Είμαι κατάλληλος χαρακτήρας για ένα Rottweiler;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Aπλα δεν θελω να σχηματιστει η αποψη οτι οτι εκανε αυτος (καλο ή κακο) θα κανουν και οι υπολοιποι , μακρια απο εμας τετοιες γενικευσεις
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Φυσικά, οι γενικεύσεις είναι επικίνδυνο πράγμα και οδηγούν πολλές φορές σε εντελώς λάθος συμπεράσματα κι αποφάσεις...
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Καλο θα ειναι να μαθεις ποιο ηταν το προβλημα με το κουταβι.Οπως ειχε αναφερθει σε προηγουμενα μηνυματα αν ειναι τυφος θα πρεπει να περιμενεις περιπου εναν χρονο προτου ξαναμπει σκυλι στο σπιτι.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Πως θα το μαθω ρε παιδια αφου εξετασεις ΔΕΝ κανει. Ειναι δυνατον να ειναι τυφος στους 2 μηνες και να επιβοιωσε το κουταβι; (Εχουμε καθαρησει ηδη με χλωρινη και dettol) . H κτηνιατρος και αυτος λεει τυφος δεν ειναι διοτι λεει κανουν διαροια με πολυ αιμα , εγω αιμα με το ματι δεν ειδα , ηταν τιγκα στα παρασιτα (ενδο) ή ειχε καποιο κορωνοιο οπως ειπε η κτηνιατρος. Η διαροια που εκανε ηταν χρωμα ανοικτο καφε προς το σκουρο πρασσινο
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δλδ για να καταλαβω,

Ουσιαστικα δεν ξερει κανεις σας (εκτος απο τον εκτροφεα που απ οτι καταλαβα δεν λεει) τι εχει το κουταβι κ εξετασεις δεν κανατε.....

Δεν ξερουμε (η ξερουμε;) τελικα ποιος φταιει για την ταλαιπωρια του κουταβιου,

Θα ξανασυνεργαστεις με αυτον τον ανθρωπο να παρεις αλλο κουταβι;;;

Στο τελευταιο μονο, μου δημιουργειται η απορια: ΓΙΑΤΙ;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ελπιζω να τελειωσει καλα η ταλαιπωρία σου , αν και ενω έκανες όλα τα σωστά βηματα έγιναν όλα μανταρα :(
Αν εχω καταλάβει καλα η σχεση σου με το εκτροφέα τελείωσε και έτσι χάνεις ένα πολύτιμο συν και για αυτό σίγουρα δεν φταις εσύ.
Τώρα αν και ακουστεί κουλό εγώ πιο εύκολα θα συγχωρούσα έναν εκτροφέα που την πάταγε με τύφο, από έναν εκτροφέα που θα έδινε 2 μηνών κουτάβι χωρίς τις σωστές αποπαρασιτωσεις .
Το πρώτο μπορεί να συμβεί ο τύφος ειναι άτιμο πράγμα και έχει συμβεί και στους καλύτερους αλλα τα παράσιτα δείχνουν μεγάλη αμέλεια και έλλειψη καθαριότητας και προσοχής.
Φαντάζομαι οτι χρηματα δεν υπαρχει περιπτωση να σου δωσει πισω ε ?
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Θα του χαρισω τα 600ε + τα 350ε περιπου που εδωσα για γιατρους , και θα συνεχισω; (οταν ειχαμε μιλησει για εγγυησεις κλπ σε περιπτωση που γινει κατι ειπε δινει νεο κουταβι , κι εγω θα ηθελα να παρω τα χρηματα μου πισω (τα 600ε τα υπολοιπα δεν με ενδιαφερουν) και να στραφω αλλου αλλα χλωμο , ΑΝ γινει κατι παλι θα εχουμε αλλη εξελιξη μετα που δεν θελω να πω τι και πως)
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
ελπιζω να τελειωσει καλα η ταλαιπωρία σου , αν και ενω έκανες όλα τα σωστά βηματα έγιναν όλα μανταρα :(
Αν εχω καταλάβει καλα η σχεση σου με το εκτροφέα τελείωσε και έτσι χάνεις ένα πολύτιμο συν και για αυτό σίγουρα δεν φταις εσύ.
Τώρα αν και ακουστεί κουλό εγώ πιο εύκολα θα συγχωρούσα έναν εκτροφέα που την πάταγε με τύφο, από έναν εκτροφέα που θα έδινε 2 μηνών κουτάβι χωρίς τις σωστές αποπαρασιτωσεις .
Το πρώτο μπορεί να συμβεί ο τύφος ειναι άτιμο πράγμα και έχει συμβεί και στους καλύτερους αλλα τα παράσιτα δείχνουν μεγάλη αμέλεια και έλλειψη καθαριότητας και προσοχής.
Φαντάζομαι οτι χρηματα δεν υπαρχει περιπτωση να σου δωσει πισω ε ?
Τα παρασιτα που ειχε (κοκκιδια , giardia κλπ) δεν τα ποιανουν οι κοινες αποπαρασιτωσεις drontal κλπ , δεν συγχωρω κανεναν απλα η φαση ειναι να μην τρεχω στα δικαστηρια απλα το λεω καθαρα κι ξαστερα και αν γινει κατι και με το 2ο θα πεσουν μυνησεις αν δεν παρω πληρη αποζημειωση.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Καταλαβαινεις ομως οτι για ολα αυτα τα.... ομορφα που συζηταμε, αν ειχες κανει τις εξετασεις (για το Θεο δλδ η πληρης κοπρανων κανει 20-30ευρω!!!!) σε εναν ΥΠΕΥΘΥΝΟ κτηνιατρο κ επαιρνες γραπτα μια γνωματευση, θα ειχες ΣΤΟΙΧΕΙΑ να κανεις οτιδηποτε.

Γιατι αυτη τη στιγμη ψιλιαζομαι οτι ειναι ο λογος σου ενανατια στον δικο του, κ ακομα για τα 350 που λες οτι ξοδεψες, ουτε αποδειξεις εχεις ουτε γνωματευσεις γραπτες.......
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εχω εξετασεις αιματος και βιοχημικες και τις αποδειξεις πληρωμης απο τα κτηνιατρια. Που να φανταστω οτι δεν θα εκανε τη κοπρανων , ειλικρινα το μυαλο μου δεν πηγε εκει (ουτε που μου περασε)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οι οποιες εξετασεις δειχνουν κατι;;
Υπαρχει γνωματευση που να λεει τι εχει το σκυλι η ολα φαινονται καλα κ ειναι παλι ο λογος σου εναντιων του δικου του κ οι εξετασεις μια χαρα;;;
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Υπαρχουν εξετασεις που δειχνουν οτι ειχε εσωτερικη αιμοραγια. Υπαρχουν και οι αγωγες που δοθηκαν με τις υπογραφες και τις σφραγιδες των κτηνιατρων , αν φτασουμε εκει....
(Υπάρχουν και καταθεσεις σε τραπεζικους λογαριασμους κλπ)
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
sorry που θα μπω στη κουβεντα αλλα γενικα το διαβαζω το θεμα
περι ιατρων κτλ δεν θα πω γιατι οι γνωμες είναι απειρες.
ενας είναι καλος άλλος είναι κακος κτλ .ο κάθε ιδιοκτητης ξερει αν πρεπει να παει σε δεκα γιατρους ή όχι αναλογα με το τι πιστευει και με το βαθμο ικανοποίησης που του βγαζει ο κάθε ενας.
απλα εμενα ολο αυτό δεν μαρεσει και από το πως βλεπει ο εκτροφεας το κουταβι (κερδος απλα)
αλλα και όπως το βλέπεις εσυ με το σκεπτικο θα σου δωσει άλλο.
το σκυλι είναι ενας ζωντανος οργανισμος.
τρωει-χεζει-παιζει-κλαιει-στενοχωριεται-φοβαται-αγχωνεται και πολλα αλλα όπως ένα μωρο.
το να τα επιλεγουμε με τη ρατσα είναι κατι ασχημο μεν αλλα μπορει να δικαιολογηθεί σε καποιες περιπτώσεις (αναλογα του τι το θελουμε πχ)
το να τα αγοράζουμε είναι ένα μεγα λαθος που για το κερδος εχει γινει αποδεκτο και εμφανίζεται σαν κατι το φιλοζωικο πλεον .
το να τα αλλαζουμε σαν ελαττωματικα είναι ότι πιο ασχημο εχω ακουσει.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το εσωτερικη αιμοραγια καλοπροαιρετα θα σου πω οτι μπορει να λεει πολλα η τιποτα. Εσωτερικη αιμοραγια μπορει να κανει αν σου εφαγε ενα πλαστικο την πρωτη μιση ωρα που το ειχες σπιτι σου πχ....

Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω δλδ, καθολου ομως, ειναι οτι αν εχεις ολο το δικιο με το μερος σου, οπως λες, γιατι δεν κανεις τα παντα να παρεις πισω τα λεφτα που ξοδεψες, κ να διακοψεις σχεσεις κ συνεργασια μια κ για παντα με αυτο τον ανθρωπο.
 




elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Έχω κάποιες απορίες πρακτικής-νομικής φύσης:
1. Αυτήν την στιγμή που μιλάμε, σε ποιον ανήκει το κουτάβι;
2. Αν ανήκει βάσει συμβολαίου αγοράς ( υπάρχει; ) στον Asmodeus, σε τι καθεστώς βρίσκεται στον χώρο του εκτροφέα;
Φιλοξενούμενο στο εκτροφείο; Υπάρχει κάποιο αποδεικτικό;
Ως επιστροφή; Υπάρχει η λύση του συμβολαίου;
3. Αν το κουτάβι εξακολουθεί να ανήκει στον Asmodeus, και φιλοξενείται από τον εκτροφέα, έχει την δυνατότητα να ζητήσει/απαιτήσει συγκεκριμένες εξετάσεις (με δικά του έξοδα έστω), για να διαπιστωθεί με γραπτή γνωματευση η κατάσταση της υγείας του; Έχει το δικαίωμα ο εκτροφέας να τις αρνηθεί;
Θα μπορούσε να τις ζητήσει ακόμη και με εξώδικο;
(θέμα να χαλάσουν οι καλές σχέσεις τους, μάλλον δεν υφίσταται πια).
4. Τι οδηγεί έναν εκτροφέα να αρνηθεί μια εξέταση (χαμηλού κόστους) για να λυθεί το θέμα;
και τέλος
5. Έστω ότι οι εξετάσεις αποδεικνύουν γενικά και αόριστα ότι το κουτάβι έχει ευαίσθητο γαστρεντερικό. Είναι αυτός λόγος επιστροφής και αντικατάστασης του;

Οι απορίες μου είναι ειλικρινείς, γιατί η δική μας σχέση με την εκτροφέα των μικρών είναι σε τελείως διαφορετικό επίπεδο, και ουδέποτε έχουν προκύψει θέματα τέτοιας φύσης.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
γιατί είναι μέγα λάθος να τα αγοράζουμε?

γιατι τοτε ακολουθει τους νομους της αγορας-ζητησης και το καθιστα σαν αντικειμενο.βλεπε αλλαγη κουταβιού , εγγυηση αν παθει κατι κτλ...
σε ένα μωρο δε θα το δεχοταν κανεις αυτό.
δικο μου σκεπτικο ε.
δεν κρινω καποιον που αγοραζει σκυλι απλα εγω δεν θα το εκανα ποτε.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Μα μεσα στην αποδειξη πληρωμης ειναι και ακτινογραφια αλλα και υπερηχος για να αποκλεισουμε το ενδεχομενο οτι εφαγε κατι , το να εφαγε κατι και να το επιρεασε για 12 ημερες (εκανα 2 δοσεις εξετασεων σε διαστημα 1 εβδομαδας) δεν ειναι λιγο τραβηγμενο εκτος αν καθε μερα ετρωγε πλαστικα και καταπινε σιδεριες . Τα παντα οπως λες ειναι αυτα που θελω να αποφυγω προς το παρον (δικαστιρια κλπ).

Σε αυτον ανηκει το κουταβι δεν εχει γινει καποιο συμβολαιο
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
4. Τι οδηγεί έναν εκτροφέα να αρνηθεί μια εξέταση (χαμηλού κόστους) για να λυθεί το θέμα;
Αυτό ξαναπές το!!! Αυτό και το τρίπτυχο κόρη-φυτοφάρμακο-κατά λάθος γλείψιμο με προβληματίζουν πιο πολύ...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
γιατι τοτε ακολουθει τους νομους της αγορας-ζητησης και το καθιστα σαν αντικειμενο.βλεπε αλλαγη κουταβιού , εγγυηση αν παθει κατι κτλ...
σε ένα μωρο δε θα το δεχοταν κανεις αυτό.
δικο μου σκεπτικο ε.
δεν κρινω καποιον που αγοραζει σκυλι απλα εγω δεν θα το εκανα ποτε.
Γιατί το συγκρίνεις με μωρό και όχι με κατσικάκια και λοιπά ζωάκια?
 
  • Like
Reactions: east49


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@