Εκπαίδευση....χωρίς εμένα?


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ποιος ειναι αυτος ο φανταστικός εκπαιδευτής;τι εχει κανει σαν εκπαιδευτής και τι συγκεκριμένα στον σκύλο σου!Αληθεια ο σκυλος σου τι εκπαιδευση εχει;

Αν κρίνουμε απο τα τρομερά λόγια αν καιρόυς για το εκτροφείο ,τωρα τον εκπαιδευτή του,και τις γνώσεις σου σχεδον στα παντα πρεπει πραγματικά να μπορει να κανει τα ΠΑΝΤΑ!

Δεν ειναι επίθεση!Πραγματικα εχω περίεργια να μάθω!!Και τολμώ να πω οτι μαζί με εμενα θα την εχουν την απορία αυτη κ αρκετοι ακομα!

Υ.Γ εγω ξανά λεω μην αφήσεις το σκύλο!!

Υ.Γ2 δεν ειμαι ενα ενάντια στο ρεύμα,αλλα θεωρώ αστείους κ άσχετους όσους βάζουν για ενα μείνε η μια βόλτα.

Υ.Γ3 και θετική ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,κατα την άποψη μου
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Το καλύτερο αποτέλεσμα θα βγει αν εμπιστευτείς τον όποιο εκπαιδευτή και τον αφήσεις να αγιάσει μόνος του με τον σκύλο σου. Μετά θα έρθεις εσύ και θα μάθεις να χειρίζεσαι τον μικρό.
Πηγα τον σκυλο μου σε εκπαιδευτη κ αν δεν ημουν μπροστα να δω τι μλκ εκανε κι ο σκυλος μου τον τρεμει,δεν νομιζω να μου το ελεγε ο ιδιος. Το να ανακαλυπτα στην πορεια το λαθος του εκπαιδευτη, δεν θα με βοηθουσε πουθενα. Θελω να βλεπω. Πλεον, ο σκυλος μου, ο μονος που φοβαται ειναι ο εκπαιδευτης του. Εκπαιδευτης με πτυχιο, με απιστευτες γνωσεις, που οταν σου μιλαει, σε καθηλωνει. Τι να το κανω; Δεν μπορω πλεον να απευθυνθω σε αυτον για οτιδηποτε προκυψει. Η φημη του; Για καποιους ο καλυτερος στην πολυ, γι' αλλους ο δευτερος καλυτερος...
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
@Dimi_21 για εκτροφείο εγώ δε μίλησα ποτέ
καραμπινάτοι byb είμαστε....και όπως είπα εκπαίδευση μέχρι τώρα ....σχεδόν μηδέν

για τις γνώσεις ΜΟΥ (???) σχεδόν στα πάντα?μάλλον εννοείς τις γνώσεις ΤΟΥ δηλαδή του εκπαιδευτή?λίγο με μπέρδεψες είναι η αλήθεια

για το πως ξέρω ότι είναι καλός?δεν έχω δει περγαμηνές αλλά ακούω πολύ καλά λόγια και η Λάρισα είναι πολύ μικρή πόλη....σχεδόν μεγαλοχωριό όπου όλα σχολιάζονται - μαθαίνονται
λέγεται πως είναι ο καλύτερος....
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πηγα τον σκυλο μου σε εκπαιδευτη κ αν δεν ημουν μπροστα να δω τι μλκ εκανε κι ο σκυλος μου τον τρεμει,δεν νομιζω να μου το ελεγε ο ιδιος. Το να ανακαλυπτα στην πορεια το λαθος του εκπαιδευτη, δεν θα με βοηθουσε πουθενα. Θελω να βλεπω. Πλεον, ο σκυλος μου, ο μονος που φοβαται ειναι ο εκπαιδευτης του. Εκπαιδευτης με πτυχιο, με απιστευτες γνωσεις, που οταν σου μιλαει, σε καθηλωνει. Τι να το κανω; Δεν μπορω πλεον να απευθυνθω σε αυτον για οτιδηποτε προκυψει. Η φημη του; Για καποιους ο καλυτερος στην πολυ, γι' αλλους ο δευτερος καλυτερος...
Εγώ Ελένη μου μιλάω για την γενικότερη φιλοσοφία!
Τώρα αν πιάσουμε τον καθένα και τον αναλύσουμε, άκρη δεν θα βγάλουμε!
Είπα να δώσω μπούσουλες και να εξηγήσω την φιλοσοφία του "αφήνω τον σκύλο μου χωρίς εμένα" και "με εμένα"!

Ο καθένας από εκεί και πέρα κάνει ότι κατεβάσει η γκλάβα του...και καλή τύχη!:)
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν ειναι αναγκη να αναλυσουμε τον καθενα, αλλα σε τοσο καθοριστικη ηλικια, δεν θα ρισκαρα να αφησω το κουταβι κ να μη βλεπω. Η μονη περιπτωση να αφηνα τον σκυλο μου σε εκπαιδευτη ειναι να ηταν 3 χρονων, να ειχε σοβαρα προβληματα συμπεριφορας κ να επρεπε να ξεκολλησει απο αυτα που του εχω μαθει εγω.

Το να μην μπορει ο εκπαιδευτης να αποσπασει την προσοχη του κουταβιου απο τον ιδιοκτητη κ να δουλεψει μαζι του, εμενα κατι θα μου ελεγε...

Επισης, κ στα 2 σκυλια μου, με 2 διαφορετικους εκπαιδευτες, τα μαθηματα ηταν καμια 15αρια. Στον πρωτο σκυλο για να μαθω τι σημαινει "σκυλος" κ στον δευτερο σκυλο για να μαθω να χειριζομαι σκυλο-κερατο.

Αν αφησει το σκυλο του στον εκπαιδευτη κ του τον φερει ετοιμο, με 2-3 μαθηματα του ιδιοκτητη, η σχεση τους θα ειναι οκ; Δεν νομιζω...
 




cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
εγω παλι προτιμω ο εκπαιδευτης να μην εχει ιδιαιτερη επαφη με το σκυλο μου, να μου εξηγησει τι θελει να το κανω εγω μονος μου και οπου κανω λαθος να διορθωνει..
ετσι αντιλαμβανομαι καλυτερα πως πρεπει να αντιδρω και βελτιωνω αποκλινουσες συμπεριφορες που προκυπτουν αμεσα και χωρις βοηθεια +οτι την εμπειρια που αποκτω μπορω να την μεταφερω και σε δευτερο ζωντανο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
@cygor μην βάζεις τον εαυτό σου στην θέση του θεματοθέτη, γιατί έτσι, δεν μπορείς να δεις και να κατανοήσεις, τον προβληματισμό του. Άλλες εμπειρίες έχει ο καθένας. Και η συντριπτική πλειοψηφία, δεν έχει καθόλου εμπειρία :)
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
@cygor μην βάζεις τον εαυτό σου στην θέση του θεματοθέτη, γιατί έτσι, δεν μπορείς να δεις και να κατανοήσεις, τον προβληματισμό του. Άλλες εμπειρίες έχει ο καθένας. Και η συντριπτική πλειοψηφία, δεν έχει καθόλου εμπειρία :)

σωστο..
 
  • Like
Reactions: mareco


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
εγώ πάντως για να ξεκαθαρίσω τι θα ήθελα : δεν θέλω να κάνω delivery το κουτάβι μου και να μου το παραδώσουν έτοιμο...δε μου αρέσει σαν ιδέα και δε θα το συζητούσα καν

θα ήθελα να με μάθουν να χειρίζομαι το σκύλο μου και να μου δώσουν να καταλάβω τι μου "δείχνει" κάθε φορά και ποιες αντιδράσεις του μεταφράζω λάθος

στη βάση θα ήθελα ιδανικά να "βγει" το καλύτερο που θα μπορούσε να μου δώσει ο μικρός αλλά να μάθω πως να αντιμετωπίζω τις τυχόν στραβές που θα προκύψουν

από τη στιγμή που από εμπειρία και εγώ και ο κούταβος μηδέν θα ήθελα να μάθουμε μαζί και αν γίνεται όχι τυποποιημένα αλλά στη δική μας βάση με τα δικά μας χούγια

δεν ξέρω αν όλο αυτό φαντάζει ροζ συννεφάκι αλλά δε πίστευα ποτέ πως θα έπρεπε να εκπαιδευτώ χωριστά από το σκύλο μου ή έστω με κάποια καθυστέρηση από αυτόν

και επειδή ξεροκέφαλος δεν είναι μόνο ο μικρός αλλά πάει σοι το βασίλειο αν όλο αυτό που ψάχνω δεν είναι ουτοπικό τότε τα πράγματα θέλω να γίνουν όπως ταιριάζουν σε μένα (και στον ξεροκέφαλο κόπρο μου)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Όλες αυτές τις ερωτήσεις, πρέπει να τις κάνεις στον ίδιο τον άνθρωπο. Είναι το πιο δίκαιο και το καλύτερο, για να σου λυθούν όλες οι απορίες :)
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
@mareco συμφωνώ μαζί σου και στην τελική η συζήτηση μαζί του θα γίνει ώστε να βρεθεί (ή όχι ) ένα μοτίβο δράσης

απλώς ήθελα πριν πάω και τον "ενοχλήσω" να τσεκάρω μέσα σε όλα πόσο βάση έχουν αυτά που ζητάω ή πόσο δίκιο ή άδικο έχω που μου κακοφάνηκαν κάποια πράγματα

το τελευταίο που θα ήθελα είναι να φανώ σα μια θεοπάλαβη που έχει τρελές απαιτήσεις και φυτρώνει εκεί που δεν την σπέρνουν!

αν και απ ότι διάβασα μέχρι τώρα δεν είναι και τόσο περίεργο που παραξενεύτηκα από την όλη κατάσταση
 
  • Like
Reactions: elverg and GRDANE


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Να μην είσαι προκατειλημμένη. Να του κάνεις στα ίσα, ακόμη και τις πιο δύσκολες ερωτήσεις. Αυτές που σε βασανίζουν περισσότερο. Βασικά μία δηλαδή, πως θα είσαι σίγουρη ότι μένοντας μόνος με τον σκύλο σου, δεν θα χρησιμοποιήσει βία. Ειλικρινής ερώτηση. Καλώς εχόντων, η απάντηση, θα σε καλύψει.
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Για ενα σκυλο που προοριζεται για pet, χωρις προς το παρόν ιδιαιτερα θεματα συμπεριφοράς και με εναν ιδιοκτήτη απειρο δεν καταλαβαίνω γτ να μην γίνει η εκπαιδευση με απαντες παροντες...στη τελικη σε τετοιες περιπτωσεις απλες κ καθημερινές ειναι μια πολυ ομορφη,δυναμική διαδικασια γνωσεων κ δεσιματος που μονο να σου δωσει εχει...
Κ εγω θα άφηνα τη δικια μου στον εκπαιδευτή της...τωρα ομως...3 χρονια μετα...οχι απο την αρχή, οχι πριν τον μαθω καλα, οχι πριν δω οτι ο σκύλος τον λατρευει, οχι πριν εκπαιδεύσει κ εμας κ τη σιλβα...

Κ οσο κ αν τον γουσταρω τον δασκαλο μας...κ στο επόμενο σκυλακι μου ειδικα εαν ειναι κουταβι,μπροστα θα ειμαι στην εκπαιδευση...
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλησπέρα @Ήρα & Freedom !!

Τα δικά μου συμπεράσματα ως παντελώς άπειρη που απέκτησε σκύλο και απευθύνθηκε σε εκπαιδευτή:

1) Τα μαθήματα γινόταν πάντα παρουσία μου και φυσικά συμμετείχα κι εγώ. Η σειρά είχε ως εξής: Feedback για αυτά που είχαμε κάνει τις προηγούμενες εβδομάδες, μισή ώρα πάνω κάτω δουλειά ο εκπαιδευτής με τον σκύλο κι εγώ να βλέπω και μετά για άλλη μισή ώρα ή και πιο πολύ έμπαινα στη θέση του και δούλευα εγώ τον σκύλο. Με "έστηνε" και με διόρθωνε επιτόπου και φυσικά μέχρι το επόμενο μάθημα ήταν αποκλειστικά δική μου δουλειά η άσκηση. Ο Enzo δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα συγκέντρωσης, επικεντρωνόταν σε όποιον τον δούλευε σε κάθε φάση. Κουραστικό μεν, διαφωτιστικότατο δε όλο αυτό...
2) Όταν προέκυψε θέμα συμπεριφοράς δεν είχα κανένα δισταγμο, του ζήτησα αμέσως βοήθεια. Τον εμπιστεύομαι απόλυτα και νιώθω άνεση μαζί του, το ίδιο και ο Enzo.
3) Αν και θετικός, όταν χρειάστηκε μου έδειξε τρόπο να τον διορθώνω. Καμία χρήση βίας, τίποτα έντονο, όμως για τον δικό μου σκύλο ήταν ό,τι χρειαζόταν σε εκείνη τη φάση.
4) Αν τώρα μου έλεγε να του δίνω τον σκύλο μου να τον εκπαιδεύει χωρίς την παρουσία μου θα έλεγα ναι με κλειστά τα μάτια. Τώρα όμως, αφού έχω δει τη δουλειά του, ξέρω τον τρόπο που λειτουργεί κι έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μου ως επαγγελματίας. Κι αφού του έχω κάνει άπειρες ερωτήσεις, ακόμα και τις πιο χαζές, και μου απάντησε σε όλες με ηρεμία και επαγγελματισμό.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ήμουν παρούσα σε εκπαίδευση του σκύλου μου σε ΒΥ. Όταν τον κρέμασε από το προνγκ πετάχτηκα επάνω και κόντεψε να γίνει 3ος Παγκόσμιος. Δεν σταμάτησα την εκπαίδευση , δεν την είχα προπληρώσει μην πάει ο νούς σας εκεί, αλλά δεν απέρριψα τον εκπαιδευτή. Έβαλα όμως τα προσωπικά όρια που θέλω εγώ για τον σκύλο τον δικό μου. Τα οποία έγιναν δεκτά. Και ζήσαμε εμείς καλά κι αυτός καλύτερα. Και αν δεν ήμουν παρούσα δεν είχα δει ποτέ το σκηνικό. Και είναι ένας πολύ καλός εκπαιδευτής που αγαπάει πολύ τα σκυλιά, με πιάνεις;
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
@l.Kyveli είχατε συζητήσει πριν ξεκινήσετε για τον τρόπο χειρισμού του σκύλου και παρέκκλινε ή δεν σε είχε κατατοπίσει καν για το τι θα χρησιμοποιούσε?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
@l.Kyveli είχατε συζητήσει πριν ξεκινήσετε για τον τρόπο χειρισμού του σκύλου και παρέκκλινε ή δεν σε είχε κατατοπίσει καν για το τι θα χρησιμοποιούσε?
Σημασία έχει ότι αν δεν είσαι παρούσα πρέπει να εμπιστευτείς τα λεγόμενα του. Και εγώ σαν άνθρωπος δεν εμπιστεύομαι τα λεγόμενα κανενός όχι γιατί πιστεύω ότι ο κόσμος γύρω μου ψεύδεται αλλά γιατί είναι πολύ υποκειμενικό το πως θα περιγράψει κάποιος μια κατάσταση.
Π.χ. στο προνγκ είχα συμφωνήσει άλλο αν μετά το πέταξα από τον σκύλο μόνη μου, αλλά δεν είχαμε μπει σε λεπτομέρεια σχετικά με το πως θα το χειριστεί.
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU