Εκτροφείο Γ.Π


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Να πας σε όλα τα εκτροφεία μια επίσκεψη και να συζητήσεις με τους εκτροφείς!

Ότι και να σου προτείνουμε από εδώ μπορεί σε μας να ταιριάζουν οι εκτροφείς και οι γραμμές των σκυλιών τους αλλά να μην ταιριάζουν σε σένα!

Να πας σε όλα που προαναφέρθηκαν και να σχηματίσεις γνώμη!

Μπορεί ο καλός εκτροφέας για μένα να είναι κακό για σένα από ένα απλό "γεια"!
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
λοιπον πηγα σημερα στο clever canin οπου μου αφησε καλες εντυπωσεις.μιλησα με τους ανθρωπους εμαθα τις αναγκες του σκυλου και μπορω να ανταπεξελθω.Με την τριχα που ειχα λιγο θεμα μου ειπαν πως με καλη τροφη και βουρτσισμα θα βγαζει καμια 20ρια τριχες την μερα την περιοδο που δεν μαδαει που ειμαι οκ με αυτο.σαββατο θα παω και στο marathon land και θα επιλεξω απο που θα παρω σκυλακι
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τι σου είπε αυτός έχει γέννα???Τώρα ή θα περιμένεις???
Το ζητούμενο δεν είναι να έχει γέννα αλλά τα χαρακτηριστικά που θα δώσουν οι γονείς του κουταβιού όταν θα γίνει η γέννα να είναι τέτοια ώστε να ταιριάζουν και αυτό που ζητάει ο υποψήφιος ιδιοκτήτης!

Δεν είναι όλα "ααα βρήκα εκτροφείο και τι ωραία που έχει μια γέννα τώρα ώστε να μην αναγκαστώ να περιμένω"...

Προφανώς να μην συζήτησαν καν για γέννα...ακόμα!

Εγώ προτείνω να πάει και στα υπόλοιπα εκτροφεία Γερμανικού Ποιμενικού...
 


keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
θα γίνει η γέννα να είναι τέτοια ώστε να ταιριάζουν και αυτό που ζητάει ο υποψήφιος ιδιοκτήτης!
;) ......από τις πιο καθοριστικές κινήσεις στην συμβιωσής σας πριν επιλέξεις.
 




kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
το τι χαρακτηριστηκα θελω να εχει το κουταβι ηταν απο τα πρωτα που ειπαμε.θελω να ειναι σχετικα ηρεμο διοτι θα μενει στο διαμερισμα κια θελω να μην πολυ γαβγηζει και να ειναι υπερκινητικο και ισως παρω και το πιο μικρο της γεννας αλλα αυτο δεν ειναι σιγουρο.παντως σκεφτηκα απο οπου παρω σκυλο να κλεισω για ενα κουταβι και να παω να τα δω λιγο πριν το παρω ισως καποιο μου κανει το κλικ.εσεις τι λετε
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
να ρωτησω τα εκτροφεια που πηγατε σας εκοψαν αποδειξη απο ολο το ποσο που πληρωσατε?επισης δεχονταν καρτες?
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Εκεί που πήγα εγώ μου έκοψε και εξακολουθεί να μου κόβει αποδείξεις για τα πάντα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
το τι χαρακτηριστηκα θελω να εχει το κουταβι ηταν απο τα πρωτα που ειπαμε.θελω να ειναι σχετικα ηρεμο διοτι θα μενει στο διαμερισμα κια θελω να μην πολυ γαβγηζει και να ειναι υπερκινητικο και ισως παρω και το πιο μικρο της γεννας αλλα αυτο δεν ειναι σιγουρο.παντως σκεφτηκα απο οπου παρω σκυλο να κλεισω για ενα κουταβι και να παω να τα δω λιγο πριν το παρω ισως καποιο μου κανει το κλικ.εσεις τι λετε
Δεν ξέρεις τι σημαντικότατο ρόλο παίζει η τοκετοομάδα!Δεν είναι είδα πιο μου έκανε κλικ και μου άρεσε το πήρα!Ότι συμβαίνει στην τοκετοομάδα είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα για την μετέπειτα ζωή του κουταβιού!Όλα τα κουτάβια της τοκετοομάδας είναι τελείως διαφορετικά και ένα έμπειρο μάτι μπορεί να το καταλάβει!

Αυτό ως επισήμανση ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο...και δεν μπορείς να στηρίζεσαι στο..."κλικ"!

να ρωτησω τα εκτροφεια που πηγατε σας εκοψαν αποδειξη απο ολο το ποσο που πληρωσατε?επισης δεχονταν καρτες?
Αυτά τα συζητάς με τον εκτροφέα σου...
Σε μερικές περιπτώσεις στην εκτροφή δεν οφείλει ο εκτροφέας να δώσει απόδειξη...νομίζω αν κάνεις πάνω από κάποια ζευγαρώματα υποχρεούσαι να κόψεις απόδειξη ή κάτι τέτοιο, δεν γνωρίζω ακριβώς αλλά μην πέσεις και από τα σύννεφα αν δεν σου δώσει!
Είναι νομικά πράγματα και έχουν να κάνουν με το πως είναι δηλωμένοι "ως επάγγελμα"...θα ψάξω λίγο και θα απαντήσω πιο τεκμηριωμένα...
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
θα σου πω τι γινεται.το κουταβι κανει 900 ευρω.θελω να δοσω ενα ποσο μετρητα ισως τα μισα και τα υπολοιπα καρτα και αν γινεται κ δοσεις.αν οχι δεν πειραζει.vangela_ras απο που πηρες εσυ τον σκυλο σου
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Στο del vento margio & del vento grecia www.alldogs.gr
Είχα επισκεφτεί πολλά εκτροφεία στο λεκανοπέδιο Αττικής μέσα σε ένα και πλέον χρόνο , αυτό που ξεχώρισα στο συγκεκριμένο εκτροφείο είναι ότι σεβάστηκε την απειρία μου , μου μίλησε ειλικρινά, απάντησε σε όλα μου τα ερωτήματα (ηλίθια και μη ) με κατανόηση και σοβαρότητα.
Η διαπίστωση μετά την αγορά ; είναι ακόμα δίπλα μου σε ότι χρειαστώ και πιστεύω ότι θα εξακολουθεί να είναι όποτε τον χρειαστώ.
Όσο για οικονομικές διευκολύνσεις πιστεύω ότι μπορεί να γίνουν , τώρα πάλι για να είσαι σίγουρος μπορείς να κάνεις ένα τηλεφώνημα
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
ωραια θα περασω απο εκει.να φανταστω απο το σκυλο εισαι ευχαριστημενος ε?δινουν και εγκυηση δυσπαλσιας?
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Δεν έχω την απαιτούμενη εμπειρία για να μπορώ να έχω μέτρο σύγκρισης, θα σου πω αυτά που έχω δει στο συγκεκριμένο σκύλο.
Δεν έκλαψε ποτέ σαν κουτάβι , είναι ένα σκυλί ήρεμο, υπάκουο και δραστήριο .
Δε με έχει απασχολήσει από θέματα υγείας, ο κτηνίατρος την βρίσκει εξαιρετική (βέβαια την βλέπει σχεδόν κάθε εβδομάδα, μια και πίνουμε το καθιερωμένο καφεδάκι μας εδώ και 15 χρόνια )
Παίζει με την κόρη μου που είναι 3 ετών αλλά ταυτόχρονα προσέχει .
Είναι τρομερά κοινωνικοποιημένο, κατά τα λεγόμενα ανθρώπων που την έχουν δει όταν πηγαίνουμε κάθε δευτέρα στο εκτροφείο δείχνουν να την θαυμάζουν .
Τώρα πάλι όλα αυτά είναι καθαρά μια άποψη ενός αρχάριου.
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Της έχω κάνει μονός μου μια κάποια βασική υπακοή , βέβαια την άλλη εβδομάδα θα ξεκινήσει ΒΥ σε επαγγελματία.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
εμενα μου ειπαν πως χρησιμοποιηουν παιχνιδι στην εκπαιδευση και φαγητο και χαδι αλλα πολλες φορες το σκυλι βαριεται η αποσπατε απο κατι και δεν εκτελει τις εντολες και εκει μπαινει ο πνιχτης για να το ταρακουνησει ισα ισα.δεν ξερω δν θα ηθελα στον σκυλο μου πνιχτη
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
ωραια θα περασω απο εκει.να φανταστω απο το σκυλο εισαι ευχαριστημενος ε?δινουν και εγκυηση δυσπαλσιας?
Κανένας εκτροφέας δεν θα σου δώσει ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ!

Την δυσπλασία δεν την εγγυάται κανείς!
Κυριάκο όταν παίρνεις εκτροφικό σκύλο ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες να έχεις έναν σκύλο με δυσπλασία στα γονίδια του!

Η δυσπλασία όμως όπως θα έπρεπε να ξέρεις είναι πολυπαραγοντικό θέμα!
Είναι κατά κύριο λόγο θέμα γονιδίων(όπου εκεί ευθύνεται ο εκτροφέας), είναι θέμα πως μεγαλώνει ο σκύλος κυρίως του πρώτους μήνες ζωής όπου είναι υπό ανάπτυξη, σε τι εδάφη περπατάει, είναι θέμα άσκησης και σωματικής καταπόνησης, είναι θέμα διατροφής!

εμενα μου ειπαν πως χρησιμοποιηουν παιχνιδι στην εκπαιδευση και φαγητο και χαδι αλλα πολλες φορες το σκυλι βαριεται η αποσπατε απο κατι και δεν εκτελει τις εντολες και εκει μπαινει ο πνιχτης για να το ταρακουνησει ισα ισα.δεν ξερω δν θα ηθελα στον σκυλο μου πνιχτη
Ο πνίχτης είναι εκπαιδευτικό εργαλείο και αν χρησιμοποιείται από σωστούς επαγγελματίες εκπαιδευτές τότε θα κάνει πολύ καλή δουλειά!
Αν χρησιμοποιηθεί λάθος τότε μπορεί να έχει τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που περίμενες!
Εξαρτάται τον πως θα το εφαρμόσει ο εκπαιδευτής!

Αν στο είπε εκτροφέας που είναι παράλληλα και εκπαιδευτής σκέψου μόνο αν θα ήθελε να κάνει κακό σε δικό του σκύλο!
 
Last edited:


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
μου ειπε οτι αν το σκυλι βγαλει δυσπλασια θα μου δωσει νεο κουταβι και θα κρατησω και το δικο μου...εγω του πα οτι θα ηθελα να μου βρει ενα καλο γιατρο.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Να θύμισε πάντα κάτι Κυριάκο, δεν υπάρχει κακό εργαλείο , υπάρχει κακός μάστορας.