Εμβόλιο κατά του Καλαζάρ


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Και στο δικό μου σκύλο έκανα φέτος, για δεύτερη χρονιά, το εμβόλιο και ευτυχώς δεν είχε καμία παρενέργεια εν αντιθέση με πέρυσι.
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Εμείς αύριο πάμε για την τρίτη μας δόση.
Ερώτηση:
Υπάρχει περίπτωση να νοσήσει το σκυλί ενδιάμεσα από της δόσεις;
Ή τέλος πάντων αυτή την... αποτελεσματικότητα του εμβολίου την έχουμε αν δεν έχουμε ολοκληρώσεις τις τρεις δόσεις;
Ρωτάω, επειδή ήδη έχουν αρχίσει και σουλατσάρουν τα βρωμοκούνουπα στην περιοχή και οι βόλτες μας είναι αρκετές.
Μέτρα προφύλαξης frontline και sitronella αύριο μετά το εμβόλιο θα της βάλω και το scalibor
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Το frontline δεν καλύπτει για σκνίπα.εγω μονο σκαλιμπορ και το καλοκαίρι τον ψεκαζω απο κάτω με ενα φυτικό.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Αν θελετε αμπουλα που να προστατευει κι απ τις σκνιπες, advantix. Θελει ομως επαναληψη καθε 20 μερες.
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
εγω του πήρα μια αμπούλα με 4 ευρω και μ είπε οτι προστατεύει από τις σκνίπες. μαλλον θα την καθιερώσω γιατί 10 ευρω για καθε εικοσι μερες δεν διαθετω
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
εγω του πήρα μια αμπούλα με 4 ευρω και μ είπε οτι προστατεύει από τις σκνίπες. μαλλον θα την καθιερώσω γιατί 10 ευρω για καθε εικοσι μερες δεν διαθετω
Αν λες την Ex spot απλά στα υπόψιν ότι είναι τοξικό για τις γάτες. ΑΝ έχεις γάτα, καλύτερα να προτιμήσεις κάτι άλλο, με διαφορετική δραστική ουσία...
 




fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Και εμείς ξεκινήσαμε τις δόσεις και όλα καλά μέχρι στιγμής δε είδα κατί διαφορετίκο!!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Και η advantix είναι τοξική για τις γάτες και πρέπει να τους χωρίζεις μέχρι να στεγνώσει τελείως.
Ευχαριστώ, δεν το ήξερα, δεν έχει τύχει να πάρουμε advantixέχρι σήμερα.

Ξέρουμε καμία σκνιποαπωθητική αμπούλα ασφαλή και για τα δύο είδη;
 


Boris

New Member
14 Μαρτίου 2013
3
0
Καλημέρα και απο μένα!Ζούμε σε περιοχή με πολύ έντονη παρουσία καλαζάρ λόγω του ότι είμαστε λίγο έξω απο το λεκανοπέδιο.Έχω χάσει στο παρελθόν απο αμέλια 2 σκυλιά αλλά τα 6 τελευταία χρόνια που βάζουμε scalibor και ψεκάζουμε το σκυλί κάθε απόγευμα με citronela δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.Ξεκινάμε την αγωγή τον Απρίλη και σταματάμε τον Οκτώβρη.Σ.Σ:Αν ακούσετε για πρόληψη με σκελίδες σκόρδου στην ξηρά τροφή καλύτερα να την αποφύγετε.
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Σ.Σ:Αν ακούσετε για πρόληψη με σκελίδες σκόρδου στην ξηρά τροφή καλύτερα να την αποφύγετε.
Στη προσθεση σκορδου μεσα στην ξηρα τροφη αναφερεσαι οτι σου δημιουργησε προβλημα ή μιλας γενικα για το σκορδο;
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
Εμείς αύριο πάμε για την τρίτη μας δόση.
Ερώτηση:
Υπάρχει περίπτωση να νοσήσει το σκυλί ενδιάμεσα από της δόσεις;
Ή τέλος πάντων αυτή την... αποτελεσματικότητα του εμβολίου την έχουμε αν δεν έχουμε ολοκληρώσεις τις τρεις δόσεις;
Ρωτάω, επειδή ήδη έχουν αρχίσει και σουλατσάρουν τα βρωμοκούνουπα στην περιοχή και οι βόλτες μας είναι αρκετές.
Μέτρα προφύλαξης frontline και sitronella αύριο μετά το εμβόλιο θα της βάλω και το scalibor
ματα απο την τριτη δοση σε καλυπτει και μαλιστα οχι αμεσως
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Ο σκύλος μπορεί να νοσήσει είτε ενδιάμεσα από τις δόσεις είτε μετά από αυτές.
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Ο σκύλος μπορεί να νοσήσει είτε ενδιάμεσα από τις δόσεις είτε μετά από αυτές.
Εννοείται αυτό.
Ήθελα να πω τέλος πάντων αυτή την... κάλυψη, ότι ποσοστού και αν είναι, την έχει στην δεύτερη δόση ή μέρος της;

Στάλθηκε από το XT910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


oscar the grouch

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2012
84
9
Σήμερα κάναμε την πρώτη δόση. Σε 2 μέρες θα βάλουμε και μια αμπουλα γιατί τα τσιμπουρια μας γύρο φέρνουν λόγω εξοχης .

Από το μεσημέρι που γυρίσαμε έφαγε και ξεραθηκε στον ύπνο . Κατακοπος, λες και έτρεχε για ώρες !!!

Με κούρασε σήμερα το μωρό . Εχει φτάσει τα 25 κιλά ζωή να χει !!!


Sent from my iPhone using my iPhone
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Εδώ και μέρες τελειώσαμε τον κύκλο των εμβολίων χωρίς καν να μας ρίξει έστω και λίγο!
Εμένα πάντος η γιατρός μου,είπε ότι βγάζει η ίδια εταιρία τεστ για τα σκυλιά που έχουν εμβολιαστεί οπότε κάνοντας το τεστ βλέπεις αν τύχη και νοσίσει ο σκύλος!
Γιατί είπαμε ότι μειώνει τις πιθανότητες αλλά μπορεί να τύχει!
Αμπούλες κανονικά(εγώ όλο το χρόνο βάζω)και ψεκασμα τα πάντα!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Εδώ και μέρες τελειώσαμε τον κύκλο των εμβολίων χωρίς καν να μας ρίξει έστω και λίγο!
Εμένα πάντος η γιατρός μου,είπε ότι βγάζει η ίδια εταιρία τεστ για τα σκυλιά που έχουν εμβολιαστεί οπότε κάνοντας το τεστ βλέπεις αν τύχη και νοσίσει ο σκύλος!
Γιατί είπαμε ότι μειώνει τις πιθανότητες αλλά μπορεί να τύχει!
Αμπούλες κανονικά(εγώ όλο το χρόνο βάζω)και ψεκασμα τα πάντα!
Σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω στα αγόρια. Η Λούση είναι μεγάλη για να την επιβαρύνω.
 


silkwood

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2013
62
1
Ιεραπετρα Κρητης
Καλημερα παιδια και καλως σας βρηκα!
Η Μαγκυ μου, πριν λιγο καιρο εκλεισε τον 7ο μηνα και λεω σιγα σιγα να την βαλω στο σωστο δρομο κατα του Καλααζαρ..

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο δυσπιστος και ο λογος ειναι οτι... Ο Κτηνιατρος θελει να σε πεισει να το κανεις γτ θα βαλει φραγκα στην τσεπη του. Η πλειοψηφια τουλαχιστον. Το εμβολιο δεν σε καλυπτει 100% οποτε σε περιπτωση που προσβληθει, παλι δεν μπορεις να τους ριξεις φταιξιμο. (Θεωριτικα παντα. Δεν ειμαι απο τους τυπος που ριχνω ευθυνες αλλα κουβεντα να γινεται)
Τριτον, Το σκυλι μου ειναι Χασκυ, που κατα τη γνωμη μου μονο στην κοιλια η το "Τ" της μουσουδας μπορει να τσιμπηθει. (10 εκ τριχα που να περασει σκνιπα..)
Τεταρτον το σκυλι το εχω μεσα στο σπιτι και το βγαζω εξω μονο το βραδυ για βολτα..
Εννοειται οτι του παρεχω αμπουλα και Σκαλιμπορ κολαρο.
Μετα ειναι και οι παρενεργειες.. !!

Αλλα απο την αλλη λεω.. ΑΝ ω μη γεννειτω παθει τπτ, πως θα ζησω με τις τυψεις οτι δεν εκανα οτι μπορουσα??

Με βρισκετε υπερβολικο? Μηπως να το κανω?
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Καλημερα παιδια και καλως σας βρηκα!
Η Μαγκυ μου, πριν λιγο καιρο εκλεισε τον 7ο μηνα και λεω σιγα σιγα να την βαλω στο σωστο δρομο κατα του Καλααζαρ..

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο δυσπιστος και ο λογος ειναι οτι... Ο Κτηνιατρος θελει να σε πεισει να το κανεις γτ θα βαλει φραγκα στην τσεπη του. Η πλειοψηφια τουλαχιστον. Το εμβολιο δεν σε καλυπτει 100% οποτε σε περιπτωση που προσβληθει, παλι δεν μπορεις να τους ριξεις φταιξιμο. (Θεωριτικα παντα. Δεν ειμαι απο τους τυπος που ριχνω ευθυνες αλλα κουβεντα να γινεται)
Τριτον, Το σκυλι μου ειναι Χασκυ, που κατα τη γνωμη μου μονο στην κοιλια η το "Τ" της μουσουδας μπορει να τσιμπηθει. (10 εκ τριχα που να περασει σκνιπα..)
Τεταρτον το σκυλι το εχω μεσα στο σπιτι και το βγαζω εξω μονο το βραδυ για βολτα..
Εννοειται οτι του παρεχω αμπουλα και Σκαλιμπορ κολαρο.
Μετα ειναι και οι παρενεργειες.. !!

Αλλα απο την αλλη λεω.. ΑΝ ω μη γεννειτω παθει τπτ, πως θα ζησω με τις τυψεις οτι δεν εκανα οτι μπορουσα??

Με βρισκετε υπερβολικο? Μηπως να το κανω?
Καλό είναι να βρεις ένα κτηνίατρο που να εμπιστεύεσαι, ώστε να μη σου μπαίνουν κακές ιδέες με χρήματα κλπ.

Επίσης, δεν ισχύει ότι τα μακρύτριχα κινδυνεύουν λιγότερο. Τα γερμανικά ποιμενικά για παράδειγμα η βιβλιογραφία λέει ότι είναι πιο ψηλά στη λίστα επικινδυνότητας, μαζί με μπόξερ και κάποιες ακόμα φυλές.
 


Blacksatin

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
317
57
Neo Irakleio, Athens, Greece
Επίσης, δεν ισχύει ότι τα μακρύτριχα κινδυνεύουν λιγότερο. Τα γερμανικά ποιμενικά για παράδειγμα η βιβλιογραφία λέει ότι είναι πιο ψηλά στη λίστα επικινδυνότητας, μαζί με μπόξερ και κάποιες ακόμα φυλές.
Τα Γερμανικά Ποιμενικά;;;;; Της βάζω αμπούλες, scalibor, και την ψεκάζω, κάναμε και το εμβόλιο, κι εσύ αποφάσισες να μου κόψεις το βραδινό ύπνο; :flip:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki