Εμμονή με το σωματικό βάρος


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Κοιταξε να δεις το λενε για να το παιξουν οτι εχουν τεραστιο πραγματικα τεραστιο σκυλο.Π.χ εχω ενα ροττ 75 κιλα και γα... και δερνω.Ο φρουντ μαλλον θα ελεγε οτι υπαρχει αντιστροφη σχεση αναμεσα στο μεγεθος σκυλου και του μοριου τους.
Αλλοι πιστευουν οτι ετσι κανουν τον σκυλο πιο βαρβατο/τρομαχτικο.
Καποιοι αλλοι απλα μπορει να χαιρονται επειδη ηθελαν μεγαλο σκυλο.
Σε αυτη την κατηγορια ανηκει ο ανδρας μου.Και γιατι ηθελε μεγαλο σκυλο;Γιατι πριν ειχε ενα μπιγκλ και μια μερα βγηκε απο την αυλη μονο του και καποιος εκανε καταγγελια οτι κυκλοφορει σκυλι στο δρομο ελευθερο και ο δημος τον αναγκασε να βγαζει τον σκυλο εξω με προστατευτικο στο στομα(πως λεγεται αυτο).Και μετα απο αυτο ηθελε να παρει μεγαλο σκυλο για να εκδικηθει τον δημο.
Ο δικος μου σκυλος παντως ξεπερναει τα ορια της φυλης του και σε βαρος.Αλλα ειναι και 4 εκατοστα πανω απο το οριο
 
Last edited:


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
....Και μετα απο αυτο ηθελε να παρει μεγαλο σκυλο για να εκδικηθει τον δημο.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!:D

Επισης οπως συνδεετε σωστα τα τεραστια σκυλια με τους αντρες ετσι νομιζω πως συνδεονται και οι γυναικες με τα μικροσκοπικα σκυλια-ποντικια. Φουσκωνουν ολοκληρες οταν λενε ποσο μικροσκοπικο και χαριτωμενο ειναι το ποντικοσκυλο τους. Ειδα τις προαλλες μια γνωστη μου στο δρομο κι ειχε δεμενο να τρεχει διπλα της εναν ποντικο. Της λεω τι ειναι αυτο? Φουσκωνει ολο καμαρι και μου απανταει : "ααα αυτο ειναι ενα καθαροαιμο yorkshire toy :eyecrazy:, ειναι μονο 900κατι γραμμαρια, δεν ειναι ουτε ενα κιλο". Δεν ειπα τιποτα παραπανω, χαμογελασα και της λεω πολυ ωραιο, προσεχε μονο μην το πατησεις καταλαθος και το αφησεις στον τοπο. :cool:
 
Last edited:


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Ή να μην το ρουφήξει η σκούπα....

Πάντως δεν συμφωνώ με το διαχωρισμό άντρας-μεγαλόσωμος σκύλος, γυναίκα-μικρόσωμος...
Στερεότυπα (??) που δεν έχουν ουσία...
Και όταν αποφασίσεις να πάρεις σκύλο, πρέπει να είσαι πολύ ανόητος για να σκέφτεσαι κατ'αυτόν τον τρόπο...
Και ακόμη περισσότερο (ανόητος) ότι όσο πιο ....τεράστιος ή ...μικροσκοπικός είναι, (ανάλογα την φυλή σκύλου και την πετριά στον εγκέφαλο-του ανθρώπου), τόσο το καλύτερο..., θέτοντας απλούστατα σε κίνδυνο την υγεία του σκύλου σου...
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Πάντως το έχουμε σαν Έλληνες να θεωρούμε το σκύλο "μάτσο". Δεν θα ξεχάσω ποτέ όταν έψαχνα για κρεβατάκι στα καταστήματα. Με ρωτάγανε τι σκύλο έχω και τους έλεγα ένα θυληκό Βελγικοειδές ημίαιμο... "Α, πρέπει να πάρεις το μεγάλο! Έχεις δει πόσο μεγάλα γίνονται, φτάνουν τα 35kg"
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ή να μην το ρουφήξει η σκούπα....

Πάντως δεν συμφωνώ με το διαχωρισμό άντρας-μεγαλόσωμος σκύλος, γυναίκα-μικρόσωμος...
Στερεότυπα (??) που δεν έχουν ουσία...
Και όταν αποφασίσεις να πάρεις σκύλο, πρέπει να είσαι πολύ ανόητος για να σκέφτεσαι κατ'αυτόν τον τρόπο...
Και ακόμη περισσότερο (ανόητος) ότι όσο πιο ....τεράστιος ή ...μικροσκοπικός είναι, (ανάλογα την φυλή σκύλου και την πετριά στον εγκέφαλο-του ανθρώπου), τόσο το καλύτερο..., θέτοντας απλούστατα σε κίνδυνο την υγεία του σκύλου σου...
συμφωνω με το θεμα της ανοησιας agathe...
Ισως ομως αν ρωτησουμε εναν εκτροφεα toy poodle, ή bichon frise, ή yorkshire terrier να μας πει το ποσοστο γυναικων vs αντρων που ενδιαφερονται για τετοιο σκυλι...δεν αναφερομαι στις οικογενειες που σκεφτονται τον παραγοντα παιδι, αλλα σε εκεινους που ζουν μονοι...

παντως οι γυναικες που τους αρεσουν οι μεγαλοι σκυλοι ειναι για εμενα περισσοτερες απο τους αντρες που τους αρεσουν μικροσωμοι....
Ενας μικρος σκυλος που αρεσει ομως στους αντρες ειναι το Jack russel...εχω δει αρκετους...ισως γιατι ειναι σκυλος που θελει τσαγανο....και το γουσταρουν αυτο....
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
- κατά μιά "συγκεκριμένη" μειονότητα σε γυναίκες ιδιοκτήτριες (εδώ, διαφωνώ λιγάκι με mareco - όχι μόνο σε άντρες)
Εγώ θέλω να παχύνει το μιζεριάρικο κατσίκι, μπας κ μοιάζει για σκύλος ακόμη κ όταν κάνει μπάνιο, γιατί τώρα φέρνει περισσότερο σε βρεγμένο... ποντίκι! :p:p
Μας σώζει η τρίχα! :rolleyes:

Από 22 κιλά που ήταν πριν από 2,5 μήνες κ ήταν στο ιδανικό βάρος, έβαλε φερμουάρ κ έχει πάει στα 19,5 πάλι το βλαμμένο.
Πάντως, τα μοντέλα θα τη ζήλευαν :D:D
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Νatassa το θετεις σε σωστη βαση γιατι η κουκλα σου ειναι λιγο ελλιποβαρης...
οταν ομως θελουμε μουσκουλα και βαρος για να θεωρουμε οτι εχουμε σκυλο - ντουκι που λεει κι ο γιος μου:p...εχει διαφορα!

edit: στη κομψοτητα πατε πακετο παντως ;)
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Νομίζω πως η συγκεκριμένη συζήτηση έχει ξαναγίνει....(ο τίτλος άλλαζε μόνο....):p
Συμφωνώ Scarlett ότι στατιστικά οι γυναίκες ζητάνε περισσότερο τα μικρόσωμα..., όπως και στο παρακάτω...

παντως οι γυναικες που τους αρεσουν οι μεγαλοι σκυλοι ειναι για εμενα περισσοτερες απο τους αντρες που τους αρεσουν μικροσωμοι....
Ενας μικρος σκυλος που αρεσει ομως στους αντρες ειναι το Jack russel...εχω δει αρκετους...ισως γιατι ειναι σκυλος που θελει τσαγανο....και το γουσταρουν αυτο....
Παρόλα αυτά είναι και θέμα ...γούστου να το πω??
Προσωπικά, και προς το παρόν, δεν θα μπορούσα να έχω μικρόσωμο σκύλο...:p

Βέβαια, και ο Άρης πρέπει να πάρει λίγο βάρος...
Από τα 40 κιλά που ήταν έχει φτάσει στα 36...
(θες οι ζέστες, θες ο "έρωτας" που τον χτύπησε για το Ρουνίδιον, όταν ήταν σε οίστρο....του είχε κοπεί η όρεξη...)
Αλλά δεν ανησυχώ...
Και ως ένα βαθμό προτιμώ να έχω σκυλιά ...προς το αδύνατο...(καλά, δεν φαίνονται και τα πλευρά τους...), παρά προς το...παχύ...
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Ενας μικρος σκυλος που αρεσει ομως στους αντρες ειναι το Jack russel...εχω δει αρκετους...ισως γιατι ειναι σκυλος που θελει τσαγανο....και το γουσταρουν αυτο....
εγώ θα έλεγα ότι επειδή έγινε της μόδας!!!και η κουτσή Μαρία και ο κουλός Θανάσης πήρε Jack........κρίμα για την φυλή
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Δηλαδη επιεδη ρε παιδια εχω μεγαλοσωμο σκυλο και κανω και εγω γυμναστικη , θα με θεωρησετε ''ανθρωπο που ψαχνει να βρει την προεκταση του"?
Διαφωνω με την γενικευση καθως ψωνια και καρφωμενοι υπαρχουν σε ολα τα μεγεθη.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Δηλαδη επιεδη ρε παιδια εχω μεγαλοσωμο σκυλο και κανω και εγω γυμναστικη , θα με θεωρησετε ''ανθρωπο που ψαχνει να βρει την προεκταση του"?
Διαφωνω με την γενικευση καθως ψωνια και καρφωμενοι υπαρχουν σε ολα τα μεγεθη.
Σαφώς...
Μα δε διαφωνεί κανενας με ένα μεγαλόσωμο σκύλο ακόμα κι όταν πάει πακέτο με έναν άντρα που κάνει εντατικά γυμναστική... άλλο αυτό και άλλο το τάζω κρυφά στην Παναγιά καμιά λαμπάδα μεγαλώνοντας ο σκύλος μου να είναι ένα κεφάλι ψηλότερος και καμιά δεκαριά κιλά βαρύτερος από τους ομοίους του... νταμάρι ένα πράγμα για να την πω σε κάτι τύπους με κάτι λυκοσκυλάκια λίγο πιο κάτω κ.ο.κ....
Απλά παίρνει τα μεγαλόσωμα η μπάλα στην προκειμένη γιατί η πλειοψηφία των άσχετων θέλει ένα ένα σκύλο μεγάλο, εκφοβιστικό και για άσχετους με την κυνοφιλία λόγους.
Γιατί και αυτός που θα θελήσει να πάρει ένα saluki και το κάνει μόνο και μόνο για τον κοιτάνε οι περαστικοί και να τον σταματάνε στο δρόμο να τον ρωτήσουν και να κορδώνεται σα γύφτικο σκεπάρνι χωρίς να έχει ιδέα τη θέλει και τη ανάγκες έχει το ζώο, εξήσου ψώνιο με τον ιδιοκτήτη του βασιλικού ροττ είναι...
 
Last edited:




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Δηλαδη επιεδη ρε παιδια εχω μεγαλοσωμο σκυλο και κανω και εγω γυμναστικη , θα με θεωρησετε ''ανθρωπο που ψαχνει να βρει την προεκταση του"?
Διαφωνω με την γενικευση καθως ψωνια και καρφωμενοι υπαρχουν σε ολα τα μεγεθη.
Κανεις body building ή γυμναζεσαι για ψυχοσωματικη υγεια και ωραια εμφανιση?
εγω πχ για το δευτερο (δεν θα μπορουσα να ζησω χωρις τη γυμναστικη που για εμενα αποτελει τροπο ζωης)....εχω μεσαιο προς μικρο θα ελεγα σκυλο και για εμενα η κομψοτητα ειναι σημαντικη για να νοιωθουμε εμεις υγιεις και καλα μεσα μας....το ιδιο και για το σκυλο μου, γι'αυτο παμε για τρεξιμο και για agility...
και μεγαλο σκυλι ομως να ειχα, δεν θα το ζυγιζα....αν δεν υπηρχε σοβαρος λογος....
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Δεν κανω body building , κανω γυμναστικη με ποδηλατο και λιγα βαρη.
Απο τον Οκτωβρη θα με συνοδευει και ο Φιντελ με το ποδηλατο.
Το ζυγισμα του σκυλου το κανω για να κοντρολαρω το βαρος του οσο πιο χαμηλα γινεται.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εμείς που φοβόμαστε ότι μπορεί να μην πιάσουμε τα κατώτατα όρια ύψους της φυλής.....είμαστε στους κομπλεξικούς?
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Εμείς που φοβόμαστε ότι μπορεί να μην πιάσουμε τα κατώτατα όρια ύψους της φυλής.....είμαστε στους κομπλεξικούς?
τι θελεις να πεις οτι ειναι κοντος ο σκυλος σου???? !!!!!!!! ε???!! για πες! αναλυσε το σε παρακαλω....

οπως και να εχει εισαι off topic...εδω μιλαμε για βαρος...:p :p
Aντε ρε....εχεις το ΘΕΟ και μιλας κι ολας....σιωπη!
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Θα το ελεγα προεκταση του "μπιπ" τους κ οχι του εαυτου τους!Εδω κολλαει αυτο που λενε πως ενας αντρας για το μονο πραγμα που μπορει να περιφανευεται οτι το εχει μικρο..........ειναι το κινητο του! :D
Σοβαρα τωρα ισχυει οντως το οτι σκυλια που δεν εχουν τις προυποθεσεις να γινουν αυτο που θα ηθελαν καταληγουν δυστηχισμενα κ υπερβαρα!
Απο την αλλη ομως τωρα....ειναι κριμα να κρινονται ετσι ανθρωποι που εχουν μεγαλοσωμους σκυλους χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι υπερεχουν σε κατι μεσω αυτων!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.771
Βασικά είναι απλό το θέμα..όταν είσαι κομπλεξικός και ανασφαλής θα το εκδηλώσεις με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.. είτε έχοντας έναν μεγάλο μάτσο σκύλο για να επιβεβαιώνει και τον δικό σου ανδρισμό (και εννοείται ότι ΟΛΟΙ όσοι έχουν μεγάλο σκύλο δεν το κάνουν για αυτό) είτε στο φόρουμ προσπαθώντας αδιάκοπα να τραβήξεις την προσοχή στο ατομό σου , στο πόσο καλός είσαι, στο πόσο τέλειοι είναι οι σκύλοι σου κλπ κλπ είτε στη δουλειά σου κλπ κλπ..Κάπως θα εκδηλωθεί δεν τίθεται θέμα. Απλά οι γενικεύσεις συνήθως καταλήγουν σε λάθος συμπεράσματα γιατί υπάρχουν πολλοί λόγοι για να κάνεις κάτι, τίποτε δεν είναι απόλυτο.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Επειδή συμπέρανα πως η εμμονή αυτή με το βάρος ορισμένων έχει να κάνει με προεκτάσεις της ανατομίας τους για τις οποίες ούτε ευθύνονται οι ίδιοι, ούτε και θα μπορούσαν να τις ελέγξουν με ασφάλεια, έκρινα σκόπιμο να γράψω αυτή την πρώτη παράγραφο, γιατί το να λέει το πρότυπο 80 κιλά και ο σκύλος να είναι 81 και υπαρκτό είναι και κατανοητό μέσα στα όρια της φυσιολογικής απόκλισης έστω και προς τα πάνω, αλλά όταν έχεις ένα σκύλο 90 κιλών καταλαβαίνετε πως πρόκειται για επικίνδυνα παχύσαρκο με πολλά προβλήματα υγείας. Μια πρώην μου και συμφοιτήτρια μου όταν τελειώσαμε επέλεξε να κάνει μεταπτυχιακό στη Βιολογία Διατροφής. Κοιτώντας τα βιβλία της πάνω στο μεταβολισμό εντόπισα αρκετά πράγματα που αν και έχουμε τελειώσει την ίδια σχολή (γι' αυτό το λένε άλλωστε και ειδίκευση) δεν είχα φανταστεί πως θα μπορούσαν να συνδέονται με την παχυσαρκία.


Θέλω να πω είναι δικαίωμα του καθενός μας με ποιό τρόπο θα επιλέξει να καλύψει τα άγχη και τα αισθήματα κατωτερότητας του που όλοι έχουμε τέτοια, αρκεί να μη γίνεται επικίνδυνο για τους άλλους και ειδικά εκείνους που εξαρτώνται απ' αυτόν.


Αν θέλετε κι ένα προσωπικό παράδειγμα παρότι δεν έχω μεγαλόσωμο σκύλο, βάσει προτύπου τα θηλυκά Γκρένενταλ πρέπει να είναι 20-25Kg. Την περίοδο που εγχειρίστηκα πριν μερικούς μήνες κι επειδή δε θα μπορούσα να βγαίνω καν απ' το σπίτι για μια περίοδο πήρα μια τροφή που λέγεται Οντάριο και την είχε σε προσφορά με δυο τσουβάλια (έχει συζητηθεί διεξοδικά άλλού πως την αγόρασα από μαγαζί που πουλάει ζώα, αλλά έκρινα πως είναι καλή προσφορά και επέλεξα να το κάνω, δε χρειάζεται να συζητηθεί και εδώ, όποιος θέλει μπορεί να βρει το αντίστοιχο θέμα και να με γιουχάρει ανάλογα).
Κάτι που δε μπορούσα να κουνηθώ τις πρώτες ημέρες, κάτι που αιμορράγησα γιατί μόλις βρήκα πληκτρολόγιο άρχισα τα mail της δουλειάς που δεν ησυχάζουν ποτέ και το φόρουμ, κάτι που ζαβλακωμένος μπέρδεψα τις δόσεις και τέλος κάτι που μειώσαμε τα καθημερινά χιλιόμετρα γιατί ούτε τη συνηθισμένη διαδρομή μπορούσα ν' ακολουθήσω ως το τέρμα, ούτε μπορούσα βέβαια να αποδεχτώ ο σκύλος να μη βγαίνει, αυτή τη στιγμή ο σκύλος είναι 28 κιλά και είχε φτάσει σας πληροφορώ τα 30.1 κιλά. Στην πρώτη μεγάλη βόλτα που πήγαμε που είπα να περπατήσουμε λίγο παραπάνω μιας και είχαμε καιρό από ένα σημείο και μετά πήρα αγκαλιά το σκύλο γιατί είχε κλατάρει.
Ο σκύλος ήταν πάντοτε 20.8-22κιλά. Ποιός φταίει; Ο σκύλος δε φταίει, εγώ έφταιγα που δε φρόντισα καταλλήλως. Η μόνη ευθύνη του σκύλου μου είναι πως είναι αρκετά λαίμαργος και πάλι αυτό ενέχει δική μου ευθύνη. Το Χάσκι μου στην ίδια περίοδο παραμένει 22.4 κιλά όπως πάντα.

Νομίζω αντιλαμβάνεστε πως σκοπός μου δεν ήταν να στοχοποιήσω τους ιδιοκτήτες μεγαλόσωμων φυλών αλλά να προλάβω όσους ονειρεύονται πράγματα που δεν είναι υγιές να συμβαίνουν.

Νασούκ πόσες φορές έχουμε ''συνομιλήσει'' μέσω ποστ και πόσες μέσω πμ; Σου επισημαίνω πως αν κάποιον τον θεωρώ κομπλεξάρα δεν ασχολούμαι μαζί του για να μην χαλιέμαι. Δε σε θεωρώ τέτοιο. Αναφερόμουν σε συγκεκριμένες κατηγορίες ανθρώπων.