Εκθέσεις ΚΟΕ 21, 22 & 23 Ιουνίου 2013 - 3xCACIB








vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Α, όχι εμείς δεν πήγαμε. Προτιμάμε την άνοιξη και το φθινόπωρο που είναι πιο νορμάλ θερμοκρασίες για το μαυρόσκυλό μας :)
Ααααο οκ - το παίρνω πίσω. :D
Έχω και μια ελαφρά ηλίαση από χθες...
 




silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Yorkaddict ευχαριστω. Η αληθεια ειναι οτι περασα πολυ ωραια. Μαρεσε το σκηνικο με βραδυ και φωτα, ηταν κατι το διαφορετικο. Ειδικα αν δεν εισαι στις πρωτες φυλες και πας μετα τις 8:30 την περνας ζαχαρη.
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Και εμείς περάσαμε ωραία, πήγαμε κατά τις 8:30 και το ξενυχτήσαμε μέχρι τις 2:30 το πρωί τελικά! Το βραδυνό σκηνικό είναι πράγματι ωραίο, δεν είχε και ζέστη, ήταν πολύ καλά!

Νομίζω είχε πολλές συμμετοχές, περισσότερες από άλλες φορές και χάρηκα που είδα και αρκετά γερμανικά ποιμενικά καθώς και τα αγαπημένα παγκάκια του Smiling Farm! Επίσης χάζευα για πολύ ώρα ένα basset hound τον Barney!
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Που η GWEN of SMILING FARM πήρε 3xCAC, 3xCACIB, 2xBOB, 2xBOG-II και μαζί με τον αδελφό της κέρδισάν την Κυριακή «Καλύτερο ζευγάρη έκθεσης» - BEST BRACE
in SHOW !
Και σκεφτοταν για το αν θα τα ανεβασει γιατι ηθελε να φυγει νωρις να γυρισει πισω :p
Η Gwen απιστευτο κοριτσι, ολη την ωρα εδινε κοιλιτσες για χαδια.

Πηγαμε κι εμεις στην εκθεση και το Σαββατο και τη Κυριακη, χθες καθισαμε μεχρι το τελος.
Μου αρεσε παρα πολυ ο χωρος, ευτυχως ειχε και δροσια. Πολλες φυλες που δεν ηξερα οτι υπηρχαν, πολυ ωραια σκυλια επισης! Μου εκλεψε τη καρδια το Afghan που βγηκε καλυτερο στην ομαδα του.

Επισης ο χειριστης του γερμανικου ποιμενικου που βγηκε και καλυτερο ολης της εκθεσης εντελως απαραδεκτος! ακομα και στα best ειχε απεξω ατομο να μιλαει στο σκυλι και να του κουναει το πιατο του, μολις αυτος απομακρυνοταν ο σκυλος δεν στεκοταν με τιποτα και μαλιστα σε καποια φαση νευριασε με αυτον που του μιλαγε απεξω γιατι οπως ειπε κοιμοταν και τον εβριζε! Εγινε και ανακοινωση οτι το double handling(ή καπως ετσι) απαγορευεται, φανταστειτε πως εκαναν, φυσικα τους εγραψαν κανονικοταν.
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ο χωρος ηταν ωραιος κ δουλεια με τον φωτισμο εξαιρετικη γιατι στους στιβους δεν υπηρχαν ενοχλητικες σκιες κ ο κοσμος θα ελεγα ηταν αρκετος (βεβαια στο μεγεθος του χωρου δεν φαινοτανε αλλα ηταν πολυς κοσμος!)

Επι της ουσιας ομως εγω παλι δεν καταλαβαινω πως γινεται ενα σκυλι το οποιο εμφανιζει προβλημα κατα την κινηση του να αναδικυεται πρωτο στην κατηγορια του!
Δεν εχει σημασια η κινηση του ζωου? Δεν εχει σημασια το κατασκευαστικο του προβλημα?
Ο σκοπος κρισης και αναδειξης των καλυτερων σκυλων δεν γινεται με σκοπο την αναπαραγωγη?
Πως λοιπον κρινεται αξιο αναπαραγωγης ενα σκυλι το οποιο ανατομικα εχει προβλημα μεγαλης εκτασης?
Ειναι τελικα ολα στην κριση του εκαστοτε κριτη?
 




cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Υπέροχα περάσαμε!
Συγχαρητήρια σε όσους διαγωνίστηκαν!!!
Και τις δυο μέρες που πήγαμε όλα ήταν έξοχα! Όμορφα σκυλιά, όμορφος χώρος, όμορφη παρέα και εις άλλα με υγεία! ;)
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Επι της ουσιας ομως εγω παλι δεν καταλαβαινω πως γινεται ενα σκυλι το οποιο εμφανιζει προβλημα κατα την κινηση του να αναδικυεται πρωτο στην κατηγορια του!
Δεν εχει σημασια η κινηση του ζωου? Δεν εχει σημασια το κατασκευαστικο του προβλημα?
Ο σκοπος κρισης και αναδειξης των καλυτερων σκυλων δεν γινεται με σκοπο την αναπαραγωγη?
Πως λοιπον κρινεται αξιο αναπαραγωγης ενα σκυλι το οποιο ανατομικα εχει προβλημα μεγαλης εκτασης?
Ειναι τελικα ολα στην κριση του εκαστοτε κριτη?
Μεγάλο θέμα άνοιξες τώρα. Τέτοιες απορίες είχα και εγώ κατά καιρούς και την Κυριακή που μας πέρασε.
Και κάτι άλλο όταν ο κριτής δέχεται απειλές από τον ιδιοκτήτη ενός σκύλου (αυτό έγινε στην έκθεση στο Μαρκόπουλο) τότε τι γίνεται;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μεγάλο θέμα άνοιξες τώρα. Τέτοιες απορίες είχα και εγώ κατά καιρούς και την Κυριακή που μας πέρασε.
Και κάτι άλλο όταν ο κριτής δέχεται απειλές από τον ιδιοκτήτη ενός σκύλου (αυτό έγινε στην έκθεση στο Μαρκόπουλο) τότε τι γίνεται;
Το θεωρω αστειο αυτο που γραφεις!
Απαξιωνει την ουσια της εκθεση για την αναπαραγωγη ενος σκυλου!
Δλδ αν ο ιδιοκτητης εχει 2 μπραβους μαζι η ειναι καταξιωμενος εκτροφεας πρεπει το σκυλι του να διακριθει ακομα κ αν εχει εμφανως τεραστεια προβληματα???
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Το θεωρω αστειο αυτο που γραφεις!
Απαξιωνει την ουσια της εκθεση για την αναπαραγωγη ενος σκυλου!
Δλδ αν ο ιδιοκτητης εχει 2 μπραβους μαζι η ειναι καταξιωμενος εκτροφεας πρεπει το σκυλι του να διακριθει ακομα κ αν εχει εμφανως τεραστεια προβληματα???
Δεν είναι καθόλου αστείο, απλα ήθρε ο ίδιος με τη γυναίκα του στο στίβο μετά την κρίση και απέιλησε κριτή οτι θα της κάνει ένα και το άλλο για να μην ξανά'ρθει να κρήνει ποτέ στις ελληνικές εκθεσεις. Της είπα εγώ οτι πρέπει να κάνει επίσημη καταγγελία στον ΚΟΕ για συγγεκριμένο ιδιοκτήτη αλλά αρνήθηκε.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δλδ μου λες σε ελευθερη μεταφραση, οτι οι εκθεσεις ειναι για να βραβευτουν τα σκυλια τραμπουκων κ καταξιωμενων εκτροφεων ασχετα αν εχουνε τεραστεια προβληματα .....
Ωραια!
Και τοτε γιατι να με ενδιαφερει εμενα αν το σκυλι που θα παρω προερχεται απο βραβευμενους γονεις τη στιγμη που βραβευμενα σκυλια μπορει να ειναι "ελλατωματικα" κατα το πρωτυπο της φυλης τους??
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Επι της ουσιας ομως εγω παλι δεν καταλαβαινω πως γινεται ενα σκυλι το οποιο εμφανιζει προβλημα κατα την κινηση του να αναδικυεται πρωτο στην κατηγορια του!
Δεν εχει σημασια η κινηση του ζωου? Δεν εχει σημασια το κατασκευαστικο του προβλημα?
Ο σκοπος κρισης και αναδειξης των καλυτερων σκυλων δεν γινεται με σκοπο την αναπαραγωγη?
Πως λοιπον κρινεται αξιο αναπαραγωγης ενα σκυλι το οποιο ανατομικα εχει προβλημα μεγαλης εκτασης?
Ειναι τελικα ολα στην κριση του εκαστοτε κριτη?
Δεν ξέρω που αναφέρεσαι, αλλά σαφέστατα και μετράνε.
Υπάρχουν κριτες που δεν έχουν διαβάσει καλά το πρότυπο και ένα σοβαρό ελάττωμα να μην το παρατηρήσουν καν.
Βέβαια αυτό, όπως και άλλες πιτσικουλιές γίνονται παγκοσμίως και όχι μόνο στην Ελλάδα μας.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Και τοτε γιατι να με ενδιαφερει εμενα αν το σκυλι που θα παρω προερχεται απο βραβευμενους γονεις τη στιγμη που βραβευμενα σκυλια μπορει να ειναι "ελλατωματικα" κατα το πρωτυπο της φυλης τους??
Γιατί αυτό δεν θα είναι ο κανόνας.
Γιατί θα έχει πάρει κρίσεις και από κριτές που δεν μασάνε από τραμπουκισμούς, σε χώρες ή σε διοργανώσεις, που οι απειλές δεν περνάνε.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Δλδ μου λες σε ελευθερη μεταφραση, οτι οι εκθεσεις ειναι για να βραβευτουν τα σκυλια τραμπουκων κ καταξιωμενων εκτροφεων ασχετα αν εχουνε τεραστεια προβληματα .....
Ωραια!
Και τοτε γιατι να με ενδιαφερει εμενα αν το σκυλι που θα παρω προερχεται απο βραβευμενους γονεις τη στιγμη που βραβευμενα σκυλια μπορει να ειναι "ελλατωματικα" κατα το πρωτυπο της φυλης τους??
Δεν κατάλαβα από που έβγαλες τέτοια συμπεράσματα;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki