Εκπαίδευση....χωρίς εμένα?


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
κατ εμε δυο ειναι οι λογοι που ενας εκπαιδευτης δεν θελει παροντα τον ιδιοκτητη...

1)εκπαιδευει παραδοσιακα,πραγμα που σημαινει οτι δεν θελει να τον βλεπεις να σβερκωνει-σφαλιαριζει-βαζει ηλεκτρικο κολλαρο στον σκυλο σου...δεν διαφωνω ουτε με τις πρακτικες ουτε με το σκεπτικο...προσωπικα ομως δεν θα το δεχομουν ποτε απο τριτο...

2) δεν θελει να μαθεις τα "κολπα"...επισης σεβαστο και υπο συνθηκες αποδεκτο...

εχω εκπαιδευσει μερικες δεκαδες σκυλια,απο τσιουαουα,μεχρι οτι μπορεις να φανταστεις και ποτε δεν το εκανα χωρις τον ιδιοκτητη παρων,μια και εκπαιδευση,βασικα, χρειαζεται ο ιδιοκτητης,ετσι ωστε να μαθει να χειριζεται το ζωο...

εκπαιδευση εκτος του ιδιοκτητη γινεται μονο μεχρι την ηλικια των δυο-τριων μηνων,απο τον εκτροφεα και αποτελει την βαση χτισιματος της μελλοντικης σχεσης με τον ιδιοκτητη...

οπως ειναι πακετο η τοκετομαδα,την υποβαλεις σε κροτους-θορυβους,απο πυροβολισμους μεχρι αυτοκινηση και την μαθαινεις απλα να ακολουθει...στην συνεχεια,μεμονομενα υποβαλεις τα κουταβια σε συνθηκες "ψυχους" βαζοντας τα σε βρεγμενη πετσετα για λιγο,κατι που καθιστα ευκολοτερη την μεταβαση απο το περιβαλλον της μητρικης ζεστης-θαλπωρης σε αυτο της ατομικοτητας...

μια εβδομαδα περιπου πριν την παραδοση μαζευεις πακετο τους μελλοντικους ιδιοκτητες και κανεις μερικα σεμιναρια βασικης υπακοης,που περιλμβανει να "κατσε"-"σηκω"-ελα...

παραδιδεις τοκετομαδα και στην συνεχεια οποιος ιδιοκτητης θελει εξειδικευση αναζητα εκπαιδευτη και εκπαιδευεται πακετο με το ζωο...αυτος ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος...


περαν αυτων,δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογο το σκυλι σου να αποκτησει και δευτερο -ξενο αφεντικο το οποιο να υπακουει...

εαν μιλουσαμε για αμιγη φυλαξη χωρου,χωρις καθολου σωματοφυλακη ισως και να το δεχομουν...οταν μιλαμε για απλη βασικη υπακοη,ουτε για πλακα...

μπορει φυσικα ο ανθρωπος να εχει αλλους λογους εντελως διαφορετικους απο αυτους που εγραψα αρχικα,αλλα το οτι αποτελεις εμποδιο στην εκπαιδευση,σε καμια των περιπτωσεων,δεν θεωρω οτι ειναι ειναι ενας απο αυτους...
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
Τι ηλικια εχει το σκυλι;
ο μικρός είναι 5 1/2 μηνών
τον πήραμε 2 μηνών από την τοκετο-ομάδα
η αλήθεια είναι πως δεν είχε καμία εκπαίδευση εκτός από ότι "πήρε" από τη μητέρα του και τα αδέρφια του

επειδή τον πήρα από γνωστούς τα παιδιά ενώ έψαξαν πολύ το ιατρικό κομμάτι ( λόγω ειδικότητας ) στο κομμάτι εκπαίδευση των μικρών γενικά δεν είχαν ιδέα
από το χαρακτήρα του δεν βγάζει φόβο ή επιθετικότητα
ουσιαστικά είναι ένα σκυλί ήρεμο εώς ψιλο στα τσάκια του....!

εμείς τώρα 3 1/2 μήνες επικεντρωθήκαμε στα πολύ βασικά: τουαλέτα, φαγητό, κοινωνικοποίηση, κανόνες για το πως να φέρεται μέσα και έξω από το σπίτι
πολύ λίγα αλλά σχετικά εύκολα τα έμαθε
 
Last edited:


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Σε ρωτησα για να δω αν ειναι πολυ μικρος. Μια χαρα ηλικια ειναι για εκπαιδευση.

Προσωπικα, δεν θα αφηνα τον σκυλο μου σε εκπαιδευτη κ να μην βλεπω. Δεν μ' αρεσει καν ως τροπος σκεψης. Επισης, εχω ακουσει κ εγω για καλους εκπαιδευτες, εκτροφεις, κτηνιατρους, κτλ που εχουν απιστευτη φημη κ οταν τους συναντω, αποκτω αλλη γνωμη. Εχει σημασια παντα ΠΟΙΟΣ σου συστηνει καποιον κ σε ποιον κυκλο εχει καλη φημη ο καθε εκπαιδευτης. Διαφορετικα λοιπον ακουω καποιον που εχει πρωτη φορα σκυλι κ μου λεει οτι ο εκπαιδευτης ειναι καλος, διαφορετικα ακουω αυτον που εχει εμπειρια απο σκυλια κ τον παει σε εκπαιδευτη γιατι καπου κολλησε με τον σκυλο, διαφορετικα ακουω μελος της φιλοζωικης που παει σε εκπαιδευτη προβληματικο σκυλι, διαφορετικα ακουω τον εκτροφεα που υπαρχει επαγγελματικη σχεση μεταξυ τους, διαφορετικα ακουω τη θεια μου που εχει κανει τον σκυλο κασκολ, διαφορετικα αυτον που πηρε δυναμικη φυλη κ θελει να τον κανει φονια,κτλ.

Αρα, θα σου προτεινα να βρεις εκπαιδευτη που να σου επιτρεπει να εισαι μπροστα. Συζητησε το με τον ιδιο κ αν αρνηθει, βρες καποιον αλλο.
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
σε ότι αφορά τη χρήση μεθόδων όπως σβέρκωμα - ηλεκτρικό κολάρο κτλ που ανέφερε ο @reinmeister2 πιο πάνω το αν θα τα χρησιμοποιήσει στο σκύλο μου δεν είναι κάτι που θα πρεπε να συζητήσει μαζί μου? ή απλώς ότι κρίνει κάνει χωρίς ουσιαστικά εγώ να έχω λόγο?

γιατί πχ εγώ θα θελα να εξαντλήσουμε κάθε θετική μέθοδο πριν καταλήξουμε να κάνουμε τον μικρό τηγανητό ή δε θα θελα να τον ξεχεριάζουνε

δηλαδή ουσιαστικό λόγο στην εκπάιδευση του σκύλου μας έχουμε ή ότι πει ο master εκπαιδευτής?
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
γιατι εχεις μπερδευτει τοσο; Θεωρητικα ο καθενας κανει την δουλεια του με οποιον τροπο εχει διδαχθει...οπως δεν θα πας στον μηχανικο αυτοκινητου να του υποδειξεις πως θα φτιαξει το αυτοκινητο σου, ετσι δε μπορεις να επιβαλεις στον εκπαιδευτη (ή "εκπαιδευτή") με ποια μεθοδο θα σου εκπαιδευσει το σκυλι. Ο καθενας εχει τον τροπο του και οπως σου ειπε ο rein ειναι ευλογο καποιοι να μην θελουν να το μοιραστουν με τον καθε ιδιοκτητη.
Ειναι πολυ απλο: Δεν σου αρεσει η μεθοδος του, αυτα που σου λεει, το χτενισμα του, η ομαδα που υποστηριζει;
Βρισκεις αλλον....
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
σε ότι αφορά τη χρήση μεθόδων όπως σβέρκωμα - ηλεκτρικό κολάρο κτλ που ανέφερε ο @reinmeister2 πιο πάνω το αν θα τα χρησιμοποιήσει στο σκύλο μου δεν είναι κάτι που θα πρεπε να συζητήσει μαζί μου? ή απλώς ότι κρίνει κάνει χωρίς ουσιαστικά εγώ να έχω λόγο?

γιατί πχ εγώ θα θελα να εξαντλήσουμε κάθε θετική μέθοδο πριν καταλήξουμε να κάνουμε τον μικρό τηγανητό ή δε θα θελα να τον ξεχεριάζουνε

δηλαδή ουσιαστικό λόγο στην εκπάιδευση του σκύλου μας έχουμε ή ότι πει ο master εκπαιδευτής?
λογο στην εκπαιδευση του σκυλου προφανως και δεν εχουμε γιατι δεν ειμαστε επαγγελματιες, απο τη στιγμη που εμπιστευεσαι εναν επαγγελματια ακολουθας τη μεθοδο του η φευγεις, αν βλεπεις αποτελεσμα ικανοποιητικο δεν εχεις λογο να τον αμφισβητεις, τωρα στο θεμα του ρευματος η του πνιχτη εχε στο νου σου οτι ενα κουταβι θα χρειαστει να διορθωνεται συνεχεια μεχρι να καταλαβει τι δεν πρεπει να κανει και να επιβραευεται οταν κατι το κανει σωστα. Η διορθωση εχει βαθμιδες οπως και η επιβραβευση. Ο σκοπος των εργαλειων αυτων ειναι να κανουν το σκυλι να ενοχληθει, οχι να πονεσει...ΜΗ φας απο κατω γιατι αν δεν με ακουσεις θα ενοχληθεις, ενω αν ακουσεις και ερθεις σε μενα θα παρεις και τις λιχουδιες σου και τα χαδακια σου...καπως ετσι δουλευει
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
οκ το κατάλαβα
στην ουσία υπάρχουν διάφορετικές μέθοδοι ή "σχολές" και ο κάθε εκπαιδευτής χρησιμοποιεί κάθε φορά κατά την κρίση του μια μέθοδο

μπορώ να φέρω αντιρρήσεις αλλά όχι να του υποδείξω τη δουλειά του φυσικά

παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές
το άγχος του πρωτάρη δεν είναι καλός σύμβουλος και αλήθεια βοηθάτε πολύ (y):)
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
5.5 μηνων Χασκι και συζητατε εστω και στην θεωρια για Ρευμα στην εκπαιδευση του...
Φιλε μου να πας σε ενα εκπαιδευτη που θα δουλευει και εσενα μαζι με τον σκυλο σου και μην τον αφησεις εκει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Γνωρίζω εκπαιδευτή, που θα του έδινα οποιοδήποτε σκύλο μου, να τον εκπαιδεύσει, χωρίς την παρουσία μου, για όσο καιρό μου το ζητούσε και με όποιο τρόπο, έκρινε αυτός, ότι πρέπει.
Ισως όχι, όταν τον πρωτογνώρισα. Με τον καιρό, απέκτησα σχέσεις εμπιστοσύνης μαζί του και κατάλαβα την θεωρία, πίσω απ'αυτή την μέθοδο. Ξέρω πως μιλάει στους πελάτες του και τι πραγματικά "κρύβεται" πίσω απ'όσα τους λέει. Οταν δίνει κάποιες οδηγίες, δεν σκέφτεται..."Χμμμ να προσέξω να διαλέξω, τις λέξεις που θα χρησιμοποιήσω, γι'αυτό που θα πω, γιατί ο πελάτης θα το συζητήσει περαιτέρω και ενδεχομένως κανείς δεν θα καταλάβει το πραγματικό νόημα, αν το πω αλλιώς, ούτε καν ο ίδιος και θα με λένε όλοι, απατεώνα". Οχι. Τα λέει όπως εκείνος θέλει να τα πει και αν ο πελάτης, είναι έξυπνος, θα καταλάβει. Αν όχι, δεν πειράζει.

Δεν ξέρω αν με πιάνετε :rolleyes:
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εννοείται εισαι μαζι...πως θα μαθεις κ εσυ αλλωστε;;;πως θα σε διορθώνει ο εκπαιδευτης στο χειρισμο;
Εννοείται πρεπει να συμφωνουν οι μέθοδοι σας...εσυ θες θετική κ θα εχεις εναν δασκαλο κλασσικης;; αν δεν αποτύχεις με τη μεθοδο που σου ταιριαζει εσενα κ του σκυλου γτ να δοκιμάσεις μια με την οποια δεν συμφωνεις;;

Διαλεγεις εκπαιδευτή καλο και με βαση τα θελω σου...οπως θα διαλεγες δάσκαλο για ιδιαιτερα στο παιδι σου....
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
να ξεκαθαρίσω πως για ρεύμα ή πνιχτη δε μιλήσαμε με τον εκπαιδευτή
απλώς αναρωτήθηκα αν έχω λόγο στο πως θα τον δουλέψει
αν μπορώ να απορρίψω μεθόδους άσχετα αν δεν είμαι γνώστης βασιζόμενη στο σκεπτικό πως είναι ο ΔΙΚΟΣ μου σκύλος

τώρα που το σκέφτομαι δεν συζητήσαμε καν πως θα λειτουργήσει
ουσιαστικά δεν ξέρω αν είναι της θετικής ή όποιας άλλης μεθόδου γιατί μου είπε "θα δω και θα κρίνω" κάτι που ναι μεν μου ακούγεται ψιλοσωστό (δεν ξέρει πως αντιδρά ο μικρός και πως θα τα πάει) αλλά από την άλλη νιώθω πως πάω στα γκαβά κάτι που έχει αρχίσει να μη μου πολυαρέσει

plus ότι δεν θα είμαι καν εκεί.....
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
να ξεκαθαρίσω πως για ρεύμα ή πνιχτη δε μιλήσαμε με τον εκπαιδευτή
απλώς αναρωτήθηκα αν έχω λόγο στο πως θα τον δουλέψει
αν μπορώ να απορρίψω μεθόδους άσχετα αν δεν είμαι γνώστης βασιζόμενη στο σκεπτικό πως είναι ο ΔΙΚΟΣ μου σκύλος

τώρα που το σκέφτομαι δεν συζητήσαμε καν πως θα λειτουργήσει
ουσιαστικά δεν ξέρω αν είναι της θετικής ή όποιας άλλης μεθόδου γιατί μου είπε "θα δω και θα κρίνω" κάτι που ναι μεν μου ακούγεται ψιλοσωστό (δεν ξέρει πως αντιδρά ο μικρός και πως θα τα πάει) αλλά από την άλλη νιώθω πως πάω στα γκαβά κάτι που έχει αρχίσει να μη μου πολυαρέσει

plus ότι δεν θα είμαι καν εκεί.....
απτη δευτερη τριτη φορα ο σκυλος θα αρχισει να σου μιλαει, οταν θα τον πηγαινεις θα βλεπεις πως μπαινει, χαρουμενος με ανυπομονησια να δουλεψει, φοβισμενος με την ουρα κατω, προπαντως μην αγχωνεσαι γιατι το μεταδιδεις και στο σκυλο
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
ναι βρε συ @cygor δεν αντιλέγω δίκιο έχεις και θα ήταν μια λύση
τον "καταλαβαίνω" τον μικρό
μπεμπίνι τον πήρα ξέρω πότε γκρινιάζει, πονάει, βαριέται, νευριάζει
Εντάξει όχι πάντα αλλά σχεδόν πάντα

το θέμα είναι ότι δεν θέλω να φτάσω ως εκεί
δηλαδή να γίνει η μ@#κία και μετά να τρέχω να μαζέψω
μέχρι τώρα τον έφτασα και μαζί με το χαρακτήρα που έχει από τη φύση του έμαθε να είναι ήρεμος και να μη φοβάται
κυρίως το να μη φοβάται
δεν θέλω να χαλαστεί με κάποιο "λάθος" χειρισμό
(και εδώ είναι που αναρωτιέμαι πόσο κατάλληλη είμαι να κρίνω το λάθος χειρισμό)

και ο λόγος που το συζητάω είναι πως ενώ θέλω να είμαι μαζί και να καθορίζω πως θα λειτουργήσουμε και πόσο θα πιεστεί έχω στην άκρη του μυαλού μου το ότι χώνομαι σε ξένα χωράφια και στην τελική άσε τους ειδικούς να κάνουν ότι νομίζουν
ξέρετε κατάλοιπο παιδικών χρόνων με κανόνες ευγένειας κτλ κτλ

το συζητάω για να δω αν και πόσο υπερβολική είμαι που δε θέλω να τον αφήσω μόνο, που όση εμπιστοσύνη και να έχω δεν νιώθω άνετα

το συζητάω για να δω και τις δικές σας γνώμες σε ότι αφορά την εκπαίδευση
μπορούμε να παρέμβουμε σε αυτή?
μεχρί που μπορούμε να παρέμβουμε?
ή μήπως στη βάση αντί να κάνουμε καλό μπλεκόμαστε στα πόδια του επαγγελματία και τα κάνουμε μαντάρα?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ααα πιάσαμε τα θετικής αρνητικής εκπαίδευσης?

Να τα ανάψω τα αίματα ή όχι τώρα?

Τον σκύλο μου θα τον άφηνα στον εκπαιδευτή μου για πάντα!!!
Τον χειρίζεται καλύτερα από μένα στα πάντα!!! Μπορεί να τον κάνει ό,τι θέλει!!!

Θα άφηνα οποιοδήποτε μελλοντικό κουτάβι στα χέρια του για όσο απαιτηθεί!!!

Η φιλοσοφία είναι να αποκτήσει επαφή με τον εκπαιδευτή σε ουδέτερο περιβάλλον. Να κάνει reset από την καθημερινότητα μαζί σου και να δεθεί με τον εκπαιδευτή για όσο χρονικό διάστημα κρίνει αυτός ότι μπορεί να αφομειώσει καταστάσεις και κατ'επέκταση εντολές!

Υ.Γ.: Κλείστε τα παράθυρα κάνει...ρεύμα!:confused:
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
οκ το κατάλαβα
στην ουσία υπάρχουν διάφορετικές μέθοδοι ή "σχολές" και ο κάθε εκπαιδευτής χρησιμοποιεί κάθε φορά κατά την κρίση του μια μέθοδο
υπαρχουν και αυτοι που χρησιμοποιουν καθε φορα τον ιδιο τροπο σε καθε σκλι.
αυτοι ειναι οι γνωστοι μαλακες,δεν ειναι εκπαιδευτες.

εγω εχω αφησει σκυλο μου σε εκπαιδευτη παλαιοτερα και αν χρειαζοταν στο μελλον θα ξανααφηνα,οχι σε οποιον ναναι βεβαια.αν του εχεις εμπιστοσυνη οτι ολα θα ειναι οκ εχεις μια αρχη,αν εχεις εστω και μια αμφιβολια (που μαλλον εχεις) μην τον αφηνεις.

να μπορεις να ξεχωρισεις αυτον που θα σου φτιαξει μια βαση και μετα θα δουλεψει μαζι σου για να εχεις αποτελεσμα με αυτον που θα καψει ακομα ενα σκλι για να εχει αποτελεσμα.
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
@st3li0s δεν καταλαβαίνω....και με συγχωρείς,
το ζητούμενο δεν είναι να "μάθει" εμένα?δηλαδή το να ακούει εμένα?
εγώ το έχω καταλάβει σαν ο εκπαιδευτής να παίζει το ρόλο του μεσάζοντα στο να καταλάβω καλύτερα το σκύλο μου και να μάθω να τον χειρίζομαι

αν κάνει reset όπως λες εγώ τι ρόλο θα παίζω? και αν μάθει εμένα μαζί με αυτόν δε θα ήταν καλύτερα?
και στο θέμα του στρεσαρίσματος...ένα κουτάβι που ζει ολόγυρα σου δε θα φρικάρει αν ξαφνικά τον "παραδόσεις" σε κάποιον ξένο?πόσο ήρεμο θα είναι για να μάθει μετά?

στο μεταξύ αν αναζοπύρωσα εν αγνοία μου κάποια αρχαία διαμάχη θετικής αρνητικής εκπαίδευσης ζητώ συγνώμη Δεν ήταν αυτός ο στόχος Είμαι σίγουρη πως και οι μεν και οι δε θα έχουν τα επιχειρήματα τους Το ζητούμενο είναι όμως να δω τι θα κάνω εγώ με τον μικρό ώστε να βγει το καλύτερο αποτέλεσμα

ΥΓ. το τελευταίο σχόλιο δεν το κατάλαβα και νιώθω λίγο μπούφος....τι εννοείς με "ρεύμα"?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Στον εκπαιδευτή ο σκύλος μαθαίνει! Όσο πιο απαιτητικός είναι ο σκύλος τόσο πιο αποστειρωμένο πρέπει να είναι το περιβάλλον που θα δουλευτεί!
Εσύ θα μάθεις αργότερα όταν ο εκπαιδευτής φτάσει τον σκύλο στο επίπεδο που απαιτείται για να σταθεί δίπλα σου!

Συνήθως, λέω συνήθως, παρουσία ιδιοκτήτη ο σκύλος έχει πισωγυρίσματα!
Όσο πιο σωστός χειριστής είναι ο ιδιοκτήτης τόσο το καλύτερο και εδώ είναι που λέμε ότι ο ιδιοκτήτης καλό είναι να βρίσκεται παρών. Όμως σχεδόν πάντα δεν συμβαίνει αυτό, γι'αυτό ο εκπαιδευτής κερδίζει χρόνο και ποιότητα δουλεύοντας τον σκύλο μόνος του!

Κανένας σωστός εκπαιδευτής δεν θα αφήσει κανένα κουτάβι να εκτεθεί σε στρεσάρισμα, και αν συμβεί κάτι τέτοιο θα το γυρίσει προς όφελος του ζώου και εκεί πάνω θα αρχίζει να χτίζει την σχέση μαζί του για να αρχίσει να δουλεύει ο σκύλος με τον εκπαιδευτή!
Αυτά για σωστούς εκπαιδευτές είναι ψιλά γράμματα! Οι προκλήσεις δεν είναι στις βασικές υπακοές-εκπαιδεύσεις, αλλά στις προβληματικές συμπεριφορές όπου εκεί εμπλέκεται και ο συμπεριφορισμός!

Το καλύτερο αποτέλεσμα θα βγει αν εμπειστευτείς τον όποιο εκπαιδευτή και τον αφήσεις να αγιάσει μόνος του με τον σκύλο σου. Μετά θα έρθεις εσύ και θα μάθεις να χειρίζεσαι τον μικρό. Μην στεναχωριέσαι θα τα μάθεις!:)

Υ.Γ.: Το ρεύμα ήταν λογοπαίγνιο για τις εκπαιδεύσεις που χρησιμοποιούν...ρεύμα!:D
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
οκ καταλαβαίνω το χτίσιμο που λες και το πως το θέτεις

αν όμως επειδή όντως αγχώνομαι να τον αφήσω μόνο βρίσκομαι παρακείθε δίχως να επεμβαίνω ή να γίνεται αντιληπτή η παρουσία μου πιστεύεις πως θα ήταν πρόβλημα?
ξέρεις στο στυλ "αόρατος παρατηρητής"?
δηλαδή να επιμείνω στο να βρίσκομαι κάπου κοντά και όχι να τον παραδώσω-παραλάβω?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τζάμπα βενζίνες!
Αν σε μυρίσει ο σκύλος είναι σα να βρίσκεσαι οπότε δώρο-άδωρον!
Έχεις αμφιβολίες για την δουλειά του εκπαιδευτή?
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
μέχρι στιγμής έχω ακούσει τα καλύτερα, θεωρείται κορυφή

από την επαφή μας μέχρι τώρα σε όποιο θέμα και αν προέκυψε είδα έναν άνθρωπο μετρημένο και σοβαρό

αλλά
1) δεν μιλήσαμε καν για το τι θα κάνει αν και απ ότι κατάλαβα θέλει να δει το μικρό στην πράξη και μετά
2) φοβάμαι πως ο μικρός θα τρομάξει και γενικά φόβους μέχρι τώρα δεν είχαμε
ούτε όταν φεύγουμε όλοι από το σπίτι Αλλά είναι σπίτι του Αυτό όλο του να τον πάρει κάποιος και να τον έχει μόνο του πώς θα το αντιμετωπίσει?Δεν υπάρχει κίνδυνος να του γυρίσει άσχημα?

βέβαια μπορεί όλα να πάνε κατ εύχην και τζάμπα να αγχώνομαι
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU