Διατροφή Αδέσποτων


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Σήμερα, φεύγοντας απ' τη δουλειά είδα στην πλατεία όπου μαζεύονται τα αδέσποτα έναν κουβά γεμάτο γαλακτομπούρεκο :shock:
Αυτόματα το μάζεψα και το πέταξα, θεωρώντας ότι μπορεί να βλάψει τα ζώα. Βλακεία μου, γιατί δεν έχω τη γνώση για να κρίνω πόσο μπορεί να τα βλάψει.
Έγινε ο κακός χαμός από ανθρώπους που με είδαν. Τι "άκαρδη" άκουσα, τι "μισείς τα ζώα", τι "το στερήθηκαν κάποιοι" καταλαβαίνετε...
Στην εν λόγω πλατεία έχω δει τα πάντα! Από κόκαλα κοτόπουλου και μπριάμ μέχρι ολόκληρα σουβλάκια - πίτα απ' όλα ανοιγμένα. Έχω ξαναπετάξει κόκαλα κοτόπουλου και κάτι κρεμμύδια, αλλά σήμερα έτυχε να γίνει η φασαρία με το γαλακτομπούρεκο.
Ωστόσο μπήκα σε σκέψεις.
Καλύτερα τροφή που τα βλάπτει πιθανόν ή καθόλου τροφή?
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
κατα την ταπεινη μου γνωμη καλυτερα που το πεταξες.δηλ,καλυτερα να μην φαει καθουλου μμια μερα παρα να φαει κατι που θα το βλαψει.μην ξεχνας οτι ειναι αδεσποτα και δεν εχουν καποια ιατρικη περιλθαψη.ισως ειναι σκληρο αυτο που θα πω,αλλα ολο και κατι θα βρουν φανε και σιγουρα καλυτερο απο το γαλακτομπουρεκο.:confused:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Έχω δει από κοκάλα κοτόπουλου και ψωμιά μουλιασμένα στα αποφάγια μέχρι και σάπια κατσικοκεφαλα το Πάσχα, αλλά το ξινισμένο γαλατομπούρεκο είναι το άκρον άωτον της πρωτοτυπίας (για να μην πω τίποτα άλλο)…
Αν δεν μπορούν να ψωνίσουν έστω λίγη φτηνή χύμα ξηρά τροφή για τα αδέσποτα, ας τα αφήσουν στην ησυχία τους…
Από τύποις φιλόζωους έχουμε πλεόνασμα…
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πόσες φορες έχω τσακωθεί για τέτοιους λόγους..
Να προσπαθώ να τους πίσω ότι δεν κάνει να δίνουν κόκαλα από παιδάκια,ότι δεν κάνει να δίνουν τα πατατάκια και τις σοκολάτες τους..
Το μονο που άκουσα είναι ότι είμαι υπερβολική..
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Έχω την εντύπωση ότι μπορούν να φάνε κρέας που έχει χαλάσει. Δε ξέρω αν το έθαβαν πόσο θα διατηρόταν. Εγώ τάϊζα τα αδέσποτα προπλαν μέχρι που δεν άντεχε η τσέπη μου και δεν τα τάϊζα. Ίσως θα τανε καλύτερο να τους δίνω αχυροτροφή παρά προπλάν όσο μπορώ. Μια φορά που βρήκα σκουληκάκια στη προπλαν την πέταξα αντί να τους τη δώσω γιατί φοβήθηκα μη πάθουν τίποτα. Ίσως είμαστε υπερβολικοί. Άλλωστε στο δρόμο, μόνο τα ανθεκτικότερα θα αντέξουν.
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
τελικα αν ειναι ολοι να το παιζουν φιλοζωοι ταιζοντας τα σκυλακια οτι να ναι,καλυτερα να δηλωνουν ''αδιαφοροι'' για τα ζωα.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εγω εχω τυψεις π ταιζω χυμα ξηρα τα αδεσποτα...αλλα κ τι να κανω ρε παιδια???Δεν βγαινω αλλιως...απτο να μην φανε καθολου πιστευω καλυτερα η χυμα...:(
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Κατά τη γνώμη μου στο δρόμο επιβιώνουν τα τυχερότερα και όχι τα ανθεκτικότερα ζώα. Ακόμα όμως και τα ανθεκτικότερα να επιβίωναν δεν νομιμοποιείτε κανείς να τεστάρει την ανθεκτικότητα τους με κοκαλα ή ότι σάπιο και ξινισμένο περιέχει ο σκουπιδοτενεκές του.

Θα μου πεις το ίδιο δεν είναι να φάει το αδεσποτο τα σκουπίδια που θα πετάξουμε στον κάδο εξω από το σπιτι μας? Δεν είναι το ίδιο…
Άλλο τρώει το αδεσποτο τα σκουπίδια μου και άλλο το στέλνω εγώ ο «φιλόζωος» μια ώρα αρχύτερα στα θυμάρια…
 
Last edited:


orbital

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2008
72
0
Καλο ειναι να προσπαθησουμε να τους εξηγησουμε, καθως θεωρω πως οι περισσοτεροι εχουν πραγματικα αγνες προθεσεις. Πρεπει να ενθαρρυνουμε τους ανθρωπους να βοηθουν τα ζωα και οχι το αντιθετο. Αν τους φερομαστε επιθετικα δεν προκειται να καταλαβουν τι ακριβως κανουν λαθος και θα βγαινουμε εμεις οι κακοι. :)

Ξερω οτι ειναι δυσκολο να συγκρατησουμε τον εαυτο μας οταν βλεπουμε κατι τετοια, αλλα ειναι αρκετα σημαντικο αν θελουμε να επιτυχουμε. Τι θελουμε; να δειξουμε οτι εχουμε δικαιο υποβιβαζοντας τους αλλους (ετσι θα το παρουν καποιοι) ή να τους πεισουμε οτι εχουμε δικαιο επειδη ξερουμε οτι εχουμε δικαιο, προκειμενου να κανουν το σωστο; Εγω θα προτιμουσα το δευτερο παντως.
Ας μην ξεχναμε οτι ειναι ευκολοτερο να πεισεις καποιον που δινει, εστω το για πεταμα γαλακτομπουρεκο του σε ενα αδεσποτο, οτι το εν λογω φαγητο βλαπτει παρα βοηθα τον σκυλο που υποτιθεται θα βοηθηθει, πειθοντας τον ετσι να τον ταϊζει κατι που ειναι συμβατο με τη φυση του σκυλου, παρα να πεισεις καποιον που ετσι και αλλιως αδιαφορει να πραξει αλλιως. :)
 
Last edited by a moderator:




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
orbital όταν έχεις να κάνεις με εκ προιμίου ανεγκέφαλους και έξαλλους ανθρώπους δεν μπορείς να εξηγήσεις.
Είναι θέμα νοοτροπίας. Ήταν αδύνατο να καταφέρω να κάνω κουβέντα. Πήγα να μιλήσω μία, δύο, τρεις... ε δεν άκουγαν.
Κι αυτό συμβαίνει συχνά με τους ανθρώπους και δη τους Έλληνες. Όσον αφορά στα σκυλιά όλοι ξέρουν.
 


maria

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
117
2
Κερατέα
Ενας φίλος μου έχει ενα ντοπερμαν 8 χρονων!πριν ένα μήνα το πήγαμε στο νοσοκομείο για δεν μπορούσε να κατουρήσει το κακομοιρο!Τελικα εκτός απο αυτό του βρήκαν οτι έχει κόκαλο στο έντερο!Απο τότε δεν του έχει ξαναδώσει κόκαλα! Οι άνθρωποι πιστεύουν πως οι σκύλοι τρώνε τα πάντα και δεν παθαίνουν τίποτα! Τελικά το πλήρωσε ακριβα αυτό(χρηματικα εννοώ)!Ευτυχώς το προλάβαμε το σκυλάκι!!:)
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Ενταξει τα γλυκα κανουν κακο στα σκυλια μακροπροθεσμα ,αλλα σε ενα αδεσποτο σκυλι που εχει καιρο να φαει δεν νομιζω οτι αυτο ειναι το πρωτευων θεμα.Μερικα απο τα αδεσποτα εχουν να φανε μερες ,δεν νομιζω πως αν κρατουσα ενα γλυκο δεν θα του το εδινα.Που ξερεις αυριο μπορει να μην ειναι ζωντανο.Αν ειχα βεβαια επιλογη τροφης δεν θα το συζητουσα.
 


joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
Οταν ξεκινησε το ''πανηγυρι'' με τις ψηρες τροφές ειχα αγορασει ενα καρο . Από χημα μεχρι φρισκις χιλς κτλ . Εφοσον κατεληξα ποια θα δεινω στον Παρη μου τις εβαλα ολες μαζι σε ενα τσουβαλι , κατεβασα ενα πιατο στο πεζοδρόμιο μου και καθε βραδυ το γεμιζα με ξηρά τροφή . Το πως το φχαριστιώμουν τη να σας πω που το πρωι εβρισκα το πιατο αδειο. :)
Στην αρχή κατι γειτοισες που ειδαν τι εκανα μου ειπαν να το σταματησω γιατι θα μαζευτουν ολα τα ''κοπροσκυλα '' στη γειτονια. Επειδή φυσικά εγω το συνεχισα μια μερα που κατευικα ελειπε και το πιατο και το τσουβαλι με την τροφή που εκρυβα σε ενα σημειο στη πυλωτη μου.:( Συνχατηρια :mad:
Παντως το μονο που καταφεραν ειναι να με πισμώσουν περισσοτερο και τωρα οταν παω στο πετσοπ για ξηρα, παιρνω και δυο τρια κιλα χυμα (πριμιουμ παρακαλω) για τα σκυλακια της γειτονιας που στην ουσία πλεον ειναι και φιλαρακια του δικού μου στις βολτες...:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Joncr θα σου πρότεινα να πας το πιάτο για τα αδέσποτα κάπου μακριά από τις πολυκατοικίες.
Κι αυτό γιατί αν τσαντιστούν οι γείτονες θα πέσουν φόλες... :(
Μου είχαν κλέψει πολλά πιάτα όταν τάιζα σκυλιά έξω από σπίτια, μέχρι που αναγκάστηκα να δέσω ένα (καλά όχι ακριβώς εγώ) με αλυσίδα σε δέντρο.
Τελικά όταν άρχισαν οι απειλές για φόλες τα μετάφερα σε περιοχή χωρίς σπίτια. Τα σκυλιά ακολούθησαν.
Οι γείτονες μπορεί να γίνουν κακιασμένοι και σπαστικοί αλλά κανένας δε θέλει σκυλοκούραδα έξω απ' το σπίτι του...
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Οι γείτονες μπορεί να γίνουν κακιασμένοι και σπαστικοί αλλά κανένας δε θέλει σκυλοκούραδα έξω απ' το σπίτι του...
Τα οποία στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων προέρχονται από τα δεσποζόμενα. Μη τα κατηγορούμε τα δόλια τώρα και για τα σκυλοκούραδα των υπολοίπων.:)
 




joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
Joncr θα σου πρότεινα να πας το πιάτο για τα αδέσποτα κάπου μακριά από τις πολυκατοικίες.
Κι αυτό γιατί αν τσαντιστούν οι γείτονες θα πέσουν φόλες... :(
Μου είχαν κλέψει πολλά πιάτα όταν τάιζα σκυλιά έξω από σπίτια, μέχρι που αναγκάστηκα να δέσω ένα (καλά όχι ακριβώς εγώ) με αλυσίδα σε δέντρο.
Τελικά όταν άρχισαν οι απειλές για φόλες τα μετάφερα σε περιοχή χωρίς σπίτια. Τα σκυλιά ακολούθησαν.
Οι γείτονες μπορεί να γίνουν κακιασμένοι και σπαστικοί αλλά κανένας δε θέλει σκυλοκούραδα έξω απ' το σπίτι του...
Εχω πλέον καμερα εκει που βαζω το φαι( για να προσεχω τη μηχανη μου) οποτε με το πρωτο παρατράγουδο που θα συμβεί θα τα βρούμε...
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εκείνη την ώρα όχι πολλά

όταν ξαναδεί γαλακτομπούρεκο όμως θα πάθει την πλάκα του :D:D:D

σιγά μωρέ τι να πάθει...καμιά διάρροια μπορεί
και μπορεί και να διαταραχθεί κι ο μεταβολισμός του για κανα 24ωρο

απλά τα γλυκά δεν κάνουν καλό . δεν είναι και δηλητηριώδη με μία μικροποσότητα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU