Διατίθεται standard schnauzer salt and pepper.


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
το θέμα είναι ότι θα ταξιδεύει ο άντρας μου για δουλειά κι εγώ θα μείνω με το παιδί στους γονείς μου αλλά ο πατέρας μου έχει θέμα με τα σκυλιά. Θα μιλήσω όμως μαζί τους όπως και να έχει γιατί δεν θελω να σκέφτομαι ότι δεν προσπάθησα αρκετα.
Καλά βρε κοπέλα μου πρώτα έβαλες αγγελία για να το πουλήσεις και μετά θα μιλήσεις στον πατέρα σου; Αλλά θα σου πω κάτι. Αν δεν το θέλεις με τη καρδιά σου και δεν μπορείς να του προσφέρεις αυτά που χρειάζεται μην το παλέψεις. Αλλά να είσαι αυστηρή στην επιλογή του σπιτιού γιατί υπάρχουν πολλοί που το παίζουν καλοί και τα πετάνε σε μιά βεράντα μετά. Ακόμη και να τα έχουν πληρώσει.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


santa

Member
8 Μαϊου 2015
15
5
45
έβαλα την αγγελία γιατί ήθελα να έχω το χρόνο να ψάξω για κάτι καλό. δεν μπορούσα να τα γράψω όλα από την αρχή αλλα θα τα εξηγούσα απο κοντα και αν κάποιος είχε πραγματικό εδιαφέρον θα καταλάβαινε πιστεύω.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
.αλλα σοβαρος και υπευθυνος εκτροφεας δεν πουλαει σκυλι χωρις συμβολαιο. Ακομα κι αν αποφασιστει να δωθει με μια καλυτερη τιμη (με καποια εκπτωση) παλι ενα συμβολαιο θα πρεπε να συνοδευει τον σκυλο. [προσωπικη αποψη παντα]!
Ειναι η προσωπικη σου αποψη κ ως τετοια ειναι σεβαστη.
Μην γραφουμε ομως απολυτα πραγματα που δεν ισχυουν, η δεν ειναι λογικο να ισχυουν (κατα την δικη μου προσωπικη αποψη).
Το θεμα εχει ξανασυζητηθει.
Τα γεγονοτα παραμενουν τα ιδια.
Εφ οσων το σκυκι πουληθει κ ο εκτροφεας δεν εχει καποια ιδιαιτερη συμφωνια εκ των προτερων δεν εχει κανενα λογο στην μετεπειτα πορεια του σκυλου.
Ειναι στην διακριτικη ευχαιρεια του ιδιοκτητη να ζητησει η οχι την βοηθεια του εκτροφεα.
Το αν ειναι καλος η κακος εκτροφεας, σοβαρος η γελοιος, υπευθυνος η ανευθυνος ουδεμια σχεση εχει με το παραπανω.

Εφ'οσων ενας ανθρωπος για οποιο λογο δεν θελει πλεον το σκυλακι στην ζωη του, κ εκρινε οτι θελει να το δωσει θεωρω ανουσιο να προσπαθουμε να τον πεισουμε για το αντιθετο.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@east49 προφανως ο καθε εκτροφεας εχει την δικη του πολιτικη οσο αφορα την μετεπειτα πορεια του εκαστοτε κουταβιου. κανεις δεν τον υποχρεωνει να ενασχοληθει περαιτερω μετα την πωληση, αλλα φανταζομαι οτι απο ανθρωπινης καθαρα λογικης, οταν ενα κουταβι του για οποιοδηποτε λογο δεν μπορει να παραμεινει στο νεο του σπιτι, εεε θα βαζε κι αυτος το λιθαρακι του ωστε να βρεθει ενα εκ νεου καλο σπιτικο (ειναι παντα στην ευχερεια του εκτροφεα το παραπανω)
Κατα τα αλλα επειδη βγαινουμε εκτος τοπικ ελπιζω να βρεθει ενα καλο σπιτακι για το σκυλακι και να ειναι μεχρι τα γεραματα υγιες και χαρουμενο!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@east49 προφανως ο καθε εκτροφεας εχει την δικη του πολιτικη οσο αφορα την μετεπειτα πορεια του εκαστοτε κουταβιου. κανεις δεν τον υποχρεωνει να ενασχοληθει περαιτερω μετα την πωληση, αλλα φανταζομαι οτι απο ανθρωπινης καθαρα λογικης, οταν ενα κουταβι του για οποιοδηποτε λογο δεν μπορει να παραμεινει στο νεο του σπιτι, εεε θα βαζε κι αυτος το λιθαρακι του ωστε να βρεθει ενα εκ νεου καλο σπιτικο (ειναι παντα στην ευχερεια του εκτροφεα το παραπανω)
Δεν διαφωνω σε αυτο που γραφεις τωρα, αλλα αλλο ειναι αυτο που αρχικα εγραψες. Ειναι λαθος να γραφουμε φορα παρτιδα οτι ο καλος υπευθυνος εκτροφεας δινει το σκυλο με συμβολαιο που δεσμευει την μετεπειτα πορεια του.
Διαβαζει κοσμος που δεν γνωριζει κ σχηματιζει λαθος εντυπωσεις.
 


santa

Member
8 Μαϊου 2015
15
5
45
Την αγορά της μικρής δεν επισφράγισε κανένα συμβόλαιο. Η εκτροφέας ήταν απιστευτα ανθρώπινη και όχι απόμακρη και τυπική όπως κάποιοι άλλοι εκτροφεις που μόλις επικοινωνήσεις μαζί τους σου στέλνουν μία λίστα με τους όρους συναλλαγής. Την ενημέρωσα λοιπόν αμέσως απλά επειδή ένοιωθα το ηθικό χρέος να το κάνω . Ακόμη τα συζητάμε με τον άντρα μου και όταν ληφθεί η τελική απόφαση θα ενημερώσω τους συμμετέχοντες απο ευγνωμωσύνη για το χρόνο και τη διάθεση όλων σας να ασχοληθείτε με το θέμα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@east Δεν εχω απευθυνθει σε εκτροφεα για αποκτηση σκυλου ακομα, και ετσι δεν ξερω την ακριβη διαδικασια, οτι εχω διαβασει στα διαφορα τοπικ στο φορουμ γνωριζω. Απλα υποθετω οτι οπως και καποιες φιλοζωικες που εχουν καποιους ορους στο συμβολαιο υιοθεσιας, ετσι ισως να κανουν και οι εκτροφεις.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@east Δεν εχω απευθυνθει σε εκτροφεα για αποκτηση σκυλου ακομα, και ετσι δεν ξερω την ακριβη διαδικασια, οτι εχω διαβασει στα διαφορα τοπικ στο φορουμ γνωριζω. Απλα υποθετω οτι οπως και καποιες φιλοζωικες που εχουν καποιους ορους στο συμβολαιο υιοθεσιας, ετσι ισως να κανουν και οι εκτροφεις.
Οχι δεν ειναι ετσι.
Για τις φιλοζωικες και τα συμβολαια..... δεσμευσης της ζωης του ιδιοκτητη, να με συγχωρεις αλλα δεν θα αναπτυξω εδω την αποψη μου, δεν ειναι ο χωρος ουτε ο χρονος.
Η απαντηση λοιπον στο παραπανω, ειναι οτι οχι η συντρηπτικη πλειοψηφια των εκτροφεων (αναμεσα τους κ σωστοι υπευθυνοι κ ηθικοι) δεν δεσμευουνε με κανενα συμβολαιο τον ιδιοκτητη για την μετεπειτα πορεια του κουταβιου.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
@east Δεν εχω απευθυνθει σε εκτροφεα για αποκτηση σκυλου ακομα, και ετσι δεν ξερω την ακριβη διαδικασια, οτι εχω διαβασει στα διαφορα τοπικ στο φορουμ γνωριζω. Απλα υποθετω οτι οπως και καποιες φιλοζωικες που εχουν καποιους ορους στο συμβολαιο υιοθεσιας, ετσι ισως να κανουν και οι εκτροφεις.
Εγω παλι με 4-5 που ειχα ρωτησει για συμβολαια κτλ κανεις δεν μου ειχε πει κατι.Ισως εφταιγε η φυλη,ισως οτι δεν θα τους ενδιεφερε απο την στιγμη που θα παρουν τα χρηματα,δεν ξερω.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Εμεις αγοραζουμε....αρα συμβολαιο θα ηταν καλο να υπαρχει αλλα:Σαν εγγυση απεναντι στον ΠΕΛΑΤΗ...γιατι πελατες ειμαστε.π.χ εγγυση δυσπλασιας,αν βγει κροτοφοβικο κτλπ

Σιγουρα εχουμε να κανουμε με ΨΥΧΕΣ και οχι π.χ αμαξι αλλα μην το περασουμε και στο αλλο ακρο...τις ΨΥΧΕΣ τις πουλανε...καλοι κακκοι τις πουλανε
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Με τα χρήματα σαν ανταλλαγμα διασφαλίζεις ως ένα βαθμό και το πόσο σοβαρά παίρνει κάποιος μια απόφαση ή εν προκειμένω μια συναλλαγή.
Θα το σκεφτείς 2 και 3 και 5 και 10 φορές αν είναι να διαθέσεις ένα Χ,Ψ ποσό προκειμένου να αποκτήσεις αυτό που θες.
Αν το πάρεις τσάμπα, δεν χάνεις τίποτα απολύτως, επομένως πολύ πιο εύκολα μπορείς να κάνεις μια επιπόλαιη επιλογή χωρίς να σε νοιάζει το μετά.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Αυτο σημαινει και οτι πουλανε για να "τσεκαρουν"την θελληση του καθενος?
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν είναι μόνο θέμα θέλησης, αλλά πόσο σοβαρά παίρνεις μια απόφαση ζωής και αν έχεις και την δυνατότητα να ανταπεξέλθεις σε αυτήν.
Ως ένα βαθμό φυσικά. Κάνεις δεν ξέρει τι του ξημερώνει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Την ενημέρωσα λοιπόν αμέσως απλά επειδή ένοιωθα το ηθικό χρέος να το κάνω . Ακόμη τα συζητάμε με τον άντρα μου και όταν ληφθεί η τελική απόφαση...
Για να λέμε τα πράγματα με την σωστή τους σειρά...πρώτα έβγαλες την αγγελία πώλησης και επειδή την έβαλες εδώ, και κάποιος σκέφτηκε να σου προτείνει, να επικοινωνήσεις με τον εκτροφέα, τότε το έκανες. Οχι λοιπόν αμέσως, λόγω ηθικού χρέους μπλα μπλα μπλα. Επίσης, πρώτα έβγαλες την αγγελία πώλησης, και κατόπιν λες, ότι θα μπεις σε διαδικασία συζητήσεων και διαβουλεύσεων, με την οικογένειά σου. Για να ξέρουμε τι διαβάζουμε δηλαδή.

Btw απ'όσα έχεις γράψει μέχρι στιγμής, και τα οποία εγώ προσωπικά, δεν με ενδιέφερε να τα ακούσω, γιατί δεν μου πέφτει και λόγος στο δια ταύτα, sorry αλλά...τα πάνω-κάτω, ακόμη δεν τα 'χω δει.

Αυτό που βλέπω και για το οποίο θα συμφωνήσω με προλαλήσαντες, ναι...καλύτερα να αλλάξει χέρια το σκυλάκι. Με το ζόρι παντρειά, ασφαλώς και δεν γίνεται :)
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν είναι μόνο θέμα θέλησης, αλλά πόσο σοβαρά παίρνεις μια απόφαση ζωής και αν έχεις και την δυνατότητα να ανταπεξέλθεις σε αυτήν.
Ως ένα βαθμό φυσικά. Κάνεις δεν ξέρει τι του ξημερώνει.
Εγω νομιζα οτι πληρωνω τις γνωσεις, το μερακι, το χρονο του και τα χρηματα που εχει δωσει. Δεν το δεχομαι οτι η δεσμευση ισχυροποιειται αναλογα με το ποσο που ξοδευεις κατα την αγορα. Συγγνωμη, yorkaddict, αλλα διαφωνω καθετα και ψιλοπροσβαλλομαι κιολας.
Θεωρω οτι η σοβαροτητα της αποφασης δεν θα επρεπε ποτε και σε καμια περιπτωση να επηρεαζεται απο το κοστος της αγορας. Ας επηρεαστει απο το κοστος συντηρησης, αν πρεπει να επηρεαστει απο καπου. Ειναι ασυγκριτα μεγαλυτερο.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Όταν αποχωριζεσαι ένα πλάσμα που εσύ έφερες στον κόσμο και καλείσαι να βρεις την μελλοντική του οικογένεια, προσπαθείς να εξασφαλίσεις όσο μπορείς το καλύτερο για κείνο.

Θεωρώ πως μεταξύ αυτών που ανέφερες, με το χρηματικό αντάλλαγμα διασφαλίζεις ως ένα βαθμό και το αν ο ενδιαφερόμενος έχει πάρει στα σοβαρά την απόφασή του. Δεν αυξάνεται αναλογικά το ποσό. Είναι μια ένδειξη απλά, πως δεν είναι μια παρόρμηση της στιγμής.
Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.:)
 
Last edited:


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Χωρις να αναφερομαι στην κοπελα που ανοιξε το θεμα.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν καποιος πηρε σκυλο απλα για να παρει...θα βρει την πρωτη ευκαιρια- αφορμη και θα τον δωσει-πουλησει...ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ για εμενα αυτο...οσο και να τον αγορασε,οσο και να εψαξε!!!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Θες να μου πεις οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι που παρορμητικα ξοδευουν; Δες το πρωτο μηνυμα. Πριν λιγο καιρο πηρα μια φωτογραφικη. Ειμαι ακομα μουδιασμενη με το ποσα ξοδεψα αλλα εκεινη τη στιγμη δεν το σκεφτηκα ουτε δευτερολεπτο. :)
Προσωπικα, δεν θα εμπιστευομουν εκτροφεα που θα θεωρουσε τα χρηματα που λαμβανε εγγυηση της ευζωιας του σκυλου που θα πουλουσε. Ουτε σε μικρο βαθμο.
Ας βρει αλλο τροπο. Τα συμβολαια δεν ειναι κακη ιδεα. Απ οσο μπορω να σκεφτω.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εννοείται πως υπάρχουν άνθρωποι που ξοδεύουν παρορμητικά. Αλλά δεν είναι το χρήμα το μοναδικό κριτήριο αξιολόγησης. Τον βλέπεις τον άλλον προσπαθείς να ψυχολογησεις, να ξέρεις με ποιον έχεις να κάνεις. Είναι αρκετά σύνθετο.
Γνωρίζω προσωπικά εκτροφέα που χάρισε σκύλο του. Όπως επίσης γνωρίζω πάλι προσωπικά εκτροφέα που σκύλο του δεν παίρνεις που να χτυπιεσαι κάτω αν δεν σε ξέρει και δεν έχεις συστάσεις και περγαμηνές.
Το χρήμα στην εκτροφή έχει περίεργους κανόνες, ίσως και παράλογους για κάποιους.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εγώ αντιλαμβάνομαι πλήρως αυτό που λέει ο @Yorkaddict ....φυσικά υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ξοδεύουν παρορμητικά και ενδεχομένως αγοράζουν και άχρηστα πράγματα. Έχω την αίσθηση, ότι κάποιος παρορμητικά θα προτιμήσει να επιλέξει φωτογραφική μηχανή (μια που έφερες το παράδειγμα @betty coltrane )..παρά να αγοράσει σκύλο. Ο ιδιοκτήτης που συνειδητά μαζεύει φασούλι το φασούλι, να πάρει ένα εκτροφικό σκυλί και θα χρειαστεί κάποιο χρόνο να τα μαζέψει ...ε...μετά δεν θα το αποχωριστεί εύκολα το σκυλί και ειδικά στις εποχές μας με την οικονομική δυσπραγία που υπάρχει, και εγώ πιστεύω ότι είναι ένα από τα κριτήρια αξιολόγησης ...όχι το πρώτο φυσικά αλλά παίζει ρόλο.