Διατροφη για σκυλια με νεφρική ανεπάρκεια


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ Πέτρο....

Θα το κάνω Αμαλία, θα δοκιμάσω ότι μπορώ και είναι επιτρεπτό, μέχρι να βρω κάτι που να της κάνει κλικ και να αρχίσει να τρώει πάλι...
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν συμφωνώ με το πολύ ρύζι, οι πρωτεΐνες του ρυζιού επιβαρύνουν περισσότερο τα νεφρα
Oι περισσοτεροι κτηνιατροι υποστηριζουν οτι οσο μεγαλυτερη ειναι η βλαβη στα νεφρα τοσο πρεπει να αυξανεται το ρυζι και να μειωνεται το κρεας. Οι απαιτησεις στις πρωτεινες σε ενα σκυλο με νεφρικη ανεπαρκεια ειναι αυξημενες. Τι να σου πω...
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Δεν με φοβίζει το ρύζι στην περίπτωσή μας, γιατί μέχρι στιγμής δεν της αρέσει καθόλου.
Αν προτιμά κάτι, είναι τα μακαρόνια και λιγο οι πατάτες, που της έβαζα λίγα καλά βρασμένα στα γεύματα της με K/d για να παίρνει θερμίδες και ενέργεια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Tάκη δεν ξέρω αν είδες και το ποστ της Irma. Για την renal.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Το είδα και θα είναι και αυτή μία από τις τροφές που θα δοκιμάσουμε στις επόμενες ημέρες!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Στην barf σε τετοιες περιπτώσεις δεν δίνουν καθόλου ρύζι. Κρέας, πουλερικά και ψάρι, λίγα εντόσθια, φρούτα και λαχανικά, γιαούρτι, αυγό, καθόλου κόκαλα, ταχίνι για το ασβέστιο και συμπλήρωμα βιταμίνης B, C και E

Έχω συνταγή αν σε ενδιαφέρει.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Τάκη Περαστικά σας...σορυ κιώλας αλλά έχεις ανοίξει κάπου αλλού θέμα για να το διαβάσω?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Δημητρη, εαν φταει το milteforan για αυτη την κατασταση τοτε τι σου ειπαν να κανεις?
Να το συνεχισεις?

Απο φιλη που φροντιζε σκυλια με καλαζαρ και πειραγμενα νεφρα θυμαμαι επειδη το συζητουσαμε προσφατα και αντλουσα πληροφοριες εκανε ορους ενυδατωσης πρωτα υποδορια και αν η κρεατινινη δεν επεφτε τους εκανε ενδοφλεβια και ταυτογχρονα εδινε και zylapour. Οταν τα νεφρα ισσοροπουσαν τοτε αρχιζε το milteforan. Και θυμαμαι εδινε και ενα ομοιοπαθητικο χαπι απο την Γερμανια που εφερνε. .
Για να μην πρεξηγηθω, γιατρος δεν ειμαι, μια εμπειρια καταθετω που ισως μπορεις να ρωτησεις το γιατρο σου κατα ποσα ισως βοηθουσε στην κατασταση σας.

Τωρα οσον αφορα την διατροφη θεωρω οτι η Αλεξια θα σε βοηθησει πολυ.

Ευχομαι να βρεις μια φορμουλα που θα ικανοποιει την Bonny ετσι ωστε να τρωει και
να παρει τα πανω της συντομα!
 
Last edited:


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Στην barf σε τετοιες περιπτώσεις δεν δίνουν καθόλου ρύζι. Κρέας, πουλερικά και ψάρι, λίγα εντόσθια, φρούτα και λαχανικά, γιαούρτι, αυγό, καθόλου κόκαλα, ταχίνι για το ασβέστιο και συμπλήρωμα βιταμίνης B, C και E

Έχω συνταγή αν σε ενδιαφέρει.
Ναι, Αλέξια με ενδιαφέρει πολύ και σε ευχαριστώ. Αυτό που σκέπτομαι είναι σε περίπτωση που θα πάει καλά η μικρή, θα πρέπει για μία ζωή να κάνει προσεκτική διατροφή. Οπότε όλα πρέπει να τα μαθαίνω από τώρα για να είμαι έτοιμος.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τάκη Περαστικά σας...σορυ κιώλας αλλά έχεις ανοίξει κάπου αλλού θέμα για να το διαβάσω?
Ευχαριστώ Φανή,
όχι δεν έχω ανοίξει κάποιο θέμα, μιας και στην αρχή το σοκ ήταν ισχυρό και δεν θα μπορούσα να ανταποκριθώ σε έναν διάλογο, και μετά λόγω συναντήσεων (εκθέσεις και Αθίκια), τα περισσότερα ενεργά μέλη του φόρουμ (και όχι μόνο) έμαθαν για το πρόβλημα...
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Δημητρη, εαν φταει το milteforan για αυτη την κατασταση τοτε τι σου ειπαν να κανεις?
Να το συνεχισεις?

Απο φιλη που φροντιζε σκυλια με καλαζαρ και πειραγμενα νεφρα θυμαμαι επειδη το συζητουσαμε προσφατα και αντλουσα πληροφοριες εκανε ορους ενυδατωσης πρωτα υποδορια και αν η κρεατινινη δεν επεφτε τους εκανε ενδοφλεβια και ταυτογχρονα εδινε και zylapour. Οταν τα νεφρα ισσοροπουσαν τοτε αρχιζε το milteforan. Και θυμαμαι εδινε και ενα ομοιοπαθητικο χαπι απο την Γερμανια που εφερνε. .
Για να μην πρεξηγηθω, γιατρος δεν ειμαι, μια εμπειρια καταθετω που ισως μπορεις να ρωτησεις το γιατρο σου κατα ποσα ισως βοηθουσε στην κατασταση σας.

Τωρα οσον αφορα την διατροφη θεωρω οτι η Αλεξια θα σε βοηθησει πολυ.

Ευχομαι να βρεις μια φορμουλα που θα ικανοποιει την Bonny ετσι ωστε να τρωει και
να παρει τα πανω της συντομα!
Ευχαριστώ πολύ Ειρήνη,

Θα γίνουν οι εξετάσεις αρχές της εβδομάδας, θα δούμε τις νέες τιμές και θα αποφασίσουμε αν θα κάνουμε κάποια διακοπή στο φάρμακο για να καταλάβουμε αν η ανορεξία προέρχεται από το Milteforan
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Τι τιμή έχει τώρα καί τι ηλικία? Η δικιά μου είχε 1/800 καί ήταν 10 χρόνων. Καί τό ξεπερασε. Έζησε αλλά τεσσεράμισι χρόνια . Της έδινα πολύ συχνά κοτόπουλο καί συχνές εναλλαγές σε κονσέρβες. Όλα θά πάνε καλά θά δεις.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τι τιμή έχει τώρα καί τι ηλικία? Η δικιά μου είχε 1/800 καί ήταν 10 χρόνων. Καί τό ξεπερασε. Έζησε αλλά τεσσεράμισι χρόνια . Της έδινα πολύ συχνά κοτόπουλο καί συχνές εναλλαγές σε κονσέρβες. Όλα θά πάνε καλά θά δεις.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
Το θέμα μας τώρα δεν είναι η τιμή (1/1600), αλλά ότι τα νεφρά νοσούν και το σταμάτημα της εξέλιξης της νόσου για την αποφυγή μεγαλύτερης ανεπάρκειας.
Ενός έτους είναι, δυστυχώς....
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εγώ την έχω στα Ολλανδικά αλλά την βρήκα εδώ στα αγγλικά.

Οι τιμές σκύλων που τρέφονται με barf είναι διαφορετικές και οι περισσότεροι κτηνίατροι δεν το ξέρουν.

Έλαβαν τα σκυλιά μου μέρος σε μια έρευνα του πανεπιστημίου για την πνευμονική ίνωση στα westie και ήταν τα μόνα με ανεβασμένη κρεατινίνη, αλλά φυσιολογική ουρία, χωρίς όμως να έχουν νεφρική ανεπάρκεια.

Τα όρια τιμών βασίζονται σε υγιή σκυλιά που τρέφονται με ξηρά τροφή. Στην Ολλανδία γίνεται τώρα έρευνα για να θέσουν καινούργια όρια για τους barfers.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ευχαριστώ πάρα πολύ Αλέξια,
Θα μπορούσε κανείς να θεωρήσει ότι αυτό το διαιτολόγιο θα ήταν εξίσου καλό και με μαγείρεμα (εκτός των κοκάλων φυσικά) ή τα οφέλη του κερδίζονται μόνο με ωμά;
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το μαγειρευτό, έχω παρακολουθήσει μόνο σεμινάρια για barf. Δεν γνωρίζω αν ο μεταβολισμός μαγειρεμένων πρωτεϊνών είναι ίδιος με των ωμών.
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το μαγειρευτό, έχω παρακολουθήσει μόνο σεμινάρια για barf. Δεν γνωρίζω αν ο μεταβολισμός μαγειρεμένων πρωτεϊνών είναι ίδιος με των ωμών.

απο οτι εχω διαβασει εγω δεν ειναι το ιδιο γιατι χανονται καποια ενζυμα που υπαρχουν στα ωμα
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Ευχαριστώ Φανή,
όχι δεν έχω ανοίξει κάποιο θέμα, μιας και στην αρχή το σοκ ήταν ισχυρό και δεν θα μπορούσα να ανταποκριθώ σε έναν διάλογο, και μετά λόγω συναντήσεων (εκθέσεις και Αθίκια), τα περισσότερα ενεργά μέλη του φόρουμ (και όχι μόνο) έμαθαν για το πρόβλημα...
Περαστικά και πάλι και όλα θα πάνε καλά θα δεις....:)
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Η ωμή διατροφή δείχνει μονόδρομος για εμάς πλέον. Και σαν αρχάριος, το μόνο που μπορεί να με βοηθήσει, είναι το διάβασμα και η συζήτηση με ανθρώπους που γνωρίζουν.

Παραθέτω μία σελίδα που βρήκα γιατί με βοήθησε (εκτός του link της Αλέξιας) να βάλω σε μία τάξη τα πράγματα στο μυαλό μου και να έχω ένα μπούσουλα για το πως θα κινηθώ από εδώ και πέρα.....

DogAware.com Health: Diet for Dogs with Kidney Disease