Είμαι κατάλληλος χαρακτήρας για ένα Rottweiler;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Καλησπερα παιδια,

Με λενε Παναγιωτη και χαρηκα που ηρθα στην παρεα σας.
Θελω να μαθω αν ειμαι καταληλος ιδιοκτητης ενος rott (οσο γινεται , πιο πολυ θελω την γνωμη σας).

Δυο λογια για εμενα ,

Οταν ημουν 14 χρονων (τωρα ειμαι 26) επεσε στα χερια μου το 1ο βιβλιο για τα Rottweiler , το διαβασα με "μανια" και τοτε ανεψε η σπιθα για αυτην την φυλη και ειπα στον εαυτο μου οτι καποια ημερα οταν θα παρω σκυλο θα ειναι σιγουρα Rottweiler. Ειχα-εχω τρελα με τα ζωα , αλλα ποτε δεν ειχα σκυλο. Παντα μου αρεσε να διαβαζω πολυ για τα ζωα και ιδιαιτερα για τα σκυλια.

Το τελευταιο χρονο διαβαζω εντατικοτερα για την φυλη και γενικοτερα για τα σκυλια πραγματικα οτι βρεθει μπροστα μου. Τελειωνω τις σπουδες μου συντομα , παω φανταρος και οταν βρω εργασια ετσι ωστε να μπορω να συντηρισω εμενα και τον σκυλο τοτε θα προβω στην αγορα-υοθεσια του (πλανο 2ετιας το ξερω οτι βιαζωμαι αλλα καλο ειναι να ενημερωνωμαι οσο το δυνατον πιο εντατικα και νωριτερα).

Λιγα λογια για τον χαρακτηρα μου ,

Ειμαι ανθρωπος που του αρεσει να μαθαινει και ιδικοτερα για αυτα που μου αρεσουν. Δεν ειμαι δογματικος εκτος απο θεματα που τα γνωριζω και τα εχω επιβεβαιωσει. Λατρεβω τα ζωα. Ειμαι μετριμενος σαν ανθρωπος και δεν ειμαι πολυ φιλικος με καποιον αγνωστο. Με τους οικιους μου ειμαι πολυ ανετος και πλακατζης. Μετριας ενεργιτικοτητας θα με χαρακτιριζα . Ηρεμος αλλα με κοκκινες γραμμες που αν τις ξεπερασει καποιος μπορει να "εκραγω". Καπως αγχωδης. Γενικοτερα εχω τον σεβασμο (των περισσοτερων ) απο αυτους που συναναστρεφωμαι (η ετσι νομιζω τουλαχιστον).

Τι περιμενω απο ενα σκυλο,

Πανω απο ολα πιστη σε εμενα και στην οικογενεια , συντροφικοτητα και οταν χρειαστει (αν καποιος επιτεθει στο δρομο η αν μπει στο σπιτι οταν λειπουμε) να φυλαξει ατρομητα την "αγελη" του.

Ποια ειναι η γνωμη σας? Ταιριαζω με ενα Rottie? Αν θελετε κατι να με ρωτησετε παρακαλω καντε το.

Ανοιγω αυτο το θεμα ετσι ωστε οταν θα ερθει αυτη η Αγια ωρα να ειμαι οσο το δυνατον πιο ετοιμος και ενημερωμενος.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Σε συγχαίρω για το σκεπτικό που έχεις,δηλ πρώτα ενημερώνεσαι και μετά όλα τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω να σε βοηθήσω για τα ροτ αλλά σίγουρα υπάρχουν άλλοι που θα σε βοηθήσουν.
 






Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Καλως ηλθες!
Μια χαρα μου ακουγεσαι...
Ομως, μιλα και με ανθρωπους που ξερουν απο σκυλια και σε γνωριζουν προσωπικα...Ωριμοι και εμπιστοσυνης ανθρωποι / ος, αν υπαρχουν /ει!
Καποιες φορες η γνωμη που εχουν οι αλλοι για εμας, διαφερει απο τη δικη μας. Δεν εννοω, οτι δεν εχεις κανει την αυτογνωσια σου, που την εχεις κανει, αλλα μπορει να υπαρχει καποια πτυχη που εσυ απο μεσα, δεν αναγνωριζεις. :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες.
Γνωριζεις φανταζομαι για το σωστο τροπο αποκτησης ε?
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Καλως ηρθες.
Γνωριζεις φανταζομαι για το σωστο τροπο αποκτησης ε?
Ναι φυσηκα απο εναν σοβαρο εκτροφεα και αυτο με πολυ προσοχη (Προσωπικα ετσι οπως το εχω σκευτει το σκυλι θα παρθει απο σοβαρο εκτροφεα ο οποιος θα πρεπει να ειναι και εκπαιδευτης στην περιπτωση που χρειαστει , και αν ταιριαζουμε σαν χαρακτηρες ισως και φιλος-συμβουλος)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλημέρα, συμφωνώ με τον grekos.
Λέω να αρχίσεις να έρχεσαι σε επαφή με το σκυλί των ονείρων σου. Μίλησε με εκτροφείς, πήγαινε σε κάποια έκθεση, επικοινώνησε με τον όμιλο φίλων ροτβάιλερ. Γενικά ασχολήσου με το "χώρο" στην Ελλάδα. Θα δεις αν σου ταιριάζει, αν του ταιριάζεις, τι και πώς. :)
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Δεν είμαι ιδιοκτήτης ροτβάιλερ κι αυτά που ξέρω χωρίζονται σε δύο κατηγορίες, στα γενικά που τα ξέρω από βιβλία και από άλλους και στην έμμεση συμβίωση με ροτβάιλερ καθότι έχει η κοπέλα μου. Χωρίς να γενικεύσω, θα σου πω γι' αυτό το ροτβάιλερ. Είναι εξωφρενικά ενεργητικό. Η κοπέλα μου το πάει πάρα πολλές βόλτες μεγάλης διάρκειας και αυξομειούμενης έντασης. Είναι ιδιαίτερα καλόβολο με το φαγητό, αρκετά καχύποπτο με τους ξένους, παιδική χαρά με τα μικρά παιδιά (το έχω δει, να το καβαλούν και να το αγκαλιάζουν και να παίζει μαζί τους με μια πολύ γλυκιά έκφραση και μεγάλη ανεκτικότητα), ενώ πολλές φορές κάθεται μαζί μου στον καναπέ και αν και άργησε πολύ να με εμπιστευτεί εντούτοις μετά τις καλοκαιρινές διακοπές ήρθαμε λίγο πιο κοντά, αλλά αν τύχει και τσακωθούμε με την κοπέλα μου, τσιτώνεται απευθείας, μπαίνει μπροστά της κι αν και δεν κάνει τίποτα, ο τρόπος που κοιτάει μου παγώνει το αίμα.

Έχω γράψει παλιότερα ένα περιστατικό: οι γονείς της κοπέλας μου έχουν επίσης δυο αρσενικά ροτβάιλερ (το δικό της είναι κοριτσάκι) και μένουν ως επί το πλείστον επαρχία. Πέρσι χρειάστηκε να μάς φιλοξενήσουν και σε κάποια φάση έμεινα μόνος στο σπίτι τους με τα σκυλιά, κατ' αρχήν με ακολουθούσαν σε όλα τα δωμάτια από απόσταση ασφαλείας κι όταν πήγα να μπω στο δωμάτιο των γονιών της τα σκυλιά με αναχαίτισαν. Δεν με πείραξαν, δε μου επιτέθηκαν, αλλά δε με άφησαν και να μπω.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Μια από τις ομορφότερες αναμνήσεις μου από την συμβίωσή μου με ένα αρσενικό Ροττ, είναι το γατίσιο γουργουρητό ευχαρίστησης. :p
Δν το ξέρουν πολλοί, (κάποιοι νομίζουν ότι γρυλίζουν) αλλά αυτά τα τερατάκια κάνουν έναν ήχο που μόνο έτσι μπορώ να τον περιγράψω. (Ο δικός μας το έκανε συνεχώς όταν τον έξυνες στην μασχάλη :D)

Πολύ καλά σκυλιά, πολύ ανεκτικά με τα παιδιά -το έχω δοκιμάσει προσωπικά ;) - λίγο ατσούμπαλα και πολύ προστατευτικά. (Θυμάμαι να με γαργαλάει ο πατέρας μου και τον Δούκα να του τραβάει το μπατζάκι να με αφήσει. Μαλακά -γτ ο μπαμπάς ήταν ο μαστερ και κομάντερ- αλλά ήθελε να με αφήσει. :p)
Ακόμα και μετά την ενηλικίωσή τους, κουτάβια που πεθαίνουν για αγκαλιές και αν κάτσεις σκαρφαλώνουν πάνω σου για να βολευτούν -όσο γίνεται...

Αν αποκτήσεις κάποιο κάποτε, σίγουρα δν θα το μετανιώσεις.
Μπράβο που το ψάχνεις ήδη.
Καλωσήρθες.
 
  • Like
Reactions: Halford


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Σας ευχαριστω πολυ που μοιραζεστε τις εμπειριες σας. Θα επιδιωξω να παω σε καπιια εκθεση και να επισκευφθω καποιον εκτροφεα να μου πει καποια πραγματα .
Μωλις ειμαι ετοιμος οικονομικα θα το ψαξω πολυ το θεμα πριν αποφασισω απο που θα παρω κουταβι και λογω οτι δεν ειχα σκυλο θα κοιταξω να παρω ενα οχι και τοσο κυριαρχικο σκυλι.

Ερωτηση , η κυριαρχικοτητα σε ενα σκυλι επειρεαζει την ικανοτητα φυλαξης της οικογενειας του?
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Μην ξεχνάς ότι μιλάς για μια φυλή που την προστευτικότητα απέναντι σε αυτούς που αγαπάει, θα την εκφράσει όπως και να έχει.
The Rottweiler way ;)
Αν φροντίσεις για την σωστή προέλευση του κουταβιού σου και αποκτήσεις έναν σωστό εκπρόσωπο της φυλής, αν κ όταν χρειαστεί, θα είναι εκεί.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Μια από τις ομορφότερες αναμνήσεις μου από την συμβίωσή μου με ένα αρσενικό Ροττ, είναι το γατίσιο γουργουρητό ευχαρίστησης. :p
Δν το ξέρουν πολλοί, (κάποιοι νομίζουν ότι γρυλίζουν) αλλά αυτά τα τερατάκια κάνουν έναν ήχο που μόνο έτσι μπορώ να τον περιγράψω. (Ο δικός μας το έκανε συνεχώς όταν τον έξυνες στην μασχάλη :D)

Πολύ καλά σκυλιά, πολύ ανεκτικά με τα παιδιά -το έχω δοκιμάσει προσωπικά ;) - λίγο ατσούμπαλα και πολύ προστατευτικά. (Θυμάμαι να με γαργαλάει ο πατέρας μου και τον Δούκα να του τραβάει το μπατζάκι να με αφήσει. Μαλακά -γτ ο μπαμπάς ήταν ο μαστερ και κομάντερ- αλλά ήθελε να με αφήσει. :p)
Ακόμα και μετά την ενηλικίωσή τους, κουτάβια που πεθαίνουν για αγκαλιές και αν κάτσεις σκαρφαλώνουν πάνω σου για να βολευτούν -όσο γίνεται...

Αν αποκτήσεις κάποιο κάποτε, σίγουρα δν θα το μετανιώσεις.
Μπράβο που το ψάχνεις ήδη.
Καλωσήρθες.
άλλο που το δικό σας θα το μετάνιωνε αν είχε γνωρίσει το μικρό σατανά που έχεις :D:D
 


DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!
Από τα λίγα που ξέρω για τα ροττ, το πιο βασικό είναι ότι χρειάζονται έναν χαρακτήρα που να μπορεί να τους επιβληθεί, βασικά αυτό είναι κάτι που πρέπει να γίνει σε όλες σχεδόν τις ράτσες, αλλά στα ροττ ένα παραπάνω!Γενικά μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι σταθερός χαρακτήρας και αυτό είναι κάτι πολύ καλό για τους ιδιοκτήτες σκύλων γενικότερα...Και από την άλλη ναι μεν έχει σημασία το τι χαρακτήρας είμαστε εμείς, αλλά από την στιγμή που τόσα χρόνια έχεις μελετήσει τις ανάγκες της ράτσας αυτής και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της πολύ πιθανό να είσαι ο κατάλληλος ιδιοκτήτης για ένα ροττ, σίγουρα έχεις κατανοήσει τον τρόπο σκέψης τους και αν με σύνεση εφαρμόσεις τα όλα όσα γνωρίζεις τότε με σιγουριά σου λέω ότι όχι απλώς είσαι κατάλληλος αλλά και θα είσαι ένας επιτυχημένος ιδιοκτήτης ροττ!
Και κάτι άσχετο, μήπως είσαι Λέων???:p:p
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!
Από τα λίγα που ξέρω για τα ροττ, το πιο βασικό είναι ότι χρειάζονται έναν χαρακτήρα που να μπορεί να τους επιβληθεί, βασικά αυτό είναι κάτι που πρέπει να γίνει σε όλες σχεδόν τις ράτσες, αλλά στα ροττ ένα παραπάνω!Γενικά μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι σταθερός χαρακτήρας και αυτό είναι κάτι πολύ καλό για τους ιδιοκτήτες σκύλων γενικότερα...Και από την άλλη ναι μεν έχει σημασία το τι χαρακτήρας είμαστε εμείς, αλλά από την στιγμή που τόσα χρόνια έχεις μελετήσει τις ανάγκες της ράτσας αυτής και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της πολύ πιθανό να είσαι ο κατάλληλος ιδιοκτήτης για ένα ροττ, σίγουρα έχεις κατανοήσει τον τρόπο σκέψης τους και αν με σύνεση εφαρμόσεις τα όλα όσα γνωρίζεις τότε με σιγουριά σου λέω ότι όχι απλώς είσαι κατάλληλος αλλά και θα είσαι ένας επιτυχημένος ιδιοκτήτης ροττ!
Και κάτι άσχετο, μήπως είσαι Λέων???:p:p
Aν και δεν πιστευω στα ζωδια , κριος ειμαι :p
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Θελω να ρωτησω κατι τους εκτροφεις του φορουμ η γενικοτερα οποιον γνωριζει.

Πλεον δεν κοβοντε οι ουρες , καπου ειδα οτι κοβοντε τα ψευδοδακτυλα , εδω στην Ελλαδα τα κοβουν οι εκτροφεις μας?
 








Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf