Δημιουργία εκτροφείου;


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Τι εννοείς;
Γιατί εγώ ξέρω αρκετά τέτοια, που στέκονται μια χαρά και εμπορικά και ηθικά.
Στο συμπληρωματικό λειτούργημα που κάνω έχουμε κάποιους άγραφους νόμους. Αν κάνω κάτι ασύμφωνο, θεωρείται ότι χαλάω την πιάτσα. Έγραψα ότι δηλώνω άγνοια περί της αντίδρασης, ακριβώς γιατί δεν ξέρω pet shop που να μην εμπορεύεται σκυλάκια. Αν θέλεις, στείλε μου πμ με αυτα που ξέρεις να τα ενισχύσουμε.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
δεν ειναι κακο. λεφτα δεν θα βγαλεις. στην καλητερη να βγαλεις τα εξοδα των σκυλων σου. η γεννα ειναι μια πολυ δυσκολη και βρομερη διαδικασια εαν την κανεις μονος σου ή μια πολυ ακριβη εαν πας σε κτηνιατρο.
το μεγαλωμα των κουταβιων ειναι μια διαδικασια που θελει πολυ χρονο (να εισαι απο πανω στην αρχη).
επεισης ελοχευουν κινδυνοι που δεν μπορεις να ξερεις. υπολοιπομενα γονιδια χαρακτηριστικων αποκλεισμου, τα οποια τα ξερουν μονο οσοι ξερουν της γραμμες (δηλαδη οι εκτροφεις) και δεν θα τα βρεις σε κανενα φορουμ και κανενα βιβλιο.

διαλεξε την φυλη που σου αρεσει, διαβασε για την φυλη, familiarize με τους σημαντικους γεννητορες , καταλαβε απο ποιες εκτροφικες πρακτικες και σε ποια εκτροφικη φαση βρισκεται η φυλη (π.χ εχει περασει απο bottleneck και κανουν linebreeding, ειναι στην αρχη και κανουν inbreeding για φτοιαξουν τυπο, ειναι τελειως κλειστη και κανουν outbreeding για να εμπλουτησουν τα αιματα τους)

και ξεκινα.
τεχνικα με το αναλογο παραβολο στον ΚΟΕ γινεσαι εκτροφεας.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
lundark καλωσήρθες!

Το θέμα "προϋποθέσεις (σωστής) εκτροφής" το κάλυψαν άλλοι συνφορουμίτες. Το ρεζουμέ είναι ότι αν θέλει κανείς να είναι σωστός εκτροφέας, λεφτά δεν θα βγάλει. Ο εκτροφέας που θέλει να λέγεται σωστός και να συμβάλλει πραγματικά στην βελτίωση της φυλής, θα βάλει λεφτά από την τσέπη του αλλά δεν θα βγάλει. Για αυτό λέγεται και χομπίστας εκτροφέας. Σημειωτέον δε, ότι πολλοί δηλώνουν χομπίστες αλλά δεν είναι, διότι όλο και κάποια κουτσουκέλα κάνουν, καθώς ως γνωστόν ο παράγοντας επιβίωση είναι μακράν δυνατότερος από αυτόν της "ηθικής".

Από επιχειρηματικής πλευράς τώρα, το βλέπω εντελώς λάθος κίνηση για δύο βασικούς λόγους:

Ο πρώτος έχει να κάνει με την εποχή που διανύουμε (και που θα διανύσουμε ακόμη). Εν μέσω της οικονομικής κρίσης, ο σκύλος, τα προϊόντα και οι υπηρεσίες γύρω από αυτόν αποτελούν είδη πολυτελείας. Οι πωλήσεις στα pet shops πέφτουν, οι πωλήσεις σε αξεσουάρ πέφτουν (μόνο τα απαραίτητα και τα φθνηνότερα), οι υπηρεσίες grooming πέφτουν (μικρότερη συχνότητα grooming) ο κόσμος στρέφεται σε πιο οικονομικές λύσεις όσον αφορά τα απαραίτητα όπως η σκυλοδιατροφή ή τα "παραφαμακευτικά" κτηνιατρικά σκευάσματα (αποπαρασιτικά κλπ.). Η εκπαίδευση του σκύλου (και το κόστος της) είναι πλέον "πολυτέλεια", ενώ οι επισκέψεις στους κτηνιάτρους περιορίζονται στις "άκρως απαραίτητες". Το pet sitting/πανσιόν "χτυπιέται" επίσης για δύο λόγους: αφενός ο κόσμος θα στραφεί στη "φθηνή" λύση πανσιόν (με αμφίβολες συνθήκες) και αφετέρου οι ανθρώπινες διακοπές και εξορμήσεις (από τις οποίες προκύπτει ως ανάγκη η πανσιόν) έχουν μειωθεί δραματικά (διακοπές μάξιμουμ μία εβδομάδα και αν...)

