Διπλή Διεθνής Έκθεση Σκύλων 2ΧCACIB Μαρκόπουλο








george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
παιδια, επειδη ηταν η πρωτη εκθεση που πηγα να δω και σαν ασχετος θα ηθελα να σας ρωτησω και να σχολιασω καποια πραγματακια.
συγγνωμη αλλα ειναι θεμιτο οι χειριστες να τραβανε(εννοω εντονα τραβηγματα) τα καημμενα τα σκυλακια τα οποια για τον χ-ψ λογο δεν ηθελαν να ακολουθησουν?
επισης, ειναι θεμιτο πολυ γνωστος εκτροφεας να εχει ξεκουφανει ολον τον κοσμο επειδη φωναζε συνεχεια το ονομα του σκυλου του??
συγγνωμη αλλα εμενα μου εκανε πολυ κατι εντυπωση γιατι πολυ απλα δεν ακουγοταν κανενας αλλος!!

τελος,αν καποιος εμφανιζεται σε καποια απο τις φωτογραφιες που ανεβασα και θελει επιπλεον φωτογραφιες, ας μου το πει για να κοιταξω τι εχω.

ευχαριστω.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Κι εμένα δε μ'αρέσει αλλά γίνεται. Δεν το κάνουν όλοι παρόλα αυτά, κι αυτοί που το κάνουν δημιουργούν κακή εντύπωση και στον κριτή ακόμα -το σχολιάζουν συνήθως. Βέβαια, εξαρτάται τι εννοείς "να τραβάνε". Αν πχ ο σκύλος σου φάει ένα κόλλημα στο τρέξιμο, είναι ένας τρόπος για να τον ξεκολλήσεις τσακ-μπαμ. Αλλά ένας χειριστής νευρικός και αγχωμένος, δεν είναι ωραίο θέαμα. Βέβαια, απ'την άλλη, πέρσι στην πρώτη μας συμμετοχή με τον Aizak (ούτε να τη θυμάμαι), ούτε "τσικ τσικ" δεν του'κανα με τον πνίχτη και πηγαίναμε αλλού γι'αλλού στο τέλος, αν δεν είχα άγχος κι είχα κάνει μια σωστή διόρθωση την κατάλληλη στιγμή, όλα θα ήταν μια χαρά. Η ωραία σχέση μεταξύ χειριστή & σκύλου φαίνεται κι είναι πραγματικά ωραία, η καλή δουλειά επίσης.
Όσο για τον εκτροφέα.. Ξέρω γω.. Όλοι φωνάζουν αλλά δεν ξέρω πόσο πολύ φώναζε αυτός.. :p
Η συγκεκριμένη έκθεση σε σχέση με άλλες ήταν πανηγύρι πάντως, αλλάζαν χειριστές, μπαλάκια από εδώ, λουκάνικα από εκεί, φωνές, κακό.. Χαμός.

Edit: Έχεις φωτογραφίες από ντόμπερμαν ή ροτβάιλερ; (Επιμένω εγώ, εκεί.. :oops:)
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
μιλαω για εντονο τραβηγμα!
anyway...
αν ησουν το Σαββατο το απογευμα, οχι μονο θα ειχες ακουσει τις φωνες αλλα θα παραμιλουσες στον υπνο σου το ονομα του σκυλου!! :LOL: (φιλικα το λεω,μην παρεξηγηθουμε ;) )

οσον αφορα τις φωτογραφιες, θα κοιταξω κ θα ανεβασω οτι βρω.
 




Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Για να παρεξηγηθούμε θα πρέπει να μου πεις ότι ο σκύλος μου είναι για πέταμα, άλλος τρόπος δεν υπάρχει :p
Το έντονο τράβηγμα δεν είναι ωραίο θέαμα και δεν δείχνει και σωστή σχέση με τον σκύλο (ή τουλάχιστον εκείνη τη στιγμή, γιατί εκτός από τους "κακούς" υπάρχουν κι οι αγχωμένοι). Από προσωπική εμπειρία, ο κριτής θα βοηθήσει αυτόν που έχει καλή σχέση με τον σκύλο του (να τονίσω ότι πέρσι μας είχε πει πως στο τρέξιμο ΔΕΝ θέλει να δει πνίχτες ψηλά και το σκυλί στην τσίτα-είχε κάνει και παρατηρήσεις σχετικά μ'αυτό).
Δεν ήμουν το Σάββατο, μόνο σήμερα πήγαμε. Ήσουν; (Πες ναι..Έχουμε το πρώτο μας βραβείο και δεν έχουμε μια φωτογραφία να το ανακοινώσουμε οι ρεζίληδες)

ΥΓ. Τον Ιούνιο θα προσλάβω κάποιον από εσάς ως φωτογράφο. Όχι πολλές, 3-4 φωτογραφίες για το γμτ της προσπάθειας.
 






ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Τάκη οι ΜτΗ στις φωτό δείχνουν λίγο ελαφροκόκκαλοι (ειδικά σε σχέση με κάποια σκυλιά που έχω κατά νου). Πως σου φάνηκαν από κοντά;
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Εμεις το χασαμε, αλλα βλεποντας τις φωτο,στο επομενο (εντος αττικης) θα κανουμε μια βολτα,οχι τιποτα αλλο, αλλα τοσες μουσουδες για χαιδεμα,αμαρτια να τις χαζευεις μονο στις φωτογραφιες!
 
  • Like
Reactions: dnassib


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τάκη οι ΜτΗ στις φωτό δείχνουν λίγο ελαφροκόκκαλοι (ειδικά σε σχέση με κάποια σκυλιά που έχω κατά νου). Πως σου φάνηκαν από κοντά;
Δεν ξεγελάνε οι φωτογραφίες Παναγιώτη
 
  • Like
Reactions: ptf


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Αν καποιος-καποια παρακολούθησε τα Ακιτα και εχει την ευγενή καλοσύνη ας μας ενημερωσει σχετικά :)
H Saya πηρε το BOB και τις 2 ημερες αν δεν κανω λαθος.
και το Ακιτα συμφορουμιτη ειναι?
Το ονομα του σκυλου(αν δεν κανω λαθος παλι :p ) ειναι Mamoru Ko Kara Kaiso,και μαλλον δεν ειναι συμφορουμιτη :D
 
  • Like
Reactions: Ghostdoc


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
τι φυλής ήταν ο "πολύ γνωστος εκτροφεας"?
εμφανιζεται πολλες φορες στις φωτογραφιες που εχω ανεβασει.

Για να παρεξηγηθούμε θα πρέπει να μου πεις ότι ο σκύλος μου είναι για πέταμα, άλλος τρόπος δεν υπάρχει :p
Το έντονο τράβηγμα δεν είναι ωραίο θέαμα και δεν δείχνει και σωστή σχέση με τον σκύλο (ή τουλάχιστον εκείνη τη στιγμή, γιατί εκτός από τους "κακούς" υπάρχουν κι οι αγχωμένοι). Από προσωπική εμπειρία, ο κριτής θα βοηθήσει αυτόν που έχει καλή σχέση με τον σκύλο του (να τονίσω ότι πέρσι μας είχε πει πως στο τρέξιμο ΔΕΝ θέλει να δει πνίχτες ψηλά και το σκυλί στην τσίτα-είχε κάνει και παρατηρήσεις σχετικά μ'αυτό).
Δεν ήμουν το Σάββατο, μόνο σήμερα πήγαμε. Ήσουν; (Πες ναι..Έχουμε το πρώτο μας βραβείο και δεν έχουμε μια φωτογραφία να το ανακοινώσουμε οι ρεζίληδες)

ΥΓ. Τον Ιούνιο θα προσλάβω κάποιον από εσάς ως φωτογράφο. Όχι πολλές, 3-4 φωτογραφίες για το γμτ της προσπάθειας.
δυστυχως μονο το Σαββατο το απογευμα ημουν.
στο επομενο ειδοποιησε ετσι ωστε να προσπαθησω να σε βγαλω οσες περισσοτερες φωτο μπορω.

κατα την γνωμη μου απο ιδιωτες-ιδιοκτητες ειναι λογικο να υπαρχει αγχος, να γινονται λαθη κτλ.
αλλα εδω εβλεπες εκτροφεας-εκπαιδευτη να μην μπορει να τρεξει μαζι με τον σκυλο του.
αλλου πηγαινε ο ενας αλλου πηγαινε η αλλη(ηταν θηλυκο το σκυλακι)!
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
εμφανιζεται πολλες φορες στις φωτογραφιες που εχω ανεβασει.

δυστυχως μονο το Σαββατο το απογευμα ημουν.
στο επομενο ειδοποιησε ετσι ωστε να προσπαθησω να σε βγαλω οσες περισσοτερες φωτο μπορω.

κατα την γνωμη μου απο ιδιωτες-ιδιοκτητες ειναι λογικο να υπαρχει αγχος, να γινονται λαθη κτλ.
αλλα εδω εβλεπες εκτροφεας-εκπαιδευτη να μην μπορει να τρεξει μαζι με τον σκυλο του.
αλλου πηγαινε ο ενας αλλου πηγαινε η αλλη(ηταν θηλυκο το σκυλακι)!
Ω,κρίμα, δεν είμασταν το Σάββατο :(
Θα σε ενημερώσω εγκαίρως για το ποια μέρα θα παίξουμε, αν είσαι εκεί να μας απαθανατίσεις :D

Ε μα τι σου λέω, πρώτη φορά πέρσι ρεζίλι γίναμε :ROFLMAO: Έχουμε βελτιωθεί παρόλα αυτά νομίζω, το'χω πάρει πατριωτικά το θέμα.
Α,και για την ιστορία, σήμερα μας έπιασε κουβέντα ο κριτής μετά την κρίση, του είπαμε ότι τρέχουμε 2η φορά (3η ήταν, αλλά η πρώτη είπαμε,δεν πιάνει), και λέει (στ'αγγλικά προφανώς) "Αλήθεια;; Κάντε μια βόλτα από άλλους στίβους να δείτε κάτι "professionals" ". Προφανώς τους δικούς σου εννοούσε george ;)

(Δε λέω σε καμία περίπτωση ότι το επίπεδό μας είναι επαγγελματικό, για να μην παρεξηγηθώ)
 
  • Like
Reactions: george_gs


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Ω,κρίμα, δεν είμασταν το Σάββατο :(
Θα σε ενημερώσω εγκαίρως για το ποια μέρα θα παίξουμε, αν είσαι εκεί να μας απαθανατίσεις :D

Ε μα τι σου λέω, πρώτη φορά πέρσι ρεζίλι γίναμε :ROFLMAO: Έχουμε βελτιωθεί παρόλα αυτά νομίζω, το'χω πάρει πατριωτικά το θέμα.
Α,και για την ιστορία, σήμερα μας έπιασε κουβέντα ο κριτής μετά την κρίση, του είπαμε ότι τρέχουμε 2η φορά (3η ήταν, αλλά η πρώτη είπαμε,δεν πιάνει), και λέει (στ'αγγλικά προφανώς) "Αλήθεια;; Κάντε μια βόλτα από άλλους στίβους να δείτε κάτι "professionals" ". Προφανώς τους δικούς σου εννοούσε george ;)

(Δε λέω σε καμία περίπτωση ότι το επίπεδό μας είναι επαγγελματικό, για να μην παρεξηγηθώ)
πιασαμε τα λογια κ ξεχαστηκα...

συγχαρητηρια για το βραβειο!

συγχαρητηρια σε ολους!
 
  • Like
Reactions: Anniegr


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Πιστεύω είναι όλοι ακόμα πτώματα σήμερα, περιμένω από αύριο πιο πολλές εντυπώσεις.

(Ευχαριστούμε, χωρίς φώτο δεν βάζω τίποτα ακόμα :p)
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Δεν εινα καθολου ευκολο να τρεξεις ενα σκυλο μεσα στο στιβο, ειδικα αν εισαι ιδιοκτητης.
Χρεαζεται αρκετη προπονηση, αλλα και εμπειρια. Ειναι μια πρωτογνωρη κατασταση και για το σκυλο ο οποιος του ζηταμε να ειναι ακινητος ή να τρεχει συγκεντρωμενος σε εμας οταν υπαρχουν τοσα αλλα ερεθισματα τριγυρω στα οποια δεν ειναι συνηθισμενος.

Οσο αφορα τους εκτροφεις αν ειναι δικης τους ιδιοκτησιας οι σκυλοι τοτε πρεπει να συμπεριφερονται αψογα. Πολλες φορες ομως μπορει να κατεβασουν σκυλους δικης τους εκτροφης αλλα αλλου ιδιοκτητη και να μην τους εχουν δουλεψει, με αποτελεσμα να γινονται αυτα τα παρατραγουδα.

Τωρα αν ο σκυλος για το χ ψ λογο δεν θελει να τρεξει τη συγκεκριμενη στιγμη εχεις 2 επιλογες. Ειτε θα προσπαθησεις να τον ξεκολλησεις με ενα τραβηγμα εφ'οσον δεν ενδιαφερεται για λιχουδια ή θα φυγεις.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Συμφωνώ απόλυτα με τον Silent.
Θέλει εξάσκηση, υπομονή, αγάπη και σεβασμό στη διάθεση του σκύλου εκείνη τη δεδομένη στιγμή. Και φυσικά κάποιον να σου δείξει τον τρόπο - ανάλογα βέβαια τη φυλή.
Πάντως σαν τον χώρο των εκθέσεων με τόσες μυρωδιές κάτω, εμείς δεν έχουμε βρει.

Συγχαρητήρια σε όλους!

@george_gs είσαι και γουρλής :)
Και τις 2 μέρες ΒΙS βγήκε Γερμανικός Ποιμενικός (y)
 
  • Like
Reactions: silent