Είναι οι εκθέσεις μορφολογία, απλά καλλιστεία ομορφιάς;


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Η συαήτηση μπαίνει σε σωστές βάσεις!

@dimitris73
επιμένεις να ρωτάς το αυτονόητο στο οποίο προφανώς και δεν θα βρεις κανέναν αντίθετο!

Έγραψα παραπάνω πως είναι στην αρμοδιότητα του Ομίλου Φυλής να αποφασίσει ποιες είναι αυτές οι εξετάσεις οι οποίες πρέπει να είναι απαραίτητες για την εκάστοτε φυλή. Άρα και δεν είναι στην αρμοδιότητα ούτε της FCI ούτε του ΚΟΕ. Το ερώτημα που θα ακολουθήσει είναι βεβαίως "και τι γίνεται με τις φυλές για τις οποίες δεν υπάρχει στην Ελλάδα αρμόδιος Όμιλος Φυλής?"...

Επιμένω και το γράφω για τέταρτη φορά πως οι εκθέσεις αφορούν στην συνολική αξιολόγηση του σκύλου και όχι μόνο στην μορφολογική. Το πρότυπο δεν ορίζεται με τα θέλω του εκάστοτε οπαδού της φυλής, αλλά με βάση την μορφολογία και τον χαρακτήρα που απαιτείται για την ίδια την χρήση του σκύλου και η υγεία παίζει βεβαίως σημαντικό ρόλο σε αυτό. Για τον λόγο αυτό απαγορεύεται η συμμετοχή σε σκύλους με δια οφθαλμού ορατα προβλήματα υγείας όπως κωφώσεις ή τυφλώσεις και για τον ίδιο λόγο υπάρχουν συνέπειες στην κρίση σκύλων με προβλήματα στα δόντια, στην κίνηση και στην ίδια την συμπεριφορά.

Το ερώτημά μου που αφορά στα δύο Canario είναι σχετικό και δεν ρωτάω επειδή δεν γνωρίζω, αλλά επειδή ακριβώς γνωρίζω. Θα περίμενα λοιπόν κι εγώ με την σειρά μου απάντηση!

@Sara
το θέμα της δυσπλασίας είναι από τα πλέον πολύπλοκα! Η ιατρική λέει πως πρόκειται για πολυγονιδιακά εξαρτημένη πάθηση αφήνοντας όμως ένα παραθυράκι ανοιχτό για το γεγονός πως δεν πρόκειται για αμιγώς γεννετικό φαινόμενο. Σύγχρονες μελέτες έχουν άλλωστε δείξει πως από δυσπλασία πάσχουν κυρίως σκύλοι οι οποίοι έχουν γρήγορη ανάπτυξη σκελετού. Γι αυτό ανέφερα για παράδειγμα το Greyhound... φυλή στην οποία δεν παρατηρούνται δείγματα με δυσπλασία. Ζευγάρωμα Greyhound με Γερμανικούς Ποιμενικούς με ιστορικό δυσπλασίας έδωσε γέννες οι οποίες στην πρώτη γεννεά τους ήταν παντελώς απαλλαγμένες από δυσπλασία.
 
Last edited:


elmejor

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2009
71
2
Moschato-Athens
Καλησπερα ....διαβαζω με πολυ προσοχη την ολη κουβεντα και τολμω να πω οτι εχει μακραν το πιο πολυ ενδιαφερον απο οτι διαβασα εδω και λιγο καιρο που ειμαι παρεα σας.
Ακουμπαω και εγω λοιπον εδω την δικη μου αποψη ,απο την εως τωρα εμπειρια μου με τον σκυλακο που πιρα πριν 12 περιπου μηνες.
Συγκηριακα και ευτυχως ,ειχα να κανω με εκτροφεα....που εχει πρωτιστο την υγεια ......και απο ενα κρατος αρκετα αυστηροτερο απο το δικο μας.
Δεν ηταν κουταβι των "1000" ευρω αλλα ακριβοτερο.......κυριως λογο πρωτης επιλογης γεννας ....κατα συνεπεια δεν δοθηκαν και ολα τα αδερφακια του τοσο.....
κατα 99% ειμαι συμφωνος με τον Δημητρη....για τους εξης λογους :
1) o χαρακτηρας ειναι σε αμεση συναρτηση με την συμπεριφορα του ιδιοκτητη και το περιβαλλον που μεγαλωνει.....συνεπως εφοσον στο petigree δεν μπορει να αποτυπωθει ενας ΑΚΥΡΟΣ για ιδιοκτητης ,του παππου του σκυλου μου μαλλον παω με ταμα λαμπαδα στην τηνο....
2)νομιζω οτι για τις παθησεις και τις εξετασεις ειμαστε ολοι συμφωνοι......αλλα δεν ειδα πουθενα στην κουβεντα για τις θανατωσεις κουταβιων για να μην πεσει ο μεσος ορος της γεννας......
3) ειναι ξεκαθαρο οτι ο ορος καλλιστεια δεν απεχει και πολυ απο την πραγματικοτητα ........και δεν με ενοχλει και καθολου ....αλλωστε το προτυπο της καθε φυλης δεν εχει μεινει ουτε θα μεινει εις τους αιωνες των αιωνων ιδιο.
Ζητουντε καλοι επαγγελματιες και λατρεις των φυλων που εκτρεφουν.......και καλοι συντροφοι για τα κουταβια που ζουν μαζι τους.
ο Γκεμπελς και το Κωσταλεξι ομως ειναι συμβαντα που σχεδον ολοι μας ξερουμε....
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
κι εγω λοιπον παρακολουθω το θεμα το οποιο ειναι πραγματικα μπερδεμενο και δεν καταλαβαινω ποιος ειναι ο σκοπος του αλλα δεν παυει να ειναι ενδιαφερον εχω να πω το εξης: στην χωρα μας εχει αρκετους καλους και ηθικους εκτροφεις που αγαπουν πραγματικα αυτο που κανουν (γραφουν ή εγραφαν εδω) ,ασχολουνται ενεργα με εκθεσεις μορφολογιας,με τον χαρακτηρα,με την υγεια,με εξετασεις δυσπλασιας,με εργασια και εκπαιδευση των γεννητορων,δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο εκτροφεις του εξωτερικου,δεν ζουν απο την εκτροφη οπως πολλοι απο αυτους του εξωτερικου,δεν εχω ακουσει ποτε να θανατωνονται κουταβια ειδικα για τον λογο που προαναφερθηκε,ισως να υπηρξαν καποτε καποιοι που να το εκαναν και να ακουστηκε ,παντου παγκοσμιως μπορει να συμβει αυτο.....

μπορει να γινει και μεγαλυτερη προσπαθεια απο τους εκαστοτε Ομιλους φυλης σε διαφορους τομεις που προαναφερθηκαν με την υπομονη και την συμμετοχη ολων,χωρις να τα περιμενουμε ολα ετοιμα,πρεπει να ειμαστε μελη και πρεπει να μετεχουμε ενεργα ,απαξιωνοντας διαφορους θεσμους δεν καταφερνουμε τιποτα...

το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν ηθικοι μελλοντικοι ιδιοκτητες,για το "προιον" που τοσο εντονα συζητας να ειναι υψηλων προδιαγραφων,ζωα αρκατε υψηλων προδιαγαρφων υπαρχουν προς διαθεση απο εκτροφεις αρκετων φυλων,δυστυχως μενουν αρκετα απο αυτα σε πολλους διοτι ,οι ενδιαφερομενοι απλως ενδιαφερονται για μια τιμη και τιποτε παραπανω,μην το παιζουμε λοιπον ολοι αθωοι που απλως θελουμε εναν συντροφο ζωης.............
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
ΑΠΟΡΙΑ: αν την ημερα των εξετασεων δυσπλασιας αντι για τον πολυ καλο μορφολογικα σκυλο μου ο ποιος δυστυχως εχει δυσπλασια παω στην θεση του τον αλλο σκυλο μου που δεν εχει υπαρχει περιπτωση να παρω τις εξετασεις?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
αν ο κτηνίατρος τσεκάρει το τσιπάκι του σκύλου σου αυτό δεν γίνεται.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν ηθικοι μελλοντικοι ιδιοκτητες,για το "προιον" που τοσο εντονα συζητας να ειναι υψηλων προδιαγραφων,ζωα αρκατε υψηλων προδιαγαρφων υπαρχουν προς διαθεση απο εκτροφεις αρκετων φυλων,δυστυχως μενουν αρκετα απο αυτα σε πολλους διοτι ,οι ενδιαφερομενοι απλως ενδιαφερονται για μια τιμη και τιποτε παραπανω,μην το παιζουμε λοιπον ολοι αθωοι που απλως θελουμε εναν συντροφο ζωης.............
ακριβώς... συνήθως η πρώτη και μοναδική πολλές φορές ερώτηση είναι "ποσο κάνει το κουτάβι" ή "τα πουλάτε ή τα χαρίζετε?", ενα πολύ ελάχιστο ποσοστό ενδιαφέρεται για αποτελέσματα εξετάσεων κληρονομικών παθήσεων και αποτελέσματα σε εκθέσεις μορφολογίας.
Αυτή είναι η πικρή αλήθεια.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
υπάρχουν καλοί και κακοι παντού

αυτό τι θα πεί
ότι τα κουταβια του μπαρμπαμήτσου είναι τα καλύτερα τελεία ? το λεω εγώ και ΟΚ?

και η ολυμπιάδα έχει ντοπε αθλητές
αυτό θα πεί ότι όλοι είναι ντοπαρισμένοι?
ή ότι ο κωστάκης που τρέχει στον δρόμο είναι καλύτερος αθλητής?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν ηθικοι μελλοντικοι ιδιοκτητες,για το "προιον" που τοσο εντονα συζητας να ειναι υψηλων προδιαγραφων,ζωα αρκατε υψηλων προδιαγαρφων υπαρχουν προς διαθεση απο εκτροφεις αρκετων φυλων,δυστυχως μενουν αρκετα απο αυτα σε πολλους διοτι ,οι ενδιαφερομενοι απλως ενδιαφερονται για μια τιμη και τιποτε παραπανω,μην το παιζουμε λοιπον ολοι αθωοι που απλως θελουμε εναν συντροφο ζωης.............
Χωρίς να έχω τεράστια εμπειρία, συμφωνώ με την τοποθέτησή σου. Σε 2-3 posts μου στο θέμα αυτό, αυτό που προσπαθώ να παρουσιάσω με τον ένα ή τον άλλο τρόπο: Οι πιό πολλοί "υπεύθυνοι" ιδιοκτήτες ενδιαφέρονται για τον "σύντροφο ζωής" με την πιό χαμηλή τιμή και όχι "the best that money can buy". Ισχυρίζομαι δηλαδή ότι, στην Ελλάδα, ο μέσος αγοραστής δεν έχει ιδέα (ή, απλά, δεν θέλει να ξέρει) τι σημαίνει πραγματικά η έννοια "προστιθέμενη αξία".
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
αν ο κτηνίατρος τσεκάρει το τσιπάκι του σκύλου σου αυτό δεν γίνεται.
ειναι υποχρεωτικο το τσιπακι για τις εξετασεις. αν και ουτος η αλλος ειναι κατι που ξεπερνιεται
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
οι εκθεσεις μορφολογιας δεν ειναι καλλιστεια. Σε εναν καθαροαιμο σκυλο επιδιωκουμε το τριπτυχο υγεια-χαρακτηρας-μορφολογια. Τοσο ο χαρακτηρας οσο και η μορφολογια με βαση το προτυπο της καθε φυλης πρεπει να εξεταζονται στις εκθεσεις μορφολογιας και οπως προειπε και ο σωτηρης και τα εμφανη προβληματα υγειας. Τωρα το οτι μερικες φορες παιζουν κι αλλα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο και ειναι κατι που υπαρχει παντου που ειναι παρων ο ανθρωπινος παραγοντας. Για μενα και οι 3 παραπανω παραγοντες ειναι εξισου σημαντικοι στην εκτροφη. Οσο για τις εξετασεις υγειας ειναι παντοτε αναλογως τη φυλη, στα μπουλμαστιφ σε αρκετες χωρες κανουνε εξετασεις δυσπλασιας, σωστο δεν ειναι ομως το καν το κυριο προβλημα της φυλης. Η φυλη μαστιζεται απο καρκινους και απο καρδιακα προβληματα. Αυτα δεν μπορει να τα διασφαλισει κανενα χαρτι παρα μονο η επιλεκτικη εκτροφη του εκαστοτε εκτροφεα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Οσο για τις εξετασεις υγειας ειναι παντοτε αναλογως τη φυλη, στα μπουλμαστιφ σε αρκετες χωρες κανουνε εξετασεις δυσπλασιας, σωστο δεν ειναι ομως το καν το κυριο προβλημα της φυλης. Η φυλη μαστιζεται απο καρκινους και απο καρδιακα προβληματα. Αυτα δεν μπορει να τα διασφαλισει κανενα χαρτι παρα μονο η επιλεκτικη εκτροφη του εκαστοτε εκτροφεα.
Και το ερώτημα που με βασανίζει (από τότε που απέκτησα το δικό μου bullmastiff, αλλά και παλιότερα) είναι: Για την επιλεκτική αυτή εκτροφή, για τη μελέτη και την τεράστια προσπάθεια αυτή, δεν θα έπρεπε να πληρώνει κάποιος ένα σοβαρό ποσό;
Ποσό που, στο κάτω-κάτω, πρόκειται να το αποσβέσει στο μέλλον από τα χαμηλότερα κτηνιατρικά έξοδα;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τόσο απλά που τα λέει είναι
γιατί κάνουμε τόσο μεγάλη συζήτηση κάθε φορά απορώ
σε όποιον δεν αρέσουν οι εκθέσεις και τα καθαρόαιμα παίρνει ημίαιμο απο καταφύγιο και κάνει και ψυχικό

ενδιάμεσες καταστάσεις δεν υπάρχουν

τώρα για το ανθρώπινο παράγοντα
γιαυτό λέμε ότι το να πάει ένας σκύλος μιά φορά σε μιά έκθεση και να πάρει έναν πολύ καλό χαρακτηρισμό δεν λέει απολύτως τίποτα
όταν όμως σε πλήθος εκθέσεων (και μάλιστα σε ειδικές ή σε διάφορες χώρες) έχει πολύ καλά αποτελέσματα
και όταν μάλιστα ήδη έχουν κριθεί και κουτάβια του και πάλι παρουιάζουν πολύ καλά αποτελέσματα
ή ακόμα πιο πέρα
όταν ολόκληρες γραμμές αίματος διάρκειας 30 -40 ετών φανερώνουν σκύλους εξαίρετης υγείας (σε χαρακτήρα και εμφάνιση)
πιστεύω ότι πρόκειται πλέον για διασταυρωμένο συμπέρασμα ότι προκεται για εξαιρετικά δείγματα της φυλής

τόσο απλά
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί υποψήφιοι ιδιοκτήτες που ''θαμπώνονται'' απο τίτλους μορφολογίας (χωρίς καν να είναι σε θέση να τους αξιολογήσουν) και οι τίτλοι αυτοί να είναι αρκετοί ώστε να αγοράσουν ένα κουτάβι δίχως να ψάξουν με την ίδια επιμέλεια την υγεία αλλά ούτε και τον χαρακτήρα και εν τέλη και την ηθική του εκτροφέα.
Κατά την γνώμη μου αυτός ο τρόπος αγοράς λίγο απέχει απο το να είναι ίδιου επιπέδου με μια αγορά απο μια αμφίβολη πηγή......δηλ. είναι μια αγορά επιπόλαιη και με επιφανιακά κριτήρια.

Θα διαφωνήσω όμως και με την χλευαστική αντιμετώπιση των εκθέσεων μορφολογίας ως καλλιστεία όχι γιατί με ενοχλεί η λέξη αλλά γιατί ο σκοπός των εκθέσεων ΔΕΝ είναι η ανάδειξη της ομορφιάς, τσαχπινιάς ή της χαζομάρας.....
Οι εκθέσεις μορφολογίας εκτός του ότι βοηθούν στην αξιολόγηση της εκτροφής, πρέπει να βοηθούν μακροπρόθεσμα στην βελτίωση της μορφολογίας της κάθε φυλής σε συνάρτηση με την προστασία και την βελτίωση της υγείας της.

Οι εκθέσεις επίσης θα μπορούσαν να λειτουργούν και πιο ''εκπαιδευτικά'' εαν οι κρίσεις δημοσιοποιούνταν....,
Παρακολούθησα στην τελευταία έκθεση τον Bystrom ο οποίος έκρινε δημόσια (εγώ είδα να κρίνει τα ντόμπερμαν) και είχε πολύ ενδιαφέρων....

Καταλαβαίνω ότι η δημόσια κρίση ΔΕΝ είναι και το ευκολότερο πράγμα .........(και οι λόγοι είναι ασφαλώς πολλοί)......αλλά σίγουρα θα ήταν κάτι χρήσιμο.


συμφωνώ απόλυτα με τον kokono-προλαλήσαντα...
 
Last edited:


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
ΑΠΟΡΙΑ: αν την ημερα των εξετασεων δυσπλασιας αντι για τον πολυ καλο μορφολογικα σκυλο μου ο ποιος δυστυχως εχει δυσπλασια παω στην θεση του τον αλλο σκυλο μου που δεν εχει υπαρχει περιπτωση να παρω τις εξετασεις?
ο "ηθικος" ,κτηνιατρος που ειναι αναγνωρισμενος -πιστοποιημενος να διενεργει εξετασεις δυσπλασιας ειναι υποχρεωμενος να ελεγξει τα εγγραφα που συνοδευουν το σκυλι και να σκαναρει το microchip οπως αναγραφετε και στο pedigree το οποιο και σφραγιζει με το αποτελεσμα της δυσπλασιας,δυσκολα λοιπον θα ρισκαρει την φημη του για σενα ωστε να επιτρεψει να τον κοροιδεψεις η να κανει τα στραβα ματια....

απο κει και περα υπαρχουν "ανηθικοι" που κανουν σιγουρα χαρες,απατεωνιες κτλ.αλλα αυτοι υπαρχουν απλως ΠΑΝΤΟΥ ειναι ανθρωπινο φαινομενο δεν μπορουμε να απαλλαχτουμε....

τωρα: αν το κανεις αυτο που ανεφερες και εισαι "εκτροφεας" εισαι λαμογιο,δεν σεβεσαι πανω απ'ολα τον εαυτο σου ,δεν εχεις εκτροφικο οραμα ,εισαι εμπορακος και αξιος της μοιρας σου...

επισης:υπαρχουν και καποιοι "εκτροφεις" οι οποιοι ΔΕΝ μπαινουν καν στην διαδικασια να πληρωσουν μια δυσπλασια η εξετασεις υγειας στα σκυλια τους ,εμφανιζονται ομως με περισσια χαρη και στυλακι στις εκθεσεις και πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελλες -εκει ερχεται ο υποψηφιος ενδιαφερομενος που πρεπει να κανει ενα μερος της δουλειας μονος του ,να ελεγξει τετοιου ειδους αποτελεσματα εξετασεων εαν υπαρχουν σε βαθος των γεννητορων ,να δει δουλεμενα σκυλια,να δει χαρακτηρες ,να δει τους εκτροφεις σε εκθεσεις μορφολογιας ωστε να εχει σφαιρικη αποψη και να αποφασισει οσο το δυνατο καλυτερα...
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
οταν καποιος παει για κουρεμα τον σκυλο του η για λευκανση πριν απο εκθεση θεωρειται ηθικος εκτροφεας? ποσοι ειναι αυτοι που δεν το κανουν αυτο η και διαφορα αλλα
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
@dimitris73
επιμένεις να ρωτάς το αυτονόητο στο οποίο προφανώς και δεν θα βρεις κανέναν αντίθετο! Όπως στο πρότυπο περιγράφεται με εξαιρετική ανάλυση η μορφή του σκύλου γιατί οι εξετάσεις παραμένουν ....άγραφος κανόνας που όποιος θέλει ακολουθεί?

Έγραψα παραπάνω πως είναι στην αρμοδιότητα του Ομίλου Φυλής να αποφασίσει ποιες είναι αυτές οι εξετάσεις οι οποίες πρέπει να είναι απαραίτητες για την εκάστοτε φυλή. Άρα και δεν είναι στην αρμοδιότητα ούτε της FCI ούτε του ΚΟΕ. Το ερώτημα που θα ακολουθήσει είναι βεβαίως "και τι γίνεται με τις φυλές για τις οποίες δεν υπάρχει στην Ελλάδα αρμόδιος Όμιλος Φυλής?"...Το ερώτημα που ακολουθεί είναι ποιός ελέγχει και επιβάλει κανόνες τόσο στον ΚΟΕ όσο και στους ομίλους? Άνθρωποι επαγγελματίες, λάτρεις της φυλής, εκτροφείς....Εάν εμείς πιστεύουμε ότι είναι αυτονόητο πριν πωληθεί ένα κουτάβι να υπάρχει μαζί με το Pedigree to "κατάλληλο" για τη κάθε φυλή πακέτο εξετάσεων τόσο οι "καλοί" εκτροφείς θα διακρίνονταν, τόσο οι υποψήφιοι ενδιαφερόμενοι θα ήταν διασφαλισμένοι


Το ερώτημά μου που αφορά στα δύο Canario είναι σχετικό και δεν ρωτάω επειδή δεν γνωρίζω, αλλά επειδή ακριβώς γνωρίζω. Θα περίμενα λοιπόν κι εγώ με την σειρά μου απάντηση! Στο θέμα http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?4826-presa-canario θα επισυνάψω ότι απαραίτητο έγγραφο, όχι απόψεις, για τις διαφορές μεταξύ της FCI και του Ισπανικού κράτους που ξεκαθαρίζουν το γιατί οι 2 φυλές χωρίστηκαν (βέβαια ήδη τα έχω επισυνάψει) απλά δώσε λίγο χρόνο για να απαντήσω εδώ
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν ηθικοι μελλοντικοι ιδιοκτητες,για το "προιον" που τοσο εντονα συζητας να ειναι υψηλων προδιαγραφων,ζωα αρκατε υψηλων προδιαγαρφων υπαρχουν προς διαθεση απο εκτροφεις αρκετων φυλων,δυστυχως μενουν αρκετα απο αυτα σε πολλους διοτι ,οι ενδιαφερομενοι απλως ενδιαφερονται για μια τιμη και τιποτε παραπανω,μην το παιζουμε λοιπον ολοι αθωοι που απλως θελουμε εναν συντροφο ζωης.............
Σε κανένα σημείο δεν ανέφερα ότι όλοι οι εκτροφείς στην Ελλάδα είναι κακοί. Δε μιλάω καν για την Ελλάδα μόνο. Στα πρότυπα που έχω διαβάσει υπάρχουν 100 γραμμές για το πια πρέπει να είναι η εμφάνιση του σκύλου, 3 γραμμές για το χαρακτήρα, ενώ για την υγεία τα "εμφανή ζητήματα". Οι εκτροφείς που πουλάνε όσο- όσο, σε βάρος της "ποιότητας" του σκύλου, εις βάρος των εκτροφέων που ακριβώς γιατί κάνουν extra έξοδα από τα απαιτητά δεν μπορούν να χαρίσουν τα κουτάβια τους, δε θα ασχολούνταν με την εκτροφή εάν υπήρχε θεσμικό πλαίσιο που έθετα αυστηρούς κανόνες πέρα από το πρότυπο. Τότε δε θα έμεναν κουτάβια από καλούς εκτροφείς, τότε όποιος ήθελε να πάρει "καθαρόαιμο" θα πλήρωνε το ορθό αντίτιμο για την επιλογή του (στους λιγότερους πλέον εκτροφείς στους καλούς)
Οι περισσότεροι ενδιαφέρονται για την τιμή......Μα μη δώσει το διακίωμα ο Χ όμιλος που ΞΕΡΕΙ ότι στους κόλπους του υπάρχουν χ απατεωνίσκοι τη δυνατότητα να πουλούν φτηνά σε αυτούς τους "κακούς" ή αδαείς αγοραστές ΘΕΤΟΝΤΑΣ κανόνεw
 
Last edited by a moderator:


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
οι εκθεσεις μορφολογιας δεν ειναι καλλιστεια. Σε εναν καθαροαιμο σκυλο επιδιωκουμε το τριπτυχο υγεια-χαρακτηρας-μορφολογια. Τοσο ο χαρακτηρας οσο και η μορφολογια με βαση το προτυπο της καθε φυλης πρεπει να εξεταζονται στις εκθεσεις μορφολογιας και οπως προειπε και ο σωτηρης και τα εμφανη προβληματα υγειας. Τωρα το οτι μερικες φορες παιζουν κι αλλα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο και ειναι κατι που υπαρχει παντου που ειναι παρων ο ανθρωπινος παραγοντας. Για μενα και οι 3 παραπανω παραγοντες ειναι εξισου σημαντικοι στην εκτροφη. Οσο για τις εξετασεις υγειας ειναι παντοτε αναλογως τη φυλη, στα μπουλμαστιφ σε αρκετες χωρες κανουνε εξετασεις δυσπλασιας, σωστο δεν ειναι ομως το καν το κυριο προβλημα της φυλης. Η φυλη μαστιζεται απο καρκινους και απο καρδιακα προβληματα. Αυτα δεν μπορει να τα διασφαλισει κανενα χαρτι παρα μονο η επιλεκτικη εκτροφη του εκαστοτε εκτροφεα.
Εάν για να κατέβει σκυλί σε μορφολογική έκθεση και ΕΠΙΜΕΝΩ γιατί οι διακρίσεις σε αυτές καθορίζουν τις τιμές για τον πολύ κόσμο!!!! (δε μιλώ για όσους ψάχνουν σκυλί με ΙΠΟ 3 ) έπρεπε 4 γεννιές πίσω να μην έχουν οι γεννήτορες αυτά τα προβλήματα?
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
υπάρχουν καλοί και κακοι παντού

αυτό τι θα πεί
ότι τα κουταβια του μπαρμπαμήτσου είναι τα καλύτερα τελεία ? το λεω εγώ και ΟΚ?Οχι Βέβαια

και η ολυμπιάδα έχει ντοπε αθλητές
Πολύ ενδιαφέρον μια και ακόμα και σε IPO συζητιέται για το δίνουν κάποιοι στα σκυλιά ώστε να είναι ψηλά η ουρά.....
Στους ΟΛυμπιακούς υπάρχουν antιdoping control ......εάν κάποιος διακριθεί και βρεθεί ντοπαρισμένος τυ παίρνουν το μετάλλιο, υπάρχει ΚΑΠΟΙΑ ιατρική δομή που περιφρουρεί τη διαδικασία στις εκθέσεις μορφολογίας όχι
αυτό θα πεί ότι όλοι είναι ντοπαρισμένοι?
ή ότι ο κωστάκης που τρέχει στον δρόμο είναι καλύτερος αθλητής?
χ
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί υποψήφιοι ιδιοκτήτες που ''θαμπώνονται'' απο τίτλους μορφολογίας (χωρίς καν να είναι σε θέση να τους αξιολογήσουν) και οι τίτλοι αυτοί να είναι αρκετοί ώστε να αγοράσουν ένα κουτάβι δίχως να ψάξουν με την ίδια επιμέλεια την υγεία αλλά ούτε και τον χαρακτήρα και εν τέλη και την ηθική του εκτροφέα.
Κατά την γνώμη μου αυτός ο τρόπος αγοράς λίγο απέχει απο το να είναι ίδιου επιπέδου με μια αγορά απο μια αμφίβολη πηγή......δηλ. είναι μια αγορά επιπόλαιη και με επιφανιακά κριτήρια.

Θα διαφωνήσω όμως και με την χλευαστική αντιμετώπιση των εκθέσεων μορφολογίας ως καλλιστεία όχι γιατί με ενοχλεί η λέξη αλλά γιατί ο σκοπός των εκθέσεων ΔΕΝ είναι η ανάδειξη της ομορφιάς, τσαχπινιάς ή της χαζομάρας.....
Οι εκθέσεις μορφολογίας εκτός του ότι βοηθούν στην αξιολόγηση της εκτροφής, πρέπει να βοηθούν μακροπρόθεσμα στην βελτίωση της μορφολογίας της κάθε φυλής σε συνάρτηση με την προστασία και την βελτίωση της υγείας της.

Οι εκθέσεις επίσης θα μπορούσαν να λειτουργούν και πιο ''εκπαιδευτικά'' εαν οι κρίσεις δημοσιοποιούνταν....,
Παρακολούθησα στην τελευταία έκθεση τον Bystrom ο οποίος έκρινε δημόσια (εγώ είδα να κρίνει τα ντόμπερμαν) και είχε πολύ ενδιαφέρων....

Καταλαβαίνω ότι η δημόσια κρίση ΔΕΝ είναι και το ευκολότερο πράγμα .........(και οι λόγοι είναι ασφαλώς πολλοί)......αλλά σίγουρα θα ήταν κάτι χρήσιμο.


συμφωνώ απόλυτα με τον kokono-προλαλήσαντα...
όμορφος < αρχαία ελληνική εὔμορφος < εὖ + μορφή
μορφολογία
< γερμανική Morphologie ή αγγλική morphology < αρχαία ελληνική μορφ- (< μορφή) + -ο- + -λογία Η λέξη μαρτυρείται από το 1858
Γιατί χλευαστική? Το ευ + μορφο προφανώς καθορίζεται από το πρότυπο.
 
Last edited: