Διαφήμιση Pet Shop


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτά είμαστε 100% σίγουροι πως δεν βοηθούν. Ας αποκλείσουμε πρώτα αυτά λοιπόν και ας μας κάνουν την ζωή δύσκολη... και ας μας στοιχίζουν πολλαπλά... και μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε. Ας συμφωνήσουμε όμως στο τι ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε.

Σημαντικότερο, βέβαια, όλων είναι να παραδεχθούμε εάν θέλουμε να κάνουμε κάτι... Γιατί μπορεί και να μη θέλουμε... :)
Θεωρώ πως πολλοί από εδώ βοηθάμε στην αποκάλυψη της πραγματικότητας.
Έστω, σε όσους δεν έχουν παρωπίδες και θέλουν να ακούσουν.

Νέα παιδιά, γνωρίζουν πολλά περισσότερα σε σχέση με τη δικιά μου γενιά πχ τη δεκαετία του 90 ή του 80.
Αν κάποιος συγκρίνει το παρελθόν με το παρόν, έχουμε κάνει ένα τεράστιο άλμα μπροστά.
Ναι, φανταστείτε πως ήμασταν τότε...


Παρόλα αυτά, αυτή η μάστιγα δεν αντιμετωπίζεται με απλούς, συλλογικούς, "επαναστατικούς" τρόπους, ευσυνείδητων ανθρώπων.
Χρειάζεται στοχευμένη αλλαγή στη νομοθεσία.
Και επιτρέψετε μου να πω πως όσον αφορά εμένα, δεν είναι θέμα ωχαδερφισμού και "δε βαριέσαι".
Είναι καθαρά θέμα ρεαλισμού.
Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για κατεστημένες αντιλήψεις που προστατεύονται από τους νόμους.

Όλη λοιπόν αυτή η συλλογική προσπάθεια εκεί θα έπρεπε να διοχετευθεί κατά τη γνώμη μου. Πλήττοντάς τους άμεσα, όχι έμμεσα.
 
  • Like
Reactions: Mongrel


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Θα με ενδιέφερε, ίσως σε ένα άλλο θέμα, να διαβάσω τις απόψεις μελών για το αν, πόσο και σε ποια σημεία έχει βελτιωθεί το θέμα "σκύλος" στην Ελλάδα τα τελευταία 20 χρόνια. Με επιχειρήματα και με παραδείγματα.

Αν αυτά που γράφω σας μοιάζουν ρομαντικά να σημειώσω πως κι εγώ και ο ψυχολόγος μου μπορούμε να βεβαιώσουμε για το αντίθετο... :D

Είμαι βαθιά ρεαλιστής και πεσιμιστής σε πολλά σημεία για αυτά τα θέματα, παρότι φύση αισιόδοξος!

Η μάστιγα δεν αντιμετωπίζεται και δεν θα αντιμετωπιστεί ποτέ διότι απλά η πλειοψηφία δεν επιθυμεί να την αντιμετωπίσει. Οι περισσότεροι εξυπηρετούνται ή απλά αδιαφορούν από/με την κατάσταση ως έχει. Το ίδιο και μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων που διαβάζει και γράφει εδώ (στατιστικά και όχι μόνο).

Δεν υπάρχει καμία συλλογικότητα πουθενά! Υπάρχουν πολλά "εγώ" που τυχαία ή από συμφέρον, μπορεί να συμβαδίσουν για ορισμένο χρονικό διάστημα.

tumblr_m1qhttV3dC1r2e9l4o1_500.jpg
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Όχι, δεν είναι τεράστιο άλμα... είναι ακόμα μικρό και αυτό κυρίως επειδή οι ίδιοι είμαστε "εθισμένοι" στην αντίληψη του ωχαδερφισμού. Γιατί πάντα θέλουμε κάποιον άλλο να είναι μπροστάρης της όποιας αλλαγής ονειρευόμαστε. Θέλουμε να αλλάξει η νομοθεσία πρώτα γιατί αλλιώς είναι μάταιος ο αγώνας των λίγων πραγματικά φιλόζωων. Κανένας όμως αγώνας δεν είναι μάταιος, γιατί μέσα από την ενημέρωση θα έρθει η πίεση της κοινής γνώμης και θα αλλάξει σταδιακά η νομοθεσία.
Όταν το 2012 βγήκε ο νέος νόμος περί κατοικιδίων, νομίζετε ότι ξύπνησε μια ωραία πρωία η κυβέρνηση και κατέθεσε νομοσχέδιο? Όχι, υπήρχε ήδη από πίσω πίεση...
Όταν επαινούμε χώρες που απαγόρευσαν την πώληση ζώων από τα petshops θεωρείτε ότι ξύπνησαν και είπαν "ας πετάξουμε στην άκρη τα οικονομικά κέρδη από τέτοιες επιχειρήσεις για τον προϋπολογισμό"...

Αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία, εμείς.... τα 10.000.000... δεν θα αλλάξει ποτέ η κλίκα των 300....

όσο δε για το petcity συμπληρώνοντας στα όσα ξεκάθαρα και σωστά έθεσε ο @canis μην ξεχνάμε ότι αποκτώντας ένα ζώο φιλοζωικής που φιλοξενήθηκε εκεί....έχουν τεράστια προσδοκία κέρδους από τροφές και την προίκα του ζώου. Δεν τα φιλοξενούν για την ψυχή της μάνας τους....
 


Christos78

Active Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
28
70
46
όσο δε για το petcity συμπληρώνοντας στα όσα ξεκάθαρα και σωστά έθεσε ο @canis μην ξεχνάμε ότι αποκτώντας ένα ζώο φιλοζωικής που φιλοξενήθηκε εκεί....έχουν τεράστια προσδοκία κέρδους από τροφές και την προίκα του ζώου. Δεν τα φιλοξενούν για την ψυχή της μάνας τους....
Συμφωνώ και δυστυχώς αυτό δεν το βλέπουν πολλοί πάρα ελάχιστοι.
 
  • Like
Reactions: ghelly


Mongrel

Member
4 Οκτωβρίου 2015
23
18
41
Εγώ να κανω μία ερώτηση? Πώς διασφάλιζαν ότι αυτοί που θα πάρουν σκύλο/γάτα από τη βιτρίνα (ας μη μιλήσω για την προώθηση της λογικής της βιτρίνας) θα είναι όντως υπεύθυνοι? Όσες σοβαρές φιλοζωικές ξέρω (βλ. πχ Ηλιούπολης) ελέγχει το περιβάλλον που θα πάει το ζώο, δίνει ζώα μόνο εντός Αττικής, συναντιούνται και παραδίδουν το ζώο τις περισσότερες φορές στο σπίτι των νέων οικογενειών για να δουν το περιβάλλον. Έχω τύχει μάλιστα σε περίπτωση κυρίας που πήγε και πήρε πίσω γατάκι (ενώ είχε 15 και φρόντιζε) γιατί στο διαμέρισμα που πήγε δεν φέρονταν σωστά. Το θέμα δεν είανι να σπρώξουμε ζώα... Το θέμα είναι να πάνε κάπου καλά. Αλλιώς πάλι στις ίδιες φιλοζωικές θα καταλήξουν.
Σιγουρα...αρκει να ειναι φιλοζωικες και οχι ''φιλοζωικες''...οπως και να το κανεις, αν αγαπας αυτο που κανεις και σ'αρεσει ο εθελοντισμος, δεν μπορεις να σκεφτεσαι το ''σπρωξιμο'' γιατι το καθε σκυλι που σωζεις ειναι σαν δικο σου σκυλι..!

Κάτσε, γιατί με παρεξήγησες! Δεν είπα ότι εσύ στηρίζεις τον κουταβέμπορα, αλλά οι συγκεκριμένες φιλοζωικές!
Όσον αφορά την τελευταία σου πρόταση, μια χαρά μέσα στον χορό είμαι. Ανήκω σε σωματείο που έχει την αξιοπρέπεια να μην στηρίζει κουταβέμπορους, αλλά τοπικά pet shops που προωθούν αγγελίες ή ακόμα και τα ίδια τα σκυλιά μερικές φορές. Ξαναλέω, λύσεις υπάρχουν, θέληση δεν υπάρχει.
@Μαρια&Ηρα εκ του ασφαλους μπορει...μπορει λεω, μην παρεξηγηθεις...να τα λες εσυ γιατι και εγω, εθελοντρια σε σωματειο ειμαι που ελεγχει με τρομερη σχολαστικοτητα τους σκυλογονεις και δεν εμπιστευεται ουτε μυγα σε Πετ Σιτυ...αντιθετως συνεργαζεται με πετ σοπσ της περιοχης...
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες περί του οξύμωρου της προώθησης αδεσπότων από το pet city. Δεν θα κάψω όμως στην πυρά καμία φιλοζωική που το κάνει γιατί όπως λένε και οι depeche mode ...try walking in my shoes. Μόνο αν ήμασταν υπεύθυνοι καταφυγίου με όλες τις ευθύνες (οικονομική και λειτουργική) θα ήμασταν σε θέση να ...προβούμε σε λιθοβολισμό.
 


Mongrel

Member
4 Οκτωβρίου 2015
23
18
41
Όχι, δεν είναι τεράστιο άλμα... είναι ακόμα μικρό και αυτό κυρίως επειδή οι ίδιοι είμαστε "εθισμένοι" στην αντίληψη του ωχαδερφισμού. Γιατί πάντα θέλουμε κάποιον άλλο να είναι μπροστάρης της όποιας αλλαγής ονειρευόμαστε. Θέλουμε να αλλάξει η νομοθεσία πρώτα γιατί αλλιώς είναι μάταιος ο αγώνας των λίγων πραγματικά φιλόζωων. Κανένας όμως αγώνας δεν είναι μάταιος, γιατί μέσα από την ενημέρωση θα έρθει η πίεση της κοινής γνώμης και θα αλλάξει σταδιακά η νομοθεσία.
Όταν το 2012 βγήκε ο νέος νόμος περί κατοικιδίων, νομίζετε ότι ξύπνησε μια ωραία πρωία η κυβέρνηση και κατέθεσε νομοσχέδιο? Όχι, υπήρχε ήδη από πίσω πίεση...
Όταν επαινούμε χώρες που απαγόρευσαν την πώληση ζώων από τα petshops θεωρείτε ότι ξύπνησαν και είπαν "ας πετάξουμε στην άκρη τα οικονομικά κέρδη από τέτοιες επιχειρήσεις για τον προϋπολογισμό"...

Αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία, εμείς.... τα 10.000.000... δεν θα αλλάξει ποτέ η κλίκα των 300....

όσο δε για το petcity συμπληρώνοντας στα όσα ξεκάθαρα και σωστά έθεσε ο @canis μην ξεχνάμε ότι αποκτώντας ένα ζώο φιλοζωικής που φιλοξενήθηκε εκεί....έχουν τεράστια προσδοκία κέρδους από τροφές και την προίκα του ζώου. Δεν τα φιλοξενούν για την ψυχή της μάνας τους....
Πως καλεε...για την ψυχη της μανας τους το κανουν...το οτι το 90% των αδεσποτων προερχεται απτις βρωμοδουλειες τους δεν εχειιι καμιιιιααα σημασιιιιαα:p:D

ας σοβαρευτουμε τωρα(y)

Αυτο που ειπα. Με το να σκεφτομαστε ολοι ''Ασε, που να μπλεκω, ασε να το κανει ο ταδε Γιανης, Γιωργος, Μητσος, Μανωλης κτλ. που μπορει''. Εμ, ετσι ομως δεν γινεται δουλεια. Δεν ειμαστε ολοι και ο καθενας ξεχωριστα αυτοκρατορες που θα εχει δουλους να υλοποιουν τα ονειρα του...αν δεν ιδρωσεις, δεν κερδιζεις τιποτα ευτυχως ή δυστυχως σε αυτη τη ζωη...

Και ναι, ο αγωνας κανενος δεν παει χαμενος...Πριν κατι μηνες βρηκα μια αγελη αδεσποτων στην περιοχη, πολυ φιλικα. Και απο τοτε τα ταϊζω...ψωμια, κρεας ο,τι εχω...γιατι πολλες φορες ξεμενω απο λεφτα, που να πρωτοδωσω; Αλλα απο το να παω μια φορα στο Πετ Σιτυ, αλλη μια μετα απο λιγο κ αλλη μια κ αλλη μια...εε, οχι ας τα ταϊσω καλυτερα ψωμοτυρι...γιατι αλλιως ουσιαστικα αλλοιωνεται ο αρχικος στοχος του αγωνα..
Σιγουρα δεν παει χαμενος, αν και ελαχιστοι ειναι οι πραγματικα φιλοζωοι, απλα αν οσο περισσοτεροι, τοσο πιο μεγαλες οι πιεσεις και πιο γρηγορες οι αλλαγες..:)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Επειδή δεν γνωριζω, σε τι ακριβώς διαφέρουν οι φιλοζωικές από τις "φιλοζωικές";
Σε αντίστοιχα πράγματα που διαφέρουν οι εκτροφείς από τους "εκτροφείς". Δεν λέω τα ίδια, λέω αντίστοιχα. Υπάρχουν φιλοζωικες που κάνουν διάσωση για να σώσουν κι άλλες για να σωθούν, ενώ κάποιες άλλες για να μπορούν να το παίξουν σωτήρες. Κι άλλα, διάφορα ωραία.
 


Mongrel

Member
4 Οκτωβρίου 2015
23
18
41
Επειδή δεν γνωριζω, σε τι ακριβώς διαφέρουν οι φιλοζωικές από τις "φιλοζωικές";
Το σε τι διαφερουν ειναι μεγααααλο θεμα....γιατι διαφρουν σε παααρα πολλα ;)
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Πραγματικά πολύ παράλογη η συζήτηση μας... :)

Αλλά αν δεν είχαμε αυτή την παράλογη συζήτηση, δεν θα είχαμε και προβλήματα ίσως.

Πως θα σας φαινόταν να γινόταν χορηγός της σελίδας που μας φιλοξενεί αυτή την στιγμή το Pet City και το Dogcenter και να έδιναν το 20% της χορηγίας αυτής σε φιλοζωικά σωματεία; :)

Τι θα λέγατε να προστεθεί στην σελίδα που μας φιλοξενεί μια ενότητα με πωλήσεις καθαρόαιμων κουταβιών και το 50% των κερδών (πολύ μεγαλύτερο ποσοστό και οικονομική βοήθεια από αυτή των Pet City) να πηγαίνει σε φιλοζωικές οργανώσεις; :)

"Γέροντα μας κολάζεις" οπως θα ελεγε και ο γνωστός γκουρού.

Άνοιξα το σάιτ του πετσοπά και κατω κατω είδα μια λέξη:

Ισολογισμός
http://www.petcity.gr/images/petcity-isologismos-2015.pdf

27.5εκ πωλήσεις
12,5εκ μικτά κέρδη
1,5εκ καθαρά κέρδη (ξέρετε πως βγενει αυτο)
2,3εκ κέρδη προς διάθεση
Μηδενικός μακροχρόνιος δανεισμός
3,5εκ βραχυχρόνιες (δηλ. τιποτα)

Πράμα που σημαίνει οτι τζάκ ποτ χτύπησε ο άνθρωπος σε καιρό
κρίσης και αναρωτιέμαι τι το θελει ο αχόρταγος και το σκυλεμπόριο.

Αυτος θα βρει σπιτι για τα αδέσποτα; Ή τα εκανε ατραξιόν για
τα δικα του τα εμπορικά; Ειναι μεγάλος παίχτης τελικα χτυπάει
εκει που ηταν παντα ακάλυπτος.

Και τι σημασία εχει ο νόμος και τον αναφέρετε; Τον νόμο θα κοιτάξουμε ή την ηθική; Οτι ειναι νόμιμο ειναι και ηθικό;
Χορτάσαμε απο ανήθικους νόμους.
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
εκ του ασφαλους μπορει...μπορει λεω, μην παρεξηγηθεις...να τα λες εσυ γιατι και εγω, εθελοντρια σε σωματειο ειμαι που ελεγχει με τρομερη σχολαστικοτητα τους σκυλογονεις και δεν εμπιστευεται ουτε μυγα σε Πετ Σιτυ...αντιθετως συνεργαζεται με πετ σοπσ της περιοχης...
Τι ακριβως λεω εγω? για εξήγησε μου...

εισαι απλα μια εθελοντρια...τουτεστιν καμια ουσιαστικά ευθύνη δεν εχεις...κ οταν ολα πανε κατα διαολου εχεις κ την ευχέρεια ισως να πεις "λεω να κατσω σπιτάκι μου σημερις"...

πηρε το ματι μου κ την φιλοζωικη της περιοχης μου, ξερω το "γειτονικό" πετ σοπ που συνεργαζονται, ξερω τα μαγαζια που φιλοξενούν κουμπαραδες τους, ξερω την κτηνιατρο που χρωστανε χιλιαδες...ΠΡΟΦΑΝΩΣ λοιπον κ δεν καλύπτονται οι ανθρωποι, αυτο το συμπερασμα έβγαλα εγω, κ οχι οτι ειναι τιποτενιοι υποκριτές που ξεπουληθηκαν στον βωμο του...ποιου αλήθεια? !
 
Last edited by a moderator:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Στο βωμό του pet shitty. Οι αιτίες αλλάζουν, στο παρόν θέμα, ο βωμός είναι σταθερός.
Τι να σου πω, άλλες μπορεί να θυσιάζονται για να φαίνεται ότι παράγουν έργο, άλλες γιατί το μαγαζί ξέροντας τα κέρδη του δίνει δωρεές στην φιλοζωική ανά κουτάβι, άλλες γιατί θέλουν να ξεφορτωθούν κουτάβια, άλλες για τους δικούς τους λόγους. Μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω από τη στιγμή που για εμένα δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος...
 


D

Deleted member 14614

Guest
Ελπίζω να γνωρίζετε ότι εθελοντές από εθελοντές διαφέρουν... Εθελοντισμός δεν είναι (απαραίτητα) μόνο βολτίτσες με τα σκυλάκια...
 
  • Like
Reactions: Mongrel and Orilis


Mongrel

Member
4 Οκτωβρίου 2015
23
18
41
εκ του ασφαλους μπορει...μπορει λεω, μην παρεξηγηθεις...να τα λες εσυ γιατι και εγω, εθελοντρια σε σωματειο ειμαι που ελεγχει με τρομερη σχολαστικοτητα τους σκυλογονεις και δεν εμπιστευεται ουτε μυγα σε Πετ Σιτυ...αντιθετως συνεργαζεται με πετ σοπσ της περιοχης...
Τι ακριβως λεω εγω? για εξήγησε μου...

εισαι απλα μια εθελοντρια...τουτεστιν καμια ουσιαστικά ευθύνη δεν εχεις...κ οταν ολα πανε κατα διαολου εχεις κ την ευχέρεια ισως να πεις "λεω να κατσω σπιτάκι μου σημερις"...

πηρε το ματι μου κ την φιλοζωικη της περιοχης μου, ξερω το "γειτονικό" πετ σοπ που συνεργαζονται, ξερω τα μαγαζια που φιλοξενούν κουμπαραδες τους, ξερω την κτηνιατρο που χρωστανε χιλιαδες...ΠΡΟΦΑΝΩΣ λοιπον κ δεν καλύπτονται οι ανθρωποι, αυτο το συμπερασμα έβγαλα εγω, κ οχι οτι ειναι τιποτενιοι υποκριτές που ξεπουληθηκαν στον βωμο του...ποιου αλήθεια? !
Να σου εξηγησω φυσικα...
Εσυ ξεκινας και λες πως ''εκ του ασφαλους'' και ''εξω απτον χορο εμεις μπορει να λεμε πολλα''...ειπε κανεις κατι τετοιο; Ποιος ειπε οτι εγω και οποιο αλλο μελος τα λεμε ''εκ του ασφαλους'';...εσυ μπορει να τα λες ''εκ του ασφαλους'' και μπορει και οχι, δεν γραφω χωρις να το γνωριζω...
Και επισης με εκνευριζει ακομα περισσοτερο το ''εγω ειμαι μια απλη εθελοντρια που μπορω να τα παρατησω οποια στιγμη βλεπω οτι παμε κατα διαολου και δεν θελω να μπλεχτω''...και εσυ ΠΟΥ στον ανεμο το ξερεις αυτο; Και που ξερεις οτι δεν εχω ευθυνη; Να ξερες μονο ποσες ειναι οι ψωναρες που δηλωνονται υποτιθεται επισημως σε χαρτι ως μελη της εκαστοτε φιλοζωικης και οι ενεργειες τους περιοριζονται στο ''ταϊζω κατι αδεσποτα κατω απτο σπιτι μου'' και στο ''κανω φιγουριλικια σε κανενα μπαζαρ'' να δουνε ολοι πόόόσο φιλοζωος ειμαι...Και οταν τυχει μια κατασταση αναγκης για βοηθεια, ''αα, δεν μπορω, δεν προλαβαινω κλπ.''. Ατιμο πραγμα η φιλοζωια και δυστυχως, ελαχιστοι αυτοι που πραγματικα παλευουν, γιατι ολοι οι υπολοιποι πιασ'το αβγο και κουρεφ'το ειναι...η πλειονοτητα των ''φιλοζωων'' να πλασαριστει θελει και να πουλησει μουρη ''Κοιταξτε, βοηθαω τα ζωα!''...

Οπως το πες -> ''εχω την ευκαιρια''...ολοι την εχουν την ευκαιρια, γιατι μιλαμε για εθελοντισμο..και μελος να εισαι, εθελοντικα το κανεις, δεν σε υποχρεωνει ποτε κανεις...αλλα το οτι την εχω, δεν σημαινει οτι θα την αρπαξω κιολας. Μεχρι τωρα, εγω που ''μιλαω εκ του ασφαλους'' αγαπητη @Μαρια&Ηρα , εχω φιλοξενησει ποοοσα ζωα με αναπηρια, μου εχουν 'φυγει' μεσα σε 2 περιπου μηνες γυρω στα 500€ για τροφες/φαρμακα και για εξοδα πανσιον και επι 2 βδομαδες τα σαββατοκυριακα τραβιεμαι οοολη μερα απο Σπατα σε Κερατεα και μετα σε Αναβυσσο και σε Βαρη και σε Κορωπι [και που αλλου να σου λεω] για να ελεγξω τις συνθηκες υπο τις οποιες ζουν τα φιλοξενουμενα σκυλακια μας εκει. Ε, εχω αρχισει να πιστευω πως εχω ξεπερασει το επιπεδο ''εθελοντρια'' και εχω ξεφυγει στο ''μελος'' [κι ας μην ειμαι επισημα δηλωμενη, λες και οι αλλοι που ειναι κανουν και τιποτα]...
Τωρα, αν εσυ εισαι εθελοντρια και ''καθεσαι σπιτακι σου οταν τα δεις σκουρα'' ειναι προσωπικη σου επιλογη και καλυτερα να μην αποδιδεις σε εμενα και σε οποιον αλλο την ιδια κατηγορια...

Και οπως λεει και η Orilis, καθε φιλοζωικη εχει τους λογους της που το κανει...
Εφοσον ομως βρωμαει ο τοπος απο πετ σοπ που κανουν δωρεες σε φιλοζωικες και ΔΕΝ πουλανε ζωα, γιατι οχι σε αυτα και σονι και καλα στα pet shitty? Να πεις οτι ειναι και αναγκαιο κακο, παει στα κομματια, ομως...Δλδ, ενω υπαρχουν τοσα τοπικα πετ σοπς, να πας να υποστηριξεις ολοκληρη επιχειρηση;...o_O (η οποια συμβαλλει παραλληλα και στην δημιουργια αδεσποτων;o_O) Αλλα ας σωσουμε και τα αδεσποτα που ΕΜΕΙΣ δημιουργουμε, ε;(y)

Πειτε μου...
Υπαρχει ουσιαστικος ΛΟΓΟΣ για μια τετοια επιχειρηση να συνεισφερει σε φιλοζωικη, αν οχι για λογους μαρκετινγκ; Επειδη λεει η Μαρια πως ναι, καλο ειναι για τις φιλοζωικες να εκμεταλλευτουν το ο,τι προσφερει το πετ σιτυ, προκειμενου να γεμισει η μπακα κανενος αδεσποτου και να σωθει κανενα απ'αυτα...
Τα Pet Shitty θησαυριζουν καθε μερα που περναει ολοενα και περισσοτερο, και απ'οτι εγραψε και ο ISKENDER, μια χαρα την βγαζουν οι μαγκες σε περιοδο κρισης κιολας...
Τι; Ειναι τοσο ψυχοπονιαριδες; Τους εκαναν ενα ''κλικ'' τα αδεσποτακια που βλεπουν στις φιλοζωικες και ιδρωσαν απο συγκινηση; Τους διαπερασε ενα ριγος; Χμμ, δεν νομιζω...
Απλα ''πατουν'' κανονικοτατα και εκμεταλλευονται πληρως τους νομους που επιτρεπουν το εμποριο ζωων και κερδιζουν ακομα περισσοτερα...Οσο να 'ναι, μιλαμε για ολοκληρη επιχειρηση, θελει να διατηρησει τα ηδη υψηλα της κερδη και να τα αυξησει κιολας...
Βρηκαν και τις φιλοζωικες σε αναγκη, εε..λιγο-πολυ υπαρχουν και αυτες με αλλα κινητρα ή αυτες που απλα θελουν να ''σπρωξουν'' τα ζωα τους ή αυτες που δεν δινουν δεκαρα για τα ζωα και το κανουν αποκλειστικα και μονο για φιγουρα, και σου λεει...λαυρακι!
Εχουμε καταντησει να συνεργαζομαστε με ολοκληρη κουταβοεμπορικη που συμβαλλει ενεργα στην δημιουργια αδεσποτων. Και ακομα και αν γεμισει η μπακα αδεσποτου προσωρινα, το επομενο λεπτο θα βρεθει αλλο ενα αδεσποτο ΤΟΥΣ με αδεια μπακα, το επομενο λεπτο αλλο ενα κ.ο.κ. Μπραβο μας! Σωζουμε ενα, βγαινουν 10 απ'τα pet shitty! Good Job! :)

Οσο εμεις απεχουμε, τοοοοσο κανουμε χωρο στον καθε τυχαρπαστο που σε πρωτη φαση, γινεται μελος ''φιλοζωικης'' για να προβαλλει το ''εγω'' του και στην συνεχεια, εξελισσεται το θεμα...συμφεροντα που μπορει να προκυψουν κλπ. Και ναι, ο αγωνας των ελαχιστων στην χωρα μας δεν θα αποδωσει αν τα ματια και τα αυτια ειναι κλειστα...παρ'ολα αυτα, επιθυμουμε αλλαγες, με ''καπετανιο'' οποιονδηποτε αλλο εκτος απο εμας τους ιδιους...σιγα-σιγα ασκειται η πιεση και καποια στιγμη, αλλαζουν και ορισμενοι νομοι, ομως αν η καθε φιλοζωικη, ενω υπαρχουν περιθωρια για αλλες επιλογες, τρεχει στα petcity απο αγνοια [εκτος απαυτες που εχουν συμφεροντα, αρα δεν ειναι καν φιλοζωικες] τοτε συγγνωμη, αλλα...
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: ghelly and Orilis


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Λοιπόν α) ειπα ευχέρεια κ οχι ευκαιρία...αλλο πραγμα το να αλλο πραγμα ταλλο...
β) απο κει κ περα προσπαθησα να συνεχίσω να διαβαζω το ποστ σου αλλα με το που ειδα εγω κανω αυτο εγω κανω εκείνο το κοψα...όποιος κάνει οτι κανει καλο θαναι, για μενα παντα, να το κραταει για τον εαυτο του κ οχι να το διατυμπανιζει, γιατι στα δικα μου ταυτια ακουγεται καπως σαν "δοξαστε με θαυμαστε με ειμαι μια αγια"....NNNNOOOOTTTTTT....

Απο κει κ περα εχεις τις αποψεις σου έχω τις δικές μου, δε θα αναλωθω σε ανουσιες διενέξεις!
Κατεθεσες την αποψη σου, σεβαστη, κατεθεσα την δικη μου (ελπιζω) επισης σεβαστή...Τέλος.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Απο ολους εσας που γραφετε, πηγε κανεις στο pet city να δει τι ακριβως γινεται κ πως "προοθειται" ολο αυτο η ειναι θεωρητικη κουβεντα να ειχαμε να λεγαμε;;

Επισης ασχετως του γιατι γινεται οτι γινεται, το γεγονος οτι τα σκυλια των φιλοζωικων εχουνε μια ελπιδα παραπανω να βρουν ενα σπιτι μας χαλαει τοσο που θα προτειμουσαμε αυτο να μην γινοταν κ να παρεμεναν στις αθλιες (κατα πλειοψηφια) εγκαταστασεις φιλοζωικων for ever οπου δεν εχουνε ουτε τις μισες ελπιδες;;
 


Mongrel

Member
4 Οκτωβρίου 2015
23
18
41
Λοιπόν α) ειπα ευχέρεια κ οχι ευκαιρία...αλλο πραγμα το να αλλο πραγμα ταλλο...
β) απο κει κ περα προσπαθησα να συνεχίσω να διαβαζω το ποστ σου αλλα με το που ειδα εγω κανω αυτο εγω κανω εκείνο το κοψα...όποιος κάνει οτι κανει καλο θαναι, για μενα παντα, να το κραταει για τον εαυτο του κ οχι να το διατυμπανιζει, γιατι στα δικα μου ταυτια ακουγεται καπως σαν "δοξαστε με θαυμαστε με ειμαι μια αγια"....NNNNOOOOTTTTTT....

Απο κει κ περα εχεις τις αποψεις σου έχω τις δικές μου, δε θα αναλωθω σε ανουσιες διενέξεις!
Κατεθεσες την αποψη σου, σεβαστη, κατεθεσα την δικη μου (ελπιζω) επισης σεβαστή...Τέλος.
Α, συγγνωμη διαβασα λαθος.:rolleyes: Αλλα και παλι εννοεις πως εχω την ανεση να απεχω απ'την εκτελεση του εργου, σωστα;
Μαρια, με παρεξηγεις και δεν ξερω το γιατι κιολας. Εγω διατυμπανιζω ή εσυ κατηγορεις χωρις λογω και πανω απ'ολα, χωρις να γνωριζεις; Λες χωρις καν να ξερεις, πως ειμαι μια απλη εθελοντρια, πως εμεις εδω ''μιλαμε εκ του ασφαλους'' και οτι ''εξω απ'τον χορο μπορουμε να λεμε πολλα τραγουδια'' και ''μετα συγχωρεσεως λαλακιες''. Μα για ποιο λογο; Ξερεις τον καθενα προσωπικα και ποια ειναι η δραση του και πως και αν συνεισφερει;
Εγω δεν ειχα σκοπο να πω τι κανω και σιγουρα το ο,τι κανει ο καθενας αφορα τον εαυτο του, ομως δεν μπορεις να λες και να ξαναλες πραγματα για ατομα εδω μεσα, ενω ΔΕΝ γνωριζεις τις ενεργειες τους και την συμβολη τους στον φιλοζωικο τομεα. Ειναι αδικο και ανουσιο και αγενες και πολλα αλλα μαζι...
Ο,τι ειπα το ειπα για να καταλαβεις πως δεν μπορεις να λες ''ατομο χωρις ευθυνες εφοσον ειναι εθελοντης'' και οτι ''εχω την ευχερεια να κατσω σπιτι μου στα σκουρα''...αμα γνωριζες τι κανω εγω και οποιος αλλος εδω περα, βεβαιως και να πεις την γνωμη σου δεν σε εμποδιζει κανεις αλλωστε ουτε στο απαγορευει, αλλα ηταν λιγο αποτομο, δεν νομιζεις;
Και παρ'ολα αυτα σου εξηγω την αποψη μου για τα pet city/shitty ;)
Σεβαστη η αποψη σου ΣΤΟ ΘΕΜΑ. Τωρα, οσο αφορα το ποστ σου για τους ''χορους'' και τα ''εκ του ασφαλους''...:censored:

Υ.Γ. Δεν εχω την αναγκη να με θαυμασει κανεις και για κανενα λογο. Ο,τι κανω το κανω για το θελω εγω, για κανεναν αλλο. Οπως προειπα, οτι εγραψα ηταν ανταποκριση στα λογια σου περι φιλοζωικης δρασης και λεγομενων ''εκ του ασφαλους''...
Και δεν γραφω σε ολο το ποστ το τι κανω, αλλα εξηγω την αποψη μου στο θεμα, δεν ηταν ποστ για εμενα και την δραση μου....
 
Last edited: