Εκπαίδευση Προστασίας - Ασφάλειας - Φύλαξης












harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Χαχαχαααα :D:D μπραβο ρε Πετρο :mad:
Πρεπει να μου φορεσετε ένα με μεγαλη εμβελεια και όταν γραφω κοτσανες οι εκπαιδευτες, τα εμπειρα μελη και οι μοντς θα πατανε το κουμπι και θα με διορθωνουν :p
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Χαχαχαααα :D:D μπραβο ρε Πετρο :mad:
Πρεπει να μου φορεσετε ένα με μεγαλη εμβελεια και όταν γραφω κοτσανες οι εκπαιδευτες, τα εμπειρα μελη και οι μοντς θα πατανε το κουμπι και θα με διορθωνουν :p
Λέμε λέμε να μην ανθρωποιούμε τον σκύλο... αλλά παρατηρώ μια "σκυλοποίηση" Άρη... μην αρχίζεις να΄τρώς και από το φαγητό της Ήρας....:p (δεν λέω της Ζήνας γιατί που να χορτάσεις με τόση ποσότητα:D)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εμ, δεν λενε ότι πρεπει να μπουμε στο μυαλο του σκυλου για να τον καταλαβουμε?
Μαλλον βεβαια δεν εννοουνε να φοραμε κολαρα και να τρωμε κροκετες, αλλά είναι κι αυτό μια αρχη!
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Καλημέρα,"

Ισορροπια αυτης της εκπαιδευσης ειναι πολυ λεπτη .Οπως λεει κι ο καθηγητης χενρυ προκτον (τομος 3) αν ξεπερασουμε τα ορια κανουμε σκυλο φονια κι ουχι φυλακα .
Η βασικη εκπαιδευση φυλαξης προυποθετει ιδιοκτητο σπιτι


Μήπως αυτο έχει να κάνει με σκυλιά τα οποία έχουν δυσκολία στην προσαρμογή σε νέο περιβάλλον και γενικά με μια κατηγορία σκυλιών και κάποιες συγκεκρεμένες ιδιοτροπίες, και όχι γενικά για όλα τα σκυλιά?

harry3: Σωστά και πρέπει να "δεις" κάποια πραγματα με το μάτι του σκύλου. Προσπάθησε να τον δαγκώσεις ή να κάνεις μια "αταξία" στο σαλόνι..

ΥΓ
Χενρυ Προκτον (τομος 3)?
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
κατα αρχην να πω οτι δεν γνωριζω το κυριο καθηγητη
κατα δευτερον
Η βασικη εκπαιδευση φυλαξης προυποθετει ιδιοκτητο σπιτι

Μήπως αυτο έχει να κάνει με σκυλιά τα οποία έχουν δυσκολία στην προσαρμογή σε νέο περιβάλλον και γενικά με μια κατηγορία σκυλιών και κάποιες συγκεκρεμένες ιδιοτροπίες, και όχι γενικά για όλα τα σκυλιά?
να ρωτησω, αν σκυλια εχουν συγκεκριμενες ιδιοτροπιες και προβλημα προσαρμογης πως αυτα θα γινουν ισορροποιμενοι φυλακες ?
κατα τριτον ,αν υποθεσουμε οτι τελικα αυτα τα σκυλια εκπαιδευονται και εκτελουν καθηκοντα φυλαξης σε ιδιοκτητο ,πως θα συμπεριφερθουν αυτα σε ξενο περιβαλλον ?

εγω λοιπον δεν ειμαι καθηγητρια και θα πω με τα λιγα που ξερω οτι :
1)προβληματικοι χαρακτηρες δεν εκτελουν πουθενα σωστα καθηκοντα φυλαξης και γινονται και επικυνδηνοι
2)ισορροποιμενοι χαρακτηρες εκτελουν σωστα καθηκοντα φυλαξης και παντου και ειναι και ελεγχομενοι
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
κατα αρχην να πω οτι δεν γνωριζω το κυριο καθηγητη
κατα δευτερον να ρωτησω, αν σκυλια εχουν συγκεκριμενες ιδιοτροπιες και προβλημα προσαρμογης πως αυτα θα γινουν ισορροποιμενοι φυλακες ?
κατα τριτον ,αν υποθεσουμε οτι τελικα αυτα τα σκυλια εκπαιδευονται και εκτελουν καθηκοντα φυλαξης σε ιδιοκτητο ,πως θα συμπεριφερθουν αυτα σε ξενο περιβαλλον ?

εγω λοιπον δεν ειμαι καθηγητρια και θα πω με τα λιγα που ξερω οτι :
1)προβληματικοι χαρακτηρες δεν εκτελουν πουθενα σωστα καθηκοντα φυλαξης και γινονται και επικυνδηνοι
2)ισορροποιμενοι χαρακτηρες εκτελουν σωστα καθηκοντα φυλαξης και παντου και ειναι και ελεγχομενοι
Πόσοι ιδιοκτητες έχουν κοινωνικές δραστηριοτηες με τον σκύλο τους? Ειδικα μετα απο εκπαιδευση για προστασια?
Πόσοι ιδιοκτητες εχουν δοκιμασει τον σκύλο τους σε διάφορες καταστασεις καθημερινότητας?

