Δυσπλασία σε Γερμανικό Ποιμενικό;


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πλάκα κάνετε;

Κάθε μαγαζί που πουλάει μοκέτες πουλάει και "τάπητες από λάστιχο".
Κόβονται σαν μοκέτα σ' ότι μέγεθος θέλεις, αλλά μπορείς να έχεις και πολλά κομμάτια που ενώνεις σαν πάζλ.
Εγώ βρήκα μαγαζί στην Πατησίων (απλό μαγαζάκι μοκετών).
"Λινκ" δεν μου έδωσαν....:p
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ΚΚranis,

Χαίρομαι που βελτιώνεται τόσο γρήγορα το μικρό. Αλήθεια είναι πως τα περισσότερα κουτάβια Γ.Π. έχουν στραβά ποδαράκια μικρά. Και φυσικά ο περιορισμός του κλουβιού κάνει αδύναμα τα πίσω πόδια. Οι πετ-σοπάδες το βλέπουν τόσο συχνά που το ονόμασαν: "ΚΛΟΥΒΙΤΙΔΑ". Σοβαρά μιλάω.

Από εμβόλια πως είναι; Καλό είναι να τον βγάλεις βόλτες (πολλές μικρές βόλτες) όσο δυνατόν το συντομότερο. Και για το κορμάκι του αλλά ΚΑΙ για την ψυχολογία του.

Ψάξε και διάβασε για την κοινωνικοποίηση των κουταβιών. Δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται και είναι το πιο συμαντικό πράγμα για τον μελλοντικό χαρακτήρα του.

Καλή τύχη και καλό διάβασμα και να σου ζήσει ο νέος!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πλάκα κάνετε;

Κάθε μαγαζί που πουλάει μοκέτες πουλάει και "τάπητες από λάστιχο".
Κόβονται σαν μοκέτα σ' ότι μέγεθος θέλεις, αλλά μπορείς να έχεις και πολλά κομμάτια που ενώνεις σαν πάζλ.
Εγώ βρήκα μαγαζί στην Πατησίων (απλό μαγαζάκι μοκετών).
"Λινκ" δεν μου έδωσαν....:p
AAAAAAAAAAAAA!!!!!!Τώρα κατάλαβα!!!!!!!!!!!1Αλλά να μην σου δώσουν Link!!!!!!Τι μαγαζί είναι αυτό!!!!!:p:p:p
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
4. Προσωπική και μόνο γνώμη: θα σκεφτώ πολύ σοβαρά πριν υιοθετήσω τη γνώμη κάποιου "φιλόζωου" και ιδιοκτήτη σκυλιού ο οποίος προτείνει να επιστρέψω ένα κουτάβι πίσω. Λες και μιλάμε για μια χαλασμένη συσκευή που δεν παίζει. Τέτοιες ελιτίστικες απόψεις τις θεωρώ απλά ΝΤΡΟΠΗ. Κριμα για το σκυλί του. Με το πρώτο πρόβλημα, πάει "καρφωτό" για την ένεση...
...
ΜΦΧ,
Κώστας
Επειδη και εγω σου προτεινα να το επιστρεψεις πισω ,αν οντως εχει δυσπλασια, θα σου πω πως οι φιλικοι σου χαιρετισμοι στο τελος επισκιαζονται απο την παραπανω προσβλητικη σου αποψη.Ζητας την αποψη μας (μου) και σου λεμε τι θα καναμε εμεις (εγω) . Δεν ''νομιμοποιεισαι'' λοιπον να κρινεις αν ειμαι ''φιλοζωος'' , ουτε μπορεις να φανταστεις αν ο σκυλος μου ειναι δυστυχισμενος μαζι μου επειδη σου ειπα οτι σου ειπα.
Αλλωστε ,οι περισσοτεροι σου ειπαμε οτι ο σκυλος ειναι πολυ μικρος για να εχει δυσπλασια

Ρωτησες τον δευτερο κτηνιατρο πως ειναι δυνατον να θεωρει ''καλο ενα πετ σοπ που φερνει καλα γερμανικα ποιμενικα'' (το σπεσιαλιτε του δηλαδη) οταν για αλλη ηλικια το πηρες και αλλη ειναι ? εδωσε καποια ερμηνεια για αυτο ? δηλαδη , στα υποκειμενικα στοιχεια (καλο ποιμενικο) συμφωνησαμε , ενω στα αντικειμενικα (ηλικια) ''ελα μωρε δεν πειραζει'' ?. Σαν αυτοκινητο κουκλα μεσα/εξω αλλα με γυρισμενα χιλιομετρα .

Τα ρεστα για το αν γινεται διαγνωση δυσπλασιας σε αυτη την ηλικια , να τα ζητησεις απο την πρωτη κτηνιατρο που εξετασε το σκυλο και οχι απο μας.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μου δημιουργήθηκε άλλη μια απορία σχετικά με την δυσπλασία αλλά λέω να μην ανοίξω άλλο θέμα και να το ρωτήσω εδώ στη συνέχεια!Ελπίζω να είναι ok αλλιώς ας μεταφερθεί όπου κρίνετε!
Ο σκύλος δεν κάνει να ανεβοκατεβαίνει σκάλες,σωστα;
Εάν όμως κάποιος μένει σε όροφο, χωρίς ασανσέρ, τι μπορεί να κάνει;:confused::confused:
Άντε στην αρχή που είναι ελαφρής τον ανεβοκατεβάζει αγκαλιά, άντε κι όταν θα είναι 10-15 κιλά βία 20!Μετά τι γίνεται;:confused::confused:Δεν είναι και το πιο εύκολο να ανεβοκατεβάζεις αγκαλιά 3 4 φορές την ημέρα ένα θηρίο που μπορεί να είναι 30-40 μπορεί και παραπάνω κιλά αφού δεν κάνει να ανεβοκατεβαίνει σκάλες μέχρι να ολκληρώσει την αναπτυξή του!!!!!!
Φαντάζομαι την εικόνα:μια κυρία αγκαλιά με έναν Μ.Δανέζικο, κρυμένη πίσω από τον σκύλο, να προσπαθεί παραπατώντας από το βάρος να κατέβει στα τυφλά τις σκάλες!!!:eek::eek::eek:Τραγική εικόνα!
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δηλαδή οι 3- 4 φορές την ημέρα στις σκάλες δεν υπάρχει περίπτωση να του προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα;
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ωραία!!
Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί σιγά σιγά αποφασίζω να ξαναπάρω σκύλο οπότε προσπαθώ να λύσω, στο μυαλο μου τουλάχιστον:p:p, όσα περισσότερα διαδικαστικά προβλήματα μπορώ να σκεφτώ!!:):)
 


roza

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
72
0
το σπιτι μου εχει σκαλες οχι πολλα σκαλοπατια 4 ολα κι ολα. ο εκπαιδευτης μου ειχε πει να μην τα αφηνω να ανεβοκατεβαινουν .. τα προσεχα για 1-2 μηνες ..μεχρι δηλαδη 4 μηνων περιπου.. μετα ομως τα σκυλια ανεβοκατεβαιναν οταν ηταν στη αυλη και δεν ειχε νοημα να ειμαι συνεχεια στο μη. οποτε τα αφηνα. ειναι αληθεια οτι και τα δικα μου μεχρι εκεινη την ηλικια ειχαν τα πισω ποδια λιγο ανοιχτα .. μου ειπε ομως η κτηνιατρος οτι θα φτιαξουν με τον καιρο ..τα εξετασε για δυσπλασια και με βεβαιωσε οτι ειναι οκ.. επισης μου ειπε οτι επειδη ειναι μεγαλοσωμα και τα ποδια σηκωνουν αρκετο βαρος απο τοσο νωρις ισως αργησουν λιγο να κλεισουν .τελικα ειχε δικιο .μολις πιασαμε το εξαμηνο και ξεπεταχτηκαν και δυναμωσαν ,τα ποδια τους εφτιαξαν και τωρα κανουν ως και επιτοπου στροφες στηριζομενα στα πισω ποδια τους. αποτι ξερω παντως η δυσπλασια εμφανιζεται απο το εξαμηνο και πανω και κυριως το αντιλαμβανομαστε γυρω στο χρονο οταν καθονται και πανε να σηκωθουν που δυσκολευονται να περπατησουν καλα για μερικα βηματα..
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πολλοί ιδιοκτήτες δεν καταλαβαίνουν ΠΟΤΕ πως ο σκύλος τους έχει δυσπλασία.
Μόνο όταν περάσει τα 9 και δυσκολεύεται να σηκωθεί το κοιτάνε...

Υπάρχουν διαβαθμίσεις στην πάθιση... δεν είναι "άσπρο - μαύρο".
Γι αυτό είναι απαραίτητες οι ακτινογραφίες σε φυλές όπου είναι σοβορό θέμα (2 ετών ή πριν από το πρώτο ζευγάρωμα).
 






foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για εμάς που δεν γνωρίζουμε γερμανικά, ή τουλάχιστον έτσι μου μοιάζουν, και δεν είμαστε και εξοικειωμένοι με τους όρους τι σημαίνει noch zugelassen;
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σημαίνει ακριβώς ακόμα επιτρεπόμενο.
Είναι ο τελευταίος βαθμός επιτρεπόμενης πρός αναπαραγωγή δυσπλασίας του Γερμανικού ομίλου φυλής, και του δικού μας ΚΟΕ.
Θεωρείται δυσπλασία μέσου βαθμού.
 




Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
Σημαίνει ακριβώς ακόμα επιτρεπόμενο.
Είναι ο τελευταίος βαθμός επιτρεπόμενης πρός αναπαραγωγή δυσπλασίας του Γερμανικού ομίλου φυλής, και του δικού μας ΚΟΕ.
Θεωρείται δυσπλασία μέσου βαθμού.
Σωστά. Για σκέψου κιόλας μήπως σπρώχθηκε λίγο ??
Σχεδόν σε όλα τα σημερινά pedigree υπάρχει αυτός ο σκύλος στην 6-7η θέση.