Δυσπλασία σε Γερμανικό Ποιμενικό;


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
να μην ξαναπας στον δευτερο κτηνιατρο


ειτε το καταλαβες ειτε οχι σου χαιδευε τα αυτια , δεν νομιζω να θεωρεις οτι σε τιμα ιδιαιτερα αυτο

επισης το οτι το κουταβι εχει αλλη ηλικια απο αυτη που λενε τα χαρτια απλα και χωρις πολλα λογια δειχνει οτι τα χαρτια ειναι πλαστα

εκτροφειο σοβαρο δεν δινει σε πετσοπ , κανε μια ερευνα για puppy mill στο google

το πετ σοπ αυτος πως το ξερει ;

ναι καλος κτηνιατρος ηθικος και τιμιος πανω απ' ολα

να πας και σε κτηνιατρο ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ στα μυοσκελετικα να ΔΕΙ τον σκυλο σου

επισης με ποια κρητηρια θεωρησες σωστο τον δευτερο κτηνιατρο ;
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
να μην ξαναπας στον δευτερο κτηνιατρο
ειτε το καταλαβες ειτε οχι σου χαιδευε τα αυτια , δεν νομιζω να θεωρεις οτι σε τιμα ιδιαιτερα αυτο
Δε νομίζω ότι ο συγκεκριμένος χαιδεύει τα αυτιά κανενός. Η οικογένεια της γυναίκας μου τον εμπιστεύεται πολλά χρόνια.

Τώρα όσον αφορά τα κριτήρια και τη σύγκριση, σε γενικές γραμμές είναι αυτά:

1. Η γιατρός κάνει διάγνωση για δυσπλασία σε ηλικία που το σκυλί ΔΕΝ μπορεί να έχει εμφανίσει αυτήν την πάθηση πριν καν το εξετάσει. Επίσης η ίδια γιατρός ισχυρίστηκε ότι δε θα μπορεί να γίνει τίποτα για το σκυλί και ότι θα έχει πρόβλημα κατά 99%, ενώ ακόμα και αν οι δύο του γονείς έχουν δυσπλασία, τότε ο ίδιος θα εμφανίσει κατά ποσοστό 80%, αν ο ένας έχει τότε το ποσοστό πέφτει στο 60% και τέλος αν δεν έχει κανένας από τους δύο γονείς, τότε το ποσοστό είναι στο 20%.
2. Η ίδια γιατρός βγάζει αρνητικά συμπεράσματα για ένα σκυλί μόνο με το άκουσμα της λέξης "pet-shop". Ναι, διάβασα για το τι γίνεται, αλλά δε γίνεται να λέμε ότι όλοι οι σκύλοι από pet shop θα πεθάνουν.
3. Με το να κάνει την πρώτη ερώτηση "μπορείτε να το επιστρέψετε;", και μαζί με όλα τα παραπάνω, εμένα προσωπικά μου φάνηκε σαν: "μπορείτε να το επιστρέψετε και να σας στείλω εγώ σε έναν εκτροφέα για να πάρετε από εκείνον;". Strictly Business μου κάνει εμένα η όλη ιστορία.

Και επαναλαμβάνω: το πιο απαράδεκτο για εμένα είναι που κάνει διάγνωση δυσπλασίας σε ηλικία που είναι εντελώς απίθανο να έχει το σκυλί και χωρίς να χρησιμοποιήσει κάποια ακτινογραφία ή το σχετικό τεστ για την πάθηση αυτή.

Εν εντιθέσει, ο άλλος γιατρός είπε ότι το σκυλί για την ώρα είναι μια χαρά και ότι μπορεί να παρουσιάσει την εν λόγω ασθένεια ανά πάσα ώρα και στιγμή. Δηλαδή δε μου χαϊδεψε τα αυτιά.

Και εννοείται ότι δεν πρόκειται να ξαναπατήσω σε αυτή τη συγκεκριμένη γιατρό ποτέ.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
το οτι σου ειπε για δυσπλασια ειναι φυσικο γιατι θεριζει τους γερμανικους ποιμενικους , οπως και να εχει θα πρεπει να εισαι προσεκτικος

τον κτηνιατρο δεν τον διαλεγεις επειδη τον εμπιστευονται αλλοι

το πιο φυσιολογικο οταν οι περισσοτεροι σκυλοι απο πετ σοπ ειναι οπως ειναι ειναι να ξυνισει τα μουτρα της , σου ειπε για δικο της εκτροφεα ; αν οχι προτρεχεις

δεν λεμε οτι ολοι οι σκυλοι απο πετ σοπ θα πεθανουν ;)

τελος παντων , να σου ζησει το κουταβι :)

παει καλυτερα τωρα το ποδι του ;
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
@kkranis
Παρέθεσα ένα πολύ ενδιαφέρον link μιαs παλαιότερης συζήτησης στην προηγουμένη σελίδα. Του έριξες μια ματιά?

Η πρώτη κτηνίατρος έκανε έλεγχο στα ισχία του ζώου και από τη μορφολογία των πίσω άκρων του (μεταξύ άλλων, απ’ ότι κατάλαβα από την περιγραφή σου, μεγάλη σύγκλιση ταρσών) συμπέρανε πως ο σκύλος έχει πρόβλημα.

Εγώ θα την ευγνωμονούσα. Να σε γλυτώσει από τα χειρότερα προσπαθεί η γυναίκα!
Πάρε μια βεβαίωση από την κτηνίατρο ότι ο σκύλος παρουσιάζει σημαντικές ενδείξεις για εκδήλωση δυσπλασίας και πήγαινε την στο pet shop. Γνωστοποίησε τους το πρόβλημα και πες του πως εάν δεν σε αποζημιώσουν στην περίπτωση που ο σκύλος εμφανίσει την πάθηση, θα κινηθείς νομικά εναντίον τους. Ήδη έχεις τα πρώτα στοιχεία στα χέρια σου: Ένα pedigree ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ στο σκύλο σου (μπορεί πλαστό, μπορεί και όχι) και ένα κουτάβι με μεγάλη πιθανότητα να νοσήσει. Μην το αφήσεις έτσι.

@chiara
Η πάθηση δεν κάνει δυστυχώς διακρίσεις. Εμφανίζεται σε όλες τις φυλές των σκύλων και κυρίως στις μεγαλόσωμες και γιγαντώσομες φυλές. Το ζώο γεννιέται φυσιολογικό και κατά τη διάρκεια της ανάπτυξης του εκδηλώνεται η νόσος. Το πότε θα εκδηλωθεί εξαρτάται από γεννητικούς και περιβαντολλογικους παράγοντες.

Ο Γερμανικός ποιμενικός ήταν η φυλή με τη μεγαλύτερη συχνότητα εμφάνισης της δυσπλασίας της άρθρωσης του ισχίου. Ευτυχώς η επιλεκτική εκτροφή του τα τελευταία χρόνια έχει μειώσει το ποσοστό εμφάνισης της νόσου. Αυτό δυστυχώς δεν ισχύει για τα σκυλιά που προέρχονται απο φάρμες αναπαραγωγής όπως αυτό που πήρε ο φίλος μας ο kkranis.
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Ευχαριστώ! Δηλαδή και αν τον έχουμε πάρει από αναγνωρισμένο ελληνικό εκτροφείο πάντα θα είμαστε υποψιασμένοι, ανεξαρτήτου ηλικίας του σκύλου;
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Βασικά ναι. Γι' αυτόν τον λόγο ΟΛΟΙ οι Γ.Π. πρέπει να εξετάζονται για δυσπλασία (3-4 ετών ή νωρίτερα αν πρόκειται να ζευγαρώσουν) για να ξέρεις τι γίνεται με τους γοφούς του. Δηλαδή, αν έχει, ΠΟΣΟ έχει ακριβώς. Ανάλογα με το ποσοστό αλλάζεις άσκηση και διατροφή (και δίνεις συμπληρώματα για αρθριτικά).

Ενδέχεται ο σκύλος να παρουσιάσει δυσπλασία και χωρίς να έχουν πρόβλημα οι γονείς του. Ενδέχεται να κάνουμε κι εμείς ένα κουτάβι δυσπλαστικό με λάθος άσκηση (ή αν περπατάει σ' επιφάνειες που γλυστράνε).

Γενικώς όμως, όποιος έχει κουτάβι Γ.Π. πρέπει να διαβάσει ότι μπορεί για την πάθηση, και να την έχει στα "υπ' όψην".

ΚΥΡΙΩΣ όταν οι γονείς του κουταβιού δεν έχουν περάσει τέστ δυσπλασίας, είναι από πετ-σοπ, ή/και δεν γνωρίζουμε ΚΑΝ το pedigree του.

Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία εγγύηση ενάντια στην ασθένεια. ΚΑΜΙΑ. Απλά μειώνεις το ρίσκο όταν παίρνεις σκύλο από καλό εκτροφέα.

Σε κάποιες φυλές (όπου παρουσιάζονται σοβαρές κληρονομικές παθήσεις ΤΟΣΟ συχνά) είναι το πιο συμαντικό να βρεις καλό, ηθικό, έμπειρο και γνωστό εκτροφέα.

Μακάρι να είναι καλά το κουταβάκι, αλλά όπως και να έχει έχεις πολύ διάβασμα μπροστά σου.

Τέλος, υπάρχουν κι άλλοι κτηνίατροι. Δεν είναι απαραίτητο να επιλέξεις μεταξύ αυτών των δύο. Βρες έναν με ειδικότητα στο θέμα.

Πάρε ένα καλό εκτροφείο τηλέφωνο, να σου προτείνουν γιατρό, αν δεν ξέρεις που να απευθυνθείς. Θα σε βοηθήσουν σίγουρα, γιατί αγαπούν τον Γερμανικό Ποιμενικό, κι ας είναι ο σκύλος σου από μάντρα της Ουγγαρίας.

Έχουμε κι εδώ μάντρες με Γερμανικούς Ποιμενικούς χωρίς χαρτιά. Θα το έπερνες φθηνότερα (100 με 400 ευρώ), θα έβλεπες και τους γονείς του και θα διάλεγες αυτό που σου άρεσε εσένα (όχι ότι στείλανε "πακέτο"). Θέλω να πω, ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ έλληνας "εκτροφέας" της κακιάς ώρας, είναι μάλλον καλύτερη πηγή για κουτάβι από το οποιοδήποτε πετ-σοπ.

Είναι ΤΟΣΟ συνηθισμένη φυλή στην Ελλάδα, που βρήσκεις ότι "ποιότητα" θέλεις σε ότι λεφτά θέλεις...
 
Last edited:




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ενδέχεται ο σκύλος να παρουσιάσει δυσπλασία και χωρίς να έχουν πρόβλημα οι γονείς του. Ενδέχεται να κάνουμε κι εμείς ένα κουτάβι δυσπλαστικό με λάθος άσκηση (ή αν περπατάει σ' επιφάνειες που γλυστράνε).
Να ρωτήσω κάτι;Παίρνοντας ένα κουτάβι θέλουμε να το έχουμε σε κάποιο χώρο κοντά μας ωστε να ελέγχουμε τις κινήσεις του για να ασχοληθούμε και με την εκπαίδευση τουαλέτας.Αν το σπίτι έχει παρκέ ας πούμε τι μπορούμε να κάνουμε για να μην επιβαρύνουμε τις αρθρώσεις του στην γλυστερή επιφάνια;:confused:
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εγώ έβαλα κουτσούκ παντού (πλένεται εύκολα) αλλά είμαι μουρλή.
Μπορείς να βάλεις και χαλιά ή να έχεις το κουτάβι σε άλλους χώρους (πχ. έξω στον κήπο και μόνο σε ένα ειδικά διαμορφομένο δωμάτιο του σπιτιού).

Μπορείς να βάλεις και ματ επίστρωση στο παρκέ που δεν γλυστράει τόσο, αλλά μου φαίνεται πως για πολύ βαριά κουτάβια αυτό δεν είναι αρκετό....

... ή μπορείς να κάνεις αυτό που έκανε ο Denis. Να φέρεις πρώτα ένα τσούρμο ενήλικα Ρόττι στο παρκέ να στο "προετοιμάσουν" για τα κουτάβια με τα νύχια τους!:p
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
@kkranis
Η πρώτη κτηνίατρος έκανε έλεγχο στα ισχία του ζώου και από τη μορφολογία των πίσω άκρων του (μεταξύ άλλων, απ’ ότι κατάλαβα από την περιγραφή σου, μεγάλη σύγκλιση ταρσών) συμπέρανε πως ο σκύλος έχει πρόβλημα.

Εγώ θα την ευγνωμονούσα. Να σε γλυτώσει από τα χειρότερα προσπαθεί η γυναίκα!
Ακόμα και να δεχτώ ότι προσπαθεί να με βοηθήσει, δε μπορώ να δεχτώ ότι έχει τη δυνατότητα η συγκεκριμένη γιατρός και κανένας άλλος γιατρός στον κόσμο, να διαγνώσει πρόβλημα σχεετικό με τη δυσπλασία στην ηλικία των 3,5 μηνών. Και μάλιστα χωρίς ακτινογραφία.

Είναι δυνατόν, 3 συνολικά κτηνίατροι (και μάλιστα ο ένας ειδικός στη δυσπλασία) να λένε ότι δε μπορεί να γίνει διάγνωση σε τόσο μικρή ηλικία, να είναι όλοι λάθος; Μάλλον μου φαίνεται ότι η μειονότητα δεν κάνει καλά τη δουλειά της.....

Α, και παρεπιπτόντως... τα περισσότερα κουτάβια ΓΠ παρουσιάζουν (άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο) στραβά πόδια ;)

Το όλο θέμα είναι ότι το σκυλί μετά από 4 μέρες σε μια βεράντα που κινείται ελεύθερος αλλά ελεγχόμενα και χωρίς να έχουμε κάνει καμία βόλτα εκτός μπαλκονιού, περπατάει τέλεια και τα πόδια του έχουν αρχίσει να ισιώνουν.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Α, και παρεπιπτόντως... τα περισσότερα κουτάβια ΓΠ παρουσιάζουν (άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο) στραβά πόδια ;)
Mαθαίνεις γρήγορα ... ακόμα και τα πολύ καλά Γερμανικά ποιμενικά που ξέρει ο άλλος κτηνίατρος ότι φέρνει το petshop της περιοχης ?

Κοιτα, δεν μπορείς να επιμένεις φωνάζοντας σε κάποιον να βγάλει τις παρωπίδες για πολύ ... καλή συνέχεια και αν θυμηθείς ενημέρωσε το forum για το αποτέλεσμα δυσπλασίας του σκύλου στον εναν χρόνο ... θα είνι πολύ ενημερωτικό για όλους μας ...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μακάρι να μην έχει το σκυλάκι κανένα πρόβλημα απλά μην ευησυχάσεις!Είναι καλύτερο να είμαστε προετοιμασμένοι για το χειρότερο και να μας εκπλήσσει το καλύτερο παρά το αντίθετο!
Πάντως το ότι δεν μπορείς να το διαγνώσεις με βεβαιότητα δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να σου μπούν ιδέες βλέποντας κάτι!Εξάλλου η διαδικασία για μια δίαγνωση είναι πρώτα να το σκεφτείς και μετά,την κατάληλλη στιγμή, να ζητήσεις τον απαραίτητο εργαστηριακό έλεγχο ώστε είτε να επιβεβαιώσεις είτε να αποκλείσεις!;):rolleyes:
Παρεπιπτώντως ούτε εγώ συμφωνώ με το ενδεχόμενο να το δώσεις πίσω!Ψυχή είναι δεν είναι μπλουζάκι!Απλά να γνωρίζεις τι θα πρέπει, εάν πρέπει, να αντιμετωπίσεις!:)
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Συμφωνώ με τον denis.
Απλά μην μείνεις άπραγος επειδή άκουσες αυτό που ήθελες.
Εύχομαι το σκυλάκι να είναι καλότυχο.

Υγ. Ενημερώσου για τα πετσοπ..
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Mαθαίνεις γρήγορα ... ακόμα και τα πολύ καλά Γερμανικά ποιμενικά που ξέρει ο άλλος κτηνίατρος ότι φέρνει το petshop της περιοχης ?

Κοιτα, δεν μπορείς να επιμένεις φωνάζοντας σε κάποιον να βγάλει τις παρωπίδες για πολύ ... καλή συνέχεια και αν θυμηθείς ενημέρωσε το forum για το αποτέλεσμα δυσπλασίας του σκύλου στον εναν χρόνο ... θα είνι πολύ ενημερωτικό για όλους μας ...
To να μιλάς για παρωπίδες αν μη τι άλλο δεν είναι καθόλου ευγενικό, ιδιαίτερα για έναν άνθρωπο που 1. δεν τον ξέρεις παρά μόνο μέσω μιας "συζήτησης" μέσα από ένα forum και 2. έχει παραθέσει επιχειρήματα και ερωτήσεις, οι οποίες -παρεπιπτόντως- δεν έχουν απαντηθεί από τα άτομα χωρίς... παρωπίδες.

Θα ήθελα απλά να μου απαντήσεις συγκεκριμένα στην ερώτηση:

"ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΣΕ ΕΝΑ Γ/Π;"

Επίσης, θα ήθελα να επισημάνω ότι:

1. Διαβάζοντας από το forum κατάλαβα πολύ καλά τι εστί pet shop και δεν πρόκειται να απευθυνθώ εκεί ξανά για αγορά σκυλιού. Από την άλλη, το να κάνεις ΙΑΤΡΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ χωρίς να έχεις εξετάσει το σκυλί και μόνο από το ότι προέρχεται από pet shop είναι αν μη τι άλλο ανήθικο.
2. Εννοείται ότι ο 2ος γιατρός δε με καθυσήχασε. Μου τόνισε ότι υπάρχει σημαντική πιθανότητα να εμφανίσει το σκυλί δυσπλασία, οπότε θα το παρακολουθήσουμε στο μέλλον. Επίσης ήταν σε θέση να αναφέρει τρόπους θεραπείας, σε αντίθεση με την καλή γιατρό που απλά δημιουργησε πανικό χωρίς λόγο. Ο άνθρωπος είπε απλά ότι για την ώρα, το σκυλί δεν έχει τίποτε το κακό ή το παράξενο.
3. Για το αν μαθαίνω γρήγορα ή όχι, ζήτα μου να σου στείλω βιβλιογραφία πρωτίστως και μετά links από το internet για να δεις και εσύ κάποια απλά πράγματα περί δυσπλασίας και ιδιαίτερα στους Γ/Π, εάν έχεις όρεξη να διαβάσεις.....
4. Προσωπική και μόνο γνώμη: θα σκεφτώ πολύ σοβαρά πριν υιοθετήσω τη γνώμη κάποιου "φιλόζωου" και ιδιοκτήτη σκυλιού ο οποίος προτείνει να επιστρέψω ένα κουτάβι πίσω. Λες και μιλάμε για μια χαλασμένη συσκευή που δεν παίζει. Τέτοιες ελιτίστικες απόψεις τις θεωρώ απλά ΝΤΡΟΠΗ. Κριμα για το σκυλί του. Με το πρώτο πρόβλημα, πάει "καρφωτό" για την ένεση...

5. Για μια ακόμα φορά θυμήθηκα γιατί το να γράφεις (όχι το να διαβάζεις) την μεγαλύτερη πλειοψηφία των fora στο net είναι απλά άδικος κόπος και χαμένος χρόνος.

Ευχαριστώ για την προσοχή σου.

ΜΦΧ,
Κώστας
 
  • Like
Reactions: Soel




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
4. Προσωπική και μόνο γνώμη: θα σκεφτώ πολύ σοβαρά πριν υιοθετήσω τη γνώμη κάποιου "φιλόζωου" και ιδιοκτήτη σκυλιού ο οποίος προτείνει να επιστρέψω ένα κουτάβι πίσω. Λες και μιλάμε για μια χαλασμένη συσκευή που δεν παίζει. Τέτοιες ελιτίστικες απόψεις τις θεωρώ απλά ΝΤΡΟΠΗ. Κριμα για το σκυλί του. Με το πρώτο πρόβλημα, πάει "καρφωτό" για την ένεση...
Ένας από τους ιδιοκτήτες που σου πρότεινε να γυρίσεις το κουτάβι πίσω, ήμουν εγώ. Καμένη από byb ιδιοκτήτρια δυσπλαστικού σκύλου.

Μην βιάζεσαι να καταδικάσεις τους ανθρώπους. Οι περισσότεροι ΠΑΘΑΜΕ και μάθαμε. Γι’ αυτό φωνάζουμε. Για να μην την πατήσει κι άλλος όπως την πατήσαμε εμείς.
Καλή τύχη.