ΕΚΤΡΟΦΗ, ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΆΛΛΑ…


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
μολις περιεγραψες το back yard breeding + ήθελα μια έπαφή με ανθρώπους που έχουν θυληκά για να μιλήσουμε και να γνωριστούμε...Αυτό!!! +
Η πρώτη μου δημοσίευση ήταν σαν αγγελία και ξανά λέω για τελευταία φορά ήταν ένα λάθος, φάνηκε κάτι άμεσο και δικαιολογημένα το παρεξηγήσατε...ήθελα όμως κάτι διαφορετικό.
Αν θες να πιστέψεις κάτι άλλο είναι δικαίωμα σου!!!!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μα όλα αυτά που περιγράφεις είναι ο ορισμός του back yard breeding από την σκοπια του επιβήτορα.
Βαράς αλύπητα σε κάθε σου μήνυμα και δεν αφήνεις κανένα περιθώριο να σκεφτούμε ή (ακόμα χειρότερα) να ελπίσουμε κάτι διαφορετικό.

Εξήγησέ μας τι είδους συζήτηση θα ήθελες να κάνουμε;
Έχεις σκοπό να πας τον σκύλο σου σε εξετάσεις εργασίας;
Έχεις σκοπό να τον πας σε εκθέσεις μορφολογίας;
Αντιλαμβάνεσαι την αναγκαιότητα των εξετάσεων υγείας για κληρονομικες ασθένειες της φυλής;
Προτιθεσαι να το κάνεις σωστά και να κάνεις τη διαφορά ή θα πας με τη μάζα;


Σκέψου λιγο:
Έχεις αυτή τη στιγμή στα χέρια σου έναν εκτροφικο σκύλο αγνώστου μορφολογίας, αγνώστων εργασιακών ικανοτήτων και χωρίς καμία εξέταση υγείας για τη φυλή.

Ρωτώ λοιπόν (ξανά) :
Αν εγώ ήμουν Εκτροφεας ΓΠ για ποιο λόγο να επιλέξω τον σκύλο σου για την πολύτιμη σκύλα μου;

Αν πραγματικά θες συζήτηση, περιμένω μια απάντηση.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Μα όλα αυτά που περιγράφεις είναι ο ορισμός του back yard breeding από την σκοπια του επιβήτορα.
Βαράς αλύπητα σε κάθε σου μήνυμα και δεν αφήνεις κανένα περιθώριο να σκεφτούμε ή (ακόμα χειρότερα) να ελπίσουμε κάτι διαφορετικό.

Εξήγησέ μας τι είδους συζήτηση θα ήθελες να κάνουμε;
Έχεις σκοπό να πας τον σκύλο σου σε εξετάσεις εργασίας;
Έχεις σκοπό να τον πας σε εκθέσεις μορφολογίας;
Αντιλαμβάνεσαι την αναγκαιότητα των εξετάσεων υγείας για κληρονομικες ασθένειες της φυλής;
Προτιθεσαι να το κάνεις σωστά και να κάνεις τη διαφορά ή θα πας με τη μάζα;


Σκέψου λιγο:
Έχεις αυτή τη στιγμή στα χέρια σου έναν εκτροφικο σκύλο αγνώστου μορφολογίας, αγνώστων εργασιακών ικανοτήτων και χωρίς καμία εξέταση υγείας για τη φυλή.

Ρωτώ λοιπόν (ξανά) :
Αν εγώ ήμουν Εκτροφεας ΓΠ για ποιο λόγο να επιλέξω τον σκύλο σου για την πολύτιμη σκύλα μου;

Αν πραγματικά θες συζήτηση, περιμένω μια απάντηση.
Για μορφολογία:

Ο πατέρας
και η μάνα

Εξετάσεις που έχω κάνει με υπόδειξη του εκτροφείου, αλλά και κέντρου στην Γερμανία, στις έχω αναφέρει στο προηγούμενο μήνυμα.

Εργασιακά έχω κάνει, όμως δεν έχω κάποια πιστοποίηση.

Δεν ψάχνω απαραίτητα σκύλο από επαγγελματία εκτροφέα, αλλά και ούτε σκύλο χωρίς pedigree και χωρίς καμία εξέταση και ούτε εκτροφέας προσπαθώ να γίνω.
Με την προσπάθεια και με το ενδιαφέρον που έχω δείξει για τον σκύλο μου δεν νομίζω ότι ανήκω στη «μάζα»...Αν είναι έτσι το 99% των μελών εδώ είμαστε η μάζα, δηλαδή οι αδιάφοροι και ανεύθυνοι;;
 
Last edited:




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Έχω αφιερώσει πολύ χρόνο σε εκπαιδεύσεις και σε agility, όμως δεν έχω πάρει κάποια πιστοποίηση ...
Μα βρε παιδί μου, γράφεις τώρα κι εσύ, αυτά τα πράγματα που σίγουρα δεν ισχύουν, και δημιουργείς στον απέναντι, αίσθημα αμφισβήτησης στην καλύτερη!

... δεν έχω τον χρόνο να πάω τον Ρότζερ σε εκθέσεις...
Αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με την εκτροφή, είναι υποχρεωτικό να βρεις χρόνο και για τις εκθέσεις και για την εργασία. Δεν τίθεται θέμα συζήτησης και στο λέω, πάρα πολύ φιλικά.

...Έχει δει τον Ρότζερ άνθρωπος που είναι μέσα στις εκθέσεις και μου έχει πει ότι είναι άψογος μορφολογικά,..
Ε να τώρα...κάτι τέτοια επίσης λες και μας ταράζεις! Θέλεις να κάνεις σοβαρή συζήτηση ή καφενειακή;
 
  • Haha
  • Like
Reactions: Orjo and Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Με την προσπάθεια και με το ενδιαφέρον που έχω δείξει για τον σκύλο μου δεν νομίζω ότι ανήκω στη «μάζα»...Αν είναι έτσι το 99% των μελών εδώ είμαστε η μάζα, δηλαδή οι αδιάφοροι και ανεύθυνοι;;
Δεν αναφέρθηκα σε όσα προσφέρεις στον σκύλο σου, αλλά στον τρόπο που σκέφτεσαι σχετικά με την αναπαραγωγή του.

Έχεις στα χέρια σου γενετικό υλικό που κάποιος σου εμπιστεύτηκε και έχεις ευθύνη απέναντι σε αυτό το υλικό.
(αυτή είναι μια τεράστια συζήτηση που αφορά εκτροφεις και μελλοντικούς κηδεμόνες που την είχα ανοίξει ένα φεγγάρι).

Η πλειοψηφία (η μάζα δλδ) δεν αντιλαμβάνεται αυτή την ευθύνη και επιλέγει ξεπέτες απλά για να γίνει μανα/πατέρας η σκύλα/σκύλος τους ή για να βγάλουν κάνα φραγκακι.

Αυτό αφορούσε το σχόλιο μου περί "μάζας".
 
  • Like
Reactions: GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
@GSD92 για την μορφολογία έστειλες τους γονείς. Ότι η θηλυκιά έχει ισχία C είδαμε. Ελπίζω να το γνώριζες.
Hip: SV: HD a-noch zugelassen (a3) - Elbows: SV: ED Normal
Αυτό γνωρίζω.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Μα βρε παιδί μου, γράφεις τώρα κι εσύ, αυτά τα πράγματα που σίγουρα δεν ισχύουν, και δημιουργείς στον απέναντι, αίσθημα αμφισβήτησης στην καλύτερη!


Αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με την εκτροφή, είναι υποχρεωτικό να βρεις χρόνο και για τις εκθέσεις και για την εργασία. Δεν τίθεται θέμα συζήτησης και στο λέω, πάρα πολύ φιλικά.


Ε να τώρα...κάτι τέτοια επίσης λες και μας ταράζεις! Θέλεις να κάνεις σοβαρή συζήτηση ή καφενειακή;
Αχχ η σιγουριά θα σε φάει!!!!
Έχω κάνει πολλές ώρες agility από 8 μηνών και ήταν για άσκηση και διασκέδαση του Roger...δεν κατέβηκα σε αγώνες και δεν έχω πιστοποίηση...και δεν θα αναλύσω για πιο λόγο δεν έχω την δυνατότητα να τρέξω σε εκθέσεις και σε εργασία.
Στο τελευταίο που γράφεις, ανέφερα απλά τι μου 'πε άνθρωπος από εκθέσεις και δεν υπονόησα τίποτα, ούτε είπα ότι τον εξέτασε κυνολόγος.

Ναι, συζήτηση θέλω να κάνω!!!...με όποια ειρωνεία, κακεντρέχεια και εύκολη αμφισβήτηση υπάρχει προς το πρόσωπο μου...αυτός είναι ο κόσμος του διαδικτύου και δεν θα αλλάξει εδώ, σε αυτό το φόρουμ...το απρόσωπο των μηνυμάτων κάνει τα πράγματα πιο εύκολα και σκουριάζει τα φίλτρα μας...
Όμως όλα καλά!!! :giggle:
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@GSD92 ναι, μιλάω πάντα με τεράστια σιγουριά!
Το αν όσα γράφω τα εκλαμβάνεις ως ειρωνεία, δεν είναι δικό μου πρόβλημα.
Δεν είχα αυτή την πρόθεση. Πρόθεση αμφισβήτησης βέβαια έχω. Μου την δημιουργούν, τα όσα γράφεις.
Θέλεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Ε, δεν γίνεται! Πως να το κάνουμε!
 
  • Like
Reactions: GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
@GSD92 ναι, μιλάω πάντα με τεράστια σιγουριά!
Το αν όσα γράφω τα εκλαμβάνεις ως ειρωνεία, δεν είναι δικό μου πρόβλημα.
Δεν είχα αυτή την πρόθεση. Πρόθεση αμφισβήτησης βέβαια έχω. Μου την δημιουργούν, τα όσα γράφεις.
Θέλεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Ε, δεν γίνεται! Πως να το κάνουμε!
Είπαμε όλα καλά!!! :giggle:
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Αυτό γνωρίζω.
Δεν κατάλαβα την απάντηση σου. Αν μπορείς να μου εξηγήσεις. Θα το εκτιμούσα.
Η ερώτηση μου ήταν απλή βέβαια. Γνώριζες ότι η θηλυκιά είχε ισχία C? Και ότι αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο?
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
Ένα πολύ ενδιαφέρων post μεταφρασμένο στα ελληνικά στο οποίο φαίνεται ποσό περίπλοκο και τι ερωτηματικά καλείσαι να απαντήσεις όταν σκέφτεσαι να αναπαράξεις τον αρσενικό σκύλο σου αν είσαι ηθικός και ενδιαφέρεσαι για το μέλλον της φυλής και οχι για τα λεφτά η επειδή ο σκύλος σου ειναι γλυκούλης .
Πρέπει να το δεις αυτό από κάθε δυνατή γωνία. Τι καθιστά έναν πιθανό αρσενικό σκύλο αναπαραγωγής και γιατί θέλεις να τον χρησιμοποιήσεις ως αρσενικό σκύλο αναπαραγωγής; Απλά να έχεις έναν ακέραιο σκύλο δεν είναι καλός λόγος να τον χρησιμοποιήσεις για αναπαραγωγή. Χρειάζεται να είναι ένα καλό παράδειγμα της φυλής και να συνεισφέρει στη γονιδιακή δεξαμενή. Απλώς εσύ και η οικογένειά σου να το θεωρείτε όμορφο δεν είναι αρκετός λόγος. Τι ξέρεις για το γενολογιού του; Θέλεις να γνωρίζεις από ποιες γραμμές προέρχεται, ποια προβλήματα υγείας υπάρχουν σε αυτές τις γραμμές και ποιες υποβλήθηκαν σε εξετάσεις υγείας. Πρέπει να καταλάβεις αν προέρχεται από καλά ή κακά εκτρεφόμενες γραμμές και αν ανήκει σε οικογένειες που γνωρίζεται ότι παράγουν καταρράκτη στα μάτια (αν έχει τον Tommy Trouble, Tommy's Son and Tommy Thompson στις γραμμές του. Παρακαλώ, παρακαλώ μην τον εκτρέφετε). Ποια είναι τα ελαττώματά του; Ποια είναι τα θετικά του σημεία; Πόσο καλά συμμορφώνεται στο πρότυπο; Ιδανικά, χρειάζεσαι έναν σκύλο που να αντιστοιχεί στο πρότυπο της φυλής, να εμπίπτει στη σωστή κατηγορία ύψους και να είναι ένας καλά κατασκευασμένος σκύλος. Η μελέτη του προτύπου της φυλής θα βοηθήσει πολύ. Είναι διαθέσιμο στην ιστοσελίδα του KC FCI Έχει περάσει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις υγείας; Χρειάζεσαι ετήσια εξέταση ματιών από το BVA, η οποία πρέπει να είναι αρνητική. Αυτές γίνονται από ειδικούς κτηνίατρους, όχι από τον τοπικό σου ιατρό. Χρειάζεται επίσης μια μοναδική εξέταση DNA για την MAC, αυτό μπορεί να γίνει μέσω των εργαστηρίων Laboklin. υπάρχει ένα πλήρες πακέτο εξετάσεων υγείας διαθέσιμο που είναι ειδικά για τα μίνιατούρες Σνάουζερ. Όλες αυτές οι εξετάσεις πρέπει να γίνουν τόσο στον σκύλο σας όσο και σε οποιαδήποτε θηλύκια θα ζευγαρώσετέ.
Ο εκτροφέας είναι ενήμερος; Έχει αναγνωριστεί η εκτροφή του; Ο εκτροφέας σας πρέπει πάντα να είναι ο πρώτος άνθρωπος που θα απευθυνθείτε για συμβουλές.
Μπορείτε να διαβάσετε ένα ευρετήριο γενεαλογίας; Πρέπει να γνωρίζετε ποιες γραμμές υπάρχουν και αν είναι στενά συγγενείς. Θέλετε να αποφύγετε την αιμομιξία ή την αναπαραγωγή γραμμών που δεν είναι συμβατές.
Θα είστε σε θέση να αξιολογήσετε σωστά μια θηλυκή σκύλα για να βεβαιωθείτε ότι είναι σωστή και συμπληρωματική στον αρσενικό σας; Δεν θέλετε να αναπαράγετε δύο σκύλους με τα ίδια ελαττώματα. Πρέπει να γνωρίζετε ακριβώς ποια είναι τα ελαττώματα του σκύλου σας και ποια είναι τα ελαττώματα της θηλυκής σκύλας που έχετε μπροστά σας - και να έχετε τη δυνατότητα να την απορρίψετε αν δεν είναι κατάλληλη.
Θα μπορείτε να βοηθήσετε τον αρσενικό να αναπαραχθεί; Όχι όλοι οι αρσενικοί ξέρουν πώς, και όχι όλες οι θηλυκές σκύλες είναι ευχαριστημένες να αναπαραχθούν. Πρέπει να μπορείτε να τον βοηθήσετε φυσικά να ολοκληρώσει τη διαδικασία.
Είστε προετοιμασμένος για οποιεσδήποτε αλλαγές συμπεριφοράς; Δεν επηρεάζει όλους τους σκύλους, αλλά επηρεάζει κάποιους άλλους.
Ξέρετε να διαβάζετε τα αποτελέσματα των εξετάσεων υγείας; Πρέπει να κατανοήσετε τι σημαίνουν και εάν είναι αρνητικά, επηρεασμένα ή φέροντας, και πώς ταιριάζει ο αρσενικός σας σε αυτά.

ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΦΥΛΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΑΝΤΟΙΣΤΙΧΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΙΣΧΥΕΙ
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
Οπότε θα πρότεινα αν θέλεις άλλο σκύλο να παρεις ένα δεύτερο όταν εχει χρόνο να ασχοληθείς με όλα τα παραπάνω.
 
  • Like
Reactions: GSD92


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@fg102 εξαιρετικό! Λίγα λόγια και καλά. Για λόγους τάξης και κανονισμών, βάλε σε παρακαλώ link ή με όποιο τρόπο, στοιχεία του πρωτότυπου!
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
@fg102 εξαιρετικό! Λίγα λόγια και καλά. Για λόγους τάξης και κανονισμών, βάλε σε παρακαλώ link ή με όποιο τρόπο, στοιχεία του πρωτότυπου!
το εχω μεταφραση εγω και εχω παρει και αδεια ειναι γραμμενο απο αγγλιδα εκτροφεα schnauzer
 
  • Like
Reactions: GSD92 and mareco


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Διαβάζοντας αυτή την ανάρτηση , την πρώτη πρώτη πεθύμησα αφάνταστα άλλη μια φορά τον Johnk που θα σου απαντούσε τόσο όμορφα με τοσα επιχειρήματα αλλά και με τόση ενσυναίσθηση που νομίζω ότι θα σε κάλυπτε απόλυτα.
Αλλά δυστυχώς δεν είναι πλέον μεταξύ μας.
Και δυστυχώς για σένα εγώ δεν έχω την ανάλογη ενσυναίσθηση για αυτό και θα αυτοπεριοριστώ και θα κρατηθώ και δεν θα απαντήσω.
Θέλω μόνο να σχολιάσω τα λεγόμενα της vrmode και του mareco τα οποία είναι και τα δύο ολόσωστα και δεν αντικρούει το ένα το άλλο όσο και να φαίνεται αρχικά κάτι τέτοιο.
Κατ αρχάς ο μόνος τρόπος να ξέρεις τι σκύλο παίρνεις κατά την γνώμη μου είναι να πάρεις ενήλικο σκύλο, καθαρόαιμο ή μη λίγο διαφέρει, που να είχες την ευκαιρία να το δεις σε πολλές καταστάσεις από πριν. Άλλος τρόπος να ξέρεις από πριν τι υιοθετείς δεν υπάρχει εκτός αν είσαι μέντιουμ.
Σίγουρα για κάποιες ειδικές περιπτώσεις όπως agility, εξετάσεις εργασίας, κυνήγι πάπιας κλπ υπάρχουν κάποιες φυλές που σύμφωνα με το πρότυπο τους έχεις ενδείξεις, ποτέ βεβαιότητα, ότι θα σε βγάλουν ασπροπρόσωπο. Για όλους τους υπόλοιπους λόγους που υιοθετούμε έναν σκύλο πραγματικά μόνο το γούστο μας βγάζουμε παίρνοντας καθαρόαιμο. Οποιοδήποτε ημίαιμο θα έκανε την δουλειά εξίσου καλά, ίσως και καλύτερα από άποψη υγείας και τσέπης.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Υπέροχη σύνοψη @l.Kyveli, συμφωνώ κ στο κόμμα. Κι αυτό:
πεθύμησα αφάνταστα άλλη μια φορά τον Johnk που θα σου απαντούσε τόσο όμορφα με τοσα επιχειρήματα αλλά και με τόση ενσυναίσθηση που νομίζω ότι θα σε κάλυπτε απόλυτα.
Αλλά δυστυχώς δεν είναι πλέον μεταξύ μας.
Και δυστυχώς για σένα εγώ δεν έχω την ανάλογη ενσυναίσθηση
το έχω σκεφτεί, έτσι ακριβώς όπως το λες, τόσες μα τόσες φορές.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
Δεν διαφωνώ.
Απλώς δεν μπορούσα να μην το αναφέρω, γιατί το βλέπω καθημερινά.
Στο επίπεδο που έχει φτάσει τώρα το agility, ο σωστός σκύλος, κάνει την ξεκάθαρη διαφορά.
Είναι εξωπραγματικό, να βλέπεις το εργασιακό border, από 2 μηνών σκατό, να καρφώνει το βλέμα στην προπόνηση των άλλων και να τραβάει και να λυσσάει να μπει στον στίβο. Το βλέπεις και δεν το πιστεύεις.
Aναφέρεσαι σε μια πολύ μικρή ομάδα ιδιοκτητών με εξειδικευμένες απαιτήσεις για άθλημα και με τη λογική ότι θα δικαιούνται να παίξουν και σε αγώνες στο εξωτερικό (μιας και δεν μπορούν τα ημίαιμα). Μιλάμε δηλαδή για ποσοστό μικρότερο και του 1% των σκυλοιδιοκτητών - οι υπόλοιποι μια χαρα βολεύονται με σκύλο συντροφιάς ό,τι νά 'ναι.

Επανέρχομαι λίγο πάλι στο θέμα "το καθαρόαιμο ξέρεις τι θα σου βγει".

Πριν λίγο γύρισα από μικρή σκυλοβόλτα εδώ στα γκράβαρα :LOL: που μένω και έχουμε και λέμε:

  • 3 σκύλοι αδέσποτοι στο δρόμο μας, οι 2 σαν τσοπανοειδείς και ο τρίτος απροσδιορίστου.
  • Περάσαμε από δίπλα τους, ούτε το φρύδι τους δεν κούνησαν ούτε για μένα ούτε για το μουλάρι τον Ορφέα.
  • Δίπλα τους περιφέρονταν αδέσποτες γάτες, δεν έτρεχε τίποτα, αδέσποτοι σκύλοι και γάτες συμβιώνουν στα ίδια σημεία.
Και σκέφτομαι εγώ τώρα ότι πλήρωνα εκπαιδευτές και έτρεχα σε puppy parks για να κοινωνικοποιηθούν τα καθαρόαιμα ζαβά μου. Που στο ένα από τα ζαβά σήκωσε και ο εκπαιδευτής τα χέρια ψηλά και μας ευχήθηκε έμεσα καλή τύχη και ο θεός μαζί μας.

Οπότε;