Δεύτερος σκύλος...


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.869
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πάντα ήθελα δεύτερο σκυλάκι αλλά τώρα άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά :eek:

Πριν 3 μήνες μετακόμισα, δεν ζω πλέον με τους γονείς μου. Εχω μια τόσο-όσο σταθερή δουλειά, καλούτσικο μισθό, και το γουρουνάκι μου γίνεται πλέον 7 χρονών τον Ιούλιο..

Σκέφτομαι για κουτάβι το καλοκαίρι - φθινόπωρο, να πάρω 3 εβδομάδες άδεια και όσο είναι μικρό (μέχρι 4 μηνών) να το πηγαίνω με το λεωφορείο στη δουλειά μου (μιας και δεν έχω αυτοκίνητο και επιτρέπονται σκυλάκια μέχρι 15 κιλά στα λεωφορεία).

Τι λέτε.. ναι, όχι... επίσης δεν ξέρω πώς θα αντιδράσει ο Κούκης, ήταν μοναχοπαίδι όλη του τη ζωή. :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πάντα ήθελα δεύτερο σκυλάκι αλλά τώρα άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά :eek:

Πριν 3 μήνες μετακόμισα, δεν ζω πλέον με τους γονείς μου. Εχω μια τόσο-όσο σταθερή δουλειά, καλούτσικο μισθό, και το γουρουνάκι μου γίνεται πλέον 7 χρονών τον Ιούλιο..

Σκέφτομαι για κουτάβι το καλοκαίρι - φθινόπωρο, να πάρω 3 εβδομάδες άδεια και όσο είναι μικρό (μέχρι 4 μηνών) να το πηγαίνω με το λεωφορείο στη δουλειά μου (μιας και δεν έχω αυτοκίνητο και επιτρέπονται σκυλάκια μέχρι 15 κιλά στα λεωφορεία).

Τι λέτε.. ναι, όχι... επίσης δεν ξέρω πώς θα αντιδράσει ο Κούκης, ήταν μοναχοπαίδι όλη του τη ζωή. :)
Λέμε ναιιιι!!!! Του Κούκη θα του αρέσει πολύ η παρέα. Είχα και εγώ φόβους πριν πάρω τον Έλβις αν θυμάσαι αλλά η Λούση καταενθουσιάστηκε! Για λαμπ λες; Θηλυκό; Τι χρώμα; ;)
Mεγάλη υπόθεση που θα μπορείς να το παίρνεις στην δουλειά μαζί σου!
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Ο Κουκης μια χαρα θα αντιδρασει. Αν και μοναχοπαιδι τον βλεπω κοινωνικοτατο. Το μονο που ισως δημιουργησει προβληματα ειναι το οτι θα παιρνεις το κουταβι στην δουλεια ενω εκεινος θα πρεπει να μενει σπιτι.

Τι σκυλο σκεφτεσαι να προσθεσεις στην αγελη σου?
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Ναι!!!! Και εγω πιστεύω ότι ο πρώτος σου σκυλος θα χαρεί πολυ!
και εμεις το σκεφτόμαστε αλλα στο μέλλον...περιμένω να ωριμάσει λίγο η Τζακυ...
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.869
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Λαμπραντοράκι.. Ξανθούλικο.. και λέω αρσενικό. Διότι δεν ξέρω τι θα κάνω όταν το θηλυκό μπει σε οίστρο, και δεν θα ήθελα να στειρώσω τον Κούκη.

Στη δουλειά θα έρχεται μόνο τους πρώτους 2 μήνες, μετά δεν θα μπορέσω να τον παίρνω. Ο Κούκης δεν θα έχει τίποτα να ζηλέψει, ο μικρός θα είναι στο κρέιτ και ο Κούκης ελεύθερος, χαχαχα :) :) :)

Επίσης έχω ερώτηση για εσάς που έχετε πάνω από 1 σκυλάκι. Τα παίρνετε βόλτα και τα δυο μαζί, ή πηγαίνετε βόλτα πρώτα το ένα και μετά το άλλο; Σκέφτομαι να τα παίρνω και τα δυο μαζί αλλά να έχουν και τουλάχιστον κάθε δεύτερη μέρα το καθένα τη δική του βόλτα.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Λαμπραντοράκι.. Ξανθούλικο.. και λέω αρσενικό. Διότι δεν ξέρω τι θα κάνω όταν το θηλυκό μπει σε οίστρο, και δεν θα ήθελα να στειρώσω τον Κούκη.

Στη δουλειά θα έρχεται μόνο τους πρώτους 2 μήνες, μετά δεν θα μπορέσω να τον παίρνω. Ο Κούκης δεν θα έχει τίποτα να ζηλέψει, ο μικρός θα είναι στο κρέιτ και ο Κούκης ελεύθερος, χαχαχα :) :) :)

Επίσης έχω ερώτηση για εσάς που έχετε πάνω από 1 σκυλάκι. Τα παίρνετε βόλτα και τα δυο μαζί, ή πηγαίνετε βόλτα πρώτα το ένα και μετά το άλλο; Σκέφτομαι να τα παίρνω και τα δυο μαζί αλλά να έχουν και τουλάχιστον κάθε δεύτερη μέρα το καθένα τη δική του βόλτα.
Τώρα θίγεις θέμα με το οποίο έχω μεγάλο πρόβλημα. Δυστυχώς δεν μπορώ να τα πάρω και τα δύο μαζί, για τα τρία ούτε συζήτηση. Η Λούση είναι μεν εύκολη στην βόλτα αλλά οι άλλοι δύο δαίμονες δεν είναι και δεν μπορώ να ρισκάρω.
Οπότε έχουμε βόλτα με την σειρά εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, το οποίο όπως καταλαβαίνεις είναι εξαιρειτικά κουραστικό.
Θεωρώ ότι ο Κούκης είναι πολύ καλά εκπαιδευμένος, και όχι τόσο ζωηρός πλέον και θα τα πηγαίνεις και τα δύο μαζί. Αλλιώς είναι πρόβλημα.

Γιατί δεν το σκέφτεσαι για σοκολατί; :)
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Με τι καλο λοιπον το νεο μελος. (Αν και εγω θα προτιμουσα σοκολατι ή μαυρο αλλα περι ορεξεως....)

Τις δικες μου εγω τις βγαζω παντα και τις 2 μαζι βολτα σε παρκα κλπ. Απλα η μικρη μπορει λογω μεγεθους να συμμετεχει και στις αλλες μη σκυλισιες δραστηριοτητες μας π.χ.επισκεψεις, καφεδες κλπ.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.869
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τώρα θίγεις θέμα με το οποίο έχω μεγάλο πρόβλημα. Δυστυχώς δεν μπορώ να τα πάρω και τα δύο μαζί, για τα τρία ούτε συζήτηση. Η Λούση είναι μεν εύκολη στην βόλτα αλλά οι άλλοι δύο δαίμονες δεν είναι και δεν μπορώ να ρισκάρω.
Οπότε έχουμε βόλτα με την σειρά εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, το οποίο όπως καταλαβαίνεις είναι εξαιρειτικά κουραστικό.
Θεωρώ ότι ο Κούκης είναι πολύ καλά εκπαιδευμένος, και όχι τόσο ζωηρός πλέον και θα τα πηγαίνεις και τα δύο μαζί. Αλλιώς είναι πρόβλημα.

Γιατί δεν το σκέφτεσαι για σοκολατί; :)
Ο Κούκης είναι μεν καλά εκπαιδευμένος αλλά ζωηρότατος ακόμα. Ούτως η άλλως ο μικρός θα είναι στο φλέξι μέχρι να νιώσω πως μπορώ να τον εμπιστευτώ. Αλλά θα χρειαστώ σίγουρα χρόνο μόνο μαζί του, για εκπαίδευση. Δεν μπορώ να συγκεντρωθώ στην εκπαιδεύσή του αν έχω και τον μεγάλο να τον βλέπω μην πάει και χώσει τη μούρη του στον πισινό κάποιας κοπέλας :p

Να σου πω την αλήθεια τα σοκολατί μου αρέσουν λιγότερο απ' όλα. Πιο πολύ θα ήθελα μαύρο, αλλά μετά σκέφτομαι, αφού έχω άσπρα χαλάκια λόγω Κούκη, αν πάρω μαύρο τα άσπρα χαλιά θα γίνουν !$%#!%^ και επίσης έχω αδυναμία στα ξανθά αγόρια, χαχα ;)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Aχαχαχαααααααα έχεις πρακτικό μυαλό! :p
Επειδή στις περισσότερες εξορμήσεις σας με τον Κούκη τον έχεις χωρίς λουρί θα είναι ακόμη πιο εύκολο και τα δύο μαζί, τον μικρό στο φλέξυ ασφαλώς. Όσο για τον Κούκη και τις δραστηριότητες του καλά όλα τα λαμπ τις ίδιες μ@λ@κίες κάνουν;;; Με έχει κάνει ρεζίλι ο Έλβις πολλές φορές έτσι, και διαλέγει και όμορφες...
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Για 2 σκυλιά έναντι ενός δεν τίθεται θέμα. Δύο δαγκωτό - ο Κούκη θα σε ευγνωμονεί.

Πιθανόν να σου κρατήσει μούτρα λίγες μέρες - στην Κάρλα κράτησε κανα 2ήμερο το "τι σκατά θέλει αυτό το μa1aΚισμένο εδώ μέσα που τρέχει πέρα δώθε". Τώρα είναι αχώριστες σε βαθμό κακουργήματος.

Στο θέμα βόλτα: Τον πρώτο καιρό μάλλον θα βγάζεις το κουτάβι μόνο του για να μάθει να περπατά σωστά. Μετά και τα 2 μαζί. Σε 2 μικρά σκυλιά δεν είναι πρόβλημα. Όσο μεγαλώνει το μέγεθος δυσκολεύει η κατάσταση αλλά εξαρτάται κι από το σκύλο. Εγώ βγάζω δύο μικρά μεν, εκ των οποίων όμως το ένα θέλει συχνά να κυνηγήσει περιστέρια, γάτες, φύλλα κλπ. Αν ήταν μεγαλύτερο σε μέγεθος θα είχα μάλλον πρόβλημα. Φαντάζομαι όμως ότι εκεί που ζεις έχεις και πιο "ανθρώπινα" πεζοδρόμια για να κινηθείς με 2 σκύλους - όχι όπως εδώ που παίρνουμε αγκαλιά τα δέντρα...
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Να παρεις οποσδηποτε!!

Εγω εχω τυψεις που ειχα την πρωτη μου γαλλιδα μονη της- και ορκιστηκα να μην το ξανακανω ( αν και δεν φαινονταν να της λειπει η παρες- επισης και η ΜοναΛιζα θα μπορουσε ανετα να ειναι μοναχοσκυλο).

Εγω τους βγαζω και τα 3 μαζι βολτα, αλλα εχουν περιπου ιδια ηλικια και αντοχες και ειναι και μικροσωμα.
Παρολα αυτο, παιρνω μαζι μου και την καθε μια μονη της αρκετες φορες- απλα και μονο για να τους τονισω το ηθηκο και να τους κανω να αισθανονται "μοναδικες".
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Βόλτα και τα 2 μαζί, θα μάθει πολύ γρήγορα από τον μεγάλο.
Ίσως αν είχα ξεκινήσει βόλτα και τα δύο μαζί από την ώρα που ο Έλβις ήταν τριών μηνών και ξεκινησαμε τις βόλτες να είχαμε στρώσει τώρα. βέβαια υπήρχε ένα σημαντικό πρόβλημα, ορμούσε στο σαμαράκι της Λούσης και τον ξεκολλάγαμε τρεις από κει. Μια μέρα της το έβγαλε στην μέση του δρόμου..
Ήταν πολύ ζωηρό μωρό, αλλά ένα πρόβλημα είναι και αυτό που ανέφερε η Βάσω πριν. Εμείς εδώ σε πολλού δρόμους δεν έχουμε ούτε καν πεζοδρόμια να περπατήσουμε, αυτό κάνει το περπάτημα με πολλά σκυλιά απίστευτα δύσκολο.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Οπωσδήποτε δύο!!! Μεγάλη ευκολία για τις ώρες που λείπεις, να μην είναι μόνος του ο Κούκης!
Βόλτες δε βλέπω γιατί όχι μαζί.... (εγώ προσωπικά δεν τους έχω βγάλει ποτέ χωριστά, κι ας μην είναι και ιδιαίτερα καλοί στο λουρί....). Φαντάζομαι οτι αν ο ένας είναι δύσκολος, θα θες να έχεις τον πλήρη έλεγχο, αλλα ο Κούκης δεν έχει πρόβλημα και ο άλλος θα'ναι μωρό! Ασε που θα μαθει πράγματα από τον Κούκη απείρως γρηγορότερα σε σχέση με το να του τα μάθεις εσύ από την αρχή..... Ακόμα και το off leash είναι πιο εύκολο με άλλο σκύλο που ξέρει να μένει κοντά σου, ειδικά όταν ο μικρός είναι κουτάβι και δε θα θέλει να ξεπορτίσει ετσι κι αλλιώς....

Αντε με το καλό!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ασε που θα μαθει πράγματα από τον Κούκη απείρως γρηγορότερα σε σχέση με το να του τα μάθεις εσύ από την αρχή.....
Σωστά. Στο δεύτερο σκύλο δεν χρειάστηκε ποτέ να μάθω αυτοκίνητο και pet door. Απλά τα έκανε με την πρώτη, αφού είδε να τα κάνει η μεγάλη.