Εκπαιδευση για φυλακα


giorgos516

Active Member
6 Νοεμβρίου 2009
30
0
Θα ήθελα να ρωτησω που μπορούμε να βρουμε βοήθεια για να εκπαιδευσουμε ενα σκυλί για φύλακα...Για βασική υπακοή έχουνε γραφτεί πολλά αρθρα..Πως όμως θα μάθω το σκυλί μου αν θελώ να γαυγίσει σε κάποιον για εκφοβισμό ή να επιτεθεί ακόμα αν εγω κινδυνευω?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η εκπαίδευση στην φύλαξη και την σωματοφυλακή θεωρώ ότι είναι κάτι από πολύ δύσκολο εως αδύνατο να το κάνει κανείς μόνος του αν δεν έχει την απαιτούμενη εμπειρία γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αντί για απόλυτα ελεγχόμενο σκύλο φύλακα να έχει ανεξέλεκτο σκύλο δολοφόνο, επικίνδυνο για όλους!

Όπότε η αποψή μου είναι αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο να απευθυνθείς οπωσδήποτε σε έναν έμπειρο εκπαιδευτή!
 


sexbistol

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2009
78
0
Θα ήθελα να ρωτησω που μπορούμε να βρουμε βοήθεια για να εκπαιδευσουμε ενα σκυλί για φύλακα...Για βασική υπακοή έχουνε γραφτεί πολλά αρθρα..Πως όμως θα μάθω το σκυλί μου αν θελώ να γαυγίσει σε κάποιον για εκφοβισμό ή να επιτεθεί ακόμα αν εγω κινδυνευω?
Υπάρχουν παρά πολύ που λένε ότι φτιάχνουν σκυλιά φύλακες-σοματοφυλακες πολύ λίγη οίνε όμως αυτή που τα κάνουν σωστά .
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
η εκπαίδευση του σκύλου για εργασία φύλαξης ξεκινά καταρχή απο την σωστή επιλογή του κουταβιού, και αυτό αν θέλεις να έχεις ένα ισορροπημένο και ελεγχόμενο σκύλο και όχι σκύλο ''τσαμπουκά'' ή ''δολοφόνο''.

Άρα δεν κάνουν όλοι οι σκύλοι γιαυτή την δουλιά.

όμως, θεωρείς ότι σου είναι απαραίτητος σκύλος-φύλακας? γιατί κατά την γνώμη μου οι περισσότεροι άνθρωποι δεν τον χρειάζονται αφού η ύπαρξη έστω ενός σκύλου συνήθως δρά αποτρεπτικά στις περισσότερες των περιπτώσεων.

μπορείς και θέλεις να χτίσεις τέτοια σχέση με το σκυλί σου ώστε η έννοια φύλαξη-σωματοφυλακή να έχει για το σκυλί ουσιαστικό νόημα? ή το σκυλάκι σου θα ''εκπαιδευτεί'' για να γίνει ένας καλός μαντροφύλακας?

μπορείς να ανταποκριθείς στην αυξημένες ανάγκες εκπαίδευσης ενός τέτοιου σκύλου όπως το να δουλέψεις απο νωρίς με βοήθεια σοβαρού επαγγελματία τον χαρακτήρα του σκύλου σου σε καταστάσεις που μπορεί αργότερα να σου δημιουργούν προβλήματα όπως κοινωνικοποίηση με πρόσωπα,αντικείμενα, θορύβους?

μπορείς εφ' όρου ζωής να φροντίζεις για την σωστή κοινωνικοποίηση του σκύλου σου προβλέποντας και τις όποιες αλλαγές σε συνήθειες ή στην οικογενειακή, προσωπική ή και κοινωνική σου θέση?
 


giorgos516

Active Member
6 Νοεμβρίου 2009
30
0
Συμφωνω με τα λεγόμενα σας..εκπαιδευση τέτοιου είδους μονο απο επαγγελματίες οι οποίοι δυστηχώς είναι λίγοι..εγω εννοω αν μπορούμε να τους μάθουμε απλεσ εντολές οπωσ π.χ 'γαυγισε΄τις οποίες και να μην τισ έχει συνδιασει με επιθεση και το υποτιθέμενο θύμα να τρεπετε σε φυγή
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δες λίγο εδώ πως εκπαιδεύεται ο σκύλος στο
"Μίλα", βέβαια ο σκοπός της εντολής είναι συνήθως για να μάθεις τελικά στον σκύλο να μην γαυγίζει....
Δεν ξέρω κατά πόσο έχει κάποια χρησιμότητα όπως το θες εσύ...αλλά μπορείς να δοκιμάσεις!

ΕΠίσης πιστεύω ότι αν υπάρχει οντως λόγος να γαυγίσει ο σκύλος, θα το κάνει από μόνος του και δεν χρειάζεται να του το μάθεις αυτό....

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=1753&highlight=εντολή+μίλα
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Υπαρχουν διάφορες θεωριες και μεθοδοι.
Ενας τροπος είναι να του μαθεις πρωτα το no bark (να το κοβει δηλαδη την ωρα που για καποιο λογο γαυγιζει) οπότε μετα υποτιθεται ευκολα μαθαινεται το bark.

Άλλος τροπος είναι την ωρα που γαυγιζει για καποιο λογο, πχ χτυπαει καποιος βαλτός την πορτα, να του λες την εντολή γαυγισματος και σιγα σιγα την μαθαινει.
Φυσικα πρεπει να του μαθεις και να το κοβει με εντολη.

Αλλοι λενε ότι μπορεις να τον προκαλεσεις να αγριεψει και να γαυγισει και όταν αρχισει, του λες την εντολη για γαυγισμα. Τραβηγμενο ακουγεται.

Θεωρητικα παντα, δεν εχω δοκιμασει ποτέ τιποτα από τα παραπανω.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
γιώργο καλησπέρα...
να το πάρω αλλοιώς...????:rolleyes:
τι σκύλο έχεις...? αν έχεις.....
τι ηλικία είναι...? τι ξέρει να κάνει....?
πως περνατε τον χρόνο σας μαζί...?
τι παιχνίδια παίζετε...?
βόλτες βγαίνετε.... πόσες την ημέρα...?
κοσμο συναντάτε...?
πως αντιδρά....????
και να είσαι σίγουρος.... όλα τα παραπάνω έχουν να κανουν με την φύλαξη.....;)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
ΕΠίσης πιστεύω ότι αν υπάρχει οντως λόγος να γαυγίσει ο σκύλος, θα το κάνει από μόνος του και δεν χρειάζεται να του το μάθεις αυτό....
Ορισμενες φορες ειναι ισως χρησιμο να ειναι σιωπηλος ακομα και οταν υπαρχει λογος να γαυγισει ή το αντιθετο, να γαυγισει ακομα και αν κατα την κριση του σκυλου δεν υπαρχει λογος.
 
Last edited by a moderator:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18


Ορισμενες φορες ειναι ισως χρησιμο να ειναι σιωπηλος ακομα και οταν υπαρχει λογος να γαυγισει

Ναι αλλά ο φίλος μας δεν θέλει να είναι σιωπηλός, θέλει να μιλάει!;)
να γαυγισει ακομα και αν κατα την κριση του σκυλου δεν υπαρχει λογος.
Τι εννοείς;
Να μην έχει αντιληφθεί ο σκύλος τον κίνδυνο;
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλα κανει που θελει ο σκυλος να μιλαει, το θεμα είναι να μην παραμιλαει!
Ο σκυλος μπορει να γαυγισει επειδη εκρινε ετσι, αλλά για καποιο λογο αυτό να είναι τη δεδομενη στιγμη ανεπιθυμητο.

Επισης, στην αντιθετη περιπτωση, ο σκυλος μπορει να μην αντιληθφηκε κατι, όπως ειπες. Παραδειγμα, λογω υψους εσυ το ειδες αλλά ο σκυλος όχι. Κλασσικο προβλημα που εχουν οι αστυνομικοι.

Επισης μπορει ο σκυλος να μην αισθανεται απειλη αλλά εσυ βλεπεις καποιον ανεπιθυμητο ή πιθανοτητα καυγα/απειλης και θελεις να γαυγισει.

Επισης μπορει να θελεις να ειδοποιησεις καποιον με το γαυγισμα του σκυλου.
 


giorgos516

Active Member
6 Νοεμβρίου 2009
30
0
γιώργο καλησπέρα...
να το πάρω αλλοιώς...????:rolleyes:
τι σκύλο έχεις...? αν έχεις.....
τι ηλικία είναι...? τι ξέρει να κάνει....?
πως περνατε τον χρόνο σας μαζί...?
τι παιχνίδια παίζετε...?
βόλτες βγαίνετε.... πόσες την ημέρα...?
κοσμο συναντάτε...?
πως αντιδρά....????
και να είσαι σίγουρος.... όλα τα παραπάνω έχουν να κανουν με την φύλαξη.....;)
Με ενδιαφέρει για ένα μποξερ που έχω..μικρο ειναι ακομα 4 μηνων..τωρα ειμαστε στην βασικη υπακοη..Παμε αρκετα καλα...στο κατσε μου τα χαλαει και λιγο στο μεινε..θα φτιαξει ομως..Επειδη εχω ανοιχτο σπιτι και μικρα παιδια ειμαι ολο χαδια βολτες και γλυκα , προτιμω να το κανω λιγο φλωρο για να έχω το κεφαλι μου ησυχο..αυτο που θα χασω απο αυτην την κοινωνικοποιηση θελω να εχω με το γαυγισμα
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Γιατί πιστεύεις ότι η κοινωνικοποίηση θα κάνει το σκύλο φλώρο και λιγότερο φύλακα;

Αντιθέτως, για μένα όσο πιο καλά κοινωνικοποιημένος είναι ένας σκύλος, τόσο καλύτερος φύλακας μπορεί να γίνει γιατι είναι εξοικιωμένος με περισσότερες καταστάσεις και γεγονότα!
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ενας σκυλος που θα εκπαιδευτει για φυλακας (οποιασδηποτε μορφης),ειναι καλο να εχει κλεισει τους 18 μηνες για πολλους λογους.

επισης ο εμπειρος εκπαιδευτης απο την Β.Υ,θα "δει" αν ο σκυλος σου "κανει" ή οχι για την χρηση αυτη.

ΔΕΝ κανουν ολες οι φυλες για φυλαξη,ΔΕΝ κανουν ολες οι φυλες την ΙΔΙΑ φυλαξη,ΔΕΝ ειναι ολες οι φυλες καλες σε ΟΛΕΣ τις μορφες της φυλαξης και ΔΕΝ κανουν ολα τα ατομα μιας φυλης (που ειναι γενικως αναγνωρισμενη στην φυλαξη) για φυλαξη.

τελος,ο σκυλος που θα μεταβει στο σταδιο της φυλαξης,πρεπει να γνωριζει ΑΡΙΣΤΑ την Β.Υ.

:)

p.s ολα τα παραπανω,εαν θελουμε να μιλαμε για εναν σωστο σκυλο φυλακα!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Και να πουμε Τεο οτι ο τελειος σκυλος φυλακας δεν υπαρχει και ουτε θα υπαρξει,υπαρχει καλος,πολυ καλος,παρα πολυ καλος αλλα τελειος με ολη την σημασια της λεξεως δεν υπαρχει.
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
ενας σκυλος που θα εκπαιδευτει για φυλακας (οποιασδηποτε μορφης),ειναι καλο να εχει κλεισει τους 18 μηνες για πολλους λογους.
...
Οι σκύλοι που εκπαιδεύονται σε σπορ, αρχίζουν την εκπαίδευση στα δαγκώματα από ηλικία 2 μηνών, τη σταματάνε στην αλλαγή δοντιών και ξανασυνεχίζουν :)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ναι φοβουνται ορισμενοι οτι θα γινει φλουφλης,αν το εχει ο σκυλος στο αιμα του,και μετα απο 3 χρονια να ξεκινησεις αυτα που θελεις να κανει θα τα κανει,στην φυλαξη εννοειτε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981