ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΟΡΕΞΗ Η ΚΡΥΜΕΝΗ ΝΟΣΟΣ?


vicky1981

Member
2 Μαϊου 2024
17
0
42
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum.έχω ένα poodle 11 μηνών κ το έχω από 4 μηνών ,είναι το 1ο μου σκυλάκι-ανθρωπάκι .Εδώ και 1 μήνα δεν τρώει επαρκή ποσότητα τροφής μόνο ίσα ισα για να συντηρηθεί ,να σημειώσω οτι με το που φαει μια μπουκια ρεύεται και σταματάει. Την έχω με σιρόπι όρεξις και μια παστα θερμιδική 2η βδομάδα τώρα αλλά τίποτα ουτε μαγειρευτό. Κάναμε βιοχημικές και βγηκε τσιμπημένη alp 107 k γgt 8,6 καθως και ηωσυνόφυλλα ανεβασμένα μα΄λλον λόγω αλλεργίας γιατι ξύνεται το σκυλάκι. Κάναμε υπέρηχο ΑΚΚ και όλα καλα΄.την πήγα σε 2 κτηνιατρούς και μου είπαν ότι δεν έχει κατι. Θεωρώ οτι ένα σκυλι που δεν τρώει πάντα κάτι σημαίνει!
Βρήκα μια Γαστρεντερολόγο-Κτηνίατρο και κλείσαμε ραντεβού σε 2 μέρες μου είπε οτι μάλλον πρόκειται για adisson νοσο και να κάνουμε εξέταση.
Απλα επειδή έχω τρελαθεί απο την αγωνία μου οποιαδήποτε συμβούλη η πληροφορία θα ήταν χρήσιμη.(PS Είχαμε περάσει giardia και κάναμε θεραπεία και έφυγε καθώς και ερλιχίωση με τίτλο 1/200 αλλα πηράμε Vibramycin).Eυχαριστώ!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.570
7.009
@noni_papa

Επίσης δες αυτό για πληροφορίες:

Πότε τελειώσατε το vibramycin? Έχει συχνή παρενέργεια τα γαστρεντερικά προβλήματα, απώλεια όρεξης κλπ. Δεν ξέρω αν πειράζει τα ηπατικά.

Καλά κάνεις που το ψάχνεις πάντως κ ια κανείς κ άλλες εξετάσεις. Την alp κ τη γgt θα τις παρακολουθούσα ευλαβικά.
 


vicky1981

Member
2 Μαϊου 2024
17
0
42
Τελευταία μέρα αντιβίωσης ήτα 13/4.Η αλήθεια είναι οτι εκεί προς τα τελειώματα της αντιβίωσης άρχισε τα δεν τρώω. Σε ευχαριστώ πολύ.το διάβασα το post για το addison τώρα μένει να κάνουμε την εξέταση να το επιβεβαιώσουμε :-((
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
407
264
dog-place.blogspot.com
επισης, αν δεν το χεις ηδη κανει, δοκιμασε να της αλλαξεις την τροφη. δεν ειναι σπανιο να ναι επιλεκτικα με το φαγητο.
 


vicky1981

Member
2 Μαϊου 2024
17
0
42
Έχω δοκιμάσει τα πάντα ουτε ξηρα, ουτε κονσέρβα ούτε μαγειρευτό μόνο barf Μου έχει μείνει.:-((
 


vicky1981

Member
2 Μαϊου 2024
17
0
42
@noni_papa

Επίσης δες αυτό για πληροφορίες:

Πότε τελειώσατε το vibramycin? Έχει συχνή παρενέργεια τα γαστρεντερικά προβλήματα, απώλεια όρεξης κλπ. Δεν ξέρω αν πειράζει τα ηπατικά.

Καλά κάνεις που το ψάχνεις πάντως κ ια κανείς κ άλλες εξετάσεις. Την alp κ τη γgt θα τις παρακολουθούσα ευλαβικά.
H alp k γgt δειχνουν πρόβλημα στο συκώτι?????
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
407
264
dog-place.blogspot.com
εχεις δοκιμασει να βαλεις το μπωλ υπερηψωμενο, ωστε να μην σκυβει το κεφαλι, αλλα να ναι στο υψος της; οχι πως εχει πολυ υψος ενα πουντλ, αλλα αυτο το λιγο. μηπως κανει παλινδρομηση;
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
856
710
H alp k γgt δειχνουν πρόβλημα στο συκώτι?????
Αυτα ειναι ενζυμα του συκωτιου δεν το συζητησες με το γιατρο σου? Καμια απο τις 2 δεν ειναι υψηλη ειδικα το γgt μεσα στα ορια ειναι η alt ελαχιστα πανω και μικρο το σκυλι. Μην τρελαθεις δηλαδη τωρα οτι πεθαινει το σκυλι οπως εκανα εγω που μου βγηκε alt ανεβασμενη. Επισης μηπως πηρατε κορτιζονη για αλλεργιες? Οχι απαραιτητα χαπια οτιδηποτε εχει κορτιζονη μπορει μα τα αμεβασει και σε εμας μαλλον αυτο ηταν. Αυτο που μου ειπε ο κτηνιατρος ειναι οτι οταν υπαρχει προβλημα σε ενα οργανο οι τιμες ειναι πολυ ανεβασμενες και οχι μονο 1 η 2 αλλα συνολικη εικονα. Οι αιματολογικες κρινονται παντα σε σχεση με τη γενικη εικονα εφοσον κανατε και υπερηχο ουτε να το αφησεις το θεμα αλλα ουτε να τρελαθεις κανεις πολυ σωστα βηματα που το ψαχνεις ευχομαι ολα καλα!
 


vicky1981

Member
2 Μαϊου 2024
17
0
42
Αυτα ειναι ενζυμα του συκωτιου δεν το συζητησες με το γιατρο σου? Καμια απο τις 2 δεν ειναι υψηλη ειδικα το γgt μεσα στα ορια ειναι η alt ελαχιστα πανω και μικρο το σκυλι. Μην τρελαθεις δηλαδη τωρα οτι πεθαινει το σκυλι οπως εκανα εγω που μου βγηκε alt ανεβασμενη. Επισης μηπως πηρατε κορτιζονη για αλλεργιες? Οχι απαραιτητα χαπια οτιδηποτε εχει κορτιζονη μπορει μα τα αμεβασει και σε εμας μαλλον αυτο ηταν. Αυτο που μου ειπε ο κτηνιατρος ειναι οτι οταν υπαρχει προβλημα σε ενα οργανο οι τιμες ειναι πολυ ανεβασμενες και οχι μονο 1 η 2 αλλα συνολικη εικονα. Οι αιματολογικες κρινονται παντα σε σχεση με τη γενικη εικονα εφοσον κανατε και υπερηχο ουτε να το αφησεις το θεμα αλλα ουτε να τρελαθεις κανεις πολυ σωστα βηματα που το ψαχνεις ευχομαι ολα καλα!
Σας ευχαριστω όλους πραγματικά !απλα κάθε μέρα παλεύω για να βάλει μια μπουκιά στο στόμα της ..μακαρι να είναι επιλεκτικό και να μην συμβαίνει κάτι άλλο,απλά συνειδητοποίησα ότι οι κτηνίατροι θα σου πουν τα βασικα ,εμείς πρέπει να αποκλείσουμε παθολογικούς παράγοντες και μετά να βάλουμε στο σκυλάκι το τίτλο μίζερο η επιλεκτικό .θα σας ενημερώσω μολις έχω νεότερα τη Πέμπτη
 


vicky1981

Member
2 Μαϊου 2024
17
0
42
Αυτα ειναι ενζυμα του συκωτιου δεν το συζητησες με το γιατρο σου? Καμια απο τις 2 δεν ειναι υψηλη ειδικα το γgt μεσα στα ορια ειναι η alt ελαχιστα πανω και μικρο το σκυλι. Μην τρελαθεις δηλαδη τωρα οτι πεθαινει το σκυλι οπως εκανα εγω που μου βγηκε alt ανεβασμενη. Επισης μηπως πηρατε κορτιζονη για αλλεργιες? Οχι απαραιτητα χαπια οτιδηποτε εχει κορτιζονη μπορει μα τα αμεβασει και σε εμας μαλλον αυτο ηταν. Αυτο που μου ειπε ο κτηνιατρος ειναι οτι οταν υπαρχει προβλημα σε ενα οργανο οι τιμες ειναι πολυ ανεβασμενες και οχι μονο 1 η 2 αλλα συνολικη εικονα. Οι αιματολογικες κρινονται παντα σε σχεση με τη γενικη εικονα εφοσον κανατε και υπερηχο ουτε να το αφησεις το θεμα αλλα ουτε να τρελαθεις κανεις πολυ σωστα βηματα που το ψαχνεις ευχομαι ολα καλα!
Κορτιζόνη δεν έχουμε πάρει καθόλου μόνο αταραξ λόγω αλλεργίας που το ψαχνω κ αυτο
 


vicky1981

Member
2 Μαϊου 2024
17
0
42
εχεις δοκιμασει να βαλεις το μπωλ υπερηψωμενο, ωστε να μην σκυβει το κεφαλι, αλλα να ναι στο υψος της; οχι πως εχει πολυ υψος ενα πουντλ, αλλα αυτο το λιγο. μηπως κανει παλινδρομηση;
Το έχω κάνει κ αυτό αλλά μυρίζει κ φεύγει .
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
407
264
dog-place.blogspot.com
11 μηνων...απο περιοδο πως ειναι; μηπως ειναι να αδιαθετησει κι την εχουν πιασει τα ορμονικα της;
 


vicky1981

Member
2 Μαϊου 2024
17
0
42
11 μηνων...απο περιοδο πως ειναι; μηπως ειναι να αδιαθετησει κι την εχουν πιασει τα ορμονικα της;
Αδιαθέτησε 1η φορά 13 Φλεβάρη άρα δεν τίθεται ακόμα τέτοιο θέμα
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
407
264
dog-place.blogspot.com
για δες αυτο μηπως ταιριαζει. απαντηση σιγουρα για κατι τετοιο θα σου δωσει ο γαστρεντερολογος.

 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
837
959
28
πολυ καλα κανεις που το ψαχνεις και ευχομαι να μην ειναι τιποτα.
εγω θα πω οτι ισως ειναι και λογω ζεστης. δε ξερω που εισαστε, αλλα στην αθηνα απο αρχες μαιου επιασαν οι ζεστες. σημερα δε, φτασαμε και 30 βαθμους. και ο δικος μου μιζεριαζει απιστευτα με τη ζεστη. σημερα δεν αγγιξε καθολου πρωινο.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
407
264
dog-place.blogspot.com
πολυ καλα κανεις που το ψαχνεις και ευχομαι να μην ειναι τιποτα.
εγω θα πω οτι ισως ειναι και λογω ζεστης. δε ξερω που εισαστε, αλλα στην αθηνα απο αρχες μαιου επιασαν οι ζεστες. σημερα δε, φτασαμε και 30 βαθμους. και ο δικος μου μιζεριαζει απιστευτα με τη ζεστη. σημερα δεν αγγιξε καθολου πρωινο.
αν και πολλα μπορει να προκαλεσουν την μειωμενη ορεξη, λογω του ρεψιματος που αναφερει η μαμα του, ειμαι περιεργη να δω τι θα πει η γαστρεντερολογος.
 


vicky1981

Member
2 Μαϊου 2024
17
0
42
για δες αυτο μηπως ταιριαζει. απαντηση σιγουρα για κατι τετοιο θα σου δωσει ο γαστρεντερολογος.

Αυτό σκεφτόμουν κ άγω Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση …κ καούρες
 


vicky1981

Member
2 Μαϊου 2024
17
0
42
πολυ καλα κανεις που το ψαχνεις και ευχομαι να μην ειναι τιποτα.
εγω θα πω οτι ισως ειναι και λογω ζεστης. δε ξερω που εισαστε, αλλα στην αθηνα απο αρχες μαιου επιασαν οι ζεστες. σημερα δε, φτασαμε και 30 βαθμους. και ο δικος μου μιζεριαζει απιστευτα με τη ζεστη. σημερα δεν αγγιξε καθολου πρωινο.
Από Απρίλιο άρχισε να κόβει το φαγητό δυστυχως δεν είχε ζέστη ακομς
πολυ καλα κανεις που το ψαχνεις και ευχομαι να μην ειναι τιποτα.
εγω θα πω οτι ισως ειναι και λογω ζεστης. δε ξερω που εισαστε, αλλα στην αθηνα απο αρχες μαιου επιασαν οι ζεστες. σημερα δε, φτασαμε και 30 βαθμους. και ο δικος μου μιζεριαζει απιστευτα με τη ζεστη. σημερα δεν αγγιξε καθολου πρωινο.
Αθήνα είμαστε κ εμεισ αλλά άρχισε από αρχές Απριλίου να κόβει το φαγητό
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
541
290
25
instagram.com
Καλησπέρα.
Ένα σκυλί που είναι άρρωστο, έχει γαστρεντερικα-συνηθως-οντως-δε θέλει να φάει.
Το θέμα είναι αν το συγκεκριμένο σκυλί έχει όρεξη για λιχουδιές; Η συμπεριφορά του σκύλου όταν βλέπει λιχουδιά ποια ειναι;
Με το δικό σας το φαι ποια είναι η σχέση του σκύλου; Όταν τρώτε το σκυλί είναι ελεύθερο στον χώρο τι κανει;
Η επιλεκτική σίτιση είναι κάτι πολύ συχνό φαινόμενο,καθημερινά συναντάω άπειρα τέτοια συμβάντα. Συνήθως ο λόγος είναι το ανθρώπινο φαγητό.
Πέρα από αυτό,μέσα στην μέρα ο σκύλος τι διαθεση εχει;
Οι θερμιδικές αν δίνονται συχνά επηρεάζουν του συκώτι πάντως.
Το ρεψιμο δείχνει δυσπεψία.
Όλα αυτά προφανώς ειναι ευρύτερες έννοιες.
 


vicky1981

Member
2 Μαϊου 2024
17
0
42
Καλησπέρα.
Ένα σκυλί που είναι άρρωστο, έχει γαστρεντερικα-συνηθως-οντως-δε θέλει να φάει.
Το θέμα είναι αν το συγκεκριμένο σκυλί έχει όρεξη για λιχουδιές; Η συμπεριφορά του σκύλου όταν βλέπει λιχουδιά ποια ειναι;
Με το δικό σας το φαι ποια είναι η σχέση του σκύλου; Όταν τρώτε το σκυλί είναι ελεύθερο στον χώρο τι κανει;
Η επιλεκτική σίτιση είναι κάτι πολύ συχνό φαινόμενο,καθημερινά συναντάω άπειρα τέτοια συμβάντα. Συνήθως ο λόγος είναι το ανθρώπινο φαγητό.
Πέρα από αυτό,μέσα στην μέρα ο σκύλος τι διαθεση εχει;
Οι θερμιδικές αν δίνονται συχνά επηρεάζουν του συκώτι πάντως.
Το ρεψιμο δείχνει δυσπεψία.
Όλα αυτά προφανώς ειναι ευρύτερες έννοιες.
Καλημέρα Sasha, το μικρό μου τρελαίνεται για λιχουδιές και όντως τις τρώει αν του τις δώσω, όσον αφορά το δικό μας φαγητό δεν ασχολείται καθόλου, η έννοια της είναι μόνο να παίζει. Το θέμα είναι οτι έχω κόψει τις λιχουδιές και αν τις έδινα το έκανα για να δω αν έχει όρεξη έστω για λιχουδιά.Αυτή όμως ουτε μαγειρευτό τρώει .Άντε 2 μπουκιές κοτόπουλο ή 10 γρ ξηράς κ τέλος..:-((