Δυστυχως, ο μυθος & η αγνοια, έχουν για προτυπο φυλακα εναν σκύλο 100% ακαταλληλο...

Συμφωνω και με τις δυο σου φρασεις. Προσθέτω δε,
3)Ποτε δεν ειμαστε απολυτα σιγουροι για τις αντιδρασεις του σκυλου μας, και ποτε δεν εχουμε 100% εμπιστοσυνη στον σκυλο μας σε παραξενες καταστασεις
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.821
5.049
patra
grdane.blogspot.com
εγω απλά θελω να επισημανω τον καθηγητή πρωκτον..... τόμο 3 δεν σας λεει τιποτα το όνομα?
μην τσιμπατε... συγνωμη εγραψα λαθος το ονομα... προκτον.... μαλιστα...!!!
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Πόσοι ιδιοκτητες έχουν κοινωνικές δραστηριοτηες με τον σκύλο τους? Ειδικα μετα απο εκπαιδευση για προστασια?
Πόσοι ιδιοκτητες εχουν δοκιμασει τον σκύλο τους σε διάφορες καταστασεις καθημερινότητας?
δεν γνωριζω το ποσοι ,αλλα γνωριζω ποιο ειναι το σωστο και τι θα πρεπει να γινεται
Δυστυχως, ο μυθος & η αγνοια, έχουν για προτυπο φυλακα εναν σκύλο 100% ακαταλληλο
δυστυχως ετσι ειναι
Ποτε δεν ειμαστε απολυτα σιγουροι για τις αντιδρασεις του σκυλου μας,
εγω ειμαι σιγουρη γνωριζω πως θα αντιδρασουν
ποτε δεν εχουμε 100% εμπιστοσυνη στον σκυλο μας σε παραξενες καταστασεις
οταν δεν εχω εμπιστοσυνη ειναι επειδη γνωριζω οτι θα γινει μαλακια
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
εγω απλά θελω να επισημανω τον καθηγητή πρωκτον..... τόμο 3 δεν σας λεει τιποτα το όνομα?
μην τσιμπατε... συγνωμη εγραψα λαθος το ονομα... προκτον.... μαλιστα...!!!
Υπονοεις οτι ο καθηγητης ειναι του κωλου???:eek:
 






Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
εγω απλά θελω να επισημανω τον καθηγητή πρωκτον..... τόμο 3 δεν σας λεει τιποτα το όνομα?
μην τσιμπατε... συγνωμη εγραψα λαθος το ονομα... προκτον.... μαλιστα...!!!
Το ίδιο σκέφτηκα όταν το πρωτοδιάβασα.... αλλά είπα να μην πω τίποτα! Έλιωσα στα γέλια! Νά' σαι καλά Πέτρο!!!!
 






Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τέλος πάντων, ο εκπαιδευμένος φύλακας χώρου (που πρέπει να έχει ισορροποιημένο χαρακτήρα που πηγάζει ΚΑΙ από κληρονομικότητα, ΚΑΙ από σωστή κοινωνικοποίηση, ΚΑΙ από εξαιρετική υπακοή) μαθαίνει να προστατεύει τον χώρου του από εισβολείς.

Ο χώρος "του" είναι εκεί που μένει (ή/και εκεί που δουλεύει ως φύλακας την ημέρα).
Όταν μετακομίζει, προστατεύει τον νέο χώρο σε ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ μέρες. Μόλις τον θεωρίσει δικό του δηλαδή.
Δεν τον αφορά σε ποίον ανήκει ο χώρος στα χαρτιά....

Αυτό συχνά είναι πρόβλημα.... κυρίως όταν θέλεις να αφήσεις τον σκύλο αυτό σε άλλο σπίτι να πας διακοπές. Αν δεν καταλαβαίνουν πως θα το θεωρίσει δικό του χώρο σύντομα, θα έχουν μπελάδες.

Ένας δικός μου εκπαιδευμένος φύλακας θεωρούσε χώρο του κι όποιο μπαράκι/καφετέρια επισκεπτόμασταν 3 μέρες σερή. Την τέταρτη μέρα δεν άφηνε άλλους πελάτες να μπουν μετά από εμάς.....

Σε ξενοδοχείο που διαμέναμε, την τέταρτη μέρα δεν άφηνε ΝΕΟΥΣ επισκέπτες στο ξενοδοχείο. Είχε προλάβει ΚΑΙ να τον θεωρίσει χώρο του αλλά ΚΑΙ να μάθει ποιός μένει εκεί παράληλα (να μην χάνουμε χρόνο!). Δεν θέλαμε άλλους.

Φυσικά με τον "άσσο στο μανίκι" της υπακοής, του εξηγούσα εύκολα πως εδώ μπορεί να πάρει ΡΕΠΟ. Είχε όμως πάντα τον νου μου και δεν τον άφηνα ποτέ ελεύθερο χωρίς λουρί (ελεύθερο ν'αυτοσχεδιάσει ποιός επιτρέπτεται στον χώρο ή όχι).

Ελπίζω τώρα να κατάλαβαν μερικοί πως λειτουργεί το μυαλό ενός καλό εκπαιδευμένου φύλακα.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.076
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa