Διατίθεται standard schnauzer salt and pepper.


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
Τα δικά μου πάνω-κάτω [τα οποία δεν ξέρεις βέβαια, αν μου έχουν έρθει ποτέ στην ζωή μου ε;] θα περιλαμβάνουν ΠΑΝΤΑ και τον σκυλο μου. Τον οποίο μάλιστα, δεν αποφάσισα μόλις λίγες μέρες πριν, ότι μπορώ να τον έχω στην ζωή μου. Μάλλον θα σου έφερε μεγάλη γρουσουζιά, το κακόμοιρο το κουτάβι.

Και απλά να σου υπενθυμίσω, ότι εδώ είναι dogforum. Εγώ προσωπικά, βλέπω τα πράγματα από την μεριά του σκύλου και μόνο. Για όλα τα υπόλοιπα, δεν έχω αρμοδιότητα, αλλά ούτε και διάθεση.

Καλή του τύχη λοιπόν.

[Θα μπορούσες βέβαια μέχρι τώρα, να έχεις μετατρέψει την αγγελία του, σε...χαρίζεται! Eδώ...σε έναν χώρο, που πιθανόν να έβρισκες πράγματι, υπεύθυνο, σοβαρό και γνώστη ιδιοκτήτη, αλλά...τι λέω τώρα ε;]
 
  • Like
Reactions: _george_


santa

Member
8 Μαϊου 2015
15
5
45
ναι , είναι το κουτάβι με το κολάρο που έχει επάνω ψαροκόκαλα αν θυμάμαι καλά.
Ξέρω κι εγώ; Τι να μου πει κι αυτή...δείχνω κατανόηση σε όλα. Κι αυτή όταν το πούλησε φανταζόταν ότι όλα θα πάνε καλά.
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Οι εκτροφείς συνήθως ενδιαφέρονται για την εξέλιξη των κουταβιών τους και την μετέπειτα ζωής τους. Με κάθε καλή πρόθεση θα σου πω, ότι αμφισβητώ αυτά που λες....και θα σε πίστευα αν μας έβαζες το pedigree του σκύλου σου να το δούμε. Οπότε μετά θα μεταβιβάσουμε το ενδιαφέρον μας στην εκτροφέα...
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Αν και την έχουμε ξανακάνει κάποτε τη συζήτηση..κι όμως πολλές φορές υπάρχουν λόγοι και δεν ξέρω κατά πόσο εύχομαι να είναι μια απο αυτές. Μια απο τις πιο συνηθισμένες πχ θα ήταν το δεν υπάρχει καν διάθεση πλέον για ενασχόληση με ζώο μετά απο κάποιο τραγικό γεγονός (θάνατος μέλους οικογένειας, τερματικό στάδιο ασθένειας, εκδήλωση σοβαρής ψυχικής διαταραχής). Και ναι στην ερώτηση "το παιδί σου θα το παρατούσες;" - Ναι. Αν είχες και παιδί πιθανόν να το έκανες και με το παιδί σου και να σου χτύπαγε την πόρτα η πρόνοια αν και εκεί ξέρεις ότι υπάρχουν νομικές συνέπειες. Πολλές φορές όμως καλύτερα να το παρατούσες και το παιδί..Συμβαίνει και δυστυχώς όχι σπάνια. Σίγουρα βέβαια είναι πολύ περισσότερες οι περιπτώσεις που απλά δεν ήταν κατάλληλος ο ιδιοκτήτης εξ αρχής. Αλλά υπάρχουν και οι άλλες.

εντιτ: ότι καλύτερο εύχομαι για το σκυλάκι πάντως.
 


santa

Member
8 Μαϊου 2015
15
5
45
όποιος θέλει μπορεί να επικοινωνήσει μαζί της. Την λένε Denisa. Ρωτήστε για τη Σαντα, είναι το όνομα της μικρής. Αυτά έτσι γιατι δεν θέλω να πιστεύετε ότι προσπάθησα να ξεγελάσω κανέναν.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Δεν ξερω ποσο στραβα και αναποδα εχουν ερθει τα πραγματα στην ζωη σας,ευχομαι ομως να φτιαξουν συντομα. Εως οτου φτιαξουν δεν εχετε καποιο γνωστο η φιλο να σας βοηθησει λιγο με τα οικονομικα εξοδα και αν υπαρχει και θεμα με την οικεια, να το φιλοξενησει, μεχρι λιγο να ορθοποδησετε εσεις και μετα να το ξαναεχετε μαζι σας? Κριμα να το μεταπουλησετε.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Νταξ υπάρχουν περιπτώσεις που καθίσταται αδύνατο το γεγονός να κρατήσει κάποιος τον σκύλο του. Όπως κατάλαβες @santa..μας χτύπησε κάπως το πωλείται ...εύχομαι καλή τύχη στο κουτάβι.
 
  • Like
Reactions: _george_




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
παιδια ο εκτροφεας το πουλησε. αν δεν ειχε καποιο συμβολαιο δεν εχει δικαιωμα να ζηταει ρεστα.
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Συμφωνώ και εγώ, θα μπορούσες να το χαρίσεις.
Εκτός και αν κάνεις κάποια συμφωνία με την εκτροφέα και της το στείλεις πίσω να του βρει αυτή νέο σπίτι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Το σκυλάκι δεν είναι γιο γιο να πηγαίνει από το ένα σπίτι στο άλλο. Καλύτερα τώρα που είναι μωρό να πάει μία και καλή στο μόνιμο σπίτι του, έχεις όμως υποχρέωση είτε το πουλήσεις είτε το χαρίσεις το νέο του σπίτι να το φιλτράρεις όσο δε παίρνει άλλο.
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Ιωάννα, ο/η εκτροφέας πρώτα από όλα νοιάζεται για το καλό του εκάστοτε σκύλου του.
Συμβόλαιο-ξεσυμβόλαιο, θα πρέπει να τη νοιάζει τι κάνει το κουτάβι που μεγάλωσε και που κόπιασε για αυτό.
Έτσι όπως το θέτεις είναι λες και οι εκτροφείς είναι byb και μετά την απομάκρυνση ουδέν λάθος αναγνωρίζεται... :confused:
 
  • Like
Reactions: mareco and ioanna a


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
@ioanna a...όταν κάτι σου στραβώνει στη ζωή σου πχ και έχεις θέμα με το σκυλί σου...στον πρώτο που απευθύνεσαι είναι ο εκτροφέας σου. Δεν είπαμε ότι η εκτροφέας θα ζητήσει ρέστα...αλλά είπαμε ότι συνήθως οι εκτροφείς προσπαθούν να βρουν την καλύτερη λύση με τον ιδιοκτήτη του κουταβιού τους.
 
  • Like
Reactions: mareco and ioanna a


santa

Member
8 Μαϊου 2015
15
5
45
Ναι , καταλαβαίνω...η αλήθεια είναι οτι έσβηνα κι έγραφα αρκετή ώρα γιατι δεν ήμουν σιγουρη. Δωσαμε αρκετά χρηματα για να την πάρουμε και σε καμία περίπτωση δεν στοχεύω στο να κερδίσω κάτι από αυτό. Η κατάσταση είναι ακόμη ρευστή. Αν καταφέρει να αποφύγει τα ταξίδια ο άντρας μου ίσως να αλλάξουν τα πράγματα....δεν ξέρω τι να πω...μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. έχουμε λίγο καιρό μπροστά μας για να δούμε τι θα γίνει κι εύχομαι να αλλάξει κάτι μέχρι το Σεπτέμβρη. Ο άντρας μου έχει ήδη πάρει κάποιους φίλους τηλέφωνο για να την φιλοξενήσουν προσωρινά.
Σε κάθε περίπτωση η Σάντα θα είναι καλά όπως είναι και τώρα. Σας ευχαριστώ όλους. Καταλαβαίνω και τα επικριτικά σχόλεια.....όλα είναι μες στο πρόγραμμα......
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
παιδια ο εκτροφεας το πουλησε. αν δεν ειχε καποιο συμβολαιο δεν εχει δικαιωμα να ζηταει ρεστα.
Κατανοω οτι οι καιροι ειναι δυσκολοι και η οικονομικη κριση εχει μπει σε καθε κλαδο της ζωης μας....αλλα σοβαρος και υπευθυνος εκτροφεας δεν πουλαει σκυλι χωρις συμβολαιο. Ακομα κι αν αποφασιστει να δωθει με μια καλυτερη τιμη (με καποια εκπτωση) παλι ενα συμβολαιο θα πρεπε να συνοδευει τον σκυλο. [προσωπικη αποψη παντα]!
 
  • Like
Reactions: ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
δεν εχουμε καμια διαφωνια στο οτι το λογικο ειναι να ενημερωσεις τον εκτροφεα (ή τον εθελοντη που σου εδωσε το σκυλο)
αν ο εκτροφεας δεν εχει προνοησει για αυτο ομως(πολύ κακως) δεν εχει δικαιωμα να καθορισει που θα παει και τι θα γινει το κουταβι.

για την ιστορια τι προβλημα θα εχει ο σκυλος και τα ταξιδια; μια χαρα μπορεις να ταξιδευες με το σκυλο σου. ή να αφηνεις το σκυλο σε πανσιον.
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


santa

Member
8 Μαϊου 2015
15
5
45
το θέμα είναι ότι θα ταξιδεύει ο άντρας μου για δουλειά κι εγώ θα μείνω με το παιδί στους γονείς μου αλλά ο πατέρας μου έχει θέμα με τα σκυλιά. Θα μιλήσω όμως μαζί τους όπως και να έχει γιατί δεν θελω να σκέφτομαι ότι δεν προσπάθησα αρκετα.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki