Διατροφη απ'ολα!!!!


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
προσεχουμε για να εχουμε...
γι'αυτο ειπα οτι τα ξεχωριζω σε καταλληλη και μη...πχ κεφαλι απο ψαρι εφαγε σημερα,οχι τις πατατες..
Γιατι οι πατατες τι κακο μπορει να του κανουνε????
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Γιατί μία φορά, μπορεί να συμβεί το κακό. Και όχι απαραιτήτως την πρώτη.
Δλδ θες να μου πεις οτι παιζει σκυλο να τρωει για καιρο (η χρονια) κατι που δεν τον εχει πειραξει ποτε, ουτε εχει φανει να του προκαλει καποιο προβλημα, κ μια μερα τρωγοντας το να παθει κατι σοβαρο!?

Μιλαμε παντα για λογικα μικρες ποσοτητες σε αναλογο σκυλο...
Ακομα κ τα σταφυλια που διαβασα οτι λετε οτι ειναι τοξικα, αν φαει 40κιλα σκυλος 5-10 ρογες επειδη ηταν στην φρουτοσαλατα, δεν νομιζω να το καταλαβει καν.....
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Γιατι οι πατατες τι κακο μπορει να του κανουνε????
ηταν φουρνου μαζι με κρεμυδακι και μπολικη σαλτσα...κακο δεν ξερω αν θα κανουν απλα το αποφευγω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο..
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Δλδ θες να μου πεις οτι παιζει σκυλο να τρωει για καιρο (η χρονια) κατι που δεν τον εχει πειραξει ποτε, ουτε εχει φανει να του προκαλει καποιο προβλημα, κ μια μερα τρωγοντας το να παθει κατι σοβαρο!?

Μιλαμε παντα για λογικα μικρες ποσοτητες σε αναλογο σκυλο...
Ακομα κ τα σταφυλια που διαβασα οτι λετε οτι ειναι τοξικα, αν φαει 40κιλα σκυλος 5-10 ρογες επειδη ηταν στην φρουτοσαλατα, δεν νομιζω να το καταλαβει καν.....
ενταξει εγω δεν θα εδινα κατι το οποιο ξερω οτι ειναι επιβλαβες ουτε για αστειο...
δεν μπορεις να ξερεις ποτε πως θα συμπεριφερθει ενας ζωντανος οργανισμος..
μπορει σκυλακι 10 κιλα να μην παθει τιποτα,και σκυλαρος 50 κιλα να παθει τοξικο σοκ..
δεν εχουν να κανουν τα κιλα αλλα πως μεταβολιζει ο εκαστοτε οργανισμος το καθε φαγητο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
ενταξει εγω δεν θα εδινα κατι το οποιο ξερω οτι ειναι επιβλαβες ουτε για αστειο...
δεν μπορεις να ξερεις ποτε πως θα συμπεριφερθει ενας ζωντανος οργανισμος..
μπορει σκυλακι 10 κιλα να μην παθει τιποτα,και σκυλαρος 50 κιλα να παθει τοξικο σοκ..
δεν εχουν να κανουν τα κιλα αλλα πως μεταβολιζει ο εκαστοτε οργανισμος το καθε φαγητο.
Δλδ ο σκυλος μου που επι σειρα ετων πηγαινε κατω απο την κληματαρια κ ετρωγε ρογες που δεν τον πειραξανε ποτε μου λες οτι επρεπε να τον σταματησω?
Τελικα ξερουνε η δεν ξερουνε αν κατι τα πειραζει η οχι???
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Δλδ ο σκυλος μου που επι σειρα ετων πηγαινε κατω απο την κληματαρια κ ετρωγε ρογες που δεν τον πειραξανε ποτε μου λες οτι επρεπε να τον σταματησω?
Τελικα ξερουνε η δεν ξερουνε αν κατι τα πειραζει η οχι???
ο δικος σου συγκεκριμενα στο σταφυλι ειναι ΤΥΧΑΙΑ τεσταρισμενος...
εμενα δεν ειναι,γι'αυτο και ειπα οτι δεν θα δωσω ποτε..
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τα σταφύλια είναι αποδεδειγμένα τοξικά. Δεν γνωρίζουν όμως την ουσία, ούτε γιατί δεν αντιδράν όλα τα σκυλιά με το ίδιο τρόπο. Ποιος ο λόγος να πειραματίζεσαι; Υπάρχουν τόσα πράγματα που μπορεί να φάει ο σκύλος.

Raisins/Grapes: Food Hazards: Merck Veterinary ManualGrape and Raisin Toxicity in Dogs | VCA Animal Hospitals

http://www.aspcapro.org/sites/pro/files/q.pdf
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Τα σταφύλια είναι αποδεδειγμένα τοξικά. Δεν γνωρίζουν όμως την ουσία, ούτε γιατί δεν αντιδράν όλα τα σκυλιά με το ίδιο τρόπο. Ποιος ο λόγος να πειραματίζεσαι; Υπάρχουν τόσα πράγματα που μπορεί να φάει ο σκύλος.

Raisins/Grapes: Food Hazards: Merck Veterinary ManualGrape and Raisin Toxicity in Dogs | VCA Animal Hospitals

http://www.aspcapro.org/sites/pro/files/q.pdf
Ενταξει οι ποσοτητες που αναφερει, ειναι τεραστειες!
Για 40κιλο σκυλο μιλαμε για 760 γραμμαρια σχεδον δλδ οσο το γευμα ημερας του......
Οχι ενας σκυλος απο μονος του δεν θα φαει τοσο..... μιλαμε για 5-10 ρογες!

Αυτο που μου εκανε εντυπωση παντως ειναι οτι τα παραγωγα (extracts = χυμος?) δεν θεωρουνται τοξικα παρα μονο το ιδιο το σταφυλι !

Y.Γ. raisins ειναι οι σταφιδες σωστα?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ενταξει οι ποσοτητες που αναφερει, ειναι τεραστειες!
Για 40κιλο σκυλο μιλαμε για 760 γραμμαρια σχεδον δλδ οσο το γευμα ημερας του......
Οχι ενας σκυλος απο μονος του δεν θα φαει τοσο..... μιλαμε για 5-10 ρογες!

Αυτο που μου εκανε εντυπωση παντως ειναι οτι τα παραγωγα (extracts = χυμος?) δεν θεωρουνται τοξικα παρα μονο το ιδιο το σταφυλι !

Y.Γ. raisins ειναι οι σταφιδες σωστα?
Υπάρχουν περιπτώσεις οξείας νεφρικής ανεπάρκειας μόνο με 2 ρόγες ανά κιλό.
Ναι, raisins είναι οι σταφίδες.
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Ενταξει οι ποσοτητες που αναφερει, ειναι τεραστειες!
Για 40κιλο σκυλο μιλαμε για 760 γραμμαρια σχεδον δλδ οσο το γευμα ημερας του......
Οχι ενας σκυλος απο μονος του δεν θα φαει τοσο..... μιλαμε για 5-10 ρογες!

Αυτο που μου εκανε εντυπωση παντως ειναι οτι τα παραγωγα (extracts = χυμος?) δεν θεωρουνται τοξικα παρα μονο το ιδιο το σταφυλι !

Y.Γ. raisins ειναι οι σταφιδες σωστα?

οντως αυτο με τα παραγωγα ειναι κουφο...
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
τα παραγωγα χυμος ειναι το ζουμι απο το <<κρεας>> του σταφυλιου..
ολοκληρο το σταφυλι εχει φλουδα και κουκουτσια..
ε ισως ειναι σαν τους ανθρωπους που εχουν ελειψη ενζυμου και αποφευγουν τα μπλε βατομουρα,μυρτιλα κτλ κτλ..για προφυλαξη ειναι..οπως και στον ανθρωπο υπαρχουν δυσκολοχωνευτες τροφες,τις οποιες καποιοι μπορουν να τρωνε ανετα..π.χ σουπιες με πληγουρι..καλαμαρακια,λαγο στι-φαδο κτλ :paja1:
οι σταφιδες μειωνουν το ph στο γαστρεντερικο..σιγουρα ολα αυτα σε μεγαλες ποσοτητες...
αρκετες φορες ο σκυλος αν νιωθει ενοχλησεις τρωει διαφορα χορτα για να προκαλεσει ο ιδιος εμετο,για να <<ανακουφιστει>>
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Οι σταφίδες και τα σταφύλια μπορεί να καταστρέψουν τα νεφρά του σκύλου και η δράση τους είναι αθροιστική, δηλαδη σε μια ημερα με χιλιες ρογες θα γινει αγγελουδι.... ενω αντιθετως με μια ρογα την ημερα θα γινει αγγελουδι σε χιλιες μερες...... .... απλα διαλεξτε ποια μεθοδο θελετε να ακολουθησεται για να παει στον αγιο πετρο απο νεφρα... την γρηγορη η την αργη.... ==))
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Οι σταφίδες και τα σταφύλια μπορεί να καταστρέψουν τα νεφρά του σκύλου και η δράση τους είναι αθροιστική, δηλαδη σε μια ημερα με χιλιες ρογες θα γινει αγγελουδι.... ενω αντιθετως με μια ρογα την ημερα θα γινει αγγελουδι σε χιλιες μερες...... .... απλα διαλεξτε ποια μεθοδο θελετε να ακολουθησεται για να παει στον αγιο πετρο απο νεφρα... την γρηγορη η την αργη.... ==))
αυτο δεν το ξερα..το ιδιο ισχυει ομως και για το κρεμμυδι.δρα αθροιστικα
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Διαβασα σχετικα προσφατα αποψη κτηνιατρου σχετικα με τα σκορδα.Υποστηριζει οτι το σκορδο μπορει να προκαλεσει αιμολυτικη αναιμια και αλλες παθησεις (Δεν θυμαμαι ποιες).Και οτι υπαρχουν σκευασματα ειδικα του εμποριου απο τα οποια εχουν αφαιρεσει αυτες τις επικινδυνες ουσιες για τον σκυλο.Το αναφερω γιατι γνωριζω οτι αρκετα μελη του φορουμ δινουν σκορδο στον σκυλο τους οπως εδωσα και εγω 4-5 φορες αλλα μετα απο αυτο που διαβασα δεν εχω ξαναδωσει.Η σελιδα βρισκεται στο Facebook οπου ο καθενας μπορει αφου γινει μελος της να ρωτησει οποιαδηποτε απορια σχετικα με τους σκυλους,Γατες ακομα και για πτηνα και αλλα ειδη ζωων.Απαντουν μονο κτηνιατροι εθελοντικα αφου πρωτα καποιο μελος της σελιδας ρωτησει για καποιο συγκεκριμενο θεμα.Δεν επιτρεπουν βασει κανονισμου της σελιδας και καλα κανουν κατα την γνωμη μου να απαντουν αλλα μελη στα θεματα.Αν σας ενδιαφερει μπορω να βαλω το link της σελιδας αν επιτρεπεται κιολας.Αλλα πιστευω οτι θα ειναι δυσκολο να βρω το συγκεκριμενο θεμα για το σκορδο οπου απαναταει συγκεκριμενη κτηνιατρος η οποια ειναι αντιθετη με την χορηγηση σκορδου στους σκυλους.
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Διαβασα σχετικα προσφατα αποψη κτηνιατρου σχετικα με τα σκορδα.Υποστηριζει οτι το σκορδο μπορει να προκαλεσει αιμολυτικη αναιμια και αλλες παθησεις (Δεν θυμαμαι ποιες).Και οτι υπαρχουν σκευασματα ειδικα του εμποριου απο τα οποια εχουν αφαιρεσει αυτες τις επικινδυνες ουσιες για τον σκυλο.Το αναφερω γιατι γνωριζω οτι αρκετα μελη του φορουμ δινουν σκορδο στον σκυλο τους οπως εδωσα και εγω 4-5 φορες αλλα μετα απο αυτο που διαβασα δεν εχω ξαναδωσει.Η σελιδα βρισκεται στο Facebook οπου ο καθενας μπορει αφου γινει μελος της να ρωτησει οποιαδηποτε απορια σχετικα με τους σκυλους,Γατες ακομα και για πτηνα και αλλα ειδη ζωων.Απαντουν μονο κτηνιατροι εθελοντικα αφου πρωτα καποιο μελος της σελιδας ρωτησει για καποιο συγκεκριμενο θεμα.Δεν επιτρεπουν βασει κανονισμου της σελιδας και καλα κανουν κατα την γνωμη μου να απαντουν αλλα μελη στα θεματα.Αν σας ενδιαφερει μπορω να βαλω το link της σελιδας αν επιτρεπεται κιολας.Αλλα πιστευω οτι θα ειναι δυσκολο να βρω το συγκεκριμενο θεμα για το σκορδο οπου απαναταει συγκεκριμενη κτηνιατρος η οποια ειναι αντιθετη με την χορηγηση σκορδου στους σκυλους.
καλο θα ηταν να το βαλεις...αχρειαστο να'ναι αλλα βαλτο..
 




Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Μολις διαβασα οτι να δεν πρεπει να δίνουμε προζυμι στο σκυλο ....αυτο ισχύει και για το ετοιμο ψωμί με προζύμι η μονο για την μορφή που έχει η προζύμι πρίν ψηθεί η ανακατευτεί με τα υλικα του ψωμιου? Ξέρει κανεις ?
 


rodian

Member
17 Οκτωβρίου 2013
8
0
γεια σας παιδια (πρωτο μου ποστ καλη αρχη να εχουμε) εμενα ο μικρος ειναι 4 στους 5 μηνες και εδω και 2-3 βδομαδες του δηνω καθε πρωι ξηρα (super prinioum) ανακατεμενη με γιαουρτι με ζωντανη μαγια γιαουρτιου για να γινετε ευκολοχονευτο το μεσημερη σκετη ξηρα με λιγο ελαιολαδο και τα βραδια, καθε δευτερο βραδυ ξηρα με ενα βρασμενο αυγο ανακατεμενη ενα βραδυ την βδομαδα λιγο ψαρι ( ειτε τονο ειτε γαυρο ξεπλιμενο να φυγουν τα αλατια) και τα υπολιπα βραδια ειτε λιγο κρεας ( κοτοπουλο βραστο κιμα λιγο ψημενο ειτε λιγο σηκοτακι ψημενο) η αν εχουμε καποιο καλο φαι λιγο απο αυτο παντα ανακατεμενο με ξηρα! φυσηκα το κανω για οτι καλυτερο και θελω και την αποψη σας αν και αρκετες σελιδες τωρα την διαβασα! :Ρ οσο για το σκορδο που λεει παραπανω σε καποιο σαιτ ειχα διαβασει οτι μιση σκελιδα σκορδου μια φορα την βδομαδα κανει πολυ καλο για εσωτερικη και εξωτερικη αποπαρασητοση πρωσοπικα δεν το ρισκαρω αλλα μηπως οντος σε τετοια ποσοτιτα δεν ειναι τοξικο και κανει καλο?
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
για σας παιδια ,,,τι ποσοτιτα σε μαγιρευτο πρεπει να δεινο σε ενοσ ετουσ σκυλο 35 κιλα περιπου?