Εκπαίδευση Προστασίας - Ασφάλειας - Φύλαξης


gvaikousis

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2009
110
0
Athens
Καλησπέρα,

Θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε ένα καθαρό πόστ σχετικά με ποια είδη εκπαίδευσης υπάρχουν σχετικά με την "Προστασία";

Για παράδειγμα υπάρχει εκπαίδευση για
1) φύλαξη χώρου ;
2) σωματοφυλακή ;
3) ....???

Οι εκπαιδεύσεις αυτές παρέχουν μετά κάποια πιστοποίηση στον σκύλο;

Βάση αυτών των εκπαιδεύσεων μπορούν οι σκύλοι να εξεταστούν από κριτές;
 




gvaikousis

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2009
110
0
Athens
Σε κάποιο ποστ διάβασα την εξής ερώτηση που δεν απαντήθηκε ποτέ.

"Ξέρεις τι θα πει σκύλος φύλακας σε σχέση με σκύλο "αποτροπής" ή "συναγερμός"

Αυτά είναι συμπεριφορές που εκπαιδεύονται;
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
ταλαβαινω χωρις να ειμαι 100% βεβαιος γινεται το εξης...ο σκυλος συναγερμος ή αλιως alarm ειναι ο σκυλος που εκπαιδευεται στο να γαυγιζει και μονο αυτο δηλαδη ουτε επιτηθεται ουτε τιποτα.μαλιστα αξιζει να σημειωθει οτι σε καθηκοντα φυλαξης σκυλου alarm μπορει να εκπαιδευτουν σκυλι αοποιασδηποτε ρατσας....Σε αντιθεση τωρα με τους σκυλους αποτρπης ή φυλακες δηλαδη ειτε εινα ιγια σωματοφυλακη ειτε φυλαξη χωρου ειτε διαφορα ειδη προστασιας που υπαρχουν.σε τετοιες περιπτωσεις ο σκυλος μαθαινει να αναγωνριζει αντικειμενα οπως μαχαιρια,τσεκουρια,γκλοπ κα ιδιαφορα αλλα ετσι ωστε οταν παει ο δραστης να τα χρησημοποιησει ειτε στον χειρηστη του σκυλουειτε για να βλαψει ενα προσωπο που προστατευει ο σκυλος ο σκυλος επεμβαινει αναλογα κα ιακινητοποιει τον δραστη.
 




Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Σκυλος συναγερμός - alarm κυριως είναι σκυλιά στην κλίμακα απο 10-15 kgr και κάτω...
 






hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Εγώ ρε παιδιά είχα ένα πεκινουά και με το έπερνε χαμπάρι κάποιον έξω από την πόρτα,χάλαγε τον κόσμο.
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
βασικα οι μικροσωμες ρατσες ετσι ακνουν παντα...μαλλον λογω της σωματικης τους διαπλασης..δηλαδη φοβουνται ή κατα καποιον τροπο ξερουν οτι αφου δεν τα βοηθα το σωμα τους στο να αντιμετωπισουν μια κατσταση γαυγιζουν για να την αποτρεψουν...ή κατι τετοιο...δεν μπορω το εξηγησω ακριβως γραπτως :p
 


atakti

Member
29 Μαϊου 2010
14
0
Εκαλη
Η εκπαιδευση των αγαπημενων μας τετραποδων χρειαζεται χρονο και υπομονη .
Η φυλαξη και προστασια που ενστικτωδικα το κανει καθε σκυλι πρεπει εμεις να του το ενδυναμωσουμε .Προσοχη μην το ενδυναμωσετε πολυ .
Ισορροπια αυτης της εκπαιδευσης ειναι πολυ λεπτη .Οπως λεει κι ο καθηγητης χενρυ προκτον (τομος 3) αν ξεπερασουμε τα ορια κανουμε σκυλο φονια κι ουχι φυλακα .
Η βασικη εκπαιδευση φυλαξης προυποθετει ιδιοκτητο σπιτι
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Η βασικη εκπαιδευση φυλαξης προυποθετει ιδιοκτητο σπιτι
Σε ενοικιαζομενο δεν γινεται? Δεν ρωταω ειρωνικα, αλλά μου κανει μεγαλη εντυπωση.
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
λογικα επειδη σε ενοικιαζομενο καποια στιγμη θα αλαξεισ κατοικια θα χρειαστει να ξανακανεις εκπαιδευση στον σκυλο///αφου θα εχει εκπαιδευτει για εκεινον τον χωρο
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ε? Δηλ εγω που μενω σε ενοικιο τσαμπα τον εκπαιδευσα τον Ντιεγκο?:cool::p
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ε? Δηλ εγω που μενω σε ενοικιο τσαμπα τον εκπαιδευσα τον Ντιεγκο?:cool::p
Οχι καλε. Το ενοικιο επηρεαζει μονο την φυλαξη και οχι την βασικη υπακοη :p
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τι μαθαίνει κανείς! Και μετά μου λέτε ότι το Μουφ είναι ανυπάκουο και τζαναμπέτικο διότι το κακομαθαίνω!! Αφού, ρε σεις, μένω σε νοίκι!! Τσκ, τσκ...:p:p:D:D:D
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Άρη σταμάτα της κοτσάνες γιατί θα έρθω εκεί να σου βάλω κολάρο....

Επηρεάζει και την βασική υπακοή βέβαια... ακόμη και το όνομα του σκύλου επηρεάζει.

Πχ. Αν πας από τα Πετράλωνα στο Κολωνάκι, δεν θα ακούει πια ο σκύλος σε ονόματα όπως "Μάγκας" ή "Σουσού".
Θα πρέπει να τον φωνάζεις αλλιώς... "Ροδόλφο" ή "Πρίνσες" ας πούμε.

Οι σκύλοι με βλάκες ιδιοκτήτες ενδέχεται να ξεχνούν και ΧΩΡΙΣ να μετακομίσουν...