Εμβόλιο κατά του Καλαζάρ


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Παρενέργειες που μπορεί να φανούν....όχι που θα φανούν...
Nαι..εν συντομία το έγραψα για να τονίσω πως δεν μας απασχολούν οι άμεσες!

Πάντως, όταν ξαναπας από τον κτηνίατρο ρώτα τον να σου πει πιο αναλυτικά τι πληροφορίες βρήκε!
Μου έχεις κινήσει την περιέργεια!
Φυσικά..!!
Πάντως σε κάθε περίπτωση τα πάντα θα φανούν στο μέλλον..οι παρενέργειες..αν τελικά υπάρχουν απαγορεύσεις..κλπ
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
καμία έρευνα δεν έχει δίξει κάτι σχετικό!
Η ουσιαστικότερη έρευνα θα γίνει από την άδεια κυκλοφορίας της και πέρα.., από τώρα δηλαδή! :)
 


cesar millan

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2012
101
0
Το εχουμε κανει το εμβολιο και σε λιγες μερες θα κανουμε και την 2η δοση......

Ειναι σημαντικο να το εχει το φατσονι σας ως ενα επιπλεον μετρο προληψης , οσο της % και να καλυπτει ειναι ενα εξτρα + ....

Απο οτι βλεπω οι γνωμες ειναι αναμικτες εδω μεσα, ελπιζω οποια αποφαση και αν εχετε παρει να ειναι η σωστη στο τελος για τον φιλο σας!

Παντως σε μενα καμια παρενεργεια εως τωρα και ειναι ηδη εμβολιασμενο εδω και περιπου μια εβδομαδα ....:)
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Εμβόλιο Κατά του Καλα-αζάρ Μύθοι κ Πραγματικότητα

Ανοίγω το θέμα γιατί είδα ήδη να κυκλοφορούν στο fb φωτογραφίες από "κάποιο" σκυλί που θεωρητικά έκανε το εμβόλιο και έχει παρουσιάσει τα χίλια μύρια όσα.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3352423806104.153511.1134152280&type=3
Όπως αναφέρει ο άθρωπος που έβαλε τις φωτό
(priximata with much pain, tissue necrosis, high fever that does not go, allergic shock)

Αυτό φυσικά που δε γνωρίζουμε είναι αν το σκυλί είχε ήδη καλα-αζαρ ή κάποια αλλεργία και αν έγινε κάποια εξέταση αίματος πρίν το εμβόλιο.

Και μόνο για αυτές τις παραλείψεις... μούφα μου φαίνεται!
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Υπάρχουν πάρα πολλά περιστατικά σκύλων που είχαν διάφορα προβλήματα μετά από εμβολιασμό (όχι για καλαζάρ), δεν είναι κάτι πρωτότυπο. Κανένα εμβόλιο δεν είναι αθώο, ούτε καν τα ανθρώπινα.
 




Groenendael

Well-Known Member
24 Φεβρουαρίου 2012
194
1
Δυτική Αττική
από ότι θυμάμαι απο το σχολείο τα εμβόλια λειτουργούν κάπως έτσι..νομίζω περνάνε τον ιό περνάνε τα συπτώματα για να δημιουργηθούν αντισώματα και να μήν ξανά νοσήσει ο οργανισμός..γι αυτό και οι περισσότεροι σκύλοι όταν κάνουν εμβόλια πέφτουν κάνουν καμια διάρροια..μην με κράξετε έτσι θυμάμαι δεν ξέρω άμα υσχίει δεν το έχω ψάξει παραπάνω:p πάντως άν έχουμε νεότερα..πείτε για να δούμε άμα είναι να το κάνουμε και εμείς..
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Όποιος μου βρει φάρμακο χωρίς παρενέργειες είτε για άνθρωπο ή για ζώο παρακαλώ μύνημα.
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Η διαφορά με τα άλλα εμβόλια είναι ότι δεν μπαίνει ο ιός στον οργανισμό του σκύλου αλλά κάποιες ουσίες (όπως αν έμπεινε ο ιός) με αποτέλεσμα να ενεργοποιείται η άμυνα του ζωντανού.
Είμαι σίγουρη ότι λόγω κόστους πολλοί ιδιοκτήτες θα αποφύγουν να κάνουν τις απαραίτητες αιματολογικές εξετάσεις και θα το φάνε το κεφάλι τους!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είμαι σίγουρη ότι λόγω κόστους πολλοί ιδιοκτήτες θα αποφύγουν να κάνουν τις απαραίτητες αιματολογικές εξετάσεις και θα το φάνε το κεφάλι τους!
Δεν γίνεται αυτο. Δεν θα δεχτεί κτηνίατρος να εμβολιάσει χωρίς την ειδική εξέταση αίματος πριν.
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Δεν γίνεται αυτο. Δεν θα δεχτεί κτηνίατρος να εμβολιάσει χωρίς την ειδική εξέταση αίματος πριν.
Στην Ελλάδα ζούμε... μπορεί να στηριχθούν σε εξέταση για το καλααζάρ που έγινε τον Οκτώβριο....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Στην Ελλάδα ζούμε... μπορεί να στηριχθούν σε εξέταση για το καλααζάρ που έγινε τον Οκτώβριο....
Koίτα ελπίζω ότι δεν θα συμβεί αυτό γιατί η εξέταση είναι πακέτο με το εμβόλιο. Είναι της ίδιας εταιρείας και η τιμή είναι όλη μαζί αυτή που είναι. Οπότε το αποκλείω.
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΛΕΪΣΜΑΝΙΑΣΗΣ: Η διάγνωση γίνεται 1). Εξέταση αίματος 2) .Λήψη υλικού. από λεμφογάγγλια, μυελό οστών, δέρμα. 3). PCR

...και ανάλογα με το που γίνεται η εξέταση πχ Παστέρ ή αλλού το κόστος είναι διαφορετικό.

Το αν η εταιρεία έχει δημιουργήσει τεστ (όπως τα τεστάκια εγκυμοσύνης στο εμπόριο) δε μπορώ να γνωρίζω!

Προσωπικά προτιμώ να δώσω 90 σε εξετάσεις και να είμαι σίγουρη παρά 20 ευρώ ίσα ίσα για να πω ότι έκανα τη δουλειά μου!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κοίτα εγώ δεν θα εμβολιάσω καν τα σκυλιά μου προς το παρόν οπότε δεν με αφορά το σχόλιο σου. Αυτοι που θα το εμβολιάσουν ή το εμβολίασαν ήδη προφανώς θα ακολουθήσουν την διαδικασία που ακολουθείται η οποία είναι εξέταση αίματος και όχι τεστ εγκυμοσύνης (ελπίζω) και αφού βγουν τα αποτελέσματα η πρώτη δόση του εμβολιασμού.
 


cesar millan

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2012
101
0
Αν δεν γινει η εξεταση αιματος πρωτου γινει το εμβολιο κατα του καλαζαρ, και αν οντως νοσει απο καλαζαρ ο σκυλος, και γινει η δοση του εμβολιου ετσι ασυνειδητα, το σκυλι θα σου μεινει στα χερια μεσα στο πρωτο 24ωρο!..

Δεν παιζουμε με αυτα ρε γμτ... Αφου αποφασισεις να κανεις το εμβολιο που ειναι πανακριβο, δωσε αλλα τοσα και τσεκαρε το για να εισαι σιγουρος....

Οσο για τις παρενεργειες που μπορει να εχει, ΟΛΑ τα φαρμακα εχουν παρενεργειες, μα ολα, αλλες τις καταλαβαινουμε και αλλες περναν απαρατηρητες !
 




Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Δυστυχώς η "περίληψη για το κοινό" που παρουσιάζει η εταιρεία (?) που πουλάει το εμβόλιο παραλείπει εσκεμμένα (ή όχι (?)) σημαντικά στοιχεία από την περίληψη της αξιολόγησης του φαρμάκου που υπάρχει στην επίσημη ιστοσελίδα όπως έχουμε ξαναγράψει αρκετοί σε αυτό το θέμα. Αυτό από μόνο του είναι ένας έξτρα λόγος να μην κάνει κανείς το εμβόλιο τόσο νωρίς, αλλά να περιμένει βελτιωμένες εκδόσεις του από την ίδια ή από άλλη εταιρεία.

Για αυτούς που δε διαβάζουν ολόκληρο το θέμα από την αρχή παραθέτω την ολοκληρωμένη αξιολόγηση του φαρμάκου: Initial scientific discussion for the approval of CaniLeish (σελίδα 35, conclusions)
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Στην Ελλάδα ζούμε... μπορεί να στηριχθούν σε εξέταση για το καλααζάρ που έγινε τον Οκτώβριο....
δεν ισχύει αυτό .

ο Κτηνίατρος θα το ξανακάνει για να είναι καλυμμένος .
 


Λουνομαμά

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2011
108
1
Ηράκλειο Κρήτης
ο δικός μου κτηνίατρος μου είπε ότι μαζί με το εμβόλιο η εταιρεία κάνει δώρο το τεστάκι, που κοστίζει 40 ευρώ. Δεν τον ρώτησα, κακώς, αλλά υποθέτω ότι εννοούσε το Snap test, και όχι εξέταση αίματος. Είμαι σε προβληματισμό και άγχος κι εγώ. Αν το κάνω το εμβόλιο, θα ζητήσω την εξέταση αίματος.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
δεν είναι ακριβώς εξέταση αίματος . Είναι ΣΑΝ τα τεστ εγκυμοσύνης . Βάζουν μια σταγόνα αίμα σε μια μικρη συσκευή και περιμένουν την ένδειξη για να δει αν ειναι θετικός/αρνητικός ο σκύλος .

Η εξέταση αίματος είναι άλλη υπόθεση και καλά κάνεις που θα την ζητήσεις .
Μπροστά στο 150ρι των 2 δόσεων η εξέταση δεν νομίζω να χρειάζεται να σε τραβήξει πίσω .
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU