Διαφήμιση Pet Shop


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Α) απανταω παντα αναλογα το υφος που μου απευθυνουν τον λογο...
οταν γινω αγενης θα το καταλαβετε, δε θα υπαρχουν περιθωρια...
Β) εισαι παιδακι μου ιδρυτικό μέλος, χωρίς εσενα θα συνεχισει να δαστηροποιειτε η φιλοζωικη ή θα καταρρεύσει, σε καίρια ζητηματα εκφέρεις λόγο ο οποίος μετράει κιολας σε κάτι,εισαι υπευθυνη να λαμβάνεις σημαντικές αποφάσεις?
αναλογως αν θα απαντησεις ναι ή οχι θα καταλάβεις κιολας αμα εισαι μια " απλη" εθελοντρια ή κατι παραπανω...ΕΣΥ να το καταλάβεις, οχι εγω, εμενα δεν με απασχολει καν τι εισαι...

οταν επι της ουσιας λετε καποιοι αφηστε τα να πεινασουν αφηστε τα στα κλουβια να μαραζωνουν αρκει να μην ριξουμε τον εγωισμο μας κ τα "ιδεωδη" μας τι περιμενεις να πω δλδ?

κ ναι ειμαι απτους ανθρωπους που οχι θα "αμαρτησουν" για το "παιδι" τους αλλα θα ριχτει με μεγάλη χαρα στα Τάρταρα χωρίς δευτερη σκέψη!
 


Mongrel

Member
4 Οκτωβρίου 2015
23
18
41
Απο ολους εσας που γραφετε, πηγε κανεις στο pet city να δει τι ακριβως γινεται κ πως "προοθειται" ολο αυτο η ειναι θεωρητικη κουβεντα να ειχαμε να λεγαμε;;

Επισης ασχετως του γιατι γινεται οτι γινεται, το γεγονος οτι τα σκυλια των φιλοζωικων εχουνε μια ελπιδα παραπανω να βρουν ενα σπιτι μας χαλαει τοσο που θα προτειμουσαμε αυτο να μην γινοταν κ να παρεμεναν στις αθλιες (κατα πλειοψηφια) εγκαταστασεις φιλοζωικων for ever οπου δεν εχουνε ουτε τις μισες ελπιδες;;
Πως προωθειται; Εγω ελαχιστες φορες που ετυχε να παω στο παρελθον, τα ειδα ολα κλεισμενα μεσα σε κλουβια 1χ1...αυτο...και ο οποιος πελατης αν θελει ''υιοθετει'' ->[πολλες φορες τα πηγαινουν εκει απλοι ανθρωποι που τα βρισκουν και δεν εχουν τι να τα κανουν, δεν γινεται επισημα με χαρτια η υιοθεσια, οπως με τις φιλοζωικες].
Δεν γινεται καποιου ειδους προωθηση τους επι τοπου μολις δουν πελατη!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πως προωθειται; Εγω ελαχιστες φορες που ετυχε να παω στο παρελθον, τα ειδα ολα κλεισμενα μεσα σε κλουβια 1χ1...αυτο...και ο οποιος πελατης αν θελει ''υιοθετει'' ->[πολλες φορες τα πηγαινουν εκει απλοι ανθρωποι που τα βρισκουν και δεν εχουν τι να τα κανουν, δεν γινεται επισημα με χαρτια η υιοθεσια, οπως με τις φιλοζωικες].
Δεν γινεται καποιου ειδους προωθηση τους επι τοπου μολις δουν πελατη!
Αρα δεν εχεις παει τωρα να δεις.....
Οκ με καλυπτεις.
Εχεις παει ομως απο τις φιλοζωικες που εχουνε τα αθλια "κλουβια", που δεν ειναι 1Χ1 αλλα 2Χ2 με λαμαρινενιες οροφες, καταχεσμενα δαπεδα κ ζεχνουν απο χιλιομετρα ε;
Για να ξερω αν μπορεις να συγκρινεις τις εικονες αυτες που βλεπει ο επιδοξος σκυλο-γονιος.....
Η σου αρεσει η ιδεα του να σε περνανε απο ψιλο κοσκινο να σε ρωτανε τι χρωμα βρακι φορας κ οριακα το Ε9 σου κ να φεσονεσαι κ τους "υπευθυνους εθελοντες" στο κεφαλι να ελεγχουν καθε τρεις κ λιγο αν ο σκυλος ειναι καλα, προκειμενου να τον παρεις απο φιλοζωικη ε;
 


Mongrel

Member
4 Οκτωβρίου 2015
23
18
41
Α) απανταω παντα αναλογα το υφος που μου απευθυνουν τον λογο...
οταν γινω αγενης θα το καταλαβετε, δε θα υπαρχουν περιθωρια...
Β) εισαι παιδακι μου ιδρυτικό μέλος, χωρίς εσενα θα συνεχισει να δαστηροποιειτε η φιλοζωικη ή θα καταρρεύσει, σε καίρια ζητηματα εκφέρεις λόγο ο οποίος μετράει κιολας σε κάτι,εισαι υπευθυνη να λαμβάνεις σημαντικές αποφάσεις?
αναλογως αν θα απαντησεις ναι ή οχι θα καταλάβεις κιολας αμα εισαι μια " απλη" εθελοντρια ή κατι παραπανω...ΕΣΥ να το καταλάβεις, οχι εγω, εμενα δεν με απασχολει καν τι εισαι...

οταν επι της ουσιας λετε καποιοι αφηστε τα να πεινασουν αφηστε τα στα κλουβια να μαραζωνουν αρκει να μην ριξουμε τον εγωισμο μας κ τα "ιδεωδη" μας τι περιμενεις να πω δλδ?

κ ναι ειμαι απτους ανθρωπους που οχι θα "αμαρτησουν" για το "παιδι" τους αλλα θα ριχτει με μεγάλη χαρα στα Τάρταρα χωρίς δευτερη σκέψη!
Τωρα μου κανεις πλακα, ετσι;
Εγω σου απευθυνα λογο με αποτομο ή προσβλητικο - κατα τα λεγομενα σου - λογο;
Ολο αυτο ξεκινησε οταν ειπες πως μιλαμε εδω ''εκ του ασφαλους'' και σου απαντησα χωρις κανενα απολυτως υφακι ή στυλακι, [και τονισα μαλιστα να μην παρεξηγηθεις χωρις λογο] πως εσυ η ιδια ισως ναι, να μιλας εκ του ασφαλους, ισως και οχι, δεν ξερω....για εμενα παντως αυτο δεν ισχυει [και για αλλα μελη υποθετω].
Το ιδιο ισχυει και για μενα οσο αφορα το περι ''αγενειας'' και ποτε θα το καταλαβεις οτι ''ναι, ειμαι αγενης τωρα!''.

Και θα ξαναπω το εξης, το οποιο εγραψα και στο αλλο ποστ μου:
Πολλα ατομα εχουν επισημως δηλωθει ως ''μελη της φιλοζωικης'' και παρ'ολα αυτα, δεν κουνανε το μικρο τους δαχτυλακι. Αν και η δραση μου αγγιζει επιπεδο μελους και επειδη ναι, συμμετεχω στην ληψη αποφασεων και ναι, ο λογος μου μετραει θα με αποκαλουσα ''μελος''. Απλα λογω του οτι δεν εχω δηλωθει επισημως, γραφω οτι ειμαι εθελοντρια...Και ελπιζω να μην τα αντιμετωπισεις παλι και αυτα ως ''κοιταξτε με, ειμαι μια αγια κτλ.'' γιατι το οτι χιλια δυο ατομα δηλωνουν ως μελη για δικους τους λογους (προβολη, θελουν να φανει οτι παραγουν εργο κλπ.) και εν τελει, δεν κανουν απολυτως τιποτα, ειναι γνωστο & συμβαινει σε πολλες φιλοζωικες...
Και καλα κανεις και δεν σε απασχολει να σου πω την αληθεια. Γιατι να σε απασχολει αλλωστε; [Οι παραπανω απαντησεις απευθυνονται απλα και μονο στα ερωτηματα, οχι για να δεις εσυ σονι και καλα τι ρολο παιζω εγω)

το ''παιδακι μου'' το αγνοω στην παρουσα φαση:cool:

Συγγνωμη τωρα, σοβαρα; Λεμε τοοοση ωρα πως υπαρχει η εναλλακτικη της συνεργασιας με ΤΟΟΟΣΑΑΑ Πετ Σοπς τα οποια ειναι τοπικα & συμβαλλουν στην βοηθεια και προστασια αδεσποτων, γιατι με τα pet shitty? Αναγκαιο κακο δεν ειναι, αρα...; Ποιος ο απωτερος σκοπος; δεν εχει λογικη αυτο που λες. Απ'την μια ''δεν παταω το ποδι μου γιατι ειναι κωλομαγαζα'' και απ'την αλλη ''ας παμε εκει τα αδεσποτα να βοηθηθουν'' ενω υπαρχει αναλογη λυση παραλληλα!o_O

Δεν ριχνουμε κανενα ''ιδεωδες'' αγαπητη μου. Που ειναι το τοσο complicate στο αυτη η επιχειρηση για καθε 1 αδεσποτο που (λεμε τωρα) σωζει φιλοξενωντας το και βρισκοντας σπιτι μεσω της φιλοξενειας αυτης, δημιουργει αλλα 500!(n) απλο ;)
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το αν είναι κωλομαγαζο δεν το ξερω δεν με απασχολει, δεν το προτιμω γιατι πουλαει ζωα που ξερω απο που προέρχονται κ υπο ποιες συνθηκες έρχονται στον κόσμο ΟΠΟΤΕ επιλεγω συνειδητα να μην το στηρίζω, τουτεστιν παραγγελνω απο αλλου, απο κει κ περα εαν υπαρχει τροπος να τους εκμετάλλευτω/χρησιμοποιησω προς όφελος του οποιουδήποτε αδεσποτου θα το κανω, μην τα συγχεεις τα πραγματα!

Λες κ ξαναλες υπάρχει η εναλλακτική να συνεργαστουν με αλλα πετ σοπ (βασικα εγραψες ΤΤΟΟΟΣΣΣΑΑΑΑ τονιζοντας δλδ οτι ειναι πολλα) κ εσυ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ? που ξερεις οτι πράγματι εχουν αυτην την εναλλακτική? ή θα είναι στουρναρια κ δε γνωριζαν οτι θα υπήρχαν αντιδράσεις απο κάποιους βαμμενους?

ειπα εγω οτι μου απηύθυνες λογο αποτομο ή προσβλητικό? σάμπως χρησιμοποιησα εγω τετοιο υφος? εαν ετσι το εξελαβες ειναι δικο σου πρόβλημά κ οχι δικο μου...εγω είπα απανταω αναλογα το υφος...κ οταν πραγματικά γινω αγενης ή το οτιδηποτε τεσπα θα το καταλαβεις!

Εαν δημιουργεί 500 της το επιτρεπει η νομοθεσια η ιδια κ η ελλειψη παιδειας που υπαρχει...κ να σου πω κ ταλλο? ακομη κ να θελει ο αλλος να μαθει κατι παραπανω να ενημερωθει για το τι πραγματικα γινεται κ που βρισκεται αυτη την στιγμη η μανα εκεινου του τρισχαριτωμενου σαμογιεντ που εβαλε στο ματι αμα πεσει σε βαμμενους φανατιλες ξες τι θα πει?...δε θες να σου πω....γιατι θα μου λες παλι οτι γινομαι προσβλητικη κ αγενης...

guess what...παλι τα ιδια λεω...
 
  • Like
Reactions: korthem and east49


Mongrel

Member
4 Οκτωβρίου 2015
23
18
41
Αρα δεν εχεις παει τωρα να δεις.....
Οκ με καλυπτεις.
Εχεις παει ομως απο τις φιλοζωικες που εχουνε τα αθλια "κλουβια", που δεν ειναι 1Χ1 αλλα 2Χ2 με λαμαρινενιες οροφες, καταχεσμενα δαπεδα κ ζεχνουν απο χιλιομετρα ε;
Για να ξερω αν μπορεις να συγκρινεις τις εικονες αυτες που βλεπει ο επιδοξος σκυλο-γονιος.....
Η σου αρεσει η ιδεα του να σε περνανε απο ψιλο κοσκινο να σε ρωτανε τι χρωμα βρακι φορας κ οριακα το Ε9 σου κ να φεσονεσαι κ τους "υπευθυνους εθελοντες" στο κεφαλι να ελεγχουν καθε τρεις κ λιγο αν ο σκυλος ειναι καλα, προκειμενου να τον παρεις απο φιλοζωικη ε;
Εγω δεν εχω παει προσφατα, φιλοι εχουν παει και δεν με ενημερωσαν για καποιου ειδους αλλαγη στους τροπους ''προωθησης''...
Ποιες φιλοζωικες τα εχουν αυτα @east49 ; Λιγες ειναι αυτες με δικες τους εγκαταστασεις. Τα ζωακια ή τα βαζουν σε πανσιον [χιλιες φορες καλυτερα απο τα πετσιτυ] ή τα φιλοξενουν εθελοντες/μελη. Χωρις να θελω να επεκταθω στο τι εγκαταστασεις διαθετει η καθε μια φιλοζωικη, οσες εγω γνωριζω [και πιστεψε με, ειναι πολλες] δεν εχουν δικες τους εγκαταστασεις. Α, και αν τα στειλουν δλδ πετσιτυ σωθηκαν, ετσι; Εκτος απ'το 1χ1 που ειναι τα κλουβια και μενουν εκει για μεγαααλο χρονικο διαστημα στην ακινησια, δεν γινεται κανενος ειδους προωθηση και απλα κλαιγονται τα γατοσκυλα μπας και τα παρεις μαζι σου και αποδρασουν απ'το μαρτυριο τους...
ΤΙ καλο βλεπεις σ'αυτο;
Και επισης, ναι, χιλιες φορες να με περνανε απο κοσκινο. Και τι περιμενεις να κανουν στο κατω-κατω; Εφοσον πραγματικα παλευεις για να σωσεις μια ψυχη και ''ξυλωνεσαι'' για να καλυψεις τα εξοδα και λιωνεις μπροστα στον υπολογιστη κοινοποιωντας και γραφοντας ξανα και ξανα αγγελιες και ψαχνεις αδιακοπα για καποιον να του προσφερει στεγη προσωρινα, ναι, δενεσαι με το ζωο και κυριολεκτικα λυπασαι να το δωσεις στον καθε τυχαρπαστο που θα ενδιαφερθει. Λυπασαι πρωτα απ'ολα το ζωο και μετα τον ιδιο σου τον εαυτο, που εχει τραβηξει τοσα και θα βρεθει ενας να στο χαλασει ολο. Απ'το να δωθει στον καθε ασχετο που θα το εχει ολη μερα στο μπαλκονι ή θα το λειπει απ'το σπιτι 20 απ'τις 24ωρες της ημερας ή δεν ξερω κ εγω τι αλλο, χιλιες φορες να μου βγει η πιστη και να ξερω πως θα ειναι ΚΑΛΑ σε φιλοξενεια ή σε πανσιον, και οχι σε πετσιτυ [καλα ειπαμε].
Και τελος, με εξιταρει τρελα το σκεπτικο ''Απ'το να ζει στο κλουβι μεσα στα σκατα του κτλ. κτλ.'' (να χαμε να λεγαμε κοινως) '' χιλιες φορες να το παρουν σε σπιτι/να φιλοξενηθει στο πετσιτυ μπας και βρει τον ανθρωπο του το καψερο''. Δλδ, ας το δωσουμε οπου να 'ναι, αρκει να μην ειναι οι ''αθλιες εγκταταστασεις των φιλοζωικων''; Και αφου κατακρινεις το ''κοσκινο'' και να το κακοποιει ή να το παραμελει ο ''υπευθυνος σκυλογονεας'' μεχρι εκει που δεν παιρνει δεν μας νοιαζει, σωστα; Αρκει ειπαμε να μην ειναι ξερεις που..!
Ο σκυλος ειναι ευθυνη. Το ξερεις και εσυ και εγω και ολοι μας. Και εφοσον αναλαμβανεις την εκτελεση ενος εργου, δεν το αφηνεις ημιτελες ''σπρωχνοντας'' τα κουταβια στο πετ σιτυ [ενω υπαρχει κ αλλη διαθεσιμη συνεργασια παραλληλα] ή δινοντας το σ'οποιον λαχει...το φερνεις εις περας, αλλιως ασ'το καλυτερα...
Και δεν σε περνανε καθε ''καθε λιγο και λιγακι'' απο ελεγχο φιλε μου! Γινεται η αρχικη αξιολογηση των συνθηκων ζωης μεσω συζητησης με τον υποψηφιο σκυλογονεα, συμπεριλαμβανεται επισκεψη στον χωρι διαβιωσης του ζωου και αυτο...το ενα τηλεφωνο και 1 τσεκ απ στο τοσο,δεν το λεω ''καθε λιγο και λιγακι'' - σιγα μην εχουν χρονο και για χαλαρο καφεδακι σε καθημερινη βαση...μην σου πω οτι σε βοηθανε κιολας. καποιες φιλοζωικες συνεργαζονται και με φιλοζωους εκπαιδευτες ή κτηνιατρους που παρεχουν τις υπηρεσιες τους δωρεαν ή σε εξαιρετικες τιμες...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Α πα παααα...δεν είσαι με τα καλά σου [εσύ που με ξεσήκωσες] αν νομίζεις ότι θα κάτσω να διαβάσω 126 post φιλοζωικής φιλοσοφίας.

Φαντάζομαι κατά που το πάει το θεματάκι, αλλά δεν υπάρχει απολύτως καμμία περίπτωση, να "διαφημίσω"/"υποστηρίξω" κανέναν κουταβέμπορα, για κανέναν λόγο. Οσο τουλάχιστον περνάει από το χέρι μου και όσο συγκαλυμμένος να είναι ο πραγματικός λόγος της " σπαραξικάρδιας διαφήμισής" του και όσο και αν...υπάρχει ιερός σκοπός, πίσω από τα...διαβολικά μέσα. Καλά το πήγαινε η @ghelly στην αρχή και ελπίζω να μην το χάλασε μετά. Η θετική συνεισφορά που θα προσφέρω στο θέμα, για όσους τάσσονται υπέρ της συγκεκριμένης κίνησης, από μεριάς φιλοζωικής;/φιλοζωικών; [ιδέα δεν έχω], θα είναι να μην ανοίξω το στόμα μου, για καμμιά από τις δύο μεριές.
 


Mongrel

Member
4 Οκτωβρίου 2015
23
18
41
Το αν είναι κωλομαγαζο δεν το ξερω δεν με απασχολει, δεν το προτιμω γιατι πουλαει ζωα που ξερω απο που προέρχονται κ υπο ποιες συνθηκες έρχονται στον κόσμο ΟΠΟΤΕ επιλεγω συνειδητα να μην το στηρίζω, τουτεστιν παραγγελνω απο αλλου, απο κει κ περα εαν υπαρχει τροπος να τους εκμετάλλευτω/χρησιμοποιησω προς όφελος του οποιουδήποτε αδεσποτου θα το κανω, μην τα συγχεεις τα πραγματα!

Λες κ ξαναλες υπάρχει η εναλλακτική να συνεργαστουν με αλλα πετ σοπ (βασικα εγραψες ΤΤΟΟΟΣΣΣΑΑΑΑ τονιζοντας δλδ οτι ειναι πολλα) κ εσυ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ? που ξερεις οτι πράγματι εχουν αυτην την εναλλακτική? ή θα είναι στουρναρια κ δε γνωριζαν οτι θα υπήρχαν αντιδράσεις απο κάποιους βαμμενους?

ειπα εγω οτι μου απηύθυνες λογο αποτομο ή προσβλητικό? σάμπως χρησιμοποιησα εγω τετοιο υφος? εαν ετσι το εξελαβες ειναι δικο σου πρόβλημά κ οχι δικο μου...εγω είπα απανταω αναλογα το υφος...κ οταν πραγματικά γινω αγενης ή το οτιδηποτε τεσπα θα το καταλαβεις!

Εαν δημιουργεί 500 της το επιτρεπει η νομοθεσια η ιδια κ η ελλειψη παιδειας που υπαρχει...κ να σου πω κ ταλλο? ακομη κ να θελει ο αλλος να μαθει κατι παραπανω να ενημερωθει για το τι πραγματικα γινεται κ που βρισκεται αυτη την στιγμη η μανα εκεινου του τρισχαριτωμενου σαμογιεντ που εβαλε στο ματι αμα πεσει σε βαμμενους φανατιλες ξες τι θα πει?...δε θες να σου πω....γιατι θα μου λες παλι οτι γινομαι προσβλητικη κ αγενης...

guess what...παλι τα ιδια λεω...
Το ''κωλομαγαζο'' αφορα το οτι πουλαει ζωα, λαθος μου που δεν το διευκρινησα. Οχι δλδ για τα προϊοντα.
Ετσι οπως τα παρουσιαζεις ειναι σαν να μιλαμε για την τελεια λυση -> ''ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΦΙΛΟΖΩΙΚΗΣ(λεμε τωρα) ΜΕ ΤΑ ΠΕΤΣΙΤΥ''. Δλδ δεν υπαρχουν προβληματα, ειναι ολα fine, σωστα; (δεν μπορω, βαριεμαι παλι τα ιδια να λεω, υποθετω πως η αποψη σου ειναι ακλονητη, λπν μενω με τη δικη μου! ;) ) δεν συγχεω τιποτα, ειμαι ξεκαθαρη...

Η νομοθεσια επιτρεπει το εμποριο ζωων, τα παππυ μιλλς ειναι υποτιθεται παρανομα. Και αφου οπως λες, ''της το επιτρεπει η νομοθεσια'' ας το ενισχυσουμε εμεις αυτο, ε;
Εννοειται πως υπαρχουν εναλλακτικες, αλλα επιμενεις και δεν κατανοεις το οτι μπορει να υπαρχουν 3000 ''φιλοζωικες'' και απ'αυτες μονο οι 10 να ειναι ΦΙΛΟΖΩΙΚΕΣ! Αν θες να παλεψεις, τη λυση θα τη βρεις, δεν υπαρχει προβλημα με αυτο, αλλα απ'οτι φαινεται πολλες ''φιλοζωικες'' προτιμουν τις ευκολες λυσεις για τους λογους που εχω αναφερει χιλιες φορες ως τωρα. Εμεις δλδ πως εχουμε βρει πετ σοπ [που πουλαει αξεσουαρ/φαρμακα κλπ. και φυσικα ΟΧΙ ζωα] που συνεργαζεται με φιλοζωικες δινοντας μας φαρμακα που τα εχουμε αναγκη οπως ολες οι φιλοζωικες, σε τιμες πολυ χαμηλοτερες απ'την αρχικη; Ψαξαμε και βρηκαμε. Ρωτησαμε και μαθαμε. [Αν ειναι αναφερω και ονομα, απλα μηπως απαγορευεται για ευνοητους λογους].
Και ναι, ειναι πολλα τα πετ σοπς με τετοια δραση - τοπικα μικρα πετ σοπς που ειτε φιλοξενουν κουμπαραδες ή δινουν πολλα προϊοντα ή (αν δυναται) φιλοξενουν σε κλουβακι καποιο ζωο σε μια κατασταση αναγκης (οχι για μεγαλο διαστημα, π.χ. τυπου φιλοξενειας με σκοπο την υιοθεσια, αν και γινεται και αυτο σε πολλα πετ σοπς).Δεν λεω σκορπια λογια να αγαπιομαστε, εχω πληροφορηθει, εχω ρωτησει και τα λεω...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Mongrel
Δεν ξερεις φιλοζωικες με αθλια κλουβια με τσιγκους, κατουροχεσμενα που ζεχνουν απο χιλιομετρα;
Μαλλον δεν βλεπεις μπροστα σου......
Πλην ελαχιστων εξαιρεσεων ΕΤΣΙ ειναι ολες οι φιλοζωικες κ τα καταφυγια. Δυστυχως, αλλα με το να εθελοτυφλουμε δεν λυνουμε το προβλημα.

Μιλας για πανσιον. Hilton ε; Αξιοπρεπεστατη ζωη αυτη τι να σου πω..... Ενα κλουβιασμενο εγκλειστο ζωο σε..... καλυτερο κλουβι......
Παλι προσπαθοντας να ωραιοποιησεις την καταντια αυτη, δεν λυνεις το προβλημα.

Το προβλημα λοιπον, ειναι οτι τα σκυλια αυτα πρεπει να βρουν ενα σπιτι. Οχι απαραιτητα το ιδανικο κ οχι κατα πως μπορει εσυ (η οποιος αλλος των φιλοζωικων) να το εχει στο μυαλο του. Γιατι το οποιο σπιτι μπορει να προσφαιρει τα στοιχειωδη, ειναι καλυτερο απο το αισχρο κλουβι της φιλοζωικης η το λιγο καλυτερο της πανσιον.

Για να γινει λοιπον αυτο πρεπει να ξεκαβαλησετε απο το ροζ συννεφακι (ο πληθυντικος δεν ειναι της ευγενειας, αναφερομαι στους ενεργους των φιλοζωικων) κ να αντιμετωπισετε ρεαλιστικα το προβλημα.
Αν αυτο σημαινει οτι για να βρει το καημενο σκυλακι σπιτι πρεπει να περασει απο την βιτρινα του pet city, γιατι η βιτρινα "πουλαει" καλως να περασει.
Αν αυτο σημαινει οτι πρεπει να δωθει σε σπιτι για να ζει στον κηπο, κι οχι στον καναπε του σαλονιου, καλως να δωθει.
Αν αυτο σημαινει να γινετε λιγοτερο ανακριτικοι κ λιγοτερο τσιμπουρια στον επιδοξο ιδιοκτητη, ετσι πρεπει να το κανετε.

Βασικα πρεπει να κανετε οτι χρειαζεται, ασχετως αν σας αρεσει η οχι η αν καλυπτει τις προσωπικες σας επιθυμιες, ωστε το καθε ζωο να βρει ενα σπιτι να του προσφαιρει τα βασικα στοιχειωδη (τροφη, πειρθαλψη, στεγη) ωστε να φυγει απο τα ελεεινα κλουβια των φιλοζωικων των οποιων κανετε οτι δεν βλεπετε την κατασταση, νομιζοντας οτι στρουθοκαμηλιζοντας ολα ειναι τελεια.

Εαν λοιπον κανοντας ολα τα παραπανω, καταφερνατε να ενημερωσετε οσο περισσοτερο κοσμο μπορειτε ισως να καναμε βηματα μπροστα. Μονο με ρεαλισμο κ παιδεια λυνονται τα προβληματα.
 


Mongrel

Member
4 Οκτωβρίου 2015
23
18
41
@Mongrel
Δεν ξερεις φιλοζωικες με αθλια κλουβια με τσιγκους, κατουροχεσμενα που ζεχνουν απο χιλιομετρα;
Μαλλον δεν βλεπεις μπροστα σου......
Πλην ελαχιστων εξαιρεσεων ΕΤΣΙ ειναι ολες οι φιλοζωικες κ τα καταφυγια. Δυστυχως, αλλα με το να εθελοτυφλουμε δεν λυνουμε το προβλημα.

Μιλας για πανσιον. Hilton ε; Αξιοπρεπεστατη ζωη αυτη τι να σου πω..... Ενα κλουβιασμενο εγκλειστο ζωο σε..... καλυτερο κλουβι......
Παλι προσπαθοντας να ωραιοποιησεις την καταντια αυτη, δεν λυνεις το προβλημα.

Το προβλημα λοιπον, ειναι οτι τα σκυλια αυτα πρεπει να βρουν ενα σπιτι. Οχι απαραιτητα το ιδανικο κ οχι κατα πως μπορει εσυ (η οποιος αλλος των φιλοζωικων) να το εχει στο μυαλο του. Γιατι το οποιο σπιτι μπορει να προσφαιρει τα στοιχειωδη, ειναι καλυτερο απο το αισχρο κλουβι της φιλοζωικης η το λιγο καλυτερο της πανσιον.

Για να γινει λοιπον αυτο πρεπει να ξεκαβαλησετε απο το ροζ συννεφακι (ο πληθυντικος δεν ειναι της ευγενειας, αναφερομαι στους ενεργους των φιλοζωικων) κ να αντιμετωπισετε ρεαλιστικα το προβλημα.
Αν αυτο σημαινει οτι για να βρει το καημενο σκυλακι σπιτι πρεπει να περασει απο την βιτρινα του pet city, γιατι η βιτρινα "πουλαει" καλως να περασει.
Αν αυτο σημαινει οτι πρεπει να δωθει σε σπιτι για να ζει στον κηπο, κι οχι στον καναπε του σαλονιου, καλως να δωθει.
Αν αυτο σημαινει να γινετε λιγοτερο ανακριτικοι κ λιγοτερο τσιμπουρια στον επιδοξο ιδιοκτητη, ετσι πρεπει να το κανετε.

Βασικα πρεπει να κανετε οτι χρειαζεται, ασχετως αν σας αρεσει η οχι η αν καλυπτει τις προσωπικες σας επιθυμιες, ωστε το καθε ζωο να βρει ενα σπιτι να του προσφαιρει τα βασικα στοιχειωδη (τροφη, πειρθαλψη, στεγη) ωστε να φυγει απο τα ελεεινα κλουβια των φιλοζωικων των οποιων κανετε οτι δεν βλεπετε την κατασταση, νομιζοντας οτι στρουθοκαμηλιζοντας ολα ειναι τελεια.

Εαν λοιπον κανοντας ολα τα παραπανω, καταφερνατε να ενημερωσετε οσο περισσοτερο κοσμο μπορειτε ισως να καναμε βηματα μπροστα. Μονο με ρεαλισμο κ παιδεια λυνονται τα προβληματα.
@east49
Ο,τι λες βασιζεται στο ο,τι ΕΣΥ ο ιδιος εχεις δει...απο δικες σου εμπειριες, αυτο δεν σημαινει οτι εγω και οποιος αλλος ενεργος φιλοζωος στρουθοκαμηλιζει.
Και οχι, οι πανσιον στις οποιες βαζουμε εμεις τα σκυλια μας ΔΕΝ ειναι το χαλι του πετσιτυ και ουτε λιγο καλυτερα - πολυ καλυτερα!
Τους παρεχουν με τη στοιχειωδη φροντιδα και εχουν και χωρο να κινηθουν (και προωθουνται παραλληλα). Αφηνονται και ελευθερα αρκετες ωρες της ημερας να ξεμουδιασουν και τα κλουβια τους δεν ειναι το αισχος του πετ σιτυ, πιστεψε με. Τωρα, αν εσυ αναφερεσαι σε πανσιον [ο Θεος να τις κανει πανσιον] δεν διαφωνω, αλλα δεν σημαινει και παλι οτι εγω ωραιοποιω την κατασταση..
Και ναι, τον ελεγχεις τον ιδιοκτητη και δεν ''σπρωχνεις'' απλα το ζωο μονο και μονο για να φυγει απτην πανσιον. Γιατι πολλες φορες ειναι πολυ καλυτερα απ'το σπιτι ενος ''ιδιοκτητη υπευθυνου'' που θα το κρατησει για βδομαδα και μολις ζοριστει θα στο στειλει πισω. δεν λεγεται ''τσιμπουρι'' αυτο αγαπητε!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Mongrel
Για πες μας λοιπον, ποιοι ειστε "εσεις" και που διατηρειτε τα ζωα σας, για να εχουμε και την.... "καθαρη" εικονα, αυτη της φωτεινης εξαιρεσης.

Πες μου επισης, γιατι κρατατε υγειη ζωα επ αοριστον σε πανσιον και δημιουργειτε ισοβια εκλειστα ζωα σε.... ωραια κλουβια, απο τα οποια ξεμουδιαζουν λιγες ωρες, προαυλιζομενα, και δεν τα επανατοποθετειτε, η δεν τα δινετε να ζησουν σε κηπους η στην επαρχια;

Ποιοι ειστε "εσεις" και ολοι "εσεις" που εχετε το δικαιωμα να αποφασισετε για ενα ζωο που θα ζησει σε εγκλεισμο μπορει κ για παντα, επειδη ο υποψηφιος δεν καλυψε τις δικες σας απαιτησεις;

Και ποσες απαιτησεις μπορει να εχετε απο αυτον δλδ ωστε να γινετε ανακριτικα τσιμπουρια οταν η εναλλακτικη του ζωου ειναι να ζησει για παντα σε ενα κλουβι στην καλυτερη της πανσιον;;
 




D

Deleted member 14614

Guest
Τελικά, όντως, θα συμφωνήσω. Όσοι είναι έξω από τον χορό..... Σταματώ να γράφω, πλέον, εδώ, γιατί δεν προχωράει το πράγμα με τίποτα. Ξεκολλάτεεεεε!
 
Last edited by a moderator:


Mongrel

Member
4 Οκτωβρίου 2015
23
18
41
@Mongrel
Για πες μας λοιπον, ποιοι ειστε "εσεις" και που διατηρειτε τα ζωα σας, για να εχουμε και την.... "καθαρη" εικονα, αυτη της φωτεινης εξαιρεσης.

Πες μου επισης, γιατι κρατατε υγειη ζωα επ αοριστον σε πανσιον και δημιουργειτε ισοβια εκλειστα ζωα σε.... ωραια κλουβια, απο τα οποια ξεμουδιαζουν λιγες ωρες, προαυλιζομενα, και δεν τα επανατοποθετειτε, η δεν τα δινετε να ζησουν σε κηπους η στην επαρχια;

Ποιοι ειστε "εσεις" και ολοι "εσεις" που εχετε το δικαιωμα να αποφασισετε για ενα ζωο που θα ζησει σε εγκλεισμο μπορει κ για παντα, επειδη ο υποψηφιος δεν καλυψε τις δικες σας απαιτησεις;

Και ποσες απαιτησεις μπορει να εχετε απο αυτον δλδ ωστε να γινετε ανακριτικα τσιμπουρια οταν η εναλλακτικη του ζωου ειναι να ζησει για παντα σε ενα κλουβι στην καλυτερη της πανσιον;;
Ανακριτικα τσιμπουρια...επιμενεις με υφακι...πιστεψε με, δεν θες να με δεις και εμενα με υφακι, γι'αυτο θα στο πω πρωτη και τελευταια φορα, να σταματησεις αυτον τον χαρακτηρισμο. Τελικα οντως, εξω απ'το χορο πολλα τραγουδια λεγονται..αφιερωμενο ειδικα σε εσενα @east49 ...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ανακριτικα τσιμπουρια...επιμενεις με υφακι...πιστεψε με, δεν θες να με δεις και εμενα με υφακι, γι'αυτο θα στο πω πρωτη και τελευταια φορα, να σταματησεις αυτον τον χαρακτηρισμο. Τελικα οντως, εξω απ'το χορο πολλα τραγουδια λεγονται..αφιερωμενο ειδικα σε εσενα @east49 ...

Νομίζω το είχες κάνει πριν λίγο καιρό

@east49
@Orilis
@Alquilina
@Μαρια&Ηρα
και οποιοι αλλοι ειστε τελος παντων...οι αποψεις σας στον κ@λο σας....εγκαταλειπω το φορουμ, σιγα μην ασχοληθω περαιτερω με ενα ματσο μ@λακες ;) καλα σαπουνια !!
Το θέμα είναι πως δεν έφυγες και εξακολουθείς να παρουσιάζεται με αλλά nicknames. Όχι ένα - δυο. Μέχρι στιγμής έχω μετρήσει 4 διαφορετικά.

Ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω τι προσπαθείς να πετύχεις και γιατί το κάνεις.
Πόσους λογαριασμούς έχεις και πόσους ακόμα θα ανοίξεις;
Με πόσα διαφορετικά ονόματα θα μας συστηνεσαι;

http://www.dogforum.gr/community/threads/Μάι-Φίφη.30657/#post-805813

http://www.dogforum.gr/community/threads/Παιλής-Όνομα-και-Πράγμα.30634/#post-804865

http://www.dogforum.gr/community/threads/new-member-Γεια-σας.30665/

http://www.dogforum.gr/community/threads/Καλως-σας-βρηκα.30705/#post-807220
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ανακριτικα τσιμπουρια...επιμενεις με υφακι...πιστεψε με, δεν θες να με δεις και εμενα με υφακι, γι'αυτο θα στο πω πρωτη και τελευταια φορα, να σταματησεις αυτον τον χαρακτηρισμο. Τελικα οντως, εξω απ'το χορο πολλα τραγουδια λεγονται..αφιερωμενο ειδικα σε εσενα @east49 ...
Δεν απαντας ομως!
Τεσσερεις ερωτησεις σου εκανα αλλα δεν λες τιποτα.....
Απαντα με οποιο λογαριασμο θες, δεν εχω προβλημα.....

Να μας πεις κ το ονομα της φιλοζωικης στην οποια ανηκεις επισης, για να εχουμε εικονα να συγκρινουμε....
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict