Εκτροφή και...


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37




(κατάργηση κάθε νομιμότητας(χόμπυ) )??????
(δηλαδή αν πας σε γιατρό άνευ πτυχίου και σε σφάξει δεν θα φταίς καθόλου που δεν κοίταξες αν είναι όντως γιατρός ή κάνας ψυχοπαθής και που δεν πήρες δεύτερη γνώμη και που δεν έχεις έναν γιατρό οικογενειακό που λένε ώστε να ρωτήσεις που να πάς??????)
κοκονι εχεις πολυ δικιο,ολοι μας ψαχνουμε και ασχολουμαστε με επαγγελματιες που θα απευθυνθουμε,εννοειται σκαναρουμε και τον γιατρο μας οπως και τον εκτροφεα μας,και μια επιβεβαιωση ηταν πριν λιγο καιρο που εγω εψαχνα για γιατρο για κατι συγκεκριμενο και πετυχα 3 που μου εβγαλαν λαθος διαγνωση μεχρι να μαθω για καποιον ''καλο''

καπως ετσι παει,οτι και να κανει η πολιτεια θα υπαρχουν και κακοι επαγγελματιες,αγ οσον δεν εχει γινει για την υγεια δεν θα γινει ποτε για την εκτροφη τετοιος ελεγχος!
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
δεν ξερω αν γνωριζετε οτι υπαρχει ερευνα που εχει πραγματοποιηθει στην Μεγ. Βρετανια σχετικα με τουσ εκτροφεισ αλλα κ τισ λαθος αντιληψεισ που υπαρχουν για καποιεσ φυλες.

επισης εξηγει πολυ παραστατικα τα εγκληματικα λαθη των εκτροφεων σε σκυλια με αποτλεσμα να βγαινουν παρα πολλα επιλληπτικα κ αλλα με μεγαλυτερο εγκεφαλο απο αυτο που θα επρεπε να εχουν κ διαφορα αλλα τραγικα πραγματα.
θα κοιταξω να βρω το Link και να το βαλω για οσους δεν το εχουν δει.
Γι' αυτο λεω οτι ολα ειναι σχετικα για την αποκτηση ενος κουταβιου.

BBC Pedigree Dogs Exposed - full movie in good quality - YouTube


ειναι το link που σας ελεγα

αυτο εχει ξανασυζητηθει,εχει να κανει με τον υπερτυπισμο και τη ζητηση του αγοραστικου κοινου,ομως και εσυ που απεφυγες τους εκτροφεις δεν νομιζω να γλιτωσες τον υπερτυπισμο στο γ.π σου,σιγουρα θα εχει την κλιση προς τα πισω,καποιος αλλος ομως που διαλεξε σωστο εκτροφεα πηρε γ.π εργασιακο και ειναι σαν το γ.π της δεκαετιας του 80 με ολοισια πλατη,με αλλα λογια ναι και οι εκτροφεις κανουν λαθοι αλλα με το να παρεις ενα σκυλο απο καποιον ιδιωτη δεν αλλαζει κατι..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν ξερω αν γνωριζετε οτι υπαρχει ερευνα που εχει πραγματοποιηθει στην Μεγ. Βρετανια σχετικα με τουσ εκτροφεισ αλλα κ τισ λαθος αντιληψεισ που υπαρχουν για καποιεσ φυλες.

επισης εξηγει πολυ παραστατικα τα εγκληματικα λαθη των εκτροφεων σε σκυλια με αποτλεσμα να βγαινουν παρα πολλα επιλληπτικα κ αλλα με μεγαλυτερο εγκεφαλο απο αυτο που θα επρεπε να εχουν κ διαφορα αλλα τραγικα πραγματα.
θα κοιταξω να βρω το Link και να το βαλω για οσους δεν το εχουν δει.
Γι' αυτο λεω οτι ολα ειναι σχετικα για την αποκτηση ενος κουταβιου.

BBC Pedigree Dogs Exposed - full movie in good quality - YouTube


ειναι το link που σας ελεγα
Γνωρίζουμε ναι
και για την άποψη που έχεις σχηματίσει και εκφράζεις κι εσύ και άλλοι πολλοί έχουμε πεί ότι είναι ένα κατάπτυστο αντιδεοντολογικό δημοσιογραφικά δήθεν ντοκυμαντέρ που δεν ενημερώνει για την κατάσταση αλλά κυνηγάει "νούμερα" και μόνο

σαφώς και υπάρχουν τέτοιοι "εκτροφείς"που δείχνει εκεί
και σαφώς υπάρχουν φυλές με αυξημένα προβλήματα υγείας που οφείλονται σε λάθη ή και παραλείψεις κάποιων εκτροφέων κάποιων φυλών

κάποιων
όχι ΤΩΝ ....

αν πάρεις ένα ένα τα πρόβλήματα και τις φυλές που αναφέρει θα δείς ότι ναι μεν υπάρχει το πρόβλημα και ναι μεν είναι τραγικό να υπάρχει ένα ποσοστό 30% πχ με τάδε πάθηση
αλλά άλλο το 30% που ισχύει και άλλο το σχεδόν 100% που παρουσιάζει το ντοκυμαντέρ
 


siren

Active Member
31 Οκτωβρίου 2013
29
0
Γλυφαδα
Γνωρίζουμε ναι
και για την άποψη που έχεις σχηματίσει και εκφράζεις κι εσύ και άλλοι πολλοί έχουμε πεί ότι είναι ένα κατάπτυστο αντιδεοντολογικό δημοσιογραφικά δήθεν ντοκυμαντέρ που δεν ενημερώνει για την κατάσταση αλλά κυνηγάει "νούμερα" και μόνο

σαφώς και υπάρχουν τέτοιοι "εκτροφείς"που δείχνει εκεί
και σαφώς υπάρχουν φυλές με αυξημένα προβλήματα υγείας που οφείλονται σε λάθη ή και παραλείψεις κάποιων εκτροφέων κάποιων φυλών

κάποιων
όχι ΤΩΝ ....

αν πάρεις ένα ένα τα πρόβλήματα και τις φυλές που αναφέρει θα δείς ότι ναι μεν υπάρχει το πρόβλημα και ναι μεν είναι τραγικό να υπάρχει ένα ποσοστό 30% πχ με τάδε πάθηση
αλλά άλλο το 30% που ισχύει και άλλο το σχεδόν 100% που παρουσιάζει το ντοκυμαντέρ

Επειδη εχω ζησει πολλα χρονια στο εξωτερικο κ ιδιαιτερα στην Αγγλια θα σας πω οτι εκει ο νομος ειναι αυστηροσ κ αμειλικτοσ με ολουσ χωρισ καμια εξαιρεση κ λαμογια. Πραγμα που εδω στην ελλαδα δεν υπαρχει ουτε σαν ιδεα.
Κ φυσικα δεν βαζουμε ολουσ τουσ εκτροφεισ στο ιδιο καλαθι αλλα δεν μπορουμε να αρνουμαστε οτι αυτοι που ειναι ασυνηδειτοι δεν τουσ κυνηγαει κανεισ κ θυσαυριζουν χωρις κανενα κοστος. και δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να υπαρχει αυτο το 30% που με συγχωρειται αλλα δεν θεωρω οτι ειναι και λιγο. κ συμφωνα με την Ευρωπαικη μονοθεσια οποιοσδηποτε ελγχθει κ εχει σκυλια αναπαραγωγης ελατωματικα διοκεται ποινικα κ εχουν δικαιωμα μεχρι κ να το κλεισουν. μονο εμεισ εδω ειμαστε ξεφραγκο αμπελι κ ισχυει κ για εκτροφεις και για pet shop.
κ αυτοσ που στην τελικη την πληρωνει ειναι το σκυλακι μασ κ εμεις που επειδη εχουμε ευαισθησιες δεν μπορουμε να το αφησουμε να υποφερει.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η αγνοια των ενδιαφερόμενων καταργεί την ατομική ευθυνη των εκτροφέων?
Δηλαδή εγώ που εχω αγνοια απο ιατρική, ο γιατρός αν κανει μ@λ@κια, θα φταίω εγώ που δεν ήξερα????
Η λύση λοιπον είναι η κατάργηση κάθε νομιμοτητας(χόμπυ), ή η αλλαγή των νόμων και η ευνομία(κανόνες στο επαγγελμα)????
Εξήγησέ μου σε παρακαλώ πως φαντάζεσαι οι νόμοι να συνεισφέρουν στην εκτροφή, πέρα από αυτό που κάνουν οι όμιλοι φυλών, δηλαδή να θέτουν κάποιες προϋποθέσεις ΠΡΙΝ μπει κάποιος σκύλος στην αναπαραγωγή;

Να ελέγχεται ο ίδιος ο εκτροφέας;
Σε τί;
Στις γνώσεις του, στο τί όραμα έχει, στις προθέσεις του, στις αξίες του, στο ταλέντο του, στο μάτι του, στο ΗΘΟΣ του;

Να ελέγχεται η νομιμότητά του απέναντι στο κράτος;
Δηλαδή αν τηρεί βιβλία, αν έχει νόμιμες εγκαταστάσεις, κόβει αποδείξεις, αν έχει πυροσβεστήρα κλπ;

Να ελέγχεται η ποιότητα της εκτροφής του;
Να υπάρχουν δηλαδή νόμοι για όλες τις φυλές και με βάση τα πρότυπα, να κόβουμε πρόστιμα όπου έχουμε λάθη μορφολογίας!
Να απαγορεύεται πχ δια νόμου να βγαίνουν σκύλοι με στραβές πλάτες ή δυσαρμονία στην κίνηση και κοντούς λαιμούς ή λάθος μπροστά γωνιώσεις και έλλειψη χρωστικής, ή λάθος κατανομή χρωμάτων και χαμηλό upper arm...

Να υπάρχουν επίσης νόμοι που να απαγορεύουν δημιουργία σκύλων με προβλήματα υγείας.
Να απαγορεύεται δια νόμου να βγαίνουν σκύλοι με προγναθισμό ή πατέλα ή λεγκ περθες και δυσπλασίες;;
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
συζητηση σε κελι στον κορυδαλο

τι εκανες εσυ μαγκα;
ασε δυσπλασια ισχιου 5 χρονια εσυ;
-δεμοδηκωση
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
κ αυτοσ που στην τελικη την πληρωνει ειναι το σκυλακι μασ κ εμεις που επειδη εχουμε ευαισθησιες δεν μπορουμε να το αφησουμε να υποφερει.
Οι ευαισθησία μας πιάνει ΜΕΤΑ την απόκτηση του σκύλου μας...

Είναι φοβερό πάντα μα πάντα να ευθύνονται όλοι οι υπόλοιποι ΕΚΤΟΣ από μας τους ίδιους.
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Επειδη εχω ζησει πολλα χρονια στο εξωτερικο κ ιδιαιτερα στην Αγγλια θα σας πω οτι εκει ο νομος ειναι αυστηροσ κ αμειλικτοσ με ολουσ χωρισ καμια εξαιρεση κ λαμογια. Πραγμα που εδω στην ελλαδα δεν υπαρχει ουτε σαν ιδεα.
Κ φυσικα δεν βαζουμε ολουσ τουσ εκτροφεισ στο ιδιο καλαθι αλλα δεν μπορουμε να αρνουμαστε οτι αυτοι που ειναι ασυνηδειτοι δεν τουσ κυνηγαει κανεισ κ θυσαυριζουν χωρις κανενα κοστος. και δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να υπαρχει αυτο το 30% που με συγχωρειται αλλα δεν θεωρω οτι ειναι και λιγο. κ συμφωνα με την Ευρωπαικη μονοθεσια οποιοσδηποτε ελγχθει κ εχει σκυλια αναπαραγωγης ελατωματικα διοκεται ποινικα κ εχουν δικαιωμα μεχρι κ να το κλεισουν. μονο εμεισ εδω ειμαστε ξεφραγκο αμπελι κ ισχυει κ για εκτροφεις και για pet shop.
κ αυτοσ που στην τελικη την πληρωνει ειναι το σκυλακι μασ κ εμεις που επειδη εχουμε ευαισθησιες δεν μπορουμε να το αφησουμε να υποφερει.

Για Αγγλους εκτροφείς μιλάει το ντοκυμαντέρ που αναφέρατε πάντως.....
με τους αυστηρούς αμείλικτους νόμους που λέτε ότι είδατε να έχουν......
και που το KC είναι ο παλαιότερος κυνολογικός όμιλος στην Γή και που οι εκτροφείς δηλώνουν την εκτροφή τους στον δήμο και δέχονται επισκέψεις από τον δήμο και υπάρχει και ειδική κρατική υπηρεσία περί του ελέγχου της εκτροφής
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Επειδη εχω ζησει πολλα χρονια στο εξωτερικο κ ιδιαιτερα στην Αγγλια θα σας πω οτι εκει ο νομος ειναι αυστηροσ κ αμειλικτοσ με ολουσ χωρισ καμια εξαιρεση κ λαμογια. Πραγμα που εδω στην ελλαδα δεν υπαρχει ουτε σαν ιδεα.
Γνωρίζεις το ποσοστό καθαρόαιμων σκύλων στην Αγγλία με pedigree;
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
οι Άγγλοι δημιούργησαν αλλά και δυστυχώς κατέστρεψαν πολλές φυλές.

η ποιοτική εκτροφή σκύλων δεν μπορεί να είναι επάγγελμα γιατί δεν έχει σημαντικά οικονομικά οφέλη, Πουθενά στον κόσμο.
Επάγγελμα κερδοφόρο μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ με αυτόν τον τρόπο.

dogexport.sk - Introduction
 


siren

Active Member
31 Οκτωβρίου 2013
29
0
Γλυφαδα
οι Άγγλοι δημιούργησαν αλλά και δυστυχώς κατέστρεψαν πολλές φυλές.

η ποιοτική εκτροφή σκύλων δεν μπορεί να είναι επάγγελμα γιατί δεν έχει σημαντικά οικονομικά οφέλη, Πουθενά στον κόσμο.
Επάγγελμα κερδοφόρο μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ με αυτόν τον τρόπο.

dogexport.sk - Introduction

συμφωνω για τουσ αγγλουσ απολυτα.
Εχουν ευθυνες για πολλε κακοτοπιεσ
 


siren

Active Member
31 Οκτωβρίου 2013
29
0
Γλυφαδα
Γνωρίζεις το ποσοστό καθαρόαιμων σκύλων στην Αγγλία με pedigree;

ξερω οτι εξαρταται απο την ρατσα. εκτος των αλλων δεν εχουν υψηλα ποσοστα αλλα δεν σημαινει οτι πρεπει να πηγαινουμε με βαση το χειριστο κ οχι το καλυτερο.
 


siren

Active Member
31 Οκτωβρίου 2013
29
0
Γλυφαδα
ρε παιδια

γιατι πρεπει να συμφωνουμε ολοι??
Εγω δεν εχω κανενα οφελοσ να υπερασπιστω κανεναν που δεν κανει καλα τη δουλεια του.
κ νομιζω οτι ολοι θελουμε οτι καλυτερο για ολα τα ζωα μας και ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι το αντιμετωπιζεται ετσι.
εγω εκτροφεασ δεν ειμαι ουτε εχω pet shop απλα αγαπω τα ζωα ολα και ιδιαιτερα τον σκυλο μου
Κανενας δεν ειναι παντογνωστης κ ολοι μιλανε με τισ εμπειριες του.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Σχετικά με το ντοκυμαντέρ

Σε κανένα πρότυπο φυλής δεν θα διαβάσεις ότι τα σκυλιά πρέπει να δυσκολεύονται να περπατήσουν, να αναπνεύσουν, να ..., να ...

Την μεγαλύτερη ευθύνη για τα προβλήματα του υπερτυπισμου την έχουν κάποιοι κριτές που δεν ακολουθούν το πρότυπο και βραβεύουν λάθους σκύλους. Ευθύνονται όμως και οι εκτροφείς και οι αγοραστές που θέλουν τέτοιους υπερτυπικούς σκύλους.

Όσο αφορά τα κληρονομικά προβλήματα υγείας είναι αδύνατο να τα ελέγξεις 100%, αλλά με τη πρόοδο της επιστήμης υπαρχουν αρκετές δυνατότητες βελτίωσης.
Εξάλλου, πολλοί όμιλοι έχουν επιτροπή υγείας στην διάθεση εκτροφέων και ιδιοκτήτων (τουλάχιστον στις κυνολογικά ανεπτυγμένες χώρες)

Σχετικά με τους επαγγελματίες


Προσωπικά ούτε για ζευγάρωμα δεν πάω, γιατί προτιμώ οι σκύλοι να ζουν σε οικογενειακό περιβάλλον και όχι σε κλούβες. Άσε που δεν μπορείς να αξιολογήσεις σωστά τον χαρακτήρα ενός σκύλου που περνάει τη ζωή του μέσα σε κενελ.

Ούτε ζηλεύω την εκτροφή τους, όταν κάνεις 20 γέννες δεν το θεωρώ κατόρθωμα να βγάλεις μερικούς πρωταθλητές.

Πέρα από την νομική υποδομή δεν μου εξασφαλίζουν κάτι σχετικά με την ποιοτητα εκτροφής τους.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Παλι η ιδια κουβεντα και ακρη δεν θα βγαλουμε.....

Η αγορα καθαροαιμων σκυλων (θα το θεσω κυνικα και ωμα και ας ακουγεται καπως) καθοριζεται με τους νομους ολων των αλλων αγορων, δηλαδη την προσφορα και την ζητηση. Ομως μετα την απομακρυνση απο το ταμειο εγω θα ειμαι με ενα "αναπηρο" ή προβληματικο κουταβι στα χερια (δεν μιλαω για απλα πραγματα που μπορει να βγουν σε καθε γεννα οπως ελαφρυ προγναθισμο, λαθος χρωματισμο ή τελωσπαντων οτιδηποτε δεν μειωνει την ποιοτητα ζωης του σκυλου αλλα για χοντρα προβληματα). Δεν με ενδιαφερει λοιπον να τιμωρησω τον κακο εκτροφεα με αλλον τροπο περαν του οτι δεν θα τον επιλεξω. Αν εγω, εσυ και αλλα 100 ατομα ειναι σωστα ενημερωμενα ο κακος εκτροφεας δεν θα εχει πλεον κοινο να απευθυνθει, αρα ή θα κλεισει ή θα αλλαξει. Θα χαρω να δω το κρατος, τους ομιλους, τον ΚΟΕ και οποιονδηποτε αλλον φορεα να πιεσει προς την σωστη εκτροφη αλλα δεν θα αφεθω μονο στην δικη τους ευθυνη ή καλη θεληση. Ακομα δε και αν υπαρξουν τετοιοι νομοι που να διασφαλιζουν την καλυτερη δυνατη εκτροφη και παλι θα ενημερωθω και θα ψαξω να βρω τον εκτροφεα που πληρει τα δικα μου στανταρ.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η αγορα καθαροαιμων σκυλων (θα το θεσω κυνικα και ωμα και ας ακουγεται καπως) καθοριζεται με τους νομους ολων των αλλων αγορων, δηλαδη την προσφορα και την ζητηση.
Δεν είναι έτσι όπως το περιγράφετε.
Καταρχάς δεν εκτρέφεις για να καλύψεις τη ζήτηση. Δεν φτάνει η ποιοτική εκτροφή να καλύψει τέτοιες απαιτήσεις. Σε μερικές φυλές δεν υπάρχει ΚΑΝ εκτροφέας και η ζήτηση καλύπτεται από κολαστήρια και byb.
Επιπρόσθετα η άγνοια και οι θολές προθέσεις κάποιων δεν αφήνει περιθώρια σε κάποιον εκτροφέα να δώσει κουτάβι του έτσι αβίαστα. Αυτό όπως καταλαβαίνετε τους ωθεί στην εύκολη λύση - pet shop, αγγελίες ή τους "άλλους" εκτροφείς, τους έμπορους, που θα σου βρουν ό,τι θες άμεσα και στη μισή τιμή.
Εκεί υπάρχει η ΑΓΟΡΑ - όπως την αποκαλείτε. Εκεί υπάρχει η προσφορά σε μια παράλογη ζήτηση.
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
yorkaddict
Επειδή γνωρίζω πανω κατω τον τροπο σκεψης σου απο τις συζητήσεις που εχουμε κανει, ειλικρινα απορώ γιατί δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε.

Απο την μια λές:


Είναι φοβερό πάντα μα πάντα να ευθύνονται όλοι οι υπόλοιποι ΕΚΤΟΣ από μας τους ίδιους.
Και από την άλλη λες:
ότι για τα σταβά που κάνουν οι εκτροφείς φταίνε όλοι οι υπόλοιποι ΕΚΤΟΣ από τους εκτροφείς(οι πελάτες, η παράλογη ζήτηση κτλ).

Αυτά τα δυο πώς τα συνδέεις στο μυαλό σου? Γιατί είναι αντικρουόμενα.

Εγώ καταλαβαίνω για σένα (και για κοκονι μαλλον) ότι πιστευετε τα εξης:
1. Ο κόσμος δεν εχει δικαιωμα να εχει καθοροαιμο για απλο πετ.
2. Η εκτροφή δεν είναι επάγγελμα
Άρα, μιλάμε για μια κλίκα ατόμων που εκτρέφουν παράνομα(χωρίς αποδείξεις, έλεγχο από τις αρχές κτλ) καθαρόαιμα και τα δίνουν μόνο σε όσους ξέρουν να τους ελέγξουν, για το αν κάνουν σωστά την εκτροφή ή όχι, γιατί αυτό είναι το χόμπι τους.
Οκ.

Η αγορά όμως υπάρχει εκεί έξω και ο απλός κόσμος θέλει και θα θέλει καθαρόαιμο για πετ, υπάρχει ζήτηση δηλαδή. Την ζήτηση αυτή αφού δεν καλύπτεται από την κλίκα (λόγω ποσότητας) θα την καλύψει κάποιος άλλος: ο επαγγελματίας εκτροφέας. Είτε μας αρέσει είτε όχι, έτσι είναι τα πράγματα.

Εγώ λοιπόν θεωρώ πολύ πιο λογικό να βάλουμε κανόνες σε αυτόν τον επαγγελματία εκτροφέα, να υπάρχει περισσότερος έλεγχος, να γίνεται από άτομα με επιστημονικές γνώσεις /όχι εμπειρικούς κτλ, ώστε η ζήτηση να καλύπτεται ποιοτικά. Εσύ υποστηρίζεις ότι πρέπει αυτή η ζήτηση να μηδενιστεί και καθαρόαιμο να παίρνουν μόνο όσοι σκοπεύουν να τρελάνουν το σκυλί στην εκπαίδευση, στις εκθέσεις κτλ(πρωταθλητισμός δηλαδή), άρα η ζήτηση να μπορεί να καλύπτεται μόνο από τους χομπιστες.

Κατάλαβα σωστά? Αν όντως κατάλαβα σωστά τότε αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Εσύ προσπαθείς να με πείσεις ότι η ζήτηση αυτή είναι παράλογη και πρέπει να μηδενιστεί και εγώ νομίζω ότι μιλάμε για το επάγγελμα του εκτροφέα που καλύπτει την ζήτηση αυτή, την οποία φυσικά και δεν θεωρώ παράλογη, διότι δεν υπάρχει παράλογο και λογικό στην ζήτηση. Απλά υπάρχει ζήτηση ή όχι.

Άρα, μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.

 
Last edited:


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Δηλαδη μετα απο ολα αυτα εσυ καταλαβες οτι εδω τα παιδια ειπαν οτι δεν μπορουν τα καθαροαιμα να ειναι πετ? και οτι οι εκτροφεις ειναι κλικα και παρανομοι επειδη δεν κοβουν αποδειξεις? και δινουν κουταβια μονο σε οσους μπορουν να τους ελενξουν?
παρουσιαζεις το ασπρο μαυρο και το ασπρο μαυρο οποτε σε βολευει και παραποιεις οτι σου εχουν πει .....
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
yorkaddict
Επειδή γνωρίζω πανω κατω τον τροπο σκεψης σου απο τις συζητήσεις που εχουμε κανει, ειλικρινα απορώ γιατί δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε.

Απο την μια λές:

"Είναι φοβερό πάντα μα πάντα να ευθύνονται όλοι οι υπόλοιποι ΕΚΤΟΣ από μας τους ίδιους."

Και από την άλλη λες:
ότι για τα στραβά που κάνουν οι εκτροφείς φταίνε όλοι οι υπόλοιποι ΕΚΤΟΣ από τους εκτροφείς(οι πελάτες, η παράλογη ζήτηση κτλ).



Αυτά τα δυο πώς τα συνδέεις στο μυαλό σου? Γιατί είναι αντικρουόμενα.
Λέγοντας εκτροφείς, εννοούμε εντελώς διαφορετικούς ανθρώπους. Εσύ αναφέρεσαι σε αυτούς που αυτοαποκαλούνται εκτροφείς και στην πραγματικότητα είναι έμποροι, επαγγελματίες με στόχο το κέρδος και την κάλυψη της ζήτησης, εγώ στους ερασιτέχνες, χομπίστες που στόχο έχουν το καλύτερο για τη φυλή τους.




Εγώ καταλαβαίνω για σένα (και για κοκονι μαλλον) ότι πιστευετε τα εξης:

1. Ο κόσμος δεν εχει δικαιωμα να εχει καθοροαιμο για απλο πετ.
2. Η εκτροφή δεν είναι επάγγελμα

Άρα, μιλάμε για μια κλειστή κλίκα ατόμων που εκτρέφουν παράνομα(χωρίς αποδείξεις, έλεγχο από τις αρχές κτλ) καθαρόαιμα και τα δίνουν μόνο σε όσους ξέρουν να τους ελέγξουν, για το αν κάνουν σωστά την εκτροφή ή όχι, γιατί αυτό είναι το χόμπι τους.
1. Αν δεν είναι συνειδητοποιημένη η επιλογή του, ΟΧΙ δεν αξίζει και δεν πρέπει να του δωθεί - κατά τη γνώμη μου. Γιατί αν του δωθεί και δεν ξέρει, στην πρώτη ευκαιρία και με δικαιολογία την καθαροαιμία του θα το ζευγαρώσει. Εγώ τουλάχιστον αν ήμουν εκτροφέας δεν θα το έδινα ή αν επρόκειτο για άνθρωπο με διάθεση να μάθει και όχι με παρωπίδες, θα το έδινα στειρωμένο - γιατί δεν εμπιστεύομαι κανέναν.

2. Ναι, είναι ένα χόμπυ που το κάνεις για πάρτυ σου.

Είναι όντως μια "κλίκα", αν το θέτεις έτσι. Ανοικτή στο κοινό που ξέρει τι θέλει και θα μοιραστεί μαζί τους το πάθος ή την "σφυριά" που λέει ο Βαγγέλης. Αν δεν ξέρει ή δεν θέλει να μάθει, δεν θα τον αναγκάσει κανείς. Και όχι δεν είναι παράνομο.


Η αγορά όμως υπάρχει εκεί έξω και ο απλός κόσμος θέλει και θα θέλει καθαρόαιμο για πετ, υπάρχει ζήτηση δηλαδή. Την ζήτηση αυτή αφού δεν καλύπτεται από την κλίκα (λόγω ποσότητας) θα την καλύψει κάποιος άλλος: ο επαγγελματίας εκτροφέας. Είτε μας αρέσει είτε όχι, έτσι είναι τα πράγματα.

Οντως έτσι είναι.

Εγώ λοιπόν θεωρώ πολύ πιο λογικό να βάλουμε κανόνες σε αυτόν τον επαγγελματία εκτροφέα, να υπάρχει περισσότερος έλεγχος, να γίνεται από άτομα με επιστημονικές γνώσεις /όχι εμπειρικούς κτλ, ώστε η ζήτηση να καλύπτεται ποιοτικά. Εσύ υποστηρίζεις ότι πρέπει αυτή η ζήτηση να μηδενιστεί και καθαρόαιμο να παίρνουν μόνο όσοι σκοπεύουν να τρελάνουν το σκυλί στην εκπαίδευση, στις εκθέσεις κτλ(πρωταθλητισμός δηλαδή), άρα η ζήτηση να μπορεί να καλύπτεται μόνο από τους χομπιστες.

Κατάλαβα σωστά? Αν όντως κατάλαβα σωστά τότε αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Εσύ προσπαθείς να με πείσεις ότι η ζήτηση αυτή είναι παράλογη και πρέπει να μηδενιστεί και εγώ νομίζω ότι μιλάμε για το επάγγελμα του εκτροφέα που καλύπτει την ζήτηση αυτή, την οποία φυσικά και δεν θεωρώ παράλογη, διότι δεν υπάρχει παράλογο και λογικό στην ζήτηση. Απλά υπάρχει ζήτηση ή όχι.

Άρα, μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.

Η γνώμη μου είναι πως εκτροφείς και απλοί λάτρεις μιας φυλής μοιράζονται την ίδια τρέλα.
Ανθρωποι που δεν γνωρίζουν και απλά ξύπνησαν μια μέρα και αποφάσισαν να πάρουν ντόγκο πχ, επειδή είναι τρέντυ και έχει ο γείτονας, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΗ σε αυτή την τρέλα. Ανθρωποι που το μόνο που τους νοιάζει είναι η τιμή ή το πόσο πιο γρήγορα θα ικανοποιήσουν την καταναλωτική μανία τους, είναι βέβαιο πως δεν έχουν ιδέα το τι απαιτείται για να δημιουργηθεί. Κι εγώ θα έκλεινα την πόρτα ή το τηλέφωνο γιατί μέχρι εκεί φτάνει η περιέργειά τους. Αλλωστε όπως είπα ΔΕΝ είναι επάγγελμα και δεν το κάνεις για να επιβιώσεις από αυτό. Είναι ένα χόμπυ μια τρέλα και δυστυχώς μόνο αν ασχοληθεί κάποιος σοβαρά με μια φυλή μπορεί να το κατανοήσει.

Αν λοιπόν με κάποιον τρόπο ενημερωθεί ο κόσμος και αναλογιστεί τις ευθύνες του κατανοώντας πως η απόκτηση σκύλου απαιτεί και την ανάλογη σοβαρότητα και κυρίως ευθύνη, θα μπορούσε όλη αυτή η ζήτηση να απορροφηθεί από τα χιλιάδες αδέσποτα στα καταφύγια.

Οσον αφορά τον έλεγχο, είμαι ανοικτός σε όποιες προτάσεις έχεις.
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Σιρκος, παραποιώ σημαίνει αλλάζω/ αλλοιώνω αυθαίρετα/ παράνομα κάτι για να επωφεληθώ και αν μου χρεώνεται αυτή η πρόθεση δεν γίνεται να προχωρήσει η συζήτηση αυτή γιατί κι εγώ θα αμυνθώ στην κατηγορία αυτή και πολύ απλά δεν θα συνεννοηθούμε στο τέλος. Εγώ ξεκαθάρισα ποια πιστεύω ότι είναι η γνώμη 2 συγκεκριμένων μελών που ηγήθηκαν στην συζήτηση, και ρώτησα κιόλας, αν κατάλαβα και καλά.
Ποιος παραποιεί λοιπόν? Κανένας. Και από ότι βλέπεις, μια χαρά κατάλαβα ότι όντως έτσι βλέπει τα πράγματα, τουλάχιστον ο Μιχάλης που απάντησε, αν εξαιρέσεις την παρανομία. Όμως μια αγοραπωλησία που δεν συνοδεύεται από απόδειξη είναι εξ ορισμού παράνομη. Αυτό δεν αλλάζει όσο κι αν δεν μας αρέσει.

Πάμε παρακάτω:
Με το Μιχάλη, τουλάχιστον ξεκαθαριστηκε ότι μιλαμε για διαφορετικά πράγματα και γι αυτό δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε.
Και για να το παω λιγο παρακατω και πες μου Μιχάλη αν συμφωνεις, εσύ μιλας για ειδικές περιπτωσεις(πχ: απαιτητικες ρατσες) και θεωρείς ότι η εκτροφή πρεπει να περιοριστεί σε όσους έχουν την τρελα όπως λες για σοβαρή ενασχοληση με το σκυλο(εκθεσεις, πρωταθλητές κτλ).
Αυτό εξ ορισμου θα μειώσει την ζητηση για καθαρόαιμα και η ζητηση θα καλυπτεται από τους χομπιστες και οι υπολοιποι(αδαής, πετ κτλ) θα παιρνουν σκυλο από φιλοζωική. Αυτό κατάλαβα ότι λες. Ναι?
Και σου απαντώ λοιπόν. Αν η ζήτηση περιοριστεί όπως λες, τότε τα καθαρόαιμα πολύ σύντομα θα είναι είδος προς εξαφάνιση(τουλάχιστον στην περιοχή της Ελλάδας), όπως είπες και εσύ σε κάποιες ράτσες δεν υπάρχουν καν εκτροφείς χομπιστες.
Άρα, μήπως αυτό που λες δεν συμφέρει το είδος σκυλος? Μήπως τελικά θα εξαφανίσει την ράτσα εκτροφής που τόσο θέλεις να προστατέψεις??
Και ξεκαθαρίζω, εγώ όσα λεω αφορουν γενικά την εκτροφή των σκυλων παγκοσμιως δηλαδή την επαγγελματικη, που καλυπτει την «παραλογη» ζητηση. Και το τι μπορεί να γίνει για την εκτροφή γενικά, και ισως ειδικά στην Ελλάδα που ζούμε.

Πως δηλαδή μπορεί να λυθεί το πρόβλημα του υπερτυπισμου? (ΠΧ: αλλαγή προτυπων από τους ομιλους? αλλαγή νοοτροπιας κριτών που βραβευουν υπερτυπικα σκυλια ακόμη και αρρωστα?)
Πως θα λυθεί το προβλημα ενασχόλησης με την εκτροφή ασχετων ανθρωπων(πχ: έλεγχος εκτροφέων από κτηνιατρους, γενετιστές, ψυχολογους σκυλων κτλ του ομιλου/πολιτειας, για το ποια σκυλιά ζευγαρώνουν, πως τους συμπεριφέρονται, τι κουτάβια βγάζουν, σε τι υγειονομικες συνθηκες ζουν τα σκυλιά κτλ?)
Εγώ τέτοιους προβληματισμούς έχω και φυσικά αναφέρομαι στους επαγγελματίες εκτροφείς που καλύπτουν την ζήτηση, γιατί μόνο αυτούς μπορείς να ελέγξεις επίσημα. Στον χομπιστα που κανει ανεπισημα την εκτροφή πως θα γίνει επισημα έλεγχος? Επισης, πως θα περιορισεις την εισοδο στο επαγγελμα ασχετων ανεπίσημα? Ενώ επισημα, πηγαινοντας ο άλλος στην εφορία να κανει εναρξη, μπορείς να ζητήσεις για παράδειγμα αδεια ασκησεως επαγγέλματος, όπως ισχυει για πολλά επαγγελματα.
Το πώς θα βγαίνει αυτή η αδεια ασκησεως επαγγελματος είναι ένα θεμα μεγάλο. Μπορεί να γίνεται πχ με εξετάσεις, όπως για το δίπλωμα οδηγησης/ μπορεί να απαιτείται προυπηρεσία σε καποιον επαγγελματια με αδεια, μπορεί να εκδιδεται από έναν συλλογο εκτροφέων που θα θεσπισει για παράδειγμα ελάχιστα απαιτούμενα σεμινάρια σε ψυχολογία σκυλων, γενετική κτλ σε αναγνωρισμένα πανεπιστήμια κτλ.

Θα μου πείς, μεγαλόπνοα σχεδια! Οκ, δεν αντιλέγω, αλλά πως θα παμε μπροστά αν η εκτροφή γίνεται κεκλισμένων των θυρών και πυροβολούμε για όλα τα στραβά τους πελάτες και όταν ακούμε για σεμινάριο σε πανεπιστήμιο μας πιάνει αλλεργία?

Και εδώ Μιχάλη να πω ότι δεν κατάβα την απαντηση σου στο πως συνδέεις τις αντικρουόμενες δηλώσεις που έκανες.
ότι για τα στραβά που κάνουν οι εκτροφείς φταίνε όλοι οι υπόλοιποι ΕΚΤΟΣ από τους εκτροφείς(οι πελάτες, η παράλογη ζήτηση κτλ).
Δηλαδή σε αυτή σου την δήλωση εννοείς ότι φταίνε ποιοι? Οι επαγγελματίες? Τότε γιατί τους απαλλάσσεις και κατηγορείς τους πελάτες. Σε έχασα εδώ.

 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981