Δημιουργία εκτροφείου;


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Όπως θεωρητικά θα έπρεπε να κάνει και ο γιατρός, ο κτηνίατρος-όλοι όσοι δώσαν τον όρκο του Ιπποκράτη- οι Σεφ, όλοι οι επιστήμονες με τις καινοτομίες τους κλπ, όλα free δηλαδή.
Εγραψα: Το προσωπικο χρονο δεν τον υπολιζω μια και κανει κατι που του αρεσει και παραλληλα του αποφερει.

Οποτε εσυ πως καταλαβες ολα Free???
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Ναι φίλε μου σε κάνει κακό , κάκιστο θα έλεγα εκτροφέα και αμφιβόλου ποιότητος άνθρωπο. Να ξέρεις ότι ένας σωστός εκτροφέας και κατά συνέπεια και σωστός άνθρωπος έχει σταθερές αξίες και τιμές. Σε όλους θα πει την ίδια τιμή και δεν θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί και να πουλήσει το άχρηστο κουτάβι για τέλειο μόνο και μόνο επειδή κάποιος διατίθεται να πληρώσει όσο όσο για έναν καλό σκύλο. Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να ξεχωρίσει αυτά που θεωρεί αυτός καλά και να πει αυτά τα έχω χ τιμή και τα υπόλοιπα ψ τιμή.
σαφως.ερωτηση εκανα αλλα πιστευω οτι αυτα δεν μπορουν να ναι παντα ο κανονας και υπαρχουν πολλοι παραμετροι.
αλλα εκει παμε ο σωστος εκτροφεας ειναι και σωστος ανθρωπος?
ενας σωστος εκτροφεας δεν μπορει να ναι (κακος)ανθρωπος?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Εγραψα: Το προσωπικο χρονο δεν τον υπολιζω μια και κανει κατι που του αρεσει και παραλληλα του αποφερει.

Οποτε εσυ πως καταλαβες ολα Free???
Δεν κατάλαβες τι είπα μάλλον.
Δεν είπα πως εσύ το είπες αυτό, είπα θεωρητικά θα έπρεπε να είναι..
Στον γιατρό δεν πληρώνουμε μόνο τα φάρμακα, ούτε μόνο τα έξοδα συντήρησης ιατρείου,πληρώνουμε παραπάνω.
Αυτό το παραπάνω εγώ δεν το θεωρώ κέρδος (με την ένοια του καθαρού κέρδους,αγοράζω 40 πουλάω 100, κέρδος=60)
και φυσικά δεν θα ζητήσω να μην πληρώσω το επιπλέον που πάει στην τσέπη, το θεωρώ άδικο.

Ή μάλλον δεν θα έπρεπε να το ζητήσω από τον γιατρό,γιατί να το ζητήσω από τον εκτροφέα;

Ουσιαστικά δεν διαφώνησα μαζί σου, πάνω σε αυτό που είπες είπα την άποψη μου από την δική μου οπτική γωνία πάντα.
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Φιλε Superman, εχεις σκεφτει οτι αυτος που πουλαει με 1500 ευρω τα κουταβια του, ισως να εχει καθαρο κερδος πολυ πολυ μικροτερο απο αυτον που τα πουλαει 600 η και 300 ?
Και θα σου εξηγησω τι εννοω.
1. Ο πρωτος πουλαει ρατσα, ενω ο δευτερος λαχανοντολμαδες,
2. Ο ενας ταιζει την εγκυμονουσα η θηλαζουσα σκυλα του γιαουρτια, τυρια, αυγα, κρεατα και την καλυτερη τροφη ενεργειας, ενω ο αλλος γιαρμα για τα γουρουνια και μουλιαγμενα ψωμια,
3. Ο ενας ταιζει τα κουταβακια με τις καλυτερες τροφες της αγορας μεχρι να πανε 3 μηνων τουλαχιστον, ενω ο αλλος τα δινει σχεδον μολις απογαλακτιστουν, σε ηλικια 25, 35 η 40 ημερων μαξιμουμ.
4. Ο ενας τρεχει και οργωνει τουλαχιστον την Ελλαδα, σε εκθεσεις της φυλης του η αλλες, ενω ο αλλος το ξυνει μεχρι να ματωσει.
5. Ο ενας εχει σκυλια ελεγμενα για την υγεια τους κλπ, ενω ο αλλος ο,τι ναι κι οπως να'ναι.
6. Ο ενας δηλωνει τις γεννες του κανονικα στην αναλογη κυνολογικη αρχη, τα κανει tattoο η τα φυτευει microchip στον ιατρο, ενω ο δευτερος τρεις λαλουν και δυο χορευουν.
7. Ο ενας πηγαινει τα κουταβια στον κτηνιατρο, για ιατρικο ελεγχο, κανει εμβολιασμους και αποπαρασιτωσεις, ενω ο αλλος στο δινει οπως το γεννησε η μανουλα του.
8. Ο ενας εσκασε 4, 5 μηνιατικα να παρει ενα καλο σκυλο γεννητορα, ενω ο αλλος το βρηκε σε καταφυγιο η του το χαρισαν και σε πουλαει τρελλα.
9. Τελος ο πρωτος, ενα κουταβι που εχει καποιο προβλημα δε θα το πουλησει, αλλα θα το χαρισει σε καποιον που το εχει πραγματικη αναγκη και οντως ειναι ανθρωπος που δεν εχει τους πορους για να αποκτησει εναν καθαροαιμο σκυλο, (οπως ειναι ενας ανθρωπος με αναπηρια η ενας πρωην τοξικομανης η αλλος), ενω ο δευτερος αντι για 600 θα στο "σπωξει" μια χαρα με λιγο λιγοτερα πχ. 400.
Θελεις να συνεχισω ?
Φιλε ΕΛΕΒ, που θεωρεις απαραδεκτο να πωλουνται τα ζωα η να πωλουνται τελος παντων σε μια Α τιμη, βγες και πες τα ιδια και σε εναν μεσιτη που πουλαει οικοπεδα και αγροτεμαχια, η σε εναν γελαδαρη που πουλαει γαλα και κρεας , η σε ενα πτηνοτροφο που πουλα αυγα και πουλερικα. Γιατι τρελλα δεν ειναι να πληρωνεις τα μαλλιοκεφαλα σου για ενα κομματακι γη ? Η να πληρωνεις αερα για να νοικιασεις ενα κωλομαγαζο μια σταλια στο κεντρο της πολης και ου το καθεξης ?
Στην τελικη ολα αυτα σε ολους μας δεν ανηκουν ? Ο Θεος δεν τα εδωσε για τους ανθρωπους ?
Οσο για το αλλο που λετε για την τιμη, οτι αλλη τιμη λενε σε εσας και αλλη σε αλλους. Τι λετε ρε παιδια ?
Ειστε σοβαροι ? Την τιμη την καθοριζει καποιος συγκεκριμενος κανονας ?
Μηπως πρεπει να βγει νομος ? Δηλαδη την ιδια τιμη θα πληρωσει το παλικαρακι που ξεροσταλιαζει στο ναυπηγειο η στο γιαπι, η στην παραμανα και του βγαινει ο πατος να τα μαζεψει τσιμα τσιμα, με τον metrosexual τo γιαππη, που θα σκασει μυτη εδω με το cayenne η το ακριβο μου διθεσιο που λεει και η Πρωτοψαλτη, ντυμενος στην πενα και εχει στη δουλεψη του 200 ατομα προσωπικο ?
Την τιμη του καθε κουταβιου την οριζει ο ιδιος ο εκτροφεας αναλογα με το κουταβι και αναλογα με το ποσο σε συμπαθει η οχι.
Και ο εκτροφεας ειναι ανθρωπος και μαλιστα να γνωριζεις οτι καποιοι ανθρωποι εχουνε credit απεναντι του και μπορει να τους δωσει και καλυτερο κουταβι και σε καλυτερη τιμη. Στην τελικη δικαιωμα του ειναι.
Ricos και τον χρονο του πληρωνεις και την αγαπη και αφοσιωση του και ολα τα παραπανω. Αν και προσωπικα πιστευω πως ο χρονος δεν αγοραζεται.
Διαφορετικα οπως πολλες φορες εχει αναφερθει και απο διαφορους χρηστες, οποιος εχει καβουρια στην τσεπη (δεν αναφερομαι σε εσενα προσωπικα), μπορει καλλιστα να υιοθετησει ενα ζωακι απο το δρομο η το καταφυγιο.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ουσιαστικα αυτο θελω να πω ,τα πρματα που λες κσυ ναι τα ξερω τα χω σκεφτει.αλλα εσυ κοστολογεις ετσι ο αλλλος περισσοτερο ο αλλοσ λιγοτερο.δεν ειναι αληθεια αυτοι?.πες οτι πουλας μια ταδε τιμη λεμε 1000πανω κατω.υπολογιζεις τα εξοδα σου και το κερδος σου τυχαια 100 ευρω.ετσι γιατι δεν γουσταρεις παραπανω.
κανεις μια γεννα εκεινη τη περιοδο θες να παρεις ενα σκυλι ας πουμε η εχεις μεινει ανεργος κ σου χει γινει το σκατο παξιμαδι.κ εχεις κ νοικια και τα σχετικα ε δε θα αλλαζες τη τιμη αυτης της γεννας σε 1200πανω κατω ας πουμε για να επιβιωσεις.(μιλαμε παντα για σωστη εκτροφη σκυλων κ οχι αρπα κολα).αυτο λεω οτι η τιμη κρινετε με γνωμονα τον εκτροφεα(κ μιλαω παντα για σωστους αγοραστες)
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Καταλαβαινω το σκεπτικο σου και ισως να υπαρχει και αυτο το ενδεχομενο, αλλα να εισαι σιγουρος πως ενας ανεργος δεν μπορει να κανει εκτροφη καθαροαιμων σκυλων. Τα κοστη ειναι μεγαλα και θα μπει μεσα με τα τσαρουχια.
Τωρα αν θα ανεβαζε την τιμη για αυτο το λογο, προσωπικα δεν το πιστευω.
Θελω να σταθω στην τελευταια σου κουβεντα "Σωστος Αγοραστης". Μεγαλο θεμα και αυτο....
Ο σωστος αγοραστης δε θα κανει παζαρια, στον εκτροφεα, δε θα του ζαλισει τα συκωτια, γιατι θα παρει μπουλο. Ουτε θα ρωτησει πρωτα πρωτα την τιμη. Σε τετοια ατομα, που μου κανουνε αυτην την ερωτηση, πριν οποιαδηποτε αλλη τους λεω απευθειας την τριπλη τιμη. Θα πεις καλα ρε φιλε τρελλος εισαι ? Αφου δεν προκειται να παρουνε κουταβι αυτοι οι ανθρωποι στον αιωνα τον απαντα. Ειναι παντελως ασοβαροι. Τους εχει μεινει συνδρομο απο τις εκπτωσεις και τα καταστηματα, που θελουνε ενα ζευγαρι παπουτσια και τρεχουνε απο το ενα μαγαζι στο αλλο, μπας και το βρουνε λιγο φτηνοτερα. Βασικα αυτο τους ενδιαφερει και μονο δυστυχως. Η τιμη.
Βεβαια υπαρχει και μια αλλη κατηγορια. Οι πονηροι, οι χαζοχαζουληδες. Αυτοι πονταρουνε στη μη πωληση των κουταβιων, ετσι ωστε με την παροδο του χρονου, ο "φουκαρας" ο εκτροφεας που ζηταγε το ταδε ποσο, να ριξει την τιμη και να τα δωσει σε αυτους φτηνα...
Μπορω ομως να σου πω με βεβαιοτητα σε αντιθεση με αυτο που ισχυριστηκε ο ΕΛΕΒ νωριτερα, πως ο εκτροφεας που κανει σωστη δουλεια και δινει σωστα δειγματα της φυλης, ειναι υπερηφανος ανθρωπος και δε θα "σκοτωσει" τα κουταβια του για ενα ξεροκομματο, ακομα κι αν δεν εχει να φαει, ποσο μαλλον να τα δωσει στο πετσοπ.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
συμφωνω μαζι σου για τους αγοραστες δυστυχως ετσι ειναι εγω εμαθα τη τιμη του κουταβιου οταν το διαλεξα.τωρα για τους εκτροφεις το οικονομικο ειναι πολυ ρευστο θεμα και παιζουνε πολλοι παραγοντες
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
mortezes να προσεχεις πως μιλας και να μην γενικευεις !!!!!!!!
και εγω εχω δωσει τα κουταβια της τελευταιας μου γεννας απο γνωστους καταλληλους αναπαραγωγης με τιτλους και εξετασεις 650 και μαλιστα θα μπουν στους στιβους με την εναρξη των εκθεσεων του 2011
 


weightpull.gr

Well-Known Member
26 Φεβρουαρίου 2010
139
0
Φίλε mortezes δεν νομίζω να διαφωνώ σε τίποτα από αυτά που αναφέρεις. Δεν διαφωνώ στην αγοροπωλησία ζώων , δεν διαφωνώ στο ότι η σωστή εκτροφή είναι δύσκολη δουλειά. Διαφωνώ στο λεκτικό ότι οι εκτροφής δεν βγάζουν μεγάλα κέρδη. ( βγάζουν και παραβγαζουν και πολλές φορές και υπερκέρδη )
Στη απορία σου ‘’ Την τιμή την καθορίζει κάποιος συγκεκριμένος κανόνας ?΄΄ Ναι την καθορίζει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης. Εάν δεν τον γνωρίζεις αυτόν το νόμο πολύ ευχαρίστως να στον αναλύσω .
Ρωτάς : « Δηλαδή την ιδία τιμή θα πληρώσει το παλικαράκι που ξεροσταλιάζει στο ναυπηγείο η στο γιαπί, η στην παραμάνα και του βγαίνει ο πάτος να τα μαζέψει τσίμα τσίμα, με τον metrosexual τo γιάπη, που θα σκάσει μύτη εδω με το cayenne η το ακριβό μου διθέσιο που λέει και η Πρωτοψάλτη, ντυμένος στην πένα και έχει στη δούλεψη του 200 άτομα προσωπικό ?
Απάντηση : Δυστυχώς οι μεροκαματιάρηδες τις περισσότερες φορές είναι αυτοί που στον καημό τους να αγοράσουν ένα κουτάβι της αγαπημένης τους ράτσας είναι και αυτοί που τα αγοράζουν και ακριβότερα. Τον ‘’metrosexual τo γιάπη’’ ‘όπως τον αποκαλείς μπορεί να το πάρει και τσάμπα προκειμένου να τον κάνει ‘’φίλο’’ και να μπορεί να λέει ‘’ κοίτα αυτός έχει δικό μου σκύλο’’ και ελπίζοντας να του συστήσει άλλους metrosexual γιάπηδες για να πουλήσει σε αυτούς.
Και τέλος ναι ο σωστός εκτροφέας εχει αξιοπιστία και κύρος ή ‘’Credit ‘’ όπως λες και εσύ. Οι περιστασιακοί εκτροφείς όμως δεν έχουν. Καιρός να καθαρίσει ή ήρα από το στάρι
 


weightpull.gr

Well-Known Member
26 Φεβρουαρίου 2010
139
0
Μπορω ομως να σου πω με βεβαιοτητα σε αντιθεση με αυτο που ισχυριστηκε ο ΕΛΕΒ νωριτερα, πως ο εκτροφεας που κανει σωστη δουλεια και δινει σωστα δειγματα της φυλης, ειναι υπερηφανος ανθρωπος και δε θα "σκοτωσει" τα κουταβια του για ενα ξεροκομματο, ακομα κι αν δεν εχει να φαει, ποσο μαλλον να τα δωσει στο πετσοπ.
Λυπάμαι που θα το πω αυτό αλλά αυτά είναι λόγια παχιά και του αέρα. Δεν θέλω να αναφερθώ προσωπικά και κατά κανενός αλλά δεν είναι λίγες οι φορές που έχω συναντήσει εκτροφείς οι όποιοι δεν μπορούν να πουλήσουν τα κουτάβια τους και για να μην σπάσουν τις τιμές και τους βγει το όνομα προτιμούν να τα πάνε κρυφά στα petshops και να τα δώσουν όσο όσο . Ας συμβιβαστούμε με την πραγματικότητα δεν κάνει κακό .
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Να υπενθυμίσω ότι μιλάμε για ΚΑΛΟΥΣ εκτροφείς,και νομίζω πως όλοι συμφωνούμε στο ότι ο σωστός εκτροφέας δεν θα δώσει σκύλο σε pet shop!
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
για μια ακομα φορα εχουν μπερδευτει οι εκτροφεις με τους byb ,για μια ακομα φορα εχουν ισοπεδωθει οι προσπαθειες ζωης με τις απαραδεκτες ανηθικες αναπαραγωγες ,για μια ακομα φορα οι ανθρωποι ειναι κοντοφθαλμοι
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Ποια ειναι η πραγματικοτητα φιλε ΕΛΕΒ ?
Οτι δηλαδη οι εκτροφεις που εχουνε ΑΑΑ ζωα πηγαινουνε και τα δινουνε στα πετ σοπ ?
Μηπως τους μπερδευεις με τους ΒΥΒ, οπως αναφερει η Krina ?
Εσυ θα χαριζες το κουταβια σου σε πλουσιους για να κανεις δημοσιες σχεσεις ?
Υπερκερδη κανουνε οι εκτροφεις ? Τοτε γιατι δεν κανεις και εσυ το δικο σου εκτροφειο να κονομησεις ρε αδερφε ?
Προσωπικα δε γνωριζω κανεναν εκτροφεα ματσωμενο, οχι στην Ελλαδα, αλλα και στο εξωτερικο.
Εχουμε εδω τοσους λεφταδες εκτροφεις εδω στο φορουμ και δε το γνωριζα ?
Το θεμα της συζητησης, οπως το εθεσε μια κοπελια απο την Πατρα, ειναι επειδη αγαπα πολυ τα ζωα και τα σκυλια, αν θα μπορουσε να βιοποριστει αποκλειστικα απο αυτο, τη δημιουργια εκτροφειου. Θα την συμβουλευες την λοιπον, να παρατησει οποιαδηποτε αλλη ασχολια και να ασχοληθει μονο με την εκτροφη σκυλων ?
Και οι υπολοιποι παρακαλω θα με ενδιεφερε η αποψη σας.
Να διαφωτισετε και την κοπελια, που τοσες μερες ολοι της λενε καντο απο μερακι και οχι για κονομα, γιατι κονομα δυσκολα να δεις....
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Θα την συμβουλευες την λοιπον, να παρατησει οποιαδηποτε αλλη ασχολια και να ασχοληθει μονο με την εκτροφη σκυλων ?
Και οι υπολοιποι παρακαλω θα με ενδιεφερε η αποψη σας.
Θα συμβούλευα οποιονδήποτε άνθρωπο το λέει η καρδιά του να το κάνει..
Να ξέρει όμως πως θα είναι πολύ δύσκολο και θα πεινάσει αν δεν έχει άλλο εισόδημα.

Υπήρξαν άνθρωποι που αφιέρωσαν την ζωή τους σε κάτι..
Και δεν τους ένοιαζε τίποτα άλλο..

Τώρα αν με ρωτήσεις αν πιστεύω πως η κοπέλα έχει σκοπό να αφιερώσει την ζωή της σε κάτι τέτοιο θα σου απαντήσω "ΟΧΙ"

Μόνο και μόνο τα κριτήρια της για μένα είναι λάθος.
Και δεν θεωρώ πως η εκτροφή αποφέρει κέρδος και είναι ένας επαγγελματικός προσανατολισμός, και επειδή δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι, γιατί τα έγραψα πολλές φορές στις προηγούμενες σελίδες,δεν είναι κριτήριο το κέρδος, άλλοι λόγοι σε οδηγούν στην εκτροφή!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Με αφορμή το θέμα, να ρωτήσω κάτι.
Γιατί ντε και καλά να αποδείξουμε ότι οι εκτροφείς δεν βγάζουν?
Κακό είναι?
Καθόλου κακό... αν ξέρεις το τρόπο πώς, ανυπομονώ να μάθω
Παιδιά , θα μου πείτε τελικά πως θα πλουτίσω;
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν αντεξα να διαβασω τοσες σελιδες και συγχωρηστε με αν επαναλαβω κατι.
Ο εκτροφεας στην τσεπη δε βαζει εστω 1.500€ το μηνα;;;
 




DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Ας μας πει κάποιος εκτροφέας του φόρουμ στα όσα χρόνια κάνει εκτροφή πόσο ήταν τα συνολικά του έξοδα κατά προοσέγγιση και πόσα τα έσοδα από της γένες που έχει κάνει.

Ο εκτροφεας στην τσεπη δε βαζει εστω 1.500€ το μηνα;
Μην λες τέτοια,γιατί θα αρχίσουν όλοι την εκτροφή!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μα,οταν λεμε δε βγαζει χρηματα,ο εκτροφεας βαζει και απο την τσεπη του,δεν ειναι για βιοποριστικο επαγγελμα,κτλ, σημαινει οτι δε βγαζει τα χρηματα ενος μεσου εργαζομενου.
Προσωπικα,πιστευω οτι τα βγαζει και με το παραπανω.Απλα δε βγαζει τοσα ωστε να θεωρειται οτι ειναι δουλεια που την κανεις αποκλειστικα για να βγαλεις χρηματα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95