Εκθέσεις, Εκτροφή, ΚΟΕ ...Προβληματισμοί


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Κάποιες δημοσιεύσεις μεταφέρθηκαν από το "Διπλή Διεθνής Έκθεση Σκύλων 2ΧCACIB Μαρκόπουλο"

....................................................................................................................................................................

Μετά από μια έκθεση το δημοφιλέστερο, ασφαλέστερο και πιο "χρήσιμο" (αν ασχολείσαι με το χώρο) σχόλιο που μπορείς να κάνεις είναι...Congratulations!

Όλα τα άλλα είναι για κακούς, ζηλόφθονους, γκρινιάρηδες, γραφικούς, ηθικολόγους...:D

O KOE και οι εκθέσεις σκύλων είναι μια ιδιωτική πρωτοβουλία, είναι ένας ιδιωτικός Όμιλος που ο ίδιος δημιουργεί τους κανόνες του (αν θέλει να είναι υπό την FCI πρέπει να ακολουθεί και τους δικούς της κανόνες...και η FCI είναι ένας ιδιωτικός φορέας). Επίσης, ο ίδιος επιλέγει την ποιότητα τους, προς ποια κατεύθυνση επιθυμεί να κινηθεί και που θα εφαρμόσει με αυστηρότητα και που με επιείκεια.

Στην αστυνομία πάντως, αν έχεις υποψία ότι τελείται έγκλημα δεν είσαι εσύ υποχρεωμένος να προσκομίσεις και όλες τις αποδείξεις. Η αστυνομία οφείλει να ερευνήσει την καταγγελία σου με όλα τα μέσα που διαθέτει και αν αποδειχθεί πως ψεύδεσαι και κακόβουλα κατηγόρησες κάποιον άλλο, θα υποστείς εσύ τις συνέπειες.

Τώρα βέβαια...να είχαμε να λέγαμε έτσι;...:)

Υ.Γ. Α!...και κανείς δεν έχει άγνοια...και οι κριτές γνωρίζουν και οι περισσότεροι που βρίσκονται εκεί γνωρίζουν (και όχι μόνο για το θέμα του κ. Angel).
 
Last edited by a moderator:




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Διαβάζοντας τον κανονισμό της FCI

http://www.fci.be/circulaires/10-2014-annex3-en.pdf

είδα αυτό
14. BAN ON SHOWING

Every member and contract partner of the FCI is obliged, in accordance with its national legislation, to publish a list of all dogs, exhibitors and/or handlers who are banned from shows.
All organisers are bound by this ban.


Πότε γίνεται κάποιος Ban από τις εκθέσεις;
 




Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Τι το τόσο κακό έχουν τα λαγονικά; Έτσι πρέπει να είναι βρε παιδιά, στεγνά και κοκκαλιάρικα, δεν είναι μολοσσοί, κυνηγόσκυλα είναι.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Αυτο το όσοι ειναι μέσα ξέρουν και όσοι δεν ξέρουν να κανουν μόκο
δεν το καταλαβα. Δεν σας ενδιαφέρει η γνώμη των καινουργιων και
πως βλέπουν την όλη κατάσταση; Και τελικά ποιος πέρνει το βραβείο
ο σκυλος ή το μπαλάκι; Αλλα οταν ενα εκτροφείο με 20 σκυλιά πρεπει
να μαζέψει 7-8 βραβεία για το καθένα (που δεν ξέρω ποιους αφορούν) πως μπορει να εχουν καλη παρουσία με ολα και παντα;

Εχω δει και εγω εκτροφείο πολυβραβευμένου έκθετη που ειναι για
τα μπάζα ή μαλον σκέτο μπάζο.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Aρα αν βγει δικαστική απόφαση εις βάρος του συγκεκριμένου το CKC ενημερώνει την FCI και εκείνη με τη σειρά της τους ομίλους των χωρών;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
και όπως λέει και η ghelly πολλοί σκέφτονται ότι δεν θα καταφερουν τίποτα με τον ΚΟΕ.
Αμ δεν είναι το τι σκέφτονται. Εδώ όπως λέει η ghelly είναι το τι γίνεται. ¨Ότι όντως δεν καταφέρνουν τίποτα. 'Εχει μια διαφορά και έχει και αυτό τη σημασία του..
 




συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Aρα αν βγει δικαστική απόφαση εις βάρος του συγκεκριμένου το CKC ενημερώνει την FCI και εκείνη με τη σειρά της τους ομίλους των χωρών;
απο τη στιγμη δικάστηκε η υπόθεση του εκτροφείου αυτού και αποκλειστηκε απο το ckc , κατασχεθηκαν πεντιγκρι κλπ, και εφοσον το ckc σαν κυνολογικός όμιλος αναγνωρίζει τον fci, γιατι κυκλοφορει ακόμα σε εκθεσεις??

ενα εκτροφειο γιορκσαιρ που εγινε κατι αντιστοιχο και υπήρχε μεγάλος ντορος γυρω απο αυτο, αν θυμαμαι καλά αποκλειστηκε απο εκθεσεις.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Εχω παρατηρήσει στης δυο εκθεσεις που πήγα στην Σαλονικη
(Σεπτέμβριο και Απρίλιο) οτι οι κριτές σφυρίζουν και λιγο έδρα
ή κανω λάθος.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Εχω παρατηρήσει στης δυο εκθεσεις που πήγα στην Σαλονικη
(Σεπτέμβριο και Απρίλιο) οτι οι κριτές σφυρίζουν και λιγο έδρα
ή κανω λάθος.
Τι εννοείς;
 


kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
Η ποινη που δεχεσε απο τον αμερικανικο η καναδικο κεννελ κλαμπ απο οσο γνωριζω δεν μεταφερετε στην FCI...
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Η ποινη που δεχεσε απο τον αμερικανικο η καναδικο κεννελ κλαμπ απο οσο γνωριζω δεν μεταφερετε στην FCI...
Εγώ αναφερόμουν στην ακύρωση των pedigree από το CKC, που θα ενημέρωνε από την πλευρά του τα kennel clubs των χωρών που εκδόθηκαν τα export pedigree (νομίζω αναφερόταν στην Ελλάδα, Τσεχία και ΗΠΑ). Οπότε αυτό που λέω δεν έχει να κάνει με όποια ποινή του επέβαλε το CKC αλλά στο ότι κάποια από τα σκυλιά του ουσιαστικά είναι τώρα χωρίς pedigree αρα δεν πρέπει να παίρνουν μέρος σε εκθέσεις. Αν το ξέρει ο ΚΟΕ, τότε πρέπει να ακυρώσει ίσως κάποια ΒΟΒ, ΒΙG, ΒΙS ή ό, τι άλλον τίτλο πήραν.
 








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Ο Γιάννης μετέφερε το εκτροφείο του στην Ελλάδα, ...
Ναι βέβαι. Έχει και ελληνική και καναδέζικη υπηκοότητα.
Να με κατακλύσει υπερηφάνεια, να μην με κατακλύσει...δυσκολεύομαι...:rolleyes:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22