Διατροφη για σκυλια με νεφρική ανεπάρκεια


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Την παρακάτω συνταγή μου την έδωσε ο κτηνίατρος μου για σκυλια που έχουν νεφρικά προβλήματα και πιο συγκεκριμένα για τη Μόνικα που είναι θετική σε λεισμανια.

Σε ερωτηση αν μπορώ να τη δίνω και στα δικά μου σκυλια που δεν έχουν νεφρικά προβλήματα, η απαντηση του ήταν ναι.
Δεν την έχω δοκιμάσει ακομα γιατι αυτον τον καιρό μου είναι δύσκολο ακομα και να μαγειρεψω για εμενα, αλλα θα ήθελα τη γνωμη σας.

Πιστευεται πως περιέχει ότι χρειάζεται;



Συστατικά:

-150 gr μοσχαρίσιος κιμάς

-2 κούπες λευκο ρύζι (ανάλατο)

-1 βραστο αυγό (σκληρο) ψιλοκομμενο

-3 φέτες λευκο ψωμί θρυμματισμένο

-5 gr ανθρακα (συμπήρωμα διατροφης απο pet shop)

-Πολυβιταμίνη


Εκτέλεση:

Βάζουμε τον κιμά σε μια καρσαρόλα και τον μαγειρεύουμε μέχρι να πάρει ένα καστανο χρώμα. Στη συνέχεια, ανακατευουμε τα υπολοιπα υλικα και προσθέτουμε τόσο νερό , όσο χρειάζεται για να γίνει πιο ελκυστικό.
Το μείγμα διατηρείται στο ψυγείο και ζυγίζει περίπου 570 gr.

Η ημερίσια κατανάλωση θα πρεπει να ειναι 500 gr του μίγματος για κάθε 10 κιλά σωματικου βάρους.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μάλλον σου είπε για μοσχάρι γιατί είναι το πιο χαμηλό σε πρωτείνη απο τα κρέατα.
Όσο παραπάνω λίπος έχει το μοσχάρι που δίνεις τόσο πιο χαμηλά θα πέσουν και τα ποσοστά πρωτείνης.

Το ρύζι και το ψωμί είναι περισσότερο για να γεμίζει το στομάχι του. Εγώ για να αποφύγω το ρύζι δίνω βρώμη. Πολύ πιο θρεπτικό απο το ρύζι και φουσκώνει το ίδιο καλά.

Δυστηχώς με τέτοια δίαιτα οι πολυβιταμίνες είναι must.

Πάντως μου φαίνεται πολύ τα 500γρ για 10 κιλά σκύλο.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
H συνταγη ειναι σωστη για σκυλια με νεφρικα προβληματα.

Στα νεφρικα προβληματα (αναλογα με τις μετρησεις) , ριχνουμε δραστικα την περιεκτικοτητα της τροφης σε φωσφορο ωστε να ελαφρυνουμε τη λειτουργια των νεφρων.Για παραδειγμα η κτηνιατρικη τροφη για νεφρα Hill's K/D περιεχει 0,22% φωσφορο , οταν οι περισσοτερες κροκετες εχουν τουλαχιστον 1 με 1,2% περιεκτικοτητα σε φωσφορο. Η πρωτεινη δεν μας απασχολει ιδιαιτερα αλλα δυστηχως οι τροφες πλουσιες σε πρωτεινη , ειναι πλουσιες και σε φωσφορο.

Οσο αφορα τη συνταγη σου :

1) ο μοσχαρισιος κυμας ειναι μια χαρα . Κατα προτιμηση , να ειναι παχυς κυμας (με λιπος)

2) λευκο ρυζι : σωστα , μονο λευκο ρυζι και με τιποτε μαυρο (εχει το διπλο φωσφωρο).Ακομα καλυτερα , το ρυζι να ειναι μικροκοκκο (πχ γλασε)

3) ρυζι / κυμας : και τα δυο καλα μαγειρεμμενα.Οι αναλογιες μεταξυ τους παιζουν αναλογα με τη νεφρικη βλαβη .Οσο χειροτερευουν τα πραγματα , πεφτει το κρεας και ανεβαινει το ρυζι.

4) αυγο : εξαιρετικη πηγη πρωτεινης αλλα ο κροκκος εχει αρκετο φωσφορο ενω το ασπραδι οχι τοσο .Εκει θελει λιγο προσοχη ...Επισης , το τσοφλι μπορει να χρησιμευσει σαν φυσικος δεσμευτης του φωσφορου.Μπορεις να το διευκρυνισεις με τον κτηνιατρο (οπως ειπα , ολα εξαρτωνται απο τις μετρησεις και την προοδο της νεφρικης βλαβης)

5) βιταμινες : μιλα με το γιατρο σου για την παροχη Omega 3 και Coenzyme Q10 ;)

Εχω ψαξει και ψαχνω αρκετα το θεμα ...θα ποσταρω και μερικα λινκς αργοτερα.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Εγώ για να αποφύγω το ρύζι δίνω βρώμη.
Το ρυζι αν και έχω παρατηρησει ότι της αρεσει, την πειράζει λίγο.
2 στις 4 φορες που της εχω δώσει ρύζι το έχει βγάλει.

Αν αντικατασταθει το ρύζι με τη βρώμη, τι ποσοτητα βρώμης πρεπει να βαλω;

Πάντως μου φαίνεται πολύ τα 500γρ για 10 κιλά σκύλο.
Δεν το έχω δει ποτε μαγειρεμενο για να καταλαβω αν είναι πολυ ή λίγο.
Παντως με εναν προχειρο υπολογισμο μου φαινεται "ακριβη" λύση.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
H συνταγη ειναι σωστη για σκυλια με νεφρικα προβληματα.

Στα νεφρικα προβληματα (αναλογα με τις μετρησεις) , ριχνουμε δραστικα την περιεκτικοτητα της τροφης σε φωσφορο ωστε να ελαφρυνουμε τη λειτουργια των νεφρων.Για παραδειγμα η κτηνιατρικη τροφη για νεφρα Hill's K/D περιεχει 0,22% φωσφορο , οταν οι περισσοτερες κροκετες εχουν τουλαχιστον 1 με 1,2% περιεκτικοτητα σε φωσφορο. Η πρωτεινη δεν μας απασχολει ιδιαιτερα αλλα δυστηχως οι τροφες πλουσιες σε πρωτεινη , ειναι πλουσιες και σε φωσφορο.

Οσο αφορα τη συνταγη σου :

1) ο μοσχαρισιος κυμας ειναι μια χαρα . Κατα προτιμηση , να ειναι παχυς κυμας (με λιπος)

2) λευκο ρυζι : σωστα , μονο λευκο ρυζι και με τιποτε μαυρο (εχει το διπλο φωσφωρο).Ακομα καλυτερα , το ρυζι να ειναι μικροκοκκο (πχ γλασε)

3) ρυζι / κυμας : και τα δυο καλα μαγειρεμμενα.Οι αναλογιες μεταξυ τους παιζουν αναλογα με τη νεφρικη βλαβη .Οσο χειροτερευουν τα πραγματα , πεφτει το κρεας και ανεβαινει το ρυζι.

4) αυγο : εξαιρετικη πηγη πρωτεινης αλλα ο κροκκος εχει αρκετο φωσφορο ενω το ασπραδι οχι τοσο .Εκει θελει λιγο προσοχη ...Επισης , το τσοφλι μπορει να χρησιμευσει σαν φυσικος δεσμευτης του φωσφορου.Μπορεις να το διευκρυνισεις με τον κτηνιατρο (οπως ειπα , ολα εξαρτωνται απο τις μετρησεις και την προοδο της νεφρικης βλαβης)

5) βιταμινες : μιλα με το γιατρο σου για την παροχη Omega 3 και Coenzyme Q10 ;)

Εχω ψαξει και ψαχνω αρκετα το θεμα ...θα ποσταρω και μερικα λινκς αργοτερα.
Ευτυχως η βλαβη στα νεφρά είναι μικρή και για να μην τα επιβαρυνουμε ξεκινησαμε διατροφη τυπου k/d με χαμηλες πρωτεινες.
Αυτο που αναφερεις για αναλογίες κρεας-ρυζι μου το είπε και ο γιατρος αλλα ξέχασα να το αναφερω.


Tricky τι πιστευεις για αντικατασταση του ρυζιου με τη βρώμη;

Το ασπράδι απλα δεν είναι τόσο χρησιμο οποτε μπορω και να το αφαιρώ, αν κατάλαβα καλα.

Για το τσοφλι και τις βιταμίνες θα τον ρωτήσω, αλλα για το τσόφλι εννοείς να το προσθεσω θρυμματισμένο;;
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
. Εγώ για να αποφύγω το ρύζι δίνω βρώμη. Πολύ πιο θρεπτικό απο το ρύζι και φουσκώνει το ίδιο καλά.
Η βρωμη εχει πολυ περισσοτερο φωσφορο σε σχεση με το ρυζι.
Η βρασμενη βρωμη εχει 96 mg φωσφορο ανα 100 γραμμαρια , οταν το λευκο ρυζι βρασμενο εχει 28 mg.
H διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη , αν σκεφτεις πως το πολυποθητο κρεας (πχ μοσχαρι βρασμενο) εχει 160-190 mg ανα 100 γραμ. (εν ολιγοις , ταιζοντας βρωμη , πρεπει να ταισεις λιγοτερο κρεας ωστε να φθασεις στα ιδια ποσοστα οπως το ρυζι)

Στην ξηρη μορφη της , η βρωμη φθανει τα 560 mg !!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Και γιατι δεν δινεις την νεφροπροστατευτικη κονσερβα Renal της Royal?
Κοστιζει περιπου 3€ τα 430 γρ και ειναι πολυ καλη και συνηθως αρεσει πολυ στα σκυλια.

Υπαρχει και η K/D της Hills.
Η K/D υπαρχει και σε κροκετα που ομως δεν τρωγεται με τιποτα.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Υπαρχει και η K/D της Hills.
Η K/D υπαρχει και σε κροκετα που ομως δεν τρωγεται με τιποτα.
Τωρα της δίνω την k/d της Hills.

Εμενα μου "μυρίζει" αλλα στη Μόνικα αρέσει παρα πολυ, κάτι που δεν περίμενα!

Με την κονσερβα "καλομαθαινει" και γίνεται πολύ επιλεκτικη και απο την αλλη μου είναι πολυ δύσκολο να δίνω 90 ευρώ το μήνα μονο για το φαγητο της Μονικα.. :rolleyes:
Ζυγίζει 14 κιλα.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Το ασπράδι απλα δεν είναι τόσο χρησιμο οποτε μπορω και να το αφαιρώ, αν κατάλαβα καλα.

Για το τσοφλι και τις βιταμίνες θα τον ρωτήσω, αλλα για το τσόφλι εννοείς να το προσθεσω θρυμματισμένο;;
To ασπραδι ειναι πιο ασφαλες απο τον κροκκο , ο οποιος θελει μετρο γιατι περιεχει τον περισσοτερο φωσφορο του αυγου.Ασπραδια δινε , κροκκους με μετρο (καποιοι λενε 1 κροκκο για καθε 3 ασπραδια που δινεις)

Το ασβεστιο (τσοφλια αυγου) δεσμευει το φωσφορο αλλα η ποσοτητα θελει προσοχη για να εχει αποτελεσμα (ειδικα αν δινεις πολυβιταμινες που περιεχουν ηδη ασβεστιο ή ενωσεις ασβεστιου).Μιλα με το γιατρο καλυτερα για αυτο ...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ναι, ειδα και την καρτελα τωρα (εχω Renal για την Ζηνα).
Για σκυλο 10-15 κιλα δινεις 385-520 γραμμαρια. Θελεις οντως 3€ περιπου τη μερα αλλά δεν κάνεις καθολου κοπο.
Εμενα δεν μου φαινεται το κοστος γιατι η Ζηνα είναι 3 κιλα :D
 
  • Like
Reactions: lef


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Και γιατι δεν δινεις την νεφροπροστατευτικη κονσερβα Renal της Royal?
Κοστιζει περιπου 3€ τα 430 γρ και ειναι πολυ καλη και συνηθως αρεσει πολυ στα σκυλια.

Υπαρχει και η K/D της Hills.
Η K/D υπαρχει και σε κροκετα που ομως δεν τρωγεται με τιποτα.
Οι κονσερβες αυτες ειναι απιθανα ακριβες :D

Ο χοντρος μου τρωει ξηρα K/D αλλα τωρα τον γυρναω σε μαγειρευτο γιατι θα ρεψει με την K/D ...μολις 13% πρωτεινη (αυτοι αφηνουν το κρεας τριτο ή τεταρτο) ενω με το μαγειρευτο μπορεις να κρατησεις το φωσφορο χαμηλα και να ανεβασεις τη πρωτεινη σε αξιοπρεπη επιπεδα , πχ 18%.Επισης τα σκυλια με νεφρικα προβληματα θελουν τροφη με υγρασια ...η ξηρα δεν ειναι οτι καλυτερο.

Στη Βαρβακειο εχω δει μοσχαρισιο κυμα με 2,2-2,5 ευρω το κιλο (ειναι φθηνος γιατι εχει πολυ λιπος αλλα αυτο ειναι καλο για ''εμας'')
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μου κανει εντυπωση παντως η περιπλοκοτητα της διατροφης που σου εδωσε ο κτηνιατρος.

Ο καθηγητης της κτηνιατρικης σχολης που παρακολουθει την Ζηνα μου ειχε πει ότι μπορω να δινω εναλλακτικα (αν δεν εχει ορεξη για την κονσερβα) κοτοπουλο με ρυζι νεροβραστο και χωρις πετσα, επειδη τα νεφρα δεν ηταν χτυπημενα ιδιαιτερα. Επομενη λυση το μοσχαρι αλλά όχι τοσο καταλληλο.
Με το κοτοπουλο την βγαζεις πολυ φθηνα.

Επισης απορω με αυτό που ειπες, ότι δηλαδη με την κονσερβα καλομαθαινει. Είναι δυνατον να καραγουσταρει την κονσερβα και να μην τρωει μετα μοσχαρι ή κοτοπουλο? Μου φαινεται αδιανοητο.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Επισης τα σκυλια με νεφρικα προβληματα θελουν τροφη με υγρασια ...η ξηρα δεν ειναι οτι καλυτερο.
Αυτο δεν το είχα υπολογισει..

Μου κανει εντυπωση παντως η περιπλοκοτητα της διατροφης που σου εδωσε ο κτηνιατρος.

Ο καθηγητης της κτηνιατρικης σχολης που παρακολουθει την Ζηνα μου ειχε πει ότι μπορω να δινω εναλλακτικα (αν δεν εχει ορεξη για την κονσερβα) κοτοπουλο με ρυζι νεροβραστο και χωρις πετσα, επειδη τα νεφρα δεν ηταν χτυπημενα ιδιαιτερα. Επομενη λυση το μοσχαρι αλλά όχι τοσο καταλληλο.
Με το κοτοπουλο την βγαζεις πολυ φθηνα.

Επισης απορω με αυτό που ειπες, ότι δηλαδη με την κονσερβα καλομαθαινει. Είναι δυνατον να καραγουσταρει την κονσερβα και να μην τρωει μετα μοσχαρι ή κοτοπουλο? Μου φαινεται αδιανοητο.
To κοτοπουλο όμως δεν περιέχει λιπος..

Το καλομαθαίνει, το είπα συγκρινοντας την κονσερβα με την ξηρα τροφη.
Αν της δώσω δυο τρεις μερες κονσερβα μετα αρνειται για μερικες μερες την ξηρα τροφη.

Για το μαγειρευτο τρελλενεται, δεν το συζητώ :)


Για να μπορεσω να κοστολογησω τη διατροφη αυτη ξερει μηπως καποιος ποσο κοστιζουν, ενδεικτικα παντα, τα συμπληρώματα διατροφης ανθρακα και οι βιταμίνες που αναφερθηκαν;
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Μου κανει εντυπωση παντως η περιπλοκοτητα της διατροφης που σου εδωσε ο κτηνιατρος.

Ο καθηγητης της κτηνιατρικης σχολης που παρακολουθει την Ζηνα μου ειχε πει ότι μπορω να δινω εναλλακτικα (αν δεν εχει ορεξη για την κονσερβα) κοτοπουλο με ρυζι νεροβραστο και χωρις πετσα, επειδη τα νεφρα δεν ηταν χτυπημενα ιδιαιτερα. Επομενη λυση το μοσχαρι αλλά όχι τοσο καταλληλο.
Με το κοτοπουλο την βγαζεις πολυ φθηνα.

.
Το κοτοπουλο εχει ''ιστορια'' ομως ...καθαρισμα και τετοια :) . Και εφοσον τα κοκκαλα απαγορευονται , το κοστος θα πρεπει να συγκριθει με καθαρο κρεας (πχ ενα κιλο καθαρο κρεας κοτοπουλου με πετσες vs ενα κιλο κιμα με λιπος).

Η συνταγη μαγειρευτου της Αγγελικης φαινεται πιο περιπλοκη γιατι προοριζεται για μονιμη διατροφη ...εσυ δινεις , αν καταλαβα καλα , περιστασιακα .

Εγω σκοπευω να δινω 5 ημερες τη βδομαδα μαγειρευτο και τις δυο ημερες Κ/D ...θα μαγειρευω δηλαδη δυο φορες τη βδομαδα ...δεν μου φαινεται τρομερο (ο κυμας , οπως ανακαλυψα προσφατα , ειναι πολυ ευκολος στο μαγειρεμα:D)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ναι, δινω περιστασιακα.

Πραγματι, το ξεκοκαλιασμα και ξεπετσιασμα του κοτοπουλου, αν εχεις Ζηνα, είναι ένα θεματακι και λερωνεσαι κι από πανω. Δεν είναι τοσο τραγικο όμως. Το κακο, όπως ειπες, είναι ότι μενει λιγο κρεας αναλογικα.

Βεβαια, αν εχεις την Ηρα, της δινεις μεχρι και πλαταρια απευθειας από την καταψυξη, αν βαριεσαι ή δεν εχεις χρονο. Δεν την πειραξαν ποτέ.

Για το μαγειρεμα του κιμα … εδώ ο ειδικος. Ελαχιστο βρασιμο, αφου τον ανακατεψεις καλα για να διαλυθουν οι σβωλοι, μαζι με λιγο ρυζι. Τα σκυλια παλαβωνουν με τον κιμα. Ευχαριστως το τρωω κι εγω. Βασικα ευχαριστως τρωω (και συχνα το κανω) οτιδηποτε μαγειρευω για τα σκυλια, αφου όμως βαλω λιγο αλατι, πιπερι, λάδι και ισως λεμονι.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Για να μπορεσω να κοστολογησω τη διατροφη αυτη ξερει μηπως καποιος ποσο κοστιζουν, ενδεικτικα παντα, τα συμπληρώματα διατροφης ανθρακα και οι βιταμίνες που αναφερθηκαν;
Αναλόγως απο που ψωνίζεις το κιμά υπολόγιζε 3Ε μέχρι και 6Ε το κιλό.
Λευκό ρύζι είναι περίπου 1Ε τα 500γρ.
Ένα βραστό αυγό απο τα φτηνά 20Ε το ένα.
Οπότε την ημέρα θα σου πηγαίνει το φαγητό 1,4-2E με πρόχειρο υπολογισμό. Απο εκει και πέρα το ποσό παίζει αναλόγως τι βιταμίνες θα δίνεις.
 
Last edited:


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Βαζω και μερικα links που μπορει να ειναι χρησιμα σε οποιον ενδιαφερεται για το θεμα :

1) http://www.dogaware.com/health/kidney.html

Πραγματικα μεγαλος πλουτος πληροφοριων σχετικα με τη νεφρικη ανεπαρκεια και τη κλινικη διατροφη.Μπορειτε να δειτε συνταγες , τι επιτρεπεται και τι απαγορευεται , τι γινεται με την πρωτεινη και τη νεφρικη ανεπαρκεια κλπ . Η υπευθυνη της σελιδας , Mary Straus , ειναι πολυ φιλικη και θελει να βοηθαει (ειχε απαντησει σε email μου μεσα σε τρεις ωρες !)

2) http://www.windyhollowvet.com/Document/info/ChronicRenalFailureDiet.pdf

Ενα αρχειο που συγκεντρωνει τις διατροφικες κατευθυνσεις του πρωτου λινκ

3) http://www.psnrenal.gr/old/Pinakas_Trofimon.pdf

Πινακας τροφων στα Ελληνικα με τα στοιχεια που περιεχουν (συμπεριλαμβανομενου του φωσφορου) . Οι ποσοτητες ανα 100 γραμμαρια.Περιλαμβανονται τροφες τοσο σε ωμη μορφη , οσο και βρασμενη/ψητη αφου οι ποσοτητες φωσφωρου διαφερουν δραματικα (τα ωμα/αβραστα εχουν περισσοτερο φωσφορο)

Τα παραπανω ειναι απλα links του internet.Ο κτηνιατρος σας ή εσεις θα καθορισετε τι ειναι καλο για το σκυλο σας , αναλογα με την κατασταση του .
Ο δικος μου πχ δεν εχει νεφρικη ανεπαρκεια ''εργαστηριακα'' ή κλινικα αλλα ζει με ενα νεφρο που πρεπει να προστατεψουμε οσο καλυτερα γινεται
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ο άνθρακας βρε παιδιά, τι ρόλο παίζει? Εγώ τον έχω στο σκυλοφαρμακείο για περίπτωση φόλας, οπου υποτίθεται οτι "τραβάει" το δηλητήριο αν είναι ακόμα στο στομάχι. Εχω διαβάσει όμως οτι "τραβάει" κι αλλα, χρήσιμα πράγματα (ίσως βιταμίνες κι ιχνοστοιχεία?). Ισχύει κάτι τέτοιο? Αγγελική, με τι σκεπτικό στον συστήνει ο κτηνίατρος?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ο άνθρακας βρε παιδιά, τι ρόλο παίζει? Εγώ τον έχω στο σκυλοφαρμακείο για περίπτωση φόλας, οπου υποτίθεται οτι "τραβάει" το δηλητήριο αν είναι ακόμα στο στομάχι. Εχω διαβάσει όμως οτι "τραβάει" κι αλλα, χρήσιμα πράγματα (ίσως βιταμίνες κι ιχνοστοιχεία?). Ισχύει κάτι τέτοιο? Αγγελική, με τι σκεπτικό στον συστήνει ο κτηνίατρος?
Και εγω δεν το ειχα ξανακουσει ... ειναι Ιαπωνικη ''πατεντα'' (ο ανθρακας καθαριζει τα νεφρα απο οργανικα της πεψης , τοξινες κλπ)
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Ο άνθρακας βρε παιδιά, τι ρόλο παίζει? Εγώ τον έχω στο σκυλοφαρμακείο για περίπτωση φόλας, οπου υποτίθεται οτι "τραβάει" το δηλητήριο αν είναι ακόμα στο στομάχι. Εχω διαβάσει όμως οτι "τραβάει" κι αλλα, χρήσιμα πράγματα (ίσως βιταμίνες κι ιχνοστοιχεία?). Ισχύει κάτι τέτοιο? Αγγελική, με τι σκεπτικό στον συστήνει ο κτηνίατρος?
Δεν έχω ιδεα. Φανταστηκα ότι πρεπει να εμπεριεχεται στη διατροφή και δεν ρώτησα περαιτερω.
Τωρα που το λες θα τον ρωτήσω.