καλά. Επίσης αν πάρεις από εκτροφέα θα υπογράψεις συμβόλαιο ότι σε περίπτωση που δε θες το σκύλο πρέπει να τους τον επιστρέψεις. Επιπλέον ελέγχουν από καιρό σε καιρό εάν υφίσταται ακόμα ο σκύλος.
 
Last edited:


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
ναι οι πιο πολλοι θα στο δωσουν φιλε μου .
και ειναι απλος ο λογος .....μπορουν οι φτασμενοι εκτροφειις να βγαλουν παλι σκυλο ποιοτητας .
στο ντοπερμαν που εγω ειδικευομαι μπορω να σου πω πολλα παραδειγματα .
και να σου πω και κατι .αν παρεις ενα τετοιο ποσο απο ενα σκυλο μπορεις να διαθεσεις χρημα στην εξελιξη της εκτροφη σου ........:cool:
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Αυτο ειναι ενα αλλο κομματι που πολλες φορες καλουμαστε να πουμε στους 2,5 μηνες αν ενας σκυλος ειναι εκθεσιακος ή οχι... Μπορεις να δεις τα καλα στοιχεία αλλα για να πεις με σιγουρια οτι ενας σκυλος ειναι εκθεσιακος πρεπει να παει τουλαχιστον 6 μηνων και αυτο οχι για ολες τις φυλες....
Αρα ποιος περνει ενα σκυλο ανω των 6 μηνων? κανεις... μονο οι εκτροφεις που ξερουν και αυτοι ισως να προτειμησουν εναν 2 χρονων...
2,5 μηνών καλείστε εσείς οι εκτροφείς να διαλέξετε ποια κουτάβια είναι εκθεσιακά και ποια όχι, αφου απο τα χέρια σας φεύγουν 2,5-3 μηνών.
Και σου λέω ότι πολύς κόσμος θα έπαιρνε κουτάβι 6 μηνών. Αλλά ποίος εκτροφέας θα κρατήσει όλη την τοκετομάδα μέχρι 6 μηνών; Τα έξοδα είναι τεράστια και η τιμή θα ανέβει κατακόρυφα.
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
αν παρεις ενα τετοιο ποσο απο ενα σκυλο μπορεις να διαθεσεις χρημα στην εξελιξη της εκτροφη σου ........:cool:
Τι θα πει ΑΝ πάρεις;
Αν αξίζει είναι δεδομένο οτι θα το πάρεις αλλίως δεν δίνεις τον σκύλο.
Και σε ρωτάω με 4000€ θα εξελίξεις την εκτροφή σου;
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
κοτα αν ρωτας εμενα θα σου πω ναι ....δεν ειχα την τυχη να εχω περιουσια ....για να αγορασω ενα σκυλο με εκτροφικη αξια .....τα σκαω !!!!:cool:
και πολλες φορες δινεις κατι για να παρεις κατι αλλο ...που ειναι το περιεργο .?????????:confused:
τι νομιζεις μονο οι κυριες με λεφτα κανουν εκτροφη σ αυτην την χωρα .....????
και ξερεις τι πιστευω κατα βαθος ,.δεν θα εσκαγες αυτα τα λεφτα απλα θελεις να το λες ...
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
και ξερεις τι πιστευω κατα βαθος ,.δεν θα εσκαγες αυτα τα λεφτα απλα θελεις να το λες ...
Αιντε καλά για να το λές εσυ:D
Πάντος σου λέω οτι έχω δώσει πολλάάάάά παραπάνω για άλλα ζώα!
 
Last edited:


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
δεν διαφωνω σε αυτο που λες ......μια συστροφη στομαχου μπορει να σου παει 1200 ευροπουλα....οποτε ειναι ενα σεβαστο ποσο ....που μπορεις να δωσεις για το σκυλο σου .
δεν το λεω προσωπικα για σενα αλλα το καλοκαιρι που περασε συνεβη ενα περιστατικο που ταιριαζει να στο πω ....
καποιος κονομημενος μου ζαλισε τα νευρα να του δωσω εναν εκθεσιακο σκυλο .ερχοταν τον κοιταγε τον ξανακοιταγε και ολο μαγκιες ηταν ....
του ειπα: 4000 χιλιαρικα και τον πηρες φουλ εκπαιδευμενο σε οτι θελεις .....
ακομα τρεχει .......:D:D:D:D
αυτος νομιζε οτι θα επαιρνες καμια γιδα ..τοσο του εκοβε και τοση αξια νομιζε οτι ειχε ο σκυλος ......
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Το θέμα μας δεν είναι τι νομίζει ο κάθε "κονομημένος", ούτε τι νομίζει ο καθένας.
Το θέμα μας είναι αν ένας σοβαρός εκτροφέας θα έδινε σε κάποιον ένα σκυλί εκθεσιακής ποιότητας εάν αυτος ο κάποιος, θα το ήθελε μόνο για pet.
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
¨εγω την γνωμη μου στην ειπα :rolleyes:

αλλος????????????????:D
 




harley

Well-Known Member
6 Οκτωβρίου 2008
126
0
κι ανάποδος...




Νομίζω πως η χρήστης precious hug σου απάντησε νωρίτερα. Αν σου ξέφυγε στο παραθέτω:
[QUOTE]δεν νομιζω[/QUOTE]



δεν εκτιμούμε κάτι για το οποίο δεν έχουμε πληρώσει!
αυτο πεστο στο precios hag και σε σενα και τους αλλους που
θελουν να πληρωνουν αλλοι το και καλα χομπι . :-({|=

δηλαδη πουλατε σκυλους με πετιγκρυ για την ψυχη της
μανα σας , και οτι δεν ειναι ενα καλο δευτερο εισοδημα ?
 


Dinosd

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2008
188
0
50
TIRNAVOS (LARISSA)
δηλαδη πουλατε σκυλους με πετιγκρυ για την ψυχη της μανα σας , και οτι δεν ειναι ενα καλο δευτερο εισοδημα ?
Έχοντας γνωρίσει από κοντά εκτροφείς (3 για την ακρίβεια), μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι από οικονομικής πλευράς μπαίνουν μέσα με τα τσαρούχια.

Έχει συζητηθεi σε άλλο thread, η εκτίμηση του κόστους της εκτροφής (και όχι της κάθε γέννας απαραίτητα).

Επίσης, η ψυχική οδύνη του εκτροφέα μέχρι να τελειώσει η γέννα και να ανοίξουν τα μάτια τους τα κουτάβια, είναι κάτι που δεν κοστολογείται.
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
αυτο πεστο στο precios hag και σε σενα και τους αλλους που
θελουν να πληρωνουν αλλοι το και καλα χομπι . :-({|=

δηλαδη πουλατε σκυλους με πετιγκρυ για την ψυχη της
μανα σας , και οτι δεν ειναι ενα καλο δευτερο εισοδημα ?
Πιο ειναι το δευτερο εισοδημα καλε? Θα σου στειλω pm με τα εξοδα....ουτε τα μισα!!! και επειδη γουσταρω την εκτροφη ειναι κακο δεν το καταλαβα...
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συμφωνώ με τους παραπάνω ειδικούς!:) Επειδή το κόστος ενός καλού σκύλου από εκτροφέα φαίνεται υψηλό στο μη ειδήμονα (δηλαδή στους περισσότερους), αυτό δε σημαίνει ότι ο εκτροφέας βγάζει πολλά λεφτά. Δεν πρέπει να κάνουμε δηλαδή μια σούμα, άντε πολλαπλασιασμό, 4.000 ευρώ επί επτά κουτάβια=ο εκτροφέας χ*στηκε στο τάλληρο κάθε φορά που, μετά συγχωρήσεως, του καυλώνει του σκύλου του. Για περισσότερες πληροφορίες και νούμερα μπορούμε να κοιτάξουμε και στο ίντερνετ. Μια πρόχειρη έρευνα που έκανα ξεκινάει ως εξής:

"[D]og breeding isn't ideally an income earning career. It takes 300% of your time, envelopes your life and only just covers itself."

http://wiki.answers.com/Q/How_much_do_dog_breeders_earn

Οι όποιοι breeders έχω συναντήσει συνήθως έχουνε αυτό που λέμε "day job". Μόνο οι εγκαταστάσεις και ο κτηνίατρος κοστίζουν τρομερά και όσοι ξέρω να ασχολούνται με σκύλους (εκτροφή, εκπαίδευση, ξενοδοχείο, ΠΟΤΕ όλα μαζί!) πραγματικά το έχουνε ως χόμπυ κι ας είναι επαγγελματίες. Παραδόξως δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα κτηνίατρο που να το έχει ρίξει στην εκτροφή. Χόμπυ όμως δε σημαίνει απαραίτητα άσχετος και άρπα κόλλα. Εδώ δε μαζεύουμε χαρτοπετσέτες. Εδώ χομπίστες ψαράδες που ΔΕΝ ψαρεύουνε για να φάνε (μεγάλη ιστορία) και πρέπει να ερευνήσουν το όλο θέμα και να αναπτύξουν ικανότητες και τεχνογνωσία. Σκεφτείτε διάφορα άλλα ακριβά χόμπυ, π.χ. πρόσφατα αγόρασα ένα μπαούλο του 19ου αιώνα (με χρονολογία πάνω) από έναν τύπο που έχει χόμπυ να τα αγοράζει από λαϊκές χωριών και να τα αποκαθιστά. Θέλει υλικά που δεν τα βρίσκεις στο πρώτο τυχόν μαγαζί με εργαλεία και μπογιές, πολύ καλές γνώσεις για αντίκες και την αποκατάσταση αυτών που προσωπικά δεν έχω (μόνο να τις αναγνωρίζω μπορώ), χώρια που δεν πιάνει το χέρι μου με τίποτα. Και καλά το μπαούλο που είναι άψυχο. Ο σκύλος όμως που είναι ζωντανό πλάσμα?
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Απαντώ και στο μήνυμα Κοπρίτη: δε νομίζω ότι πλήρωσε κανένας για να βγει ωραίος ο Μουφ. Από το βλαχο-Μίσιγκαν τον πήρα, ακριβώς στην ερημιά και τη μέση του πουθενά. Οι του σωστικού ομίλου εικάζουν ότι εκτροφείς του ήτανε κάποιοι Amish της περιοχής, μερικοί από τους οποίους φημίζονται για τα puppy mills τους. Ο λόγος που δε νομίζει ο σωστικός όμιλος ότι το Μουφ προέρχεται από puppy mill είναι ότι δεν έχει τα συνήθη προβλήματα και είναι σωστά κοινωνικόποιημένος και φαίνεται να έχει ζήσει σε φάρμα και ανάμεσα σε παιδάκια. Αλλά κανείς δεν πιστεύει ότι επρόκειτο για επαγγελματία εκτροφέα, σίγουρα όχι στην περιοχή και πρέπει να ήτανε backyard Amish breeder διότι ο σκύλος έχει συγκεκριμένη συμπεριφορά, όλα του τα νύχια και την ουρά του και δε θυμάμαι τι άλλο μου είπανε. Τα παραπάνω είναι υποθετικά φυσικά διότι κανείς δεν ξέρει ακριβώς. Και το Μουφ δεν είναι ακριβώς τέλειο μορφολογικά διότι, λέει, πρώτον έχει ουρά, δεύτερον η μουσουδίτσα του είναι πιο κοντή απ' ό,τι λέει το πρότυπο και τρίτον η οδοντοφυΐα του δεν είναι τρομερή διότι στο αριστερό κάτω σαγώνι κανά-δυο δόντια έχουνε φυτρώσει στραβά ή δεν μπόρεσαν να βγουν (πράγμα που δεν τον εμποδίζει φυσικά να τρώει το καταπέτασμα και να ζητάει και επιδόρπιο). Πάντως είναι πανέξυπνος (διάβαζε μεγαλοφυΐα), οι εξετάσεις DNA που του έκανα κι από πάνω δείξανε ότι πρώτον δεν έχει καμία από τις επικίνδυνες κληρονομικές μεταλλάξεις των Αυστραλέζων και επιπλέον ήταν καθαρόαιμος (σημαντικό για να δω αν έχει τίποτα άλλο μέσα του που ενδέχεται να έχει τα δικά του προβλήματα υγείας ώστε να το φροντίσω εγκαίρως, προφανώς όχι για να τον πετάξω). Δυσπλασίες δεν είχε διότι του έκανα ακριβές και εξονυχιστικές εξετάσεις. Τώρα αν δεν ήτανε στειρωμένος δεν επρόκειτο να τον ζευγαρώσω διότι είμαι τελείως άσχετη από τέτοια, αφήστε δε που άμα δω αίματα και άλλα ιατρικά και έτσι ζαλίζομαι και είναι να με μαζεύουνε.
Δε με κατάλαβες Sara. Δε μιλάω για το Μουφ συγκεκριμένα. Μιλαω για τους Αυστραλέζους γενικότερα. Για να δημιουργηθεί η φυλή (και εμμέσως να σου προκύψει εσένα το Μουφ), κάποιοι πλήρωσαν εκτροφέα. Αν όλοι ψάχνανε για το αδέσποτο χωρίς εγγυήσεις, επαναλαμβάνω οτι θα εξέλειπε τελικά η φυλή.
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
Δε με κατάλαβες Sara. Δε μιλάω για το Μουφ συγκεκριμένα. Μιλαω για τους Αυστραλέζους γενικότερα. Για να δημιουργηθεί η φυλή (και εμμέσως να σου προκύψει εσένα το Μουφ), κάποιοι πλήρωσαν εκτροφέα. Αν όλοι ψάχνανε για το αδέσποτο χωρίς εγγυήσεις, επαναλαμβάνω οτι θα εξέλειπε τελικά η φυλή.

πεστα χρυσοστομη!!!!!!!:)
 


mirsini

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2009
46
0
Μπα εγώ νομίζω ότι μεγάλο ποσοστό αυτών που λέει "τι με νοιάζουν τα χαρτιά και οι εκθέσεις" δεν κολλάει στην τιμή. Είναι ΚΑΙ αποτέλεσμα ημιμάθειας. Θεωρούν τις εκθέσεις "καλλιστεία" και τις πιστοποιήσεις καθαροαιμίας κ@λοχαρτα για μόστρα.
Ωραίο post :):):)

Όντως είναι θέμα αμάθειας.Ο σκύλος μου δεν ξέρω απο που προέρχεται.Τον αγόρασα απο μια φάρμα ζώων και μου έδωσαν μόνο το βιβλιαράκι για τα εμβόλια.Τώρα όμως εχει γίνει το στομάχι μου κόμπος,όχι γιατί φοβάμαι μήπως ο μπέμπης μου δεν είναι καθαρόαιμος αλλά μήπως οι γονείς του είχαν τίποτε προβλήματα υγείας.Τότε τι κάνω??:confused::confused:
Φυσικά δεν γνώριζα για τα χαρτιά που αναφέρετε και θεωρούσα οτι είναι ασφαλές να αγοράσεις ζωάκι απο petshop ή απο κάποια φάρμα.
 


mirsini

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2009
46
0
sara west@ εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες ...οποιος θελει σκυλο να παρει απο καταφυγιο το θεωρω σουπερ .....αλλα ......μιλαμε για αυτους που παιρνουν καθαροαιμο χωρις πετιγκρι με την δικαιολογια οτι δεν θελουν να πανε σε εκθεση .
θελουν με 250-300 ευροπουλα να παρουν λυκο ,ντομπ,ροττ, μποξερ ,ντογκοκ.τ.λ
Και οταν τους βγαινει πατατα (οσον αφορα την μορφολογια και το χαρακτηρα )λενε αλλα παλι !!!!!:D:D:D
Δεν είναι απόλυτο αυτό.Εγώ ζήτησα Αγ. Βερνάρδου και μου είπε τόσα.Τόσα και έσκασα δεν μου μίλησε κανείς για πετιγκρι.