Δυσπεψία ...ή συστροφή.. ή κατι άλλο


D

Deleted member 14614

Guest
Το τσέκαρα αυτό , απο της 60 φορές που έφαγε ξηρα μόνο 3-4 έκανε εμετό και εκείνο λόγο λαιμαργίας σίγουρα! Τωρα δυσανεξία στην orijen εεε μετά τι στο καλο καλύτερο να πάρω! Άσε που τελειώνει το σακί και ξεκινάω ωμη μετά...
Πώς είναι σίγουρο ότι έκανε λόγω λαιμαργίας?
Η δυσανεξία δεν κοιτάει μάρκες, αλλά συστατικά! Μπορεί να έχει δυσανεξία σε οτιδήποτε, από τη ζωική πρωτεϊνη μέχρι κάποιο ιχνοστοιχείο! Μην το παίρνεις έτσι αψήφιστα, πίστεψέ με το έχω περάσει. Βέβαια, με τη barf λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.
 


Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
38
Πώς είναι σίγουρο ότι έκανε λόγω λαιμαργίας?
Η δυσανεξία δεν κοιτάει μάρκες, αλλά συστατικά! Μπορεί να έχει δυσανεξία σε οτιδήποτε, από τη ζωική πρωτεϊνη μέχρι κάποιο ιχνοστοιχείο! Μην το παίρνεις έτσι αψήφιστα, πίστεψέ με το έχω περάσει. Βέβαια, με τη barf λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.
Φανταζομαι οτι θα είχε και πολύ μεγαλύτερη συχνότητα ο εμετός αν είχε καποια δυσανεξία στην ξηρά της! Ο λόγος που είμια σίγουρος για την λαιμαργία είναι οτι της έβγαζε ολόκληρες της κροκέτες, αμάσητες! Και κυριολεκτικά τρώει σε κλάσματα δευτερολέπτου χλαπ χλουπ και με κοιτάει μετά να της δώσω κι αλλο...

Υστερα θα πώ κ πάλι , το κουτάβι δεν εκανε εμετό, ήθελε πάρα πολυ να κάνει αλλα δεν μπορούσε! Επίσης τα συμπτώματα άρχισαν 5-6 λεπτά αφού έφαγε και το άλλο μισό κεσεδάκι γιαουρτί! 1 ολόκληρο κεσεδάκι σε μια μέρα δλδ... δεν γνώριζα οτι μονο 1 κουταλια! Δυστηχώς έχω συνηθήσει απο τις γατες μου που δεν χαμπαριαζουν τπτ αλλα η αλήθεια είναι οτι έχουν μεγάλη αυτοσυγκρατηση τα γατια, ενώ ο σκυλος βλέπω οοοοοσο μα οοοοοσο και να φάει αν δεν γλύψει και το πιατο δεν σηκώνει την μουσούδα της!

Και εγώ πιστεύω οτι με την ωμή θα σωθουμε στο θέμα με την λαιμαργία! Έβλεπα τον μούργο της @Berna σε ενα βίντεο που έχει, πως μασούλαγε με τις ''ωρες'' το φαγητό του και πιστεύω οτι είναι αυτο που χρειαζομαστε!
 


D

Deleted member 14614

Guest
Έχει φοβηθεί το μάτι μου τόσο καιρό που παιδευόμουν. Κι εμένα περιοδικούς εμετούς έκανε, μέχρι που του έδωσε και κατάλαβε στο τέλος. Κι αυτός τρομερά λαίμαργος, αλλά αποδείχτηκε ότι ήταν δυσανεξία.
Σίγουρα, πάντως, έπαιξε το ρόλο του το γιαούρτι!
Ακολούθησε ό,τι σου έχουν πει παραπάνω και γύρνα σε barf σιγά σιγά, μην το πας απότομα!
 
  • Like
Reactions: ntoulis


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
ανακεφαλαιώνοντας:
κακώς που δεν πηγες σε κτηνίατρο για ακτινογραφία
προσοχή στις ώρες που παιζει και τρώει/πίνει το κουτάβι,
ακόμα και τα μεζεδάκια που ταιζες πιο πριν μπορει να της δημιούργησαν πρόβλημα όχι μόνο το γιαούρτι
το οτι ταιζες κατι εδώ και καιρό και δεν σας προκαλούσε πρόβλημα δεν αποκλείει το ενδεχόμενο να σας δημιουργήσι πρόβλημα στο μέλλον
το οτι ενας κτηνίατρος είναι νεος να μην σε πειραζει , χειρότεροι είναι οι γέροι στην πλειοψηφία τους*(προσωπική αποψη από προσωπικές εμπειρίες)
τώρα φίλε @ntoulis ναι συμφωνώ οτι η γιαουρτοβιομηχανία είναι του διαβόλου, ας στραφούμε όλοι μαζί στην αυστηρή χορτοφαγία!:cool:
αλλα λίγα τα λόγια για τις ενισχυμενες αγελαδες - ειναι χρησιμες
 
  • Like
Reactions: ntoulis


Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
38
Βρε παιδια για τις ακτινογραφίες ξαναλέω, εγώ πήγα αλλα αυτος που κάνει ακτινογραφίες δεν ήρθε να μας τις κάνει γιατί ήταν Δευτέρα απόγευμα! Την άλλη μέρα το πρωί , ο κτηνίατρος μου είπε οτι πλεον δεν υπάρχει κάτι να μας δείξουν αφού βελτιώθηκε και έτσι έκανα!
 


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Το στηρίζετε κάπου αυτό που λέτε ότι δε κάνει να τρώει/πίνει 2 ώρες πριν ή μετά την άσκηση? Παθαίνουν κάτι τα σκυλιά που δε το παθαίνουν τα άλλα θηλαστικά?

Αυτό με το γιαούρτι ομολογώ ότι δε το γνώριζα αλλά ούτως ή άλλως δε τους δίνω. Θα ενημερώσω όμως τους γονείς μου να προσέχουν στο πινσερακι που της δίνουν συχνά
 


Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
38
Εχω την εντύπωση οτι βασίζεται στους καρδιακους παλμους! Δλδ μετα την άσκηση το σκυλί βρίσκεται σε ενα λαχανιασμα που οσο περναει χαλαρώνει! Καλά για πριν την άσκηση είναι λογικο οτι με γεμάτο στομάχι αν πηγαίνει πάνω κατω δεξιά αριστερά εεε εναν κίνδυνο τον έχει!
Πάντως δεν αξίζει το ρίσκο! Αυτα τα περπατημενα μονοπάτια τα ακολουθείς... Αν κ δεν πάθαμε συστροφή τελικά , το να βλέπεις τον σκύλο σου να υποφέρει και μάλιστα απο κατι που μπορείς να τον χάσεις δεν αντέχεται...
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
συστροφη ειναι το μονο για το οποιο μπορεις να εισαι απολυτως σιγουρος οτι δεν επαθε,διοτι διορθωνεται μονο χειρουργικα...αν δεν αντιμετωπιστει αμεσα,απλως μετρας ωρες...
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Sorry για το μπέρδεμα

Εν μέρει σωστό το παραπάνω σχόλιο

Η συστροφή μπορεί, σπάνια βέβαια, να αναταχθεί και αυτόματα.

Αυτό ισχύει τόσο για το στομάχι (κυρίως στα σκυλιά) όσο και στο σιγμοειδές κόλον (στον άνθρωπο)
 
  • Like
Reactions: ntoulis


Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
38
Ο κτηνίατρος επίσης επέμενε οτι και η ηλικία της δεν δικαιολογεί συστροφή! Αλλα βλέπω οτι κανένας δεν αναφέρει κατι για την ηλικία, γνωρίσει κανεις κατι τέτοιο?
 






Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Θεωρητικά είναι συχνότερο σε μεγαλύτερης ηλικίας σκυλιά (>7).
Άλλοι πάλι μιλάνε για ηλικίες 2 με 10.
Όλοι συμφωνούν ότι είναι συχνότερο σε σκυλιά με στενούς και βαθιούς θώρακες

Μια μόνο επισήμανση ακόμη:

Πολύς κόσμος μπερδεύει το volvulus με το bloating.
Το πρώτο είναι συστροφή (που θα εκδηλωθεί με έντονο πρήξιμο) ενώ το δεύτερο υπερβολική διάταση χωρίς μηχανική συστροφή αλλά εξαιτίας αεροφαγίας, υπερβολικής κατανάλωσης ξηράς τροφής/νερού (το οποίο επίσης θα έχει διάταση σαν κύριο γνώρισμα).
 
  • Like
Reactions: ntoulis


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Sorry για το μπέρδεμα

Εν μέρει σωστό το παραπάνω σχόλιο

Η συστροφή μπορεί, σπάνια βέβαια, να αναταχθεί και αυτόματα.

Αυτό ισχύει τόσο για το στομάχι (κυρίως στα σκυλιά) όσο και στο σιγμοειδές κόλον (στον άνθρωπο)
ειδικα η συστροφη σιγμοειδους που την συναντα κανεις στις υποαναπτυκτες χωρες,οπου η διαιτα αφθονη σε κυτταρινη προκαλει αυξηση του ογκου των κοπρανων..

Σταθη στον ανθρωπο οταν πας να βαλεις ρινογαστρικο καθετηρα δεν <<παει>> παρακατω απο το καρδιακο στομιο.. αυτο το τρικ φανταζομαι δεν μπορει να γινει στον σκυλο για ενα γρηγορο τεστ ε,χωρις ακτινογραφιες κτλ..
 


Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
38
Στη υπερβολική διάταση έχουμε πάλι , προσπάθεια για εμετό χωρίς επιτυχία και σάλια? Δηλαδή έχουμε παρόμοια συμπτώματα με την συστροφή? Ή μονο πρήξιμο στομάχου?
Σαν υπερβολική διαταση μου φαίνεται οπως αρχίζω να καταλήγω... η αεροφαγία τί ακριβώς είναι? γτ δεν το πολυκαταλαβαινω αυτο
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
.
Στο παρελθόν που έφαγε γιαούρτι ποτέ δεν έκανε εμετό ούτε είχε καποια ένδειξη στα κακά της! Εμετό εχει κάνει κανα 3-4 φορές κομματια ολόκληρα κροκέτες γιατί τρώει λαίμαργα, αλλα μόνο κροκέτες!
Καλησπέρα (ή μάλλον καλημέρα :p ) και περαστικά.

Να προτείνω εδώ πως μπορείς είτε να της αλλάξεις λίγο την ταχύτητα με κάτι περίεργα πιατάκια που για να βγάλει την τροφή παιδεύται (σκέψου σκέυος με 4-5 πιατάκια με καπάκια, σε διαφορετικό ύψος το καθένα και περιστρεφόμενα από κεντρικό άξονα, μοιράζεις την τροφή σε αυτά, και ο σκύλος πρέπει να ανοίξει το καθένα ξεχωριστά), επομένως δεν θα καταπίνει 10-10 τις κροκέτες αμάσητες.

Μπορείς επίσης να της δίνεις τη μισή ποσότητα του γεύματος σε μορφή επιβράβευσης σε εκπάιδευση εντολών, και μετά την υπόλοιπη μισή κανονικά στο πιατάκι, και να προσπαθήσεις να της μάθεις να μην τρώει αν δεν της πεις και να σταματάει το γεύμα στη μέση όταν δώσεις την αντίστοιχη εντολή, ούτως ώστε να ελέγχεις σιγά σιγά την ταχύτητα με την οποία καταβροχθίζει ότι βρει μπροστά της (ή είσαι κοιλιόδουλη φυλή ή δεν είσαι εξ' άλλου :p )
 




Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Αν τρώει πολύ γρήγορα δοκίμασε να την ταίζεις σε μεγαλύτερο πιάτο για να απλώνουν οι κροκέτες αντί να τις βρίσκει μαζεμένες σωρό και να τις μπουκώνει όλες μαζί, και βάλε και μερικά μεγάλα στρογγυλά βότσαλα, αρκετά μεγάλα για να μην μπορεί να τα καταπιεί.
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Σταθη στον ανθρωπο οταν πας να βαλεις ρινογαστρικο καθετηρα δεν <<παει>> παρακατω απο το καρδιακο στομιο.. αυτο το τρικ φανταζομαι δεν μπορει να γινει στον σκυλο για ενα γρηγορο τεστ ε,χωρις ακτινογραφιες κτλ..
Τρομερά επικίνδυνο με ελάχιστες πιθανότητες επιτυχίας.

Ποτέ μα ποτέ από μη εκπαιδευμένο άτομο.

Σε περίπτωση απλού bloating χωρίς συστροφή ίσως βοηθήσει.
Στη συστροφή (volvulus) είναι εξαιρετικά δύσκολο, πολύ πιο δύσκολο απ' ότι στη συστροφή σιγμοειδούς στον άνθρωπο (εκεί αρκετά συχνά καταφέρνεις να βάλεις το σωλήνα από πίσω και να το διορθώσεις αν και τις περισσότερες φορές τείνει να υποτροπιάζει).


Σαν υπερβολική διαταση μου φαίνεται οπως αρχίζω να καταλήγω... η αεροφαγία τί ακριβώς είναι? γτ δεν το πολυκαταλαβαινω αυτο
Όπως το λέει και η λέξη, είναι η κατάποση μεγάλων ποσοτήτων αέρα.
Συνήθης αιτία η πολύ γρήγορη κατάποση τροφής
 
  • Like
Reactions: ntoulis




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@