Δημιουργία εκτροφείου;




Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
κοκονοπατερα οι λεξεις παιζουν μεγαλο ρολο
και δεν υποθηκε απο εμενα οτι ο καθε εκτροφεας ειναι εκπαιδευτης ,ειπα οτι ο εκτροφεας λογω γνωσης της φυλης του και των σκυλιων ,μπορει να κανει σε αυτα τη "βασικη"
εγω πχ μετα απο τοσα χρονια και παιρνοντας μαθηματα κατα καιρους πριν απο διαφορους επαγγελματιες του χωρου της εκπαιδευσης ,και σαφως αφου γνωριζω τη φυλη μου ,μπορω να κανω σωστα τη βασικη στα κουταβια μου καθως και να συμβουλευσω ιδιοκτητες μου ή να δω οτι ενας σκυλος δικης μου εκτροφης δουλεμενος βασικη αλλα αλλου ,οτι χρειαζετε διορθωτικη και πως μπορει να γινει αυτο ,αυτο ομως δε σημαινει οτι μπορω να κανω βασικη πχ σε μποχερ ή οποιαδηποτε αλλη φυλη ,θα ηταν τουλαχιστον ανευθηνο ,οπως παλι δεν εχω τις γνωσεις να περασω ipo ομως μπορω να δω το drive των σκυλων μου καθως και των ιδιοκτητων τους
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
πως αντιλαμβανομαι τον εκτροφεα.

τον ανθρωπο με γνωση (οσο το δυνατον μεγαλυτερη)

τον ανθρωπο με μερακι και με ερασιτεχνικη ματια του "επαγγελματος" του

τον ανθρωπο που πρωτα απ'ολα εχει τα σκυλια του ως pet και συντροφους του και υστερα ολα τα αλλα

τον ανθρωπο που ενημερωνει και ενημερωνεται για τα κυνολογικα δρωμενα και ειδικα για τα οσα διαδραματιζονται στην φυλη του

τον ανθρωπο που δεν ξεχνα το παρελθον της φυλης και βαδιζει στο παρον κοιταζοντας το μελλον

τον ανθρωπο που σεβεται την φυλη του και την οποια χρησιμοτητα της

τον ανθρωπο που δεν γινεται "θυμα" των τασεων και της εκαστοτε μοδας

τον ανθρωπο που εκτρεφει με το "ευαγγελιο",Υγεια-Χαρακτηρα-Μορφολογια

τον ανθρωπο που προσπαθει συνεχως να βελτιωνει τοσο της γνωσεις του,οσο και την φυλη που εκτρεφει

τον ανθρωπο που κοιταει στα ματια τον υποψηφιο αγοραστη και του λεει..."φιλε εγω γι'αυτες τις ψυχες πονεσα και εκλαψα...περα απο τα οσα σε συμβουλεψω για την φυλη,κοιτα να τους φερθεις οπως πρεπει γιατι αλλιως την γ....σες!"

τον ανθρωπο που οταν δεν μπορει αλλο -για τους Χ,Ψ λογους- να εκτρεφει,σταματα!!

τον ανθρωπο που θυμαται την εποχη που δεν ηταν ακομη εκτροφεας,ειχε το πρωτο ατομο της φυλης που λατρευει και ενθουσιαζοταν που "μεγαλωνε" και μαθαινε μαζι με τον σκυλο του...τον ανθρωπο που δεν ξεχασε απο που ξεκινησε.

τελος ...

τον ανθρωπο που υστερα απο 30 χρονια εκτροφης (π.χ),εκτρεφει σαν να ηταν η πρωτη του γεννα!!
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εμείς συμφωνούμε
εγώ δεν συμφώνησα με το "δεν εμπιστευομαι εκτροφέα που δεν είναι εκπαιδευτής"
αλλά όχι και τελείως όμως
και γιαυτό τα έριξα στις λέξεις
είπα ότι κάτι θα ξέρει απο εκπαιδευση-και μαζί και με την γνώση της φυλής και την εμπείρία θα κρίνει σωστά -κι ας μήν είναι "εκπαιδευτής" αυτός δηλαδή που ότι σκύλο πιάσει μπορεί να τον εκπαιδευσει

μην περάσουμε να πούμε ότι οι εκπαιδευτές μπορούν να γίνουν εκτροφείς επειδή ξέρουν να εκπαιδευουν...

Τεό ωραίος!!!

δεν έβαλες -τον άνθρωπο που οδηγάει ελικόπτερο με σκυλιέρα στο πίσω κάθισμα όμως......
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
πως αντιλαμβανομαι τον εκτροφεα.

τον ανθρωπο με γνωση (οσο το δυνατον μεγαλυτερη)

τον ανθρωπο με μερακι και με ερασιτεχνικη ματια του "επαγγελματος" του

τον ανθρωπο που πρωτα απ'ολα εχει τα σκυλια του ως pet και συντροφους του και υστερα ολα τα αλλα

τον ανθρωπο που ενημερωνει και ενημερωνεται για τα κυνολογικα δρωμενα και ειδικα για τα οσα διαδραματιζονται στην φυλη του

τον ανθρωπο που δεν ξεχνα το παρελθον της φυλης και βαδιζει στο παρον κοιταζοντας το μελλον

τον ανθρωπο που σεβεται την φυλη του και την οποια χρησιμοτητα της

τον ανθρωπο που δεν γινεται "θυμα" των τασεων και της εκαστοτε μοδας

τον ανθρωπο που εκτρεφει με το "ευαγγελιο",Υγεια-Χαρακτηρα-Μορφολογια

τον ανθρωπο που προσπαθει συνεχως να βελτιωνει τοσο της γνωσεις του,οσο και την φυλη που εκτρεφει

τον ανθρωπο που κοιταει στα ματια τον υποψηφιο αγοραστη και του λεει..."φιλε εγω γι'αυτες τις ψυχες πονεσα και εκλαψα...περα απο τα οσα σε συμβουλεψω για την φυλη,κοιτα να τους φερθεις οπως πρεπει γιατι αλλιως την γ....σες!"

τον ανθρωπο που οταν δεν μπορει αλλο -για τους Χ,Ψ λογους- να εκτρεφει,σταματα!!

τον ανθρωπο που θυμαται την εποχη που δεν ηταν ακομη εκτροφεας,ειχε το πρωτο ατομο της φυλης που λατρευει και ενθουσιαζοταν που "μεγαλωνε" και μαθαινε μαζι με τον σκυλο του...τον ανθρωπο που δεν ξεχασε απο που ξεκινησε.

τελος ...

τον ανθρωπο που υστερα απο 30 χρονια εκτροφης (π.χ),εκτρεφει σαν να ηταν η πρωτη του γεννα!!
Θα συμφωνήσω με τη άποψη σου....με κάλυψες...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...μην περάσουμε να πούμε ότι οι εκπαιδευτές μπορούν να γίνουν εκτροφείς επειδή ξέρουν να εκπαιδευουν...
Προς Θεού, όχι, όχι.
Να μη το πούμε και αυτό:)

Υ.Γ. Θοδωρή, το post σου είναι, ουσιαστικά ο ύμνος (η ωδή, σα να λέμε) στον ευσυνείδητο εκτροφέα...
 






apsu

Well-Known Member
8 Μαϊου 2010
103
0
κατ αρχην ευχαριστω την vrmode για το μακροσκελες και το πολυ κατατοπιστικο της ποστ και Teobullmastiff και φυσικα ολους τους υπολοιπους που δεν θυμαμαι nick, που το συζητατε και δινετε τοσες πληροφοριες..
Για καποιον φιλο που ρωτησε δεν ενδιαφερομαι για πετ σοπ γιατι δεν θα ασχολουμαι με ζωα, στην ουσια θελω φυσικη επαφη με ζωα:)
Η krina και ο skulakos καλο θα ηταν αφου αγανακτουν με το θεμα η να πουν ηρεμα την αποψη τους η απλα να αποχωρησουν απο την συζητηση, ποτε δεν ειπα οτι θα εκμεταλλευτω τα ζωα, ειπα πολυ καθαρα το εξης:
1) ενδιαφερομαι να ξεκινησω εκτροφειο
2)εχω χωρο για πανσιον διοτι η εκτροφη προφανως δεν ειναι βιοποριστικη οποτε απο καπου πρεπει και να ζω
3)θα ξεκινησω με ενα ζευγαρι ΜΟΝΟ που θα μενει μαζι μου στο σπιτι, μολις περασουν καποιοι μηνες θα εμπλουτησω

Η συνεργασια με καποιον αλλον εκτροφεα θα μου αρεσε σαν ιδεα παντως αν και δυσκολο....

Ηρεμα παιδια, δεν ξεκινησα κιολας, καποτε και οι πιο εμπειροι εκτροφεις ηταν τελειως ασχετοι.....
Μπορει καποια στιγμη να το αποφασισω, μπορει και οχι
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
@lunadark

Γενικα πιστευω οτι και οι εκτροφεις.. πριν γινουν εκτροφεις, δεν ηταν εκτροφεις.. δλδ κανενας δεν γεννηθηκε εκτροφεας.. νομιζω οτι μπορεις να γινεις αμα πραγματικα το θες.. αλλα δεν μιλαμε για κατι, αμεσο και κερδοφορο.. και απο το δικο μου μυαλο περασε.. και απο πολλων.. αλλα ειναι πολυ μακρυνο - τουλαχστον για εμενα.. (μακρυνο τοσο πολυ.. μιλαμε για την επομενη ζωη) και ειχα αναγκη μια δουλεια.. Σου δανειζω το δικο μου ονειρο γιατι θελω να πιστευω οτι σκεφτεσαι καλοπροαιρετα και την αγαπη σου να την κανεις επαγγελμα..

σε ποια περιοχη θα ανοιξεις οτι ανοιξεις?

Να ανοιξεις πετσοπ και να μην εμπορευεσαι ζωα puppymills.. να ενισχυσεις τον σκοπο μας!! ._
Μπορεις ανετα να ανοιξεις και ενα ξενωνα παραλληλα, στον ιδιο χωρο (οικοπεδο) και να συνεργαστεις με καλο κτηνιατρο και καλο εκπαιδευτη.. απλα τα παργματα... εγω κανω αυτα .. αλλα μου λειπει το ξενοδοχειο...και η εκταση.. χεχεχεχε...

αν θες να νταραβεριζεσαι με σκυλακια... αδεσποτα! σωσε αδεσποτα... βαλε βιτρινα με κουταβακια αδεσποτα, γατακια... και χαριζε! χαριζε!! με προσοχη που θα πανε... απο τοτε που ανοιξαμε το μαγαζι σε 6 μηνες διπλασιασαμε τον αριθμο υιοθεσιων, σε σχεση με πριν ανοιξουμε το μαγαζι..
Φιλοξενησε , σκυλακια που εχουν αναγκη... γιατι ειναι αληθεια οτι το ζωο τραβαει τον πελατη, χρησημοποιησε το αλλιως , για καλο σκοπο.. ;)

Κανε ενα σουπερ λουξ πετσοπ, που δεν θα του λειπει τιποτα... ολα καλα πανε!!

οτι χρειαστεις, στειλε μου πμ.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
να με συγχωρεις αλλα μιλησα εν πληρη συνειδησεως και εν ηρεμια
οι αποψεις των περισσοτερων ειναι σωστα τοποθετημενες σε πολλα θεματα στο φορουμ αλλα δεν μπηκες στο κοπο να κανεις αναζητηση σε οτι αφορα την εκτροφη ,να ψαξεις ,να διαβασεις,να ενημερωθεις ,και μετα να συζητησεις τυχον σκεψεις και τυχον αποριες
και να εισαι σιγουρη οτι δεν θα εισαι εσυ αυτη που θα μου υποδειξει το δρομο της εξοδου
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Η krina και ο skulakos καλο θα ηταν αφου αγανακτουν με το θεμα η να πουν ηρεμα την αποψη τους η απλα να αποχωρησουν απο την συζητηση,
lunadark δεν μπορείς να επιβάλεις στα μέλη πως θα γράφουν, η να του λες να αποχωρούν!
Ο καθέ ένας έχει δικαιώμα να λέει την άποψη του, εφ'όσον είναι διατυπωμένη στα πλαίσια των κανονισμών.
Και εφ'όσον δεν υπήρξε καμία παράβαση και μίλησαν όπως πρέπει,θα σου πρότεινα να μην κάνεις τέτοιες παρατηρήσεις.
Πρόσεξε λοιπόν τι λες.
Ευχαριστώ
 
Last edited:


apsu

Well-Known Member
8 Μαϊου 2010
103
0
kasi στην αχαια ειμαι...
αρχικα για πετ σοπ μου ειχε περασει σαν σκεψη να παρω φρανσαιζ το πετσιτι που δεν εχει εδω και θα πηγαινε σιγουρα καλα οικονομικα αλλα βλεπεις εχω συνειδηση και ηθικη και δεν το επετρεπα ποτε στον εαυτον μου. Ουτως η αλλως μη νομιζεις οτι ειμαι πολυ καιρο ενημερωμενη για τα puppy mills.
Και τωρα για τα υπολοιπα ζωα μου ψωνιζω μονο απο πετ σοπ που δεν εμπορευονται ζωα αν και ειναι πολυ πολυ δυσκολο να βρεις...
Θα δουμε, τι να πω...ειναι και δυσκλος καιρος για ξανοιγματα
ευχαριστω παντως για το μην σου:)
 
Last edited:


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Κοίτα, η συνεργασία με έναν εκτροφέα ελληνικής ράτσας δε θα είναι και τόσο δύσκολη. Θα θέλουν λογικά να ενισχύσουν τις ρατσες μας. Εσυ αν δινεις τον χωρο σου, οπως ειπα και πριν, και ζεις με το νοικι, καλα θα είσαι. Παράλληλα, θα βοηθας εθελοντικα, κατ' ουσιαν θα μαθητευεις. Κανε κι ενα χώρο εκπαιδευσης, ενα μαγαζακι με οσα χρειαζονται στην εκπαιδευση, διατροφη, διασκεδαση της ρατσας. Καλυτερα να ρωτησεις στον ΚΟΕ και ισως να θελουν καποια εκταση για την περιοχη σου. Αν δε βρεξεις πωπό, ψάρι δεν τρως...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Καλυτερα να ρωτησεις στον ΚΟΕ και ισως να θελουν καποια εκταση για την περιοχη σου...
Ρε παιδιά, τι σχέση έχει ο ΚΟΕ για να θέλει μια έκταση στην Αχαϊα;

Δε μιλάω για δωρεά φυσικά όπου δε νομίζω να πουν όχι (ούτε και εγώ θα έλεγα)...
 


apsu

Well-Known Member
8 Μαϊου 2010
103
0
Κρινα ησουν επιθετικη και ειρωνικη.
Και δεν καταλαβαινω τον λογο.
Δεν ξερω τι αλλο εχεις ακουσει εδω μεσα αλλα εγω εκανα μια ερωτηση και ηθελα λογικες και επιχειρηματα απαντησεις.
Ανταλλαγη αποψεων κανουμε αλλωστε.
Δεν δεχομαι ομως επιθετικοτητα. Κριτικη ναι με ωραιο τροπο.

Veronica θα το κοιταξω, ευχαριστω

Ρε παιδιά, τι σχέση έχει ο ΚΟΕ για να θέλει μια έκταση στην Αχαϊα;
εδω μαλλον εχεις δικιο
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Η krina και ο skulakos καλο θα ηταν αφου αγανακτουν με το θεμα η να πουν ηρεμα την αποψη τους η απλα να αποχωρησουν απο την συζητηση, ποτε δεν ειπα οτι θα εκμεταλλευτω τα ζωα, ειπα πολυ καθαρα το εξης:
1) ενδιαφερομαι να ξεκινησω εκτροφειο
2)εχω χωρο για πανσιον διοτι η εκτροφη προφανως δεν ειναι βιοποριστικη οποτε απο καπου πρεπει και να ζω
3)θα ξεκινησω με ενα ζευγαρι ΜΟΝΟ που θα μενει μαζι μου στο σπιτι, μολις περασουν καποιοι μηνες θα εμπλουτησω
Μιλησα απολυτα ηρεμα,χωρις υβριστικους χαρακτηρισμους,ειρωνιες,κτλ.Δεν ειπα οτι εκμεταλλευεσαι τα ζωα.Ανεφερα τι δεν εμπιστευομαι σε ενα εκτροφεα,γιατι αν το σκεφτοσουν χωρις προκαταληψη,θα καταλαβαινες παραπανω πραγματα απο το να περιοριστεις στα συναισθηματα που μου προξενει το θεμα.

Συμφωνα με τα παραπανω λοιπον,θα απαντω οσο θελω στο θεμα,γιατι μπορει να το ανοιξες εσυ,αλλα δε σου ανηκει.Το διαβαζουν και τοσοι αλλοι,που μπορει να τους αφορουν τα λογια μου.

Αυτα που ειπες ξεκαθαρα,τα καταλαβα πολυ πιο ξεκαθαρα απο οτι πιστευεις,απλα περιοριστικα σο 1ο και στο 3ο γιατι αυτα με ενδιεφεραν.

Κι επειδη μαλλον δεν καταλαβες για το 3ο(για το 1ο δε θα αναφερθω,ειναι ξεκαθαρο),τι εμπειρια θα εχεις με ενα μονο ζευγαρι;Θελει πολλα ζευγαρια για να εχεις αρκετη εμπειρια και πειρα,ωστε να πεις ΓΝΩΡΙΖΩ απο σκυλια και ό,τι και να με ρωτησει ο πελατης μου ειμαι σε θεση να απαντησω και να σταθω υπευθυνα.
 




Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
αυτο και αυτο ειναι δικα σου θεματα ,ξαναδιαβασε τι γραφεις και οποιοι δεν θυμουνται να τα διαβασουν παλι ,φαινεται ολοφανερα η γνωση σου και οι πραγματικες επιθυμιες σου , τωρα τι εσυ δεχεσε και τι οχι αυτο αφορα εσενα ,εγω εχω μαθει να τα λεω χυμα και οποιος αντεχει,δεν γνωριζεις τιποτα απο το σοβαρο θεμα σκυλος ,κανενας δεν γεννηθηκε μαθημενος για αυτο εχεις πολυ αλλα παρα πολυ δρομο μπροστα σου,φροντισε εν πρωτης να γινεις μια σοβαρη ιδιοκτητρια και ασε τα υπολοιπα στην ωρα τους, αν αυτη ερθει ποτε
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
lunadark σου έκανα κάποιες ερωτήσεις.
Δεν μου απάντησες
Αλλά ας αφήσουμε τις εικασίες.
1)Έχεις σκύλο;
2)Αν ναι, τι φυλή;
3)Πόσα σκυλιά είχες στο παρελθόν;
4)Πως τα απέκτησες;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95