Κοινώς, πρόκειται για μια πτωτική αγορά σε όλους της τους άξονες και δεν έχει κανένα λόγο να επενδύσει κανείς σε αυτή. Εάν κάποιος βρίσκεται ήδη στην αγορά αυτή, διαθέτοντας ήδη μια πελατειακή βάση και υστεροφημία, θα μπορούσε να το παλέψει, και πάλι όμως με ρίσκο και όχι με μεγάλες αξιώσεις. Εσύ όμως ως "newbie"? Σε οποιαδήποτε επιχειρηματική κίνηση πάει να κάνει κανείς, θα πρέπει να κοιτάξει πρώτα "τα νούμερα" και μετά να κρίνει και να αποφασίσει.

Ο δεύτερος λόγος έχει να κάνει με τα παρακάτω - εγώ θα τον πω κι ας πέσουν να με λιθοβολήσουν (σκασίλα μου μεγάλη και χίλιοι παπαγάλοι!:D).

Είναι σαν να πάω εγώ (ο "μαλάκας" Αθηναίος) να ανοίξω σουβλατζίδικο στο Γύθειο. Θα πέσουν να με φάνε οι ντόπιοι και δεν πρόκειται να σταυρώσω πελάτη. Καλώς ή κακώς (βασικά κακώς - το "καλώς" το ανέφερα γιατί συμβαίνει και σε άλλες πιάτσες αυτό αν και όχι τόσο έντονα), η "κυνοφιλία" είναι μια "μοιρασμένη πίτα". Η "κυνοφιλική αγορά" έχει ένα σύνολο από "παλιούς" εκτροφείς, εκπαιδευτές, εισαγωγείς σκύλων κλπ. που συχνά παίζουν πόλεμο μεταξύ τους σε διάφορα αντίπαλα πεδία (και αρκετά βρώμικα μερικές φορές). Πιστεύεις ότι εσύ, ακόμη και εάν με ένα μαγικό τρόπο πληρείς στο έπακρο όλες τις προϋποθέσεις ενός σούπερ εκτροφέα, θα μπεις στη "σφηκοφωλιά" αλώβητη και με αμελητέες απώλειες? Εδώ με το που ξεκίνησες το post σου, υπήρξαν ήδη τα πρώτα "καμουφλαρισμένα" πυρά, σκέψου τι έχει να γίνει μετά... Και όλοι ξέρουμε οι κρίσεις ξεκινούν/εντείνουν τους πολέμους - σίγουρα δεν τους κατευνάζουν... ;)

(Κάνω συλλογή από κοτρώνες για να φτιάξω βραχόκηπο - για ξεκινήστε λοιπόν!:D)
 




μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Ο δεύτερος λόγος έχει να κάνει με τα παρακάτω - εγώ θα τον πω κι ας πέσουν να με λιθοβολήσουν (σκασίλα μου μεγάλη και χίλιοι παπαγάλοι!:D).

Είναι σαν να πάω εγώ (ο "μαλάκας" Αθηναίος) να ανοίξω σουβλατζίδικο στο Γύθειο. Θα πέσουν να με φάνε οι ντόπιοι και δεν πρόκειται να σταυρώσω πελάτη. Καλώς ή κακώς (βασικά κακώς - το "καλώς" το ανέφερα γιατί συμβαίνει και σε άλλες πιάτσες αυτό αν και όχι τόσο έντονα), η "κυνοφιλία" είναι μια "μοιρασμένη πίτα". Η "κυνοφιλική αγορά" έχει ένα σύνολο από "παλιούς" εκτροφείς, εκπαιδευτές, εισαγωγείς σκύλων κλπ. που συχνά παίζουν πόλεμο μεταξύ τους σε διάφορα αντίπαλα πεδία (και αρκετά βρώμικα μερικές φορές). Πιστεύεις ότι εσύ, ακόμη και εάν με ένα μαγικό τρόπο πληρείς στο έπακρο όλες τις προϋποθέσεις ενός σούπερ εκτροφέα, θα μπεις στη "σφηκοφωλιά" αλώβητη και με αμελητέες απώλειες? Εδώ με το που ξεκίνησες το post σου, υπήρξαν ήδη τα πρώτα "καμουφλαρισμένα" πυρά, σκέψου τι έχει να γίνει μετά... Και όλοι ξέρουμε οι κρίσεις ξεκινούν/εντείνουν τους πολέμους - σίγουρα δεν τους κατευνάζουν... ;)

(Κάνω συλλογή από κοτρώνες για να φτιάξω βραχόκηπο - για ξεκινήστε λοιπόν!:D)
Καλά!!!
Που τα είδες αυτά? :-\"
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Στο συμπληρωματικό λειτούργημα που κάνω έχουμε κάποιους άγραφους νόμους. Αν κάνω κάτι ασύμφωνο, θεωρείται ότι χαλάω την πιάτσα. Έγραψα ότι δηλώνω άγνοια περί της αντίδρασης, ακριβώς γιατί δεν ξέρω pet shop που να μην εμπορεύεται σκυλάκια. Αν θέλεις, στείλε μου πμ με αυτα που ξέρεις να τα ενισχύσουμε.
pet shops που δεν πουλάνε ζώα

Για ποιά περιοχή ενδιαφέρεσαι;
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Είναι σαν να πάω εγώ (ο "μαλάκας" Αθηναίος) να ανοίξω σουβλατζίδικο στο Γύθειο. Θα πέσουν να με φάνε οι ντόπιοι και δεν πρόκειται να σταυρώσω πελάτη. Καλώς ή κακώς (βασικά κακώς - το "καλώς" το ανέφερα γιατί συμβαίνει και σε άλλες πιάτσες αυτό αν και όχι τόσο έντονα), η "κυνοφιλία" είναι μια "μοιρασμένη πίτα". Η "κυνοφιλική αγορά" έχει ένα σύνολο από "παλιούς" εκτροφείς, εκπαιδευτές, εισαγωγείς σκύλων κλπ. που συχνά παίζουν πόλεμο μεταξύ τους σε διάφορα αντίπαλα πεδία (και αρκετά βρώμικα μερικές φορές). Πιστεύεις ότι εσύ, ακόμη και εάν με ένα μαγικό τρόπο πληρείς στο έπακρο όλες τις προϋποθέσεις ενός σούπερ εκτροφέα, θα μπεις στη "σφηκοφωλιά" αλώβητη και με αμελητέες απώλειες? Εδώ με το που ξεκίνησες το post σου, υπήρξαν ήδη τα πρώτα "καμουφλαρισμένα" πυρά, σκέψου τι έχει να γίνει μετά... Και όλοι ξέρουμε οι κρίσεις ξεκινούν/εντείνουν τους πολέμους - σίγουρα δεν τους κατευνάζουν... ;)

(Κάνω συλλογή από κοτρώνες για να φτιάξω βραχόκηπο - για ξεκινήστε λοιπόν!:D)
σε ποια φυλη γινονται αυτα ρε βασω?
ακομα και σε φυλες οπως τι χαρακτηριζεις (που στην ελλαδα να ειναι 2? αντε 3 το πολυ και αυτες εμπεριεχουν εργασια μεσα) δεν σε σταματαει κανεις ουτε να πουλησεις ουτε να παιξεις

επεισης στο γυθειο δεν πετανε κοτρωνες αλλα κροκαλες να ξερουμε τι λεμε
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
σε ποια φυλη γινονται αυτα ρε βασω?
ακομα και σε φυλες οπως τι χαρακτηριζεις (που στην ελλαδα να ειναι 2? αντε 3 το πολυ και αυτες εμπεριεχουν εργασια μεσα) δεν σε σταματαει κανεις ουτε να πουλησεις ουτε να παιξεις

επεισης στο γυθειο δεν πετανε κοτρωνες αλλα κροκαλες να ξερουμε τι λεμε
Φαντάζομαι ότι δεν έχεις δει να "πλακώνονται" σε φόρουμ...
Φαντάζομαι ότι δεν έχεις "στήσει αυτί" έξω από στίβους σε εκθέσεις...
Φαντάζομαι ότι δεν έχεις ακούσει διάφορα "behind the scenes"...
;)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
η εκτροφή (που δεν θα έπρεπε να ντρέπεσαι που κάνεις αλλά η σωστή εκτροφή) δεν είναι για να βγάλεις λεφτά
είναι για να τρώς τα λεφτά που βγάζεις δουλευοντας σκληρά κάπου αλλού

Πανσιόν σκύλων μάλιστα.
και αν φτιάξεις και χώρο για αθλήματα ή εκπαιδευση (βρείς και έναν εκπαιδευτή) τότε κάτι μπορείς να κάνεις αν δεν υπάρχει άλλο εκεί γύρω ήδη και είσαι κοντά στο πελατολόγιο

Η εκτροφή είναι μεράκι και δεν είναι βιοποριστικό επάγγελμα-πλήν σπανίων περιπτώσεων που μετά απο πολυ πολύ δουλειά και πολλά πολλά έξοδα σε ευλογεί η Αρτεμη με έναν αρσενικό που και δέκα χρόνια μετά τον θάνατό του οι λάτρεις της φυλής θα θαυμάζουν και θα αναπολούν και με τις επιβάσεις "βγείς" οικονομικά ....επιτέλους.....και μετά απο 15-20 χρόνια........
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ναι Βαγγελη, αλλά μετα απο χρονια οπως λες, οι συνεχεις επιβασεις ή η πωληση μιας καλης σκυλας, δεν μπορουν να φερουν λεφτα?
 


nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Συμφωνω απολυτα με vrmode (να το κοιταξω αυτο....μαλλον δεν ειμαι καλα:D), οσο αφορα τον πρωτο λογο.

Για τον δευτερο , δεν εχω αποψη καθ οτι εξω απ τον χορο.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Ναι Βαγγελη, αλλά μετα απο χρονια οπως λες, οι συνεχεις επιβασεις ή η πωληση μιας καλης σκυλας, δεν μπορουν να φερουν λεφτα?
αν εισαι ' σωστος " εκτροφεας ακομα και μετα απο χρονια... δεν εχεις συχνες επιβασεις.....
αν δε, θελησεις να πουλησεις μια "καλη" σκυλα αυτο θα το κανεις γιατι θελεις να την αποσυρεις απο την εκτροφη....
άρα ουτε απο εκει βγαζεις λεφτα...
λεω τωρα εγω.....
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Φαντάζομαι ότι δεν έχεις δει να "πλακώνονται" σε φόρουμ...
Φαντάζομαι ότι δεν έχεις "στήσει αυτί" έξω από στίβους σε εκθέσεις...
Φαντάζομαι ότι δεν έχεις ακούσει διάφορα "behind the scenes"...
;)
πλακωνται οι ημιτυφλοι για το ποιος βλεπει καλητερα.
βασω ξερουμε οτι οι αποψεις ειναι σαν τις ....ολοι εχουν απο μια. η αποψη του κριτη μετραει
τα πισω απο τις κουρτινες συνηθως αφορουν εκθεσεις ομιλων, στου ΚΟΕ αν ακουσεις κατι αφορα την λαλακια του κριτη και οχι ειναι στημενος ή δασκαλεμενος.

να φερει 2 ελβετικα λυκοσκυλα τι θα της κανουν? και ποιος? κανεις. θα κανει και 5 καινουργιους φιλους στις εκθεσεις και θα εχουμε και εναν ελληνα εκτροφεα σε μια φυλη που δεν υπαρχει στην ελλαδα.

αλλα ακομα και σε φυλη με πολυ κοσμο τι θα τις κανουν? εαν το αρσενικο που φερει τις βγει πολυ καλο δεν θα πανε για γεννα? τρεχοντας θα πανε.

μην δημιουργουμε λαθασμενες εντυπωσιες.
ας ειναι αυτη σωστη και εας τραγουδουνε κλεφτικα οι "αλλοι".
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
η εκτροφή (που δεν θα έπρεπε να ντρέπεσαι που κάνεις αλλά η σωστή εκτροφή) δεν είναι για να βγάλεις λεφτά
είναι για να τρώς τα λεφτά που βγάζεις δουλευοντας σκληρά κάπου αλλού
Συμφωνώ απολύτως με το παραπάνω! Τα λεφτά (αν έρθουν) θα ρθουν πολύ αργότερα, τότε που αν κάποιος δεν το έχει ξεκινήσει ως χόμπυ αλλά ως επάγγελμα θα χει ήδη απογοητευθεί και ενδεχωμένως παρατήσει...
Η ιδέα όμως του να φτιάξεις ένα πολυχώρο πανσιόν-εκπαίδευση-agility (αν το επιτρέπει ο χώρος σου) μου φαίνεται πολύ καλή σε γενικές γραμμές αλλά εν τω μέσω οικονομικής κρίσης όμως, όπως είπε κι η vrmode...:eye:
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Με αφορμή το θέμα, να ρωτήσω κάτι.
Γιατί ντε και καλά να αποδείξουμε ότι οι εκτροφείς δεν βγάζουν?
Κακό είναι?

Εγώ θα ανοίξω ένα εκτροφείο και θα το ονομάσω "Η Γαλανόλευκη"
Και θα το κάνω μόνο για την πατρίδα!
Ααααα, και για την φουκαριάρα την μάνα μου!
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
αν εισαι ' σωστος " εκτροφεας ακομα και μετα απο χρονια... δεν εχεις συχνες επιβασεις.....
αν δε, θελησεις να πουλησεις μια "καλη" σκυλα αυτο θα το κανεις γιατι θελεις να την αποσυρεις απο την εκτροφη....
άρα ουτε απο εκει βγαζεις λεφτα...
λεω τωρα εγω.....
Ναι, αλλά καλλιστα μπορεις να κανεις 1000 επιβασεις (?)
Και η καλη σκυλα που δεν ειναι προς αποσυρση να πουληθει 100 χιλιαρικα (?)
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Εγώ θα ανοίξω ένα εκτροφείο και θα το ονομάσω "Η Γαλανόλευκη"
Και θα το κάνω μόνο για την πατρίδα!
Ααααα, και για την φουκαριάρα την μάνα μου!
μακάρι γιατί τα εκτροφεία γίνονται ολο και λιγότερα
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Καλησπέρα... Γενικές ερωτήσεις με αφορμή αυτό το θέμα...

Υπάρχουν νομικά πλαίσια για την δημιουργία εκτροφείου?
Και αν, ποιο νόμοι ειναι αυτοί? Ποιος φορέας κάνει έλεγχο? Υγειονομικό? Ποια δικαιολογιτικά πρέπει να υπάρχουν? Εγκαταστάσεις?

Υπάρχουν νομικά πλαίσιο για την δημιουργία σχολή εκπαίδευσης?
Και αν, ποιο νόμοι ειναι αυτοί? Ποιος φορέας κάνει έλεγχο? Ποια δικαιολογιτικά πρέπει να υπάρχουν? Εγκαταστάσεις?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
πλακωνται οι ημιτυφλοι για το ποιος βλεπει καλητερα.
βασω ξερουμε οτι οι αποψεις ειναι σαν τις ....ολοι εχουν απο μια. η αποψη του κριτη μετραει
τα πισω απο τις κουρτινες συνηθως αφορουν εκθεσεις ομιλων, στου ΚΟΕ αν ακουσεις κατι αφορα την λαλακια του κριτη και οχι ειναι στημενος ή δασκαλεμενος.
να φερει 2 ελβετικα λυκοσκυλα τι θα της κανουν? και ποιος? κανεις. θα κανει και 5 καινουργιους φιλους στις εκθεσεις και θα εχουμε και εναν ελληνα εκτροφεα σε μια φυλη που δεν υπαρχει στην ελλαδα.
αλλα ακομα και σε φυλη με πολυ κοσμο τι θα τις κανουν? εαν το αρσενικο που φερει τις βγει πολυ καλο δεν θα πανε για γεννα? τρεχοντας θα πανε.
μην δημιουργουμε λαθασμενες εντυπωσιες.
ας ειναι αυτη σωστη και εας τραγουδουνε κλεφτικα οι "αλλοι".
Μου λες δηλαδή ότι επικρατεί αλτρουισμός, ανιδιοτέλεια και ευγενής άμιλα?

Εδώ στη φυλή των γαλλικών, που είναι φυλή του κώλου από πλευράς αριθμού εκτροφέων, αριθμού σκύλων κλπ, ήταν λες και βλέπεις βραζιλιάνιο σήριαλ με τα πάθη της Χουανίτα. Πόσο μάλλον σε "μεγαλύτερες φυλές" που μπλέκονται και εργασίες κλπ.

Με αφορμή το θέμα, να ρωτήσω κάτι.
Γιατί ντε και καλά να αποδείξουμε ότι οι εκτροφείς δεν βγάζουν?
Κακό είναι?
Εγώ θα ανοίξω ένα εκτροφείο και θα το ονομάσω "Η Γαλανόλευκη"
Και θα το κάνω μόνο για την πατρίδα!
Ααααα, και για την φουκαριάρα την μάνα μου!
Εάν μιλάμε για πραγματικά καλή και επιλεκτική εκτροφή, τότε μιλάμε για μεγάλα έξοδα (αγορά σκύλων αναπαραγωγής, εκθέσεις, εξετάσεις υγείας, σωστή διαμονή, ενασχόληση για κοινωνικοποίηση κοκ.) - κάπου έχει αναλυθεί αυτό. Πιστεύω ότι λεφτά μπορεί να βγάλει κάποιος από μια μεγαλύτερη κλίμακα και πάνω, και με "μεγάλο όνομα". Πάλι βέβαια χωράνε πολλά νερά, διότι αν έχεις 20 σκυλιά, πως ασχολείσαι με τον χαρακτήρα του καθενός? Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95