Διαφορά Pedigree και Export Pedigree.


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εδω φωτεινη κανεις λαθος... ενας σερβος παραδειγμα που θελει να παιξει ο σκυλος του θεσσλονικη δεν θα κανει εξπορτ το πεντιγκρι του.. ετσι θα ερθει να παιξει...
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
εδω φωτεινη κανεις λαθος... ενας σερβος παραδειγμα που θελει να παιξει ο σκυλος του θεσσλονικη δεν θα κανει εξπορτ το πεντιγκρι του.. ετσι θα ερθει να παιξει...
Μόνο στην έκθεση CAC και όχι CACIB.
2. Pedigrees and registration
Please find herewith the export pedigree issued by the contract partner KKC. It must be clear to
all the FCI members and contract partners that only dogs holding this Export Pedigree are
allowed to take part in CACIB shows and CACIT trials. This also applies to FCI international Agility, Obedience, Races and Coursing competitions. In addition, Kosovan dogs can be registered with the
studbook of an FCI member or contract partner only if they hold this type of pedigree. For all
these purposes, as well as for breeding purposes, no other Kosovan pedigree can be admitted.
Official FCI awards (CACIB, CACIT, CACIOB,...) and titles (World Winner, European Winner,...) will be given, i.e. recognized by the FCI, only to the Kosovan dogs holding the attached official Kosovan export pedigree.
The FCI members, contract partners and FCI events organisers must make sure that any
Kosovan export pedigree they will be presented is exactly similar to the one attached. Should
any doubt arise, please get in touch with the FCI Secretariat
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Φωτεινή δεν είμαι βέβαιη ότι ισχύει αυτό ....
όσες φορές έχω πάει έξω σε έκθεση δεν μου ζητήθηκε ποτέ export pedigree των σκυλιών μου....
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Όλοι δίκιο έχετε :)
Export στο όνομα του ιδιοκτήτη ακόμα και αν είναι κάτοικος της ίδιας χώρας, γίνονται τα pedigree χωρών που δεν χρησιμοποιούν το λατινικό αλφάβητο π.χ. Ρωσία, προκειμένουν τα σκυλιά τους να συμμετέχουν σε εκθέσεις στο εξωτερικό. Το ονομάζουν export αλλά είναι απλά γραμμένο στα αγγλικά και ο σκύλος δεν διαγράφεται απο τα μητρώα τους.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Όλοι δίκιο έχετε :)
Export στο όνομα του ιδιοκτήτη ακόμα και αν είναι κάτοικος της ίδιας χώρας, γίνονται τα pedigree χωρών που δεν χρησιμοποιούν το λατινικό αλφάβητο π.χ. Ρωσία, προκειμένουν τα σκυλιά τους να συμμετέχουν σε εκθέσεις στο εξωτερικό. Το ονομάζουν export αλλά είναι απλά γραμμένο στα αγγλικά και ο σκύλος δεν διαγράφεται απο τα μητρώα τους.
Ετσι βγαινει νοημα! Γιατι και εγω ξερω αρκετους γερμανους που ειχαν κατεβει στην ελλαδα σε CACIB και δεν ειχαν βεβαια Export Pedigree- αλλα τα κανονικα τους!
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
49
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Μόνο στην έκθεση CAC και όχι CACIB.
Φωτεινή δεν ισχύει αυτό... με το κανονικό pedigree συμμετέχει οποιοσδήποτε σε όποια έκθεση θέλει. Το export αφορά μόνο την διαδικασία εγγραφής σε Κυνολογικό Όμιλο άλλης χώρας.

Προσωπικά έχω συμμετάσχει σε Διεθνείς Εκθέσεις στο εξωτερικό με το απλό pedigree του ΚΟΕ φυσικά!

Edit: Τώρα είδα την απάντηση παραπάνω για pedigree από χώρες με μη λατινικό αλφάβητο αλλά ουσιαστικά αυτά δεν είναι export είναι μεταφράσεις :